Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Гідрологія суши, водні ресурси, гідрохімія


Ромась Ігор Миколайович. Оцінка гідролого-гідрохімічних характеристик мінімального стоку річок басейну Дніпра (в межах України) : Дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2004. — 185арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 158-169.



Анотація до роботи:

Ромась І.М. Оцінка гідролого-гідрохімічних характеристик мінімального стоку річок басейну Дніпра (в межах України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук зі спеціальності 11.00.07 – гідрологія суші, водні ресурси, гідрохімія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, географічний факультет, Київ, 2004.

У дисертації досліджуються закономірності часового та просторового розподілу гідролого-гідрохімічних характеристик мінімального стоку річок басейну Дніпра.

Робота виконана за матеріалами Центральної геофізичної обсерваторії Гідромету України. До інформаційної бази занесені дані спостережень на 42 річках (більше 60 пунктів) з тривалістю за витратами 30-75 років, а за хімічним складом – від 25 до 60 років. За допомогою методу апроксимації емпіричних кривих розподілу витрат теоретичними кривими оброблено близько тисячі стокових рядів. Картосхеми модулів мінімального стоку та хімічного складу води побудовані з використанням геоінформаційної системи Mapinfo.

Виявлені загальні тенденції у формуванні середньомісячних та мінімальних середньодобових витрат води різної забезпеченості та деякі відмінності, характерні для окремих річок, обумовлені взаємодією комплексу фізико-географічних, гідрогеологічних та антропогенних чинників. В літньо-осінню та зимову межень при менших витратах зростає вміст головних іонів та мінералізація води, а за останні десятиріччя помітних зміни зазнав хімічний тип річкових вод, особливо на Поліссі. Виділено групи водозборів і розрахункових залежностей, які свідчать, що мінімальні модулі стоку збільшуються із глибиною врізу русел річок. За гідролого-гідрохімічними показниками мінімального стоку проведено районування території басейну Дніпра в межах України.

  1. Дослідження гідролого-гідрохімічних характеристик мінімального стоку річок України, у тому числі річок басейну Дніпра, проведені раніше, були досить малочисельними, більше описовими та не охоплювали проблеми в цілому.

  2. Басейн Дніпра охоплює три фізико-географічні зони, які значною мірою вирізняються за кліматичними чинниками, різними гідрогеологічними умовами. Значний вплив на кількісні та якісні характеристики водних ресурсів має господарська діяльність.

  3. Для оцінки гідролого-гідрохімічних показників мінімального стоку вперше використано значний об`єм інформації, яка характеризує меженний стік річок басейну Дніпра, та сучасні методичні підходи при її обробці, які базуються на використанні програмного забезпечення.

  4. При дослідженні розподілу середньомісячних і мінімальних середньодобових витрат води в меженний період, виявлено основні закономірності їх формування в часовому, з червня до лютого, та у просторовому, від Полісся до Степу, аспектах. Найменші витрати води річок Полісся та Лісостепу формуються переважно у серпні-вересні, а на півдні, у степовій зоні, у червні-липні. У ці місяці спостерігаються найбільш несприятливі умови формування стоку річок, що потрібно враховувати при проектуванні гідротехнічних і водозабірних споруд на річках, плануванні й управлінні водним господарством, обгрунтуванні екологічних нормативів для річок різних фізико-географічних районів.

  5. У літньо-осінню та зимову межень, у тій чи іншій мірі спостерігається підвищення вмісту всіх головних іонів та, відповідно, величин мінералізації при формуванні менших витрат 50-95 % забезпеченості, порівняно з більшими витратами. У зимову межень досліджувана тенденція проявляється у більшій мірі.

  6. За останні три десятиріччя трансформація хімічного складу річок найбільш помітна в зоні мішаних лісів і відбулася за рахунок зростання вмісту сульфатів та хлоридів магнію та натрію.

  7. Результати картографування модулів середньомісячного та мінімального середньодобового стоку за меженний період вказують як на загальні закономірності їх формування за територією басейну Дніпра, зумовлені, головним чином, зміною величин опадів та випаровування з північного заходу на південний схід, так і на помітні відміни, спричинені дією гідрогеологічних чинників, особливо наявністю карстових підземних вод, а також антропогенних факторів, серед яких найбільший вплив має зарегульованість річок.

  8. При визначенні залежності мінімальних річних модулів стоку від глибини врізу русел виділено 12 груп водозборів і розрахункових залежностей, які свідчать, що мінімальні модулі стоку збільшуються із глибиною врізу русел річок.

  9. Районування території басейну Днпра проведено вперше за прямими гідролого-гідрохімічними показниками з виділенням 12 районів. Виявлено чіткі закономірності у їх розподілі з північного заходу на південний схід.

Публікації по темі дисертації:

  1. Галущенко М.Г., Ромась І.М. Умови формування та розрахунок мінімального стоку річок басейну Дніпра (в межах України) // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. –2001. –Т. 2. –С. 289-295. (Аналіз та обробка даних, розрахунки витрат належать здобувачу, обгрунтування висновків — співавтору).

  2. Лозовицький П.С., Петренко Н.М., Ромась І.М. Аналіз витрат води різної забезпеченості р. Інгулець // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. –2002. –Т. 3. –С. 119-126. (Збір, обробка, інтерпретація даних належать здобувачу, розробка методичних підходів, узагальнення даних — співавторам).

  3. Ромась М.І., Шевчук І.О., Ромась І.М. Дослідження формування мінімальних середньомісячних витрат річок басейну Дніпра в літньо-осінню межень // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. –2003. –Т. 5. –С. 85-92. (Обробка даних і аналіз закономірностей часового та просторового розподілу мінімальних середньомісячних витрат у літньо-осінню межень належить здобувачу).

  1. Ромась М.І., Шевчук І.О., Чунарьов О.В., Ромась І.М. Методика визначення витрат води різної забезпеченості // Фізична географія та геоморфологія. –2003. –вип. 44. –С. 221-227. (Збір даних про витрати, побудова та аналіз емпіричних і теоретичних кривих забезпеченості належать здобувачу).

  2. Ромась М.І., Шевчук І.О., Ромась І.М., Довгань Л.В. Періоди формування середніх місячних витрат води мінімального стоку річок басейну Дніпра в літньо-осінню та зимову межень // Наук. праці УкрНДГМІ. –2003. –вип. 251. –С. 54-58. (Обробка даних, аналіз часових і просторових закономірностей витрат належать здобувачу).

  3. Ромась І.М. Періоди мінімальної середньодобової водності в басейні Дніпра в межень // Наук. праці УкрНДГМІ. –2003. –вип. 251. –С. 38-42.

  4. Ромась І.М. Картографування модулів мінімального стоку річок басейну Дніпра (в межах України) // Картографія та вища школа. –2003. –вип. 9 –С. 104-108.

  5. Ромась І.М. Розподіл мінімальних середньодобових витрат річок басейну Дніпра (у межах України) // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. Тези Другої Всеукр. наук. конфер. –К., 2003. –С. 72-73.

  6. Ромась І.М., Хільчевський В.К. Мінералізація річкових вод басейну Дніпра при мінімальних витратах різної забезпеченості в літньо-осінню та зимову межень // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. –2004. –Т. 6. –С. 172-179. (Збір та обробка даних, графічні та картографічні побудови, аналіз результатів належать здобувачу).

  7. Чунарьов О.В., Ромась І.М. Порівняльний аналіз методів розрахунку витрат води різної забезпеченості // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. –2004. –Т. 6. –С. 39-46. (Аналіз методів розрахунку витрат води різної забезпеченості, обгрунтування висновків належать здобувачу).

  8. Ромась І.М., Хільчевський В.К. Особливості картографування гідролого-гідрохімічних характеристик водного стоку із застосуванням геоінформаційних систем / Тези доп. ІХ з’їзду Укр. геогр. тов., Т. 4. –К.: вид-во "Обрії", 2004. –С. 156-157. (Картографування гідролого-гідрохімічних характеристик водного стоку із застосуванням ГІС, аналіз результатів належить здобувачу, обгрунтування висновків — співавтору).