Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Фісенко Людмила Іванівна. Патогенетичне обґрунтування комплексного відновлювального лікування хворих на інфаркт міокарду на санаторному етапі з використанням фізичних чинників : Дис... д-ра наук: 14.01.33 - 2004.



Анотація до роботи:

Фісенко Л.І. Патогенетичне обґрунтування комплексного відновлювального лікування хворих на інфаркт міокарда на санаторному етапі з використанням фізичних чинників.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.33 – курортологія та фізіотерапія. – Український НДІ медичної реабілітації та курортології МОЗ України, Одеса. 2004.

У дисертації представлено програму ранньої санаторної реабілітації хворих на інфаркт міокарда. В результаті клініко-функціональних досліджень 370 хворих обгрунтована доцільність використання 4-х лікувальних комплексів, які включають традиційне санаторне лікування, медикаментозну терапію, кінезотерапію та один з фізичних чинників – магнітотерапію за розробленими автором режимом та параметрами; коротко- імпульсну трансцеребральну електротерапію; черезшкірне лазерне опромінення крові; камерні хлоридно-натрієві ванни. Розроблені нові фізіотерапевтичні схеми по застосуванню цих методів в залежності від клінічних кардіоваскулярних проявів та виявлених у хворих на ІМ особливостей біоритмологічних порушень. Проведений порівняльний аналіз ефективності при виконанні цих реабілітаційних програм дозволив виробити рекомендації по диференційованому їх застосуванню. Шляхом всебічного обстеження хворих за допомогою сучасних методів досліджень були встановлені деякі маркери, які негативно впливають на перебіг захворювання та ефективність санаторного відновлювального лікування. Це дало змогу оцінювати прогноз перебігу захворювання та внести деякі корективи до показань та протипоказань для проведення санаторного лікування. Статистичне вивчення 6168 випадків відновлювального лікування після інфаркту міокарда показало, що важливими перевагами санаторної системи реабілітації є скорочення термінів перебування на тимчасовій непрацездатності та зменшення інвалідизації у хворих даного профілю.

1.Санаторний етап реабілітації хворих, які перенесли інфаркт міокарда, з використанням нових сучасних медичних технологій медикаментозного лікування, кінезотерапії та фізіотерапії дає можливість більш ефективно проводити реабілітацію хворих і цим скоротити терміни їх перебування на тимчасовій непрацездатності.

2.Розроблена програма раннього відновлювального санаторного лікування хворих на ІМ шляхом створення чотирьох лікувальних комплексів, які складаються з традиційного санаторного лікування, медикаментозної терапії, кінезотерапії, бальнеотерапії та засобів апаратної фізіотерапії (лазеро- та магнітотерапії, короткоімпульсної трансцеребральної електротерапії). Виявлені особливості дії цих комплексів та розроблені рекомендації для диференційованого застосування.

3.У обстежених хворих з супутньою артеріальною гіпертензією найбільш ефективне використання магнітотерапії за розробленими режимами і параметрами, що не тільки сприяє нормалізації АТ, але й поліпшує показники системної та внутрішньосерцевої гемодинаміки, ліпідного обміну.

4.Короткоімпульсна трансцеребральна електротерапія з індивідуалізованими параметрами стимуляції є методом вибору у хворих з вираженою психоемоційною лабільністю, наявністю іпохондричного синдрому та високим рівнем тривожності.

5.Черезшкірне лазерне опромінення крові сприяє поліпшенню показників внутрішньосудинного компоненту мікроциркуляції за даними агрегації тромбоцитів та еритроцитів плазми крові, що супроводжується зменшенням вираженості больового синдрому у хворих після перенесеного інфаркту міокарда.

6.Включення камерних хлоридно-натрієвих ванн у комплексне відновлювальне лікування хворих, які перенесли ІМ, найбільш доцільне при супутній патології судин кінцівок (периферичні ангіопатії), а також при артрозах суглобів нижніх кінцівок.

7.Диференційоване застосування розроблених чотирьох комплексів раннього відновлювального лікування хворих на інфаркт міокарда з включенням різних методів фізіотерапії сприяє поліпшенню клініко-функціональних показників перебігу захворювання, показників гемодинаміки, обміну речовин, покращенню загального стану хворих та якості їх життя.

8. Проведення ефективної перкутанної транслюмінальної коронарної ангіопластики в перші години від розвитку інфаркту міокарда з наявністю резидуального стенозу не більше 50%, значно розширює можливості активізації на санаторному етапі. У більшості цих хворих адекватне виконання фізичного навантаження до рівня легкої праці може бути досягнуто на кінець другого, початок третього місяця від розвитку інфаркту міокарда.

9.Інформативними клінічними ознаками успішності реабілітаційної програми на санаторному етапі є зменшення больових епізодів та підвищення толерантності до фізичного навантаження.

10. Низькі результати реабілітаційних заходів відзначаються у хворих зі значними порушеннями показників внутрішньосерцевої гемодинаміки, при реінфарктах, стійкій артеріальній гіпертензії, ранній постінфарктній стенокардії. Ремоделювання лівого шлуночка за рахунок його дилатації і порушення кінезу міокарду є несприятливим маркером для раннього відновлення фізичної активності і працездатності.

11. Підвищення інтенсивності фізичного навантаження у обстежених хворих з аритміями може викликати їх підсилення, особливо у хворих з дилатацією лівого шлуночка та порушеннями його кінезу, що вимагає відповідного контролю.

12.Визначені найбільш оптимальні години доби для медикаментозної терапії, проведення фізичних навантажень та фізіотерапевтичних процедур на основі виявлених у хворих особливостей біоритмологічних порушень.

13.Встановлено,що при доброякісному перебігу захворювання і адекватних методиках реабілітації можливе повернення хворих до легкої праці вже в кінці другого чи на початку третього місяця захворювання, що може бути своєрідним показником ефективності реабілітаційних заходів.

14. Розроблені реабілітаційні програми з включенням сучасних методів фізіотерапії є доступними в плані впровадження і можуть застосовуватись в умовах стаціонарів, поліклінік, реабілітаційних центрів та відділень, санаторно-курортних закладах.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Радонотерапия и другие физические факторы в лечении цереброваскулярной и кардиальной патологии / П.В.Думин, Л.И.Фисенко, Н.И.Сопильник, Н.И Самосюк., К.Э. Колесник .- 1999. -91 с. (Автором особисто написаний розділ, що стосується фізіотерапевтичного і санаторно-курортного лікування хворих з ІХС та ІМ).

2. Применение магнитных и электромагнитных полей в лечении гипертонической болезни и стенокардии / Л.И.Фисенко, П.В. Думин, Н.И. Сопильник, Н.И. Самосюк. - Винница, 1999. - 120 с. (Автором систематизовані матеріали, щодо використання фізіотерапевтичних методів у хворих з ГБ і стенокардією).

3. Фізіотерапевтичні та фізіопунктурні методи та їх практичне застосування (посібник) /1.3 Самосюк., В.М.Парамончик, В.М.Губенко, В.М Зачатко., С.М Федоров., Л.І Фісенко, Н.І.Самосюк, О.Е.Лавріненко, Т.М.Лобода, К.Е.Колесник. - К.:Альтерпрес,2001. -315с.(Здобувачем систематизовані фізіотерапевтичні методи при захворюваннях органів кровообігу).

4.Основи курортології. Посібник для студентів та лікарів. (Під редакцією М.В.Лободи, Е.О.Колесника. Глава. Санаторно-курортне лікування захворювань серцево-судинної системи (І.К.Следзевська, К.Д.Бабов, О.О.Проніна, Л.І.Фісенко). Глава. Методи апаратної фізіотерапії в санаторно-курортному лікуванні (І.П. Шмакова, О.А.Даниленко, Л.І.Фісенко) - К.,2003. - С. 167-194; 116-134. Глава. Санаторно-курортне лікування захворювань серцево-судинної системи (І.К.Следзевська, К.Д.Бабов, О.О.Проніна, Л.І.Фісенко).

  1. Рекомендовані стандарти санаторно-курортного лікування. За ред. Е.О.Колесника, К.Д.Бабова, М.П.Дриневського /О.В.Костюк В.І.Мізін, І.А..Морозов, Г.П.Пекліна, В.О.Поберська, І.З.Самосюк, І.О.Сисоєва, Л.І. Фісенко. - К.-2003.- 414 с. (Здобувачем розроблені стандарти санаторно-курортного лікування хворих з кардіальною патологією).

  2. Показання та протипоказання щодо санаторно-курортного лікування. За ред. Е.О.Колесника, К.Д.Бабова, М.П.Дриневського / Б.В.Бочкалов, Т.А.Золоторьова, І.А.Морозов, В.О.Поберська, Л.І.Фісенко.-К.- 2003. – 319 с. ( автором розроблені показання та протипоказання для хворих з кардіальною патологією).

Статті у наукових журналах:

7. Фисенко Л.И. Показатели липидного обмена в оценке эффективности лечения больных на санаторном этапе реабилитации после перенесенного инфаркта миокарда // Лабораторная диагностика. - 1997. - №1. - С.30-31

8. Фисенко Л.И. Организация и результаты лечения кардиологических больных в специализированных отделениях реабилитации санаториев Украины // Укр.кардіол.журн. - 1998. - №4. - С.42-43.

9.Фисенко Л.И.,Сопильник А.И.,Думин П.В. Особенности магнитотерапии гипертонической болезни I стадии с начальными проявлениями сосудистых нарушений головного мозга // Журнал практического врача. -1998.-№6.- С.26-28. (Автором проведено формування репрезентативних груп хворих з ГХ та обробка отриманих даних).

10.Михно Л.Е.,Бабов К.Д.,Фисенко Л.И. Применение транскраниальной электроанальгезии у больных в остром и подостром периодах инфаркта миокарда //Мед.реабил.,курорт, и физиотерапия. - 1998. - №1. - С.8-10. (Здобувачем підібрані групи хворих і проведений аналіз ефективності метода).

11.Фісенко Л.І. Ліпідний спектр крові у хворих на гострий інфаркт міокарда // Лабораторна діагностика. - 1998. - №1(3). - С. 15-16.

12.Самосюк И.З.,Фисенко Л.И.,Сопильник А.И. Применение физических и курортных факторов в лечении и реабилитации нервной и сосудистой систем // Meд. реабилитация, курортология ,физиотерапия. - 1999. -№2(18).-С.З-7. ( Автором обгрунтовано застосування методів фізіотерапії в реабілітації хворих при захворюваннях судинної системи).

13.Фисенко Л.И. Результаты физической активности на санаторном этапе реабилитации у больных инфарктом миокарда // Мед.реабилитация, курортология,физиотерапия.-2000.-№4(24).-С.3-5.

І4.Фисенко Л.И. Эффективность проведения санаторного этапа реабилитации у больных, перенесших инфаркт миокарда // Мед.реабилитация, курортология, физиотерапия. - 2000. - №2 (22). - С.7-9.

15.Бабов К.Д.Волошина Е.Б.,Фисенко Л.И. Применение лечебных физических факторов в реабилитации пациентов с ишемической болезнью сердца (обзор) //Укр.кардіол.журн. - 2001. - №1. - С.96 -101.(Автором проведено узагальнення даних щодо застосування лікувальних фізичних факторів в реабілітації хворих з ІХС).

16.Фисенко Л.И. Значение нарушений ритма сердца для проведения санаторного этапа реабилитации больных с инфарктом миокарда //Укр.кардіол.журн. - 2001. - №4. - С.21-22.

17.Фисенко Л.И. Медицинские технологии на этапе санаторной реабилитации больных после перенесеного инфаркта миокарда // Вестник физиотерапии и курортологи. - 2001. - №4. - С.37-39.

18.Ремоделирование левого желудочка и прогноз течения ишемической болезни сердца у больных перенесших инфаркт миокарда, в зависимости от наличия артериальной гипертонии //Следзевская И.К.,Бабий Л.Н.,Савицкий С.Ю., Строганова Н.П.,Фисенко Л.И.//Укр.кардіол.журн.-2002.-№2.-С.14-17.(Автором проведено спостереження за хворими, що знаходились на санаторно-курортному етапі реабілітації).

19.Фісенко Л.І. Можливість застосування фізичних чинників у хворих на інфаркт міокарда на санаторному етапі реабілітації // Мед.реабилитация, курортология ,физиотерапия. - 2002. - №1(29). - С.25-27.

20.Фісенко Л.І.Магнітотерапія в комплексному реабілітаційному лікуванні хворих після перенесеного інфаркту міокарда // Мед.реабилитация, курортология ,физиотерапия. - 2003. - №2(34). - С.6-7.

21.Фисенко Л.И. Биоритмологическая оптимизация санаторного этапа реабилитации больных инфарктом миокарда // Укр.бальнеологічний.журн. -2003.-№1.-С.46-49.

22.Фісенко Л.І. Ефективність черезшкірного лазерного опромінення крові у хворих після перенесеного інфаркту міокарда // Укр.бальнеологічний журн. - 2003. - №3. - С.24-26.

23.Фісенко Л.І. Застосування камерних хлоридно-натрієвих ванн у хворих після перенесеного інфаркту міокарду в умовах санаторію // Укр.бальнеологічний журн. - 2003. - №4. – С.74-76.

24.Фісенко Л.І Реабілітація хворих на інфаркт міокарда та її медико-соціальне значення // Одеський медичний журнал. - 2003. - №3. - С.69-71.

Тези доповідей на наукових конференціях та статті у наукових збірниках:

25.Следзевская И.К.,Кравцова Л.А.,Фисенко Л.И. Перспективы санаторной реабилитации больных, перенесших инфаркт миокарда /Санаторно-курортное лечение больных с заболеваниями сердечно-сосудистой системы: Тез. научно-практической конференции, Одесса, 1989. - С.22-23. (Дисертантом особисто проведений аналіз ефективності санаторно-курортної реабілітації хворих після ІМ).

26.Фисенко Л.И. Медико-социальные аспекты санаторной реабилитации больных, перенесших инфаркт миокарда /Актуальные вопросы кардиологии и организации кардиологической помощи населению: Материалы науково-практичної конференції – Одесса,1994. - С.55-56.

27.Фисенко Л.И. Новый методологический подход к проведению физических тренировок больными, перенесшими эндоваскулярные вмешательства на коронарных сосудах при остром инфаркте миокарда // Физические лечебные факторы в медицинской реабилитации / Материалы республиканской межрегиональной научно-практичексой конференции - Одесса,1995.-С.106-108.

28.Міхно Л.Ю., Бабов К.Д., Фісенко Л.І. Природні курортні чинники в реабілітації хворих із серцево-судинними захворюваннями // Радонотерапія в реабілітації хворих на курорті Хмільник.-Хмільник, 1996, - С. 10-13. . ( Здобувачем особисто проведена оцінка ефективності санаторно-курортного етапу реабілітації хворих з кардіальною патологією).

29. Санаторно-курортное лечение пострадавших при аварии на Чернобыльской АЭС с болезнями системы кровообращения /Бебешко В.Г.,Лобода М.В.,Колесник Э.А.,Хомазюк И.Н.,Фисенко Л.И. // Матеріали V Конгресу кардіологів України, 12-14 травня 1997 р.Київ. Додаток - Укр..кардіол.журн. - 1996. - №3. - С.89-90. (Здобувачем обгрунтовано використання фізичних преформованих факторів у хворих з кардіальною патологією, що постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи).

30.Фисенко Л. И. Влияние курортных факторов и рефлексотерапии на показатели гемодинамики больных гипертонической болезнью молодого возраста // Матеріали Української науково-практичноі конференції з міжнародною участю”Нетрадиційні методи діагностики і лікування в курортній практиці". - ч . 1 . - К. -1997. - С. 96-97.

31.Значение суточного мониторирования артериального давления у больных инфарктом миокарда и артериальной гипертензией на санаторном этапе лечения /И. К. Следзевская, Л. Н. Бабий, Л. И. Фисенко, Ю. О. Хоменко, Ю. Э. Причина, Н. В. Атанасова, Я. Ю. Щербак // Матеріали Української науково- практичної конференції з міжнародною участю ”Нетрадиційні методи діагностики і лікування в курортній практиці". - Ч. 1 . - К. -1997. - С.90-91. (Дисертантом особисто проведені дослідження хворих з ІМ, які поступили на санаторно-курортне лікування).).

32.Фисенко Л.И. Современные методики лазеротерапии ишемической болезни сердца // Матеріали Української науково-практичноі конференції з міжнародною участю, „Нетрадиційні методи діагностики і лікування в курортній практиці". - Ч. 1 . - К. -1997. - С. 98-99.

33.Значение суточного холтеровского мониторирования ЭКГ на санаторном этапе больных, перенесших инфаркт миокарда /И. К. Следзевская, Л. Н. Бабий, Л. И. Фисенко, И. Э. Малиновская, Н. В. Атанасова, Ю. О. Хоменко, Я. Ю. Щербак, Ю. Э. Причина // Матеріали Української науково-практичної конференції з міжнародною участю „Нетрадиційні методи діагностики і лікування в курортній практиці". -Ч.1.- К.-1997.-С. 92-93. (Здобувачем проведено обстеження пацієнтів після перенесеного ІМ).

34.Терапия электромагнитными волнами миллиметрового диапазона (КВЧ-терапия, МРТ,ИВТ) /И.З.Самосюк,Л.И.Фисенко,К.Э.Колесник, Н.В.Чухраев //Научно-практические материалы по применению физических факторов в клинической и курортной практике. - К., 1998. -Вып.1.-125с. (Дисертантом розроблені основні принципи застосування КВЧ-терапії при захворюваннях серцево-судинної системи).

35. Фисенко Л.И. Применение физических факторов в лечении ишемической

болезни сердца в условиях курорта / Оротерапия. Доклады академии проблем гипоксии. К.,1998. - Т.П. - С.40-52.

36.Systemic enzyme treatment as a method of secondary prevention in patients after myocardial infarction in the rehabilitation period /Sledzevskaya I.K., Loboda M.V.,Kolesnik E.A., Babiy L.N., Fisenko L.I. // II Mediterranean Congress of Physical Medicine and Rehabilitation. -1998.- Vol.137. ( Здобувачем подана ідея та проведена статистична обробка матеріалів досліджень).

З7.Самосюк И.З., Фисенко Л.И., Думин П.В. Применение радонотерапии в реабилитации больных с цереброваскулярной и кардиальной патологией // „Нові напрямки профілактики, діагностики та лікування серцево-судинних захворювань". Укр.наук.-практ.конф. кардіологів та кардіохірургів з міжнародною участю: Тези доповідей. -К.,1999. - С.98-99. ( Дисертантом проведено обстеження по єдиній програмі хворих з кардіальною патологією).

38.Следзевская И.К., Фисенко Л.И., Савицкий С.Ю. Значение мониторирования артериального давления и холтеровского мониторирования на санаторном этапе лечения больных инфактом миокарда //Материалы Международной научно-практической конференции "Медицинская реабилитация, курортология и физиотерапия", 29 сентября - 2 октября , Ялта. - 1999. - С.143 -144. (Автором дисертації проведено статистичну обробку результатів моніторування та зроблені основні висновки).

39.Организационные основы санаторного этапа лечения в реабилитационных отделениях кардиологического профиля / Г.П.Пеклина, К.Д.Бабов, Л.И.Фисенко, С.Б.Пеклина, Л.А.Шелухина // Курортні природні ресурси та фізичні чинники в медичній реабілітації : Матеріали ІІ Національного конгресу фізіотерапевтів і курортологів (12-13 листопада 2002 року).-Слов”янськ.-2002.-С.. 36-37. (Здобувачем сформульовані основні вимоги дот реабілітації хворих кардіологічного профілю).

40.Фісенко Л.І. Реабілітація хворих на ІМ та її медико-соціальне значення // Лікувальні фізичні чинники та здоров`я людини. II з`їзд Всеукраїнської асоціації фізіотерапевтів та курортологів, Матер.наук.- практ. конф. з міжнародною участю, присвяченої 75-річчю Укр..НДІ мед.реабіліт. та курортології, 170 - річчю санат. "Куяльник". 23-29 травня. - Одеса, 2003. Додаток до журн .Мед.реабіл.,курорт.,фізіотер. -2003. - №2. - С.57.

41.Фісенко Л.І. Радонотерапія в лікуванні захворювань серцево-судинної системи / Проблемні питання розвідки, видобутку, використання, вивчення і охорони природних ресурсів // Науково-практичний семінар присвячений 25-річчю заснування Хмільницької гідрогеологічної режимно-експлуатаційної станції,23-25 вересня,Хмільник, -2003. -С.14-15.

Патент на винахід::

42.Деклараційний патент на винахід №54305 А (11).Україна. Спосіб лікування судинних захворювань /І.З.Самосюк, Н.І.Самосюк, М.В Чухраєв., Л.І.Фісенко., Колесник К.Е., Лавриненко О. Е., Сопільник А. М., Зубкова С.Т. –Заявлено 18.07.2002. – Опубліковано 17.02.2003. – Бюл.№2. (Автором виконано набір матеріалу і його обробка).

Методичні рекомендації:

43. Методики дифференцированного восстановительного лечения физическими факторами больных инфарктом миокарда с учетом фаз адаптационных перестроек Л.Е.Михно, К.Д.Бабов, А.Г.Литвиненко ,С.А.Новиков, Е.С.Павлова, Е.Б. Волошина, Е.А.Пронина, А.И.Тимошенко, А.И.Криворученко, Л.И.Фисенко. – Одесса,1994. - 20 с. (Здобувачем проведена оцінка ефективності реабілітації хворих, що перенесли гострий ІМ ).

44.Психофизическая реабилитация при инфаркте миокарда. - К.: 1996. - 36 с. А.Л.Саенко, В.Г.Бедный, Т.Г.Лемзятова, Л.И.Дубинская, О.А.Атаманенко, Л.И.Фисенко,А.А.Владимиров,Н.Н.Буряк,Л.Я.Литвак,В.Д.,Бугаев,Л.А.Усова,Л.Н.Юрьева,Л.И.Маколкина,Н.А.Резниченко. -Киев.1996.-35с. (Дисертантом систематизовані дані щодо підготовки хворого з ІМ до нових умов праці і життя).

45.Восстановительное лечение больных ишемической болезнью сердца, артериальной гипертензей и нарушениями сердечного ритма /И.К.Следзевская, Л.Н.Бабий, Л.И.Фисенко, Ю.О.Хоменко, Я.Ю.Щербак, Ю.Э.Причина - Киев, 1997.-с.23. (Дисертантом особисто проаналізовані дані щодо етапу включення фізичних тренувань та інших методів на санаторному етапі реабілітації ).

46.Определение потребности населения Украины в санаторно-курортном лечении, реабилитации и отдыхе /В.В.Кенц, М.В.Лобода, В.А.Лисобей, Н.А.Андреева,А.А.Лобенко,А.Г.Литвиненко,Е.О.Косоверов,Э.А.Колесник, Л.И.Фисенко. – Одесса,1997. - 16 с. (Здобувачем розроблені загальні положення та рекомендації по розвитку санаторно-курортної допомоги).

47.Методические материалы по организации отделений для реабилитации больных, перенесших острые цереброваскулярные заболевания (ОЦВЗ) в санаторно-курортных условиях /Д.Н.Вайсфельд, А.П.Петров, В.В.Кенц, Э.А.Колесник, А.А.Лобенко, К.Д.Жила, С.А.Савельев, Л.И.Фисенко.- Одесса,1997. -36 с . (Дисертант особисто приймала участь у відкритті та організації роботи реабілітаційних відділень).

48.Сучасні технології диференційованого відновлювального лікування фізичними чинниками хворих на інфаркт міокарду з урахуванням фаз адаптаційних перебудов /Л.Б.Міхно, К.Д.Бабов, А.Г.Литвиненко, М,В.Лобода, Є.О.Колесник, Л.І.Фісенко, О.О.Проніна, О.І.Криворученко. -Одеса, 1997.-21с. (Автором проведена статистична обробка фізіометричних даних центральної гемодинаміки, біоелектричної активності міокарда).

49.Оптимальные методики физиобальнеотерапии в реабилитации больных инфарктом миокарда в фазе реконвалесценции /Л.Е.Михно, К.Д.Бабов, А.Г.Литвиненко, М.В.Лобода, Л.И.Фисенко, Е.А.Пронина, С.А.Новиков, А.И.Криворученко - Одесса, 1997. - 6с. ( Здобувачем особисто розроблені принципи та методики. застосування фізіобальнеотерапії при реабілітації хворих після ІМ).

50.Радонотерапия и другие физические факторы в лечении цереброваскулярной и кардиальной патологии / П.В.Думин, Л.И.Фисенко, А.Н.Сопильник, Н.И.Самосюк, К.Э.Колесник. – Хмельник, 1999.- 47 с. (автором систематизовані матеріали щодо застосування радонотерапії у хворих з кардіальною патологією).

51.Метод об`єктивізації результатів відновлювального лікування / К.Д.Бабов, Т.А.Золотарьова, О.М.Торохтін, Л.І.Фісенко.- Одеса,2001. -15с. (Автором подана ідея застосування програми об’єктивізації при аналізі ефективності санаторного етапу відновлювального лікування).

52.Основні принципи санаторного етапу реабілітації хворих з гострими порушеннями коронарного кровообігу/ І.К.Следзевська, В.О.Шмаков, Л.М.Бабій, Е.О.Колесник, Л.І.Фісенко, О.І.Іркін - Київ,2002. - 13 с. (Дисертантом розроблені окремі принципи санаторно-курортного етапу реабілітації хворих з ІМ).

53.Фізичні фактори в комплексному лікуванні серцевої недостатності у хворих на ішемічну хворобу серця./ О.М.Роздільська, М.В.Афанас’єв, Е.О.Колесник, Л.І.Фісенко, Ю.Г.Кадук. - Харків,2002. -19с. Автором (Здобувачем виявлені особливості профілактики і лікування СН у хворих на ІМ).).

54.Гідрокінезотерапія у лікуванні та профілактиці захворювань./С.К.Копчак, Л.І.Фісенко, Т.О.Богатирчук, О.А.Коломієць.- К.,2002. - 32 с. (Автором проаналізовані дані ефективності застосування гідрокінезотерапії у хворих з кардіальною патологією).