Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Марценюк Юлія Олегівна. Оцінка порушень серцевого ритму та провідності у дітей з пролапсом мітрального клапана та шляхи їх корекції : Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2006. — 162арк. — Бібліогр.: арк. 145-162.



Анотація до роботи:

Марценюк Ю.О. Оцінка порушень серцевого ритму та провідності

у дітей з пролапсом мітрального клапана та шляхи їх корекції. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. - Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2006.

В роботі проведено комплексне дослідження частоти, характеру та клінічних особливостей порушень серцевого ритму та провідності у дітей з ПМК.

Встановлено, що стан центральної гемодинаміки та контрактильно-релаксаційної здатності міокарду у даного контингенту дітей має різноспрямований характер, який пов'язаний з перебігом основного захворювання при вторинному ПМК та особливостями вегетативного гомеостазу.

Комплексно оцінені особливості стану вегетативної нервової системи, з урахуванням добової варіабельності ритму серця та циркадної динаміки її показників.

У дітей з кардіальними дизритміями на тлі ПМК виявлено зміни з боку добового ЕКГ-патерну процессів реполяризації та вивчено їхню динаміку в ході проби із дозованим фізичним навантаженням.

Виявлено, що у дітей з кардіальними дизритміями на тлі ПМК мають місце зміни аденілової системи крові, яка є відзеркаленням енергетичного обміну в організмі.

Запропоновано схему диференційованої терапії порушень серцевого ритму та провідності у дітей на тлі ПМК в залежності від ступеню тяжкості кардіоваскулярних розладів з визначенням характеристики дизритмій та добового аналізу SТ-Т за даними Холтеровського моніторингу, загальноприйнятих ехо- та допплєрехокардіографічних показників, показників аденілової системи крові, ступеню толерантності до фізичного навантаження та зниження якості життя.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке полягає у виявленні особливостей функціонального стану серцево-судинної системи у дітей з кардіальними дизритміями на фоні пролапсу мітрального клапану і удосконаленні сучасних терапевтичних комплексів, спрямованих на підвищення ефективності реабілітації даного контингенту дітей.

  1. У дітей з пролапсом мітрального клапана в 75,4% випадків зустрічаються порушення серцевого ритму та провідності, серед яких переважають ектопічні порушення ритму - суправентрикулярна (67,3%) та вентрикулярна (29,8%) екстрасистолія, міграція водія ритму по передсердях (37,9%), виражена синусова аритмія (27,0%), синусова тахікардія (17,1%) та синусова брадикардія (16,1%); порушення провідності при цьому спостерігалися у вигляді атріовентрикулярної блокади I ступеню (9,9%) та синоатріальної блокади II ступеню (20,9%); життєзагрозливі дизритмії (синдром слабкості синусового вузла, вентрикулярна екстрасистолія III-IV градації (В.Lown), пароксизмальна суправентрикулярна та вентрикулярна тахікардії, трепотіння передсердь) виявлені в 2,9%.

    1. Стан центральної гемодинаміки у дітей з порушеннями серцевого ритму та провідності на фоні ПМК має різноспрямований характер: у 62,08% дітей спостерігається нормокінетичний, у 24,17% дітей – гіпокінетичний, у 13,74% дітей - гіперкінетичний тип кровообігу, що пов'язано з перебігом основного захворювання при вторинному ПМК та особливостями вегетативного гомеостазу, які характеризуються гіперсимпатикотонічною вегетативною реактивністю (66,35%) та гіперсимпатикотонічним типом вегетативного забезпечення (39,33%) на тлі переважання вихідної ваготонії (41,23%).

      1. У 32,7% дітей з кардіальними дизритміями на фоні ПМК спостерігається вірогідне збільшення показника співвідношення максимальної швидкості трансмітрального кровоплину під час систоли лівого передсердя до максимальної швидкості ранньодіастолічного трансмітрального потоку крові (А/Е) (0,685±0,01), що відзеркалює наявність початкової стадії діастолічної дисфункції лівого шлуночку.

      1. У 63,5% дітей з кардіальними дизритміями на фоні ПМК виявлені зміни процесів реполяризації у вигляді зниження амплітуди зубця Т (34,1%), його інверсії (10,9%), елевації сегменту ST (11,8%), подовження (4,2%) та скорочення (3,3%) інтервалу QT, при цьому у 4,73% дітей має місце ЕКГ-паттерн субендокардіальної ішемії, що підтверджено погіршенням реполяризаційних процесів при проведенні тесту з дозованим фізичним навантаженням та фармакологічної проби з пропранололом.

        1. 54,97% дітей з кардіальними дизритміями на тлі ПМК мають нормальну, 27,01% - помірно знижену, 9,95% - низьку толерантність до фізичного навантаження, яка за даними багатофакторного аналізу високо корелює з наявністю мітральної регургітації (r=0,951), ознаками субендокардіальної ішемії (r=0,845), проявами вегетативної дисфункції (r=0,822) та відсутністю регулярної фізичної активності (r=0,789).

          1. Діти з кардіальними дизритміями на фоні ПМК потребують диференційованого підходу до лікування в залежності від ступеню тяжкості кардіоваскулярних розладів з включенням до терапевтичних схем препаратів Коензим-композитум, Убіхінон-композитум, Кардонат та Стимол, що дозволяє зменшити частоту порушень серцевого ритму і провідності, нормалізувати енергетичний обмін в міокарді, покращити систолічну та діастолічну функції лівого шлуночка, підвищити толерантність до фізичного навантаження, та, як наслідок, поліпшити якість життя зазначеного контингенту дітей.

Публікації автора:

  1. Пролапс мітрального клапана у дітей: сучасний погляд на проблему // Серце і судини. – 2003. - №3. – С. 89-96. (співавт. Волосовець О.П., Кривопустов С.П.). Автором проведено аналітичний огляд літератури, підготовлено статтю до друку.

  2. Порушення серцевого ритму та провідності у дітей на фоні пролапсу мітрального клапану // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2004. - №3. - С.10-13. (співавт. Волосовець О.П.). Автором самостійно виконані клініко-інструментальні дослідження дітей, зібрано та статистично оброблено клінічний матеріал, проведено аналіз отриманих результатів.

  3. Стан центральної гемодинаміки у дітей з кардіальними дизритміями на фоні пролапса мітрального клапана // Врачебная практика. - 2005. -№5. - С.12-16. (співавт. Волосовець О.П., Кривопустов С.П.). Автором зібрано та оформлено клінічний матеріал, проведена статистична обробка отриманих даних, підготовлено статтю до друку.

  4. Стан вегетативної нервової системи у дітей з кардіальними дизритміями на фоні пролапсу мітрального клапана // Экспериментальная клиническая медицина. - 2005. - №4. - С.100-107.

  5. Індивідуалізовані схеми лікування дітей з кардіальними дизритміями на фоні пролапсу мітрального клапана // Проблеми медичної науки та освіти. - 2006. - №1. - С. 20-28. (співавт. Волосовець О.П.). Автором зібрано та оформлено клінічний матеріал, проведена статистична обробка отриманих даних, підготовлено статтю до друку.

  6. Спосіб лікування порушень серцевого ритму у дітей з пролапсом мітрального клапана. Деклараційний патент України на винахід №9337. Заявл. 23.03.2005: опубл.15.09.2005. // Бюлетень “Промислова власність”.- 2006. - №9. (співавт. Волосовець О.П., Кривопустов С.П.). Автором зібрано та оформлено клінічний матеріал, проведена статистична обробка отриманих даних та патентно-інформаційний пошук.

  7. Пролапс мітрального клапана у дітей: діагностика, лікування, диспансеризація // Методичні рекомендації.- Київ. - 2005. -24 с. (співавт. Волосовець О.П., Кривопустов С.П., Кузьменко А.Я., Іорданова С.В.) Автором проведено аналітичний огляд літератури, отримані та проаналізовані дані щодо аритмій у дітей з ПМК, підготовлено методичні рекомендації до друку.

  8. Пролапс мітрального клапана у дітей: раціональні підходи до спостереження // Мистецтво лікування. - 2005. - №2. - С.34-39. (співавт. Волосовець О.П., Кривопустов С.П., Кузьменко А.Я.) Автором проведено аналітичний огляд літератури, підготовлено статтю до друку.

  9. Можливості холтеровського моніторування у дітей // Тези доповідей 57 науково-практичної конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету ім.О.О. Богомольця з міжнародною участю „Актуальні проблеми сучасної медицини” 17-20 вересня 2002 р., - м. Київ, - С.93.

  10. Вивчення кардіальних дизритмій у дітей з пролапсом мітрального клапана методом холтеровського моніторування // Тези доповідей 58 науково-практичної конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету ім.О.О. Богомольця з міжнародною участю „Актуальні проблеми сучасної медицини” 28-31 жовтня 2003 р., - м. Київ, - С.109.

  11. Порушення серцевого ритму у дітей з пролапсом мітрального клапану за даними холтеровського моніторування // Вестник физиотерапии и курортологии. - 2003. - №1. - С.20. (Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції „Актуальні питання дитячої кардіоревматології” 16-18 квітня 2003 р., м.Євпаторія).

  12. Застосування антигомотоксичних препаратів в дитячій кардіології // Матеріали конгресу педіатрів України „Актуальні проблеми і напрямки розвитку педіатрії на сучасному етапі” 7-9 жовтня 2003 р., м. Київ. - С.244-245. (співавт. Кривопустов С.П., Чащева А.А., Іорданова С.В.) Автором самостійно виконані окремі інструментальні дослідження, проведено статистичну обробку отриманих даних та оцінено результати.

  1. Досвід застосування антигомотоксичних препаратів в педіатричній кардіології // Тези доповідей науково-практичної конференції “Актуальные вопросы лечения и профилактики различных заболеваний у детей с помощью антигомотоксических препаратов”. – 25 січня 2003 року. – м. Київ. – С. 25-26. (співавт. Волосовець О.П., Кривопустов С.П., Іорданова С.В.) Автором самостійно виконані окремі інструментальні дослідження, проведено статистичну обробку отриманих даних.

  2. Опыт применения Angio-Injeel и Cralonin в практике детской кардиологии // Биологическая терапия (международный журнал общества биологической медицины). – 2003. - №4. – С. 11-15. (співавт. Волосовець О.П., Кривопустов С.П., Чащевая А.А., Щербинская Е.Н., Иорданова С.В.) Автором самостійно виконані окремі інструментальні дослідження, проведено статистичну обробку отриманих даних.

  3. Екстрасистолічні дизритмії у дітей з пролапсом мітрального клапана // Таврический медико-биологический вестник. - 2004. - №3. - Т.7. - С.6 (Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції „Актуальні питання дитячої кардіоревматології” 29-30 квітня 2004 р., м. Євпаторія). (співавт. Волосовець О.П.) Автором зібрано та оформлено клінічний матеріал, проведена статистична обробка отриманих даних, підготовлено тези до друку.

  4. Вивчення функціонального стану серцево-судинної системи у дітей з кардіальними дизритміями на фоні пролапсу мітрального клапану // Таврический медико-биологический вестник. - 2004. - №3. - Т.7. - С.17 (Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції „Актуальні питання дитячої кардіоревматології” 29-30 квітня 2004 р., м. Євпаторія).

  5. Оцінка варіабельності ритму серця у дітей з кардіальними дизритміями на фоні пролапсу мітрального клапана // Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі. Матеріали 11-го з’їзду педіатрів України (7-10 грудня 2004 р., Київ). - С.132.

  6. Сучасні підходи до кардіометаболічної терапії у дітей з кардіальними дизритміями на фоні пролапсу мітрального клапана // Метаболічні розлади у дітей та підлітків: діагностика, профілактика, лікування. (Матеріали науково-практичної конференції присвяченої 25-річчю створення кафедри дитячих і підліткових захворювань КМАПО ім. П.Л.Шупика 14-15 вересня 2005 р., м. Київ). - С. 22-23. (співавт. Волосовець О.П.) Автором зібрано та оформлено клінічний матеріал, проведена статистична обробка отриманих даних, підготовлено тези до друку.