Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Тридід Сергій Олександрович. Оцінка рівня та способу життя населення регіону : дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / Харківська національна академія міського господарства. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Тридід С.О. Оцінка способу та рівня життя населения регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Харківська національна академія міського господарства, Харків, 2006.

Дисертація присвячена вирішенню науково-практичній задачі оцінки способу та рівня життя населення регіонів країни. В роботі, базуючись на структурно-логічну модель характеристик життєдіяльності людини, розмежовано такі поняття як “рівень”, “якість”, “спосіб” та “образ” життя населення. Базуючись на проведеному аналізу існуючих визначень, запропоновано визначення понять рівень та спосіб життя населення. На основі компонент оцінки рівня і способу життя побудовано системи окремих кількісних показників оцінки рівня і способу життя населення регіону. Запропоновано методичні рекомендації з оцінки рівня і способу життя населення на основі використання методу таксономії. Розроблено комплексний підхід до позиціонування регіонів країни в площині “рівень - спосіб життя населення”, який базується на двохмірній матриці оцінок.

На основі кореляційного методу розраховано вплив способу на рівень життя населення на рівні їх компонент оцінки.

Загальним результатом дисертаційної роботи є вирішення науково-практичного завдання удосконалення теорії і практики оцінки рівня та способу життя населення регіонів країни. З цією метою в роботі проведений комплекс досліджень на теоретичному, інструментальному і прикладному рівнях.

На основі проведених досліджень зроблені такі висновки та пропозиції:

1. Життєдіяльність людини – комплексне соціально-економічне явище, яке може бути охарактеризоване за допомогою понять "рівня" і "способу" життя населення. Ці поняття взаємозв’язані, але характеризують різні аспекти життя людини. Виходячи з такого тісного взаємозв’язку, виникає необхідність в оцінці впливу способу на рівень життя населення. Для того, щоб оцінка впливу максимально відповідала дійсності та існуючим вимогам необхідно більш детальний аналіз цих понять.

2. В результаті аналізу існуючих визначень рівня життя населення на базі структурно-логічної моделі характеристик життєдіяльності людини одержало подальший розвиток його визначення, яке характеризується як досягнутий на визначений період часу в суспільстві рівень задоволення різноманітних потреб населення (не тільки фізичних, а і соціальних, інтелектуальних, духовних, політичних), що гарантується соціально-правовим забезпеченням умов життєдіяльності населення, і обмежується рівнем економічного розвитку держави.

3. Аналіз основних визначень способу життя населення дав змогу удосконалити його визначення на основі принципів включення окремих видів діяльності до його складу, що дозволяє використовувати більш комплексний підхід оцінки цього соціального явища. Таким чином, спосіб життя населення це – всі види життєдіяльності людини, в процесі яких створюються блага (труд, суспільно-політична діяльність), та формуються потреби, як духовні (побут, духовність, культура), так і фізіологічні (раціональне харчування).

4. Аналіз існуючих підходів до оцінки рівня життя населення довів необхідність їх узагальнення. В рамках дослідження удосконалено класифікацію підходів до оцінки рівня життя населення виходячи з цілей дослідження. Запропонована класифікація обґрунтовує вибір методики оцінки рівня життя населення при наявності визначених цілей дослідження.

5. Запропонована методика кількісної і якісної оцінок рівня та способу життя населення регіонів країни, яка базується на інтегральному і системі часткових показників з використанням таксономічного методу та економіко-математичних моделей, що дає можливість більш об’єктивно та комплексно оцінити це соціальне явище.

6. Розроблено методологічний підхід до якісної оцінки рівня та способу життя населення регіонів країни з використанням комплексу економіко-математичних моделей, що будуються на основі кластерного аналізу.

7. В рамках якісної оцінки впливу способу на рівень життя населення регіонів країни, розроблено комплексний підхід до їх позиціонування в площині “рівень - спосіб життя населення”, який базується на двовимірній матриці оцінок, що забезпечує обґрунтований вибір політики соціально-економічного розвитку регіонів.

8. Для оцінки впливу способу на рівень життя населення регіонів країни запропоновано використовувати кореляційні однофакторні моделі між компонентами способу та рівня життя населення.

9. Кореляційний аналіз засвідчив, що підвищення рівня життя населення регіонів країни в першу чергу повинно здійснюватися шляхом пропоганди здорового способу життя населення, а саме боротьбі з розповсюдженням тютюнопаління, алкоголізму та наркоманії.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

1. Лисица Н. М., Тридед С. А. Взаимосвязь компонент оценки уровня жизни населения региона // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць пр. Випуск 188. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – С. 410-417.

2. Кизим М. О., Тридід С. О. Сутність поняття "спосіб життя населення" // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць пр. Випуск 206. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – С. 524-532.

3. Тридід С. О. Соціально-економічна оцінка рівня життя населення регіону // Управління розвитком. – 2005. – № 2. – С. 17 – 18.

В інших виданнях:

4. Лисица Н. М., Тридед С. А. Факторы влияния на уровень жизни населения региона // Бизнес-Информ. – 2003 – № 1-2. – С. 39-41.

5. Тридед С. А. Матрица подходов к оценке уровня жизни населения как начальный этап разработки социально-экономической диагностики уровня жизни населения региона // Регіональна економіка. Том 51. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – 95 с. (с. 80-83).

6. Кизим Н. А., Тридед С. А. Оценка влияния способа на уровень жизни населения региона // БизнесИнформ. – 2005. – № 7-8. – С. 36-39.

7. Тридед С.А. Оценка позиционирования регионов в плоскости “уровень-способ жизни населения” // БизнесИнформ. – 2005. – № 9-10. – С. 36-39.