Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Князь Олег Володимирович. Оцінювання та регулювання інноваційного розвитку машинобудівних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Князь О.В. Оцінювання та регулювання інноваційного розвитку машинобудівних підприємств. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04. – Економіка і управління підприємствами (машинобудування та приладобудування), Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2008.

Для забезпечення конкурентоспроможності і економічної безпеки національної економіки і окремих господарюючих суб’єктів необхідно активізувати інноваційний розвиток. Інноваційний розвиток машинобудівних підприємств є комплексним поняттям, яке характеризують: кількість і рівень економічної ефективності впровадження на машинобудівному підприємстві інновацій; потенціал машинобудівного підприємства щодо розроблення і впровадження інновацій; готовність персоналу машинобудівного підприємства до змін. Передумовою результативності реалізації досліджуваних функцій у процесі управління інноваційним розвитком є створення на машинобудівному підприємстві дієвої системи моніторингу. У дисертації уточнено складові системи моніторингу і взаємозв’язки між ними. Очікуваним результатом застосування на практиці системи моніторингу є своєчасне виявлення факторів, які зумовлюють проблеми інноваційного розвитку, а також розроблення і застосування заходів та механізмів їх усунення або попередження.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання – розроблення теоретичних положень та прикладних рекомендацій щодо удосконалення оцінювання та регулювання інноваційного розвитку машинобудівних підприємств. Представлені у дисертаційній роботі наукові теоретичні та практичні результати сприятимуть удосконаленню управління інноваційним розвитком машинобудівних підприємств.

1. Незважаючи на велику кількість наукових праць і значні досягнення в теорії та практиці управління інноваційним розвитком, є частина питань, які досліджені фрагментарно і продовжують залишатись дискусійними. До них слід віднести особливості контролювання та регулювання ІРМП, методичні рекомендації з оцінювання рівня ІРМП, визначення об’єктів удосконалення регулювання ІРМП, побудову системи моніторингу ІРМП тощо. Значною мірою суперечності виникають через відсутність чіткості у формулюванні термінів і понять, через недосконалість низки класифікацій у теорії інновацій тощо. Базуючись на системно-функціональному і процесійно-динамічному наукових підходах, у дисертації сформульовано низку висновків, а також розроблено рекомендації, які мають теоретичну і практичну цінність. Теоретичне значення мають такі положення дисертації, як понятійний апарат у сфері інноваційної діяльності, принципи оцінювання та регулювання інноваційного розвитку, класифікація факторів, які зумовлюють проблеми оцінювання та регулювання ІРМП, виділені об’єкти регулювання і способи впливу на них. Своєю чергою, методичні рекомендації з оцінювання рівня ІРМП, а також пропозиції із удосконалення регулювання ІРМП мають практичне значення. Вказані положення доцільно використовувати керівникам машинобудівних підприємств при формуванні та реалізації управлінських рішень щодо планування та організування інноваційного розвитку, мотивування підлеглих до активізування їх участі в інноваційних процесах тощо.

2. ІРМП характеризують: кількість і рівень економічної ефективності впровадження на машинобудівному підприємстві інновацій; потенціал машинобудівного підприємства щодо розроблення і впровадження інновацій; готовність персоналу підприємства до змін. Для забезпечення ефективності оцінювання та регулювання інноваційного розвитку керівникам машинобудівних підприємств слід базуватись на принципах: цілеспрямованості; визначеності; комплексності; систематичності; взаємозалежності; послідовності; оперативності; регулярності.

3. В умовах переходу до ринку, зміни форми власності, реорганізації машинобудівних підприємств більшість суб’єктів господарювання зазнають проблем, які стають причиною низьких темпів розвитку. Найбільш актуальними проблемами оцінювання та регулювання ІРМП є: невідповідність кадрового складу фахівців, які залучені до реалізації інновацій, фактичним потребам; неготовність працівників машинобудівного підприємства до змін; наявність негативного досвіду щодо реалізації інновацій у минулому; нестача коштів та інших засобів для якісної реалізації контролюючих і регулюючих заходів; нерозвиненість ринкової інфраструктури; недосконалість правової бази; невідповідність діючої організаційної структури управління підприємством його цілям і обраній стратегії інноваційного розвитку; нечіткість і невідповідність системи цілей машинобудівного підприємства системі цілей інноваційного розвитку. Керівники машинобудівних підприємств стверджують, що сьогодні найбільш проблематичним є залучити до роботи: робітників технічних спеціальностей, які володіють необхідним досвідом і є готовими до освоєння нових технічних засобів; керівників різних рівнів управління, які мають досвід у реалізації інноваційних проектів і відповідну освіту; наукових кадрів, які здатні виступати в ролі консультантів щодо удосконалення інноваційних розробок, впровадження інновацій, а також розробників інноваційних проектів.

4. З метою виявлення причин виникнення вищевказаних проблем у дисертації проаналізовано фактори, які діють на ІРМП. Фактично усі фактори, які діють на підприємство, впливають також на його інноваційний розвиток. Сукупність факторів, які діють на ІРМП, слід класифікувати на: внутрішні і зовнішні; позитивні і негативні; прямі та непрямі; постійно діючі та тимчасово діючі; фактори які можна регулювати та фактори, які регулюванню не піддаються. Фактори внутрішнього середовища машинобудівного підприємства за різних умов можуть мати як позитивний, так і негативний вплив на ІРМП. Щодо зовнішніх факторів, то їх сутність характеризує умови, в яких суб’єкти інноваційної діяльності змушені формувати, ухвалювати і реалізувати управлінські рішення. Фактори зовнішнього середовища машинобудівного підприємства є також факторами, які впливають на процес і ефективність оцінювання та регулювання ІРМП. Їх, як і фактори внутрішнього середовища машинобудівного підприємства, доцільно розглядати з позицій: прямого і опосередкованого впливу; позитивної і негативної дії; постійної і періодичної дії на об’єкт дослідження. Зовнішні фактори постійно діють як на ІРМП загалом, так і на процес та ефективність оцінювання та регулювання ІРМП. Змінним є лише характер впливу того чи іншого фактора. Більшість факторів зовнішнього середовища машинобудівного підприємства, не залежно від їх приналежності до групи прямих чи непрямих, є фактично нерегульованими. Менеджерам машинобудівних підприємств, які здійснюють загальне керівництво інноваційними програмами, проектами, окремими креативними ініціативами, доцільно враховувати побудовану класифікацію факторів при оцінюванні стратегій реалізації інновацій.

5. ІРМП є одним з основних об’єктів управління в системі інноваційного менеджменту. Для забезпечення ефективного управління цим об’єктом керівники машинобудівних підприємств повинні володіти інформацією про його рівень. У дисертації уточнено сутність і етапи (послідовність) оцінювання ІРМП. До них віднесено: дослідження кількості реалізації підприємством інновацій; оцінювання рівня економічної ефективності реалізації підприємством інновацій; розрахунок узагальненого показника кількості та рівня економічної ефективності реалізації підприємством інновацій; оцінювання інноваційного потенціалу машинобудівного підприємства; оцінювання готовності працівників машинобудівного підприємства до змін; розрахунок комплексного показника ІРМП. Вказана послідовність відображає, з позиції процесійного підходу, сутність запропонованих методичних рекомендацій до оцінювання ІРМП. Вона полягає в інтегруванні часткових показників ІРМП у комплексний показник шляхом застосування коефіцієнтів вагомості часткових показників, значення яких встановлено шляхом проведення експертного опитування керівників провідних машинобудівних підприємств. Розроблені методичні рекомендації слід використовувати економістам і фінансовим менеджерам машинобудівних підприємств при аналізуванні доцільності реалізації регулюючих рішень у сфері ІРМП, а також при виборі об’єктів удосконалення регулювання ІРМП.

6. У практиці машинобудівних підприємств, на базі яких реалізовуються інновації, організування виконання функції контролювання і, в його межах, оцінювання ІРМП здійснюють у формі створення системи моніторингу. Система моніторингу будь-якого об’єкта є сукупністю таких взаємодіючих елементів, як цілі моніторингу, функції і методи моніторингу, суб’єкти і об’єкти моніторингу, комунікації. Цілі моніторингу формуються з його мети і завдань. Метою моніторингу ефективності реалізації заходів щодо удосконалення регулювання ІРМП є забезпечення керівників машинобудівного підприємства інформацією про відповідність фактичного стану реалізації розроблених заходів очікуваному стану. Об’єктами моніторингу слід розглядати ефективність оцінювання та регулювання ІРМП, а також процес реалізації способів впливу на об’єкти регулювання. Очевидним є те, що повнота і черговість реалізації заходів також є об’єктом моніторингу. До об’єктів моніторингу належать також діяльність суб’єктів, яка безпосередньо стосується реалізації розроблених заходів, а також самі суб’єкти, зокрема їх емоційно-психологічний стан, зацікавленість у результатах роботи, рівень трудової дисципліни тощо. Специфіка таких елементів системи моніторингу як суб’єкти та об’єкти полягає у тому, що суб’єктами моніторингу виступають як працівники, що здійснюють контролюючі заходи, так і працівники, діяльність і стан яких контролюють. З огляду на це, суб’єкти моніторингу частково виступають об’єктами моніторингу. Загалом слід зазначити, що об’єктами моніторингу доцільно обирати ті елементи системи управління, стан яких характеризує рівень ІРМП. Тобто, крім вказаних, як об’єкти моніторингу слід розглядати основні характеристики ІРМП. Щодо методів як елемента системи моніторингу, то вони випливають із функцій моніторингу. Проведені дослідження показали, що функціями моніторингу ІРМП є: ідентифікація поточного рівня ІРМП і порівняння поточного рівня ІРМП із очікуваним; виявлення та аналіз факторів, які впливають на рівень ІРМП; ідентифікація стану і тенденцій зміни зовнішнього середовища машинобудівного підприємства, їх аналіз. Реалізація цих функцій, як правило, здійснюється за допомогою статистичних і експертних методів, комплексу методів оцінювання і вибору варіантів інноваційного розвитку у ринковому середовищі.

7. На основі результатів дисертаційного дослідження можна рекомендувати:

- Державним інноваційним фінансово-кредитним установам і Міністерству економіки України використовувати методичні рекомендації з оцінювання рівня ІРМП, а також методичні рекомендації щодо удосконалення оцінювання та регулювання ІРМП;

- Міністерству освіти і науки України використовувати уточнений понятійний апарат у сфері управління інноваціями, принципи оцінювання та регулювання рівня ІРМП, запропоновану класифікацію факторів, які впливають на рівень інноваційного розвитку, розроблені методичні підходи і моделі щодо оцінювання ефективності рівня ІРМП.

- керівникам інноваційних проектів, венчурних організацій, технологічних парків тощо застосовувати на практиці визначені у дисертації принципи оцінювання та регулювання ІРМП, а також враховувати особливості побудови систем моніторингу за процесом формування і реалізації управлінських рішень у сфері ІРМП.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Князь О. В. Проблеми оцінювання та регулювання інноваційного розвитку підприємства і шляхи їх розв’язання / О. В. Князь // Схід. – 2006. – №3(75). – С. 10-13.

  2. Князь О. В. Інноваційний розвиток підприємства : сутність і методи оцінювання / О. В. Князь // Економіка: проблеми теорії та практики (Збірник наукових праць). Т. 4, №. 4 / Дніпропетровський національний університет. – Дніпропетровськ, , 2006. – С. 997 – 1007.

  3. Князь О. В. Аналіз та оцінювання факторів, які впливають на рівень інноваційного розвитку підприємства / О. В. Князь // Економіка промисловості. – 2006. - №3. – С. 128-135.

  4. Князь О.В., Андріанов Ю.О. Оцінювання інноваційного потенціалу підприємства / О. В. Князь, Ю. О. Андріанов // Регіональна економіка. – 2007. - №3. – С. 219-228. (Особистий внесок: виділено сутнісні характеристики поняття „інноваційний потенціал підприємства” і етапи оцінювання його рівня).

  5. Князь С.В., Князь О.В., Андріанов Ю.О. Удосконалення оцінювання та регулювання інвестиційного та інноваційного розвитку підприємства / С. В. Князь, О. В. Князь, Ю. О. Андріанов // Вісник НУ “Львівська політехніка”. Проблеми економіки та управління. №582. – Львів : НУ “Львівська політехніка”, – 2007. – С.184-190. (Особистий внесок: виділено об’єкти регулювання інноваційного розвитку підприємств і запропоновано способи впливу на них).

  6. Кузьмін О.Є., Мельник Л.І., Князь О.В., Новицький В.А. Управління інноваційним процесом на засадах покращання технології управлінських рішень / О. Є. Кузьмін, Л. І. Мельник, О. В. Князь, В. А. Новицький // Економіка: проблеми теорії та практики (Збірник наукових праць). Т 1, № 208 / Дніпропетровський національний університет. – Дніпропетровськ. – 2005. – С. 23-32. (Особистий внесок: конкретизовано характер впливу факторів на основні та забезпечуючі інноваційні процеси підприємства).

  7. Князь С.В., Георгіаді Н.Г., Князь О.В., Пушак Я.Я. Проблеми фінансового забезпечення розвитку інноваційної діяльності малих підприємств і принципи їх розв’язання / С. В. Князь, Н. Г. Георгіаді, О. В. Князь, Я. Я. Пушак // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности (Сборник научных трудов). / НАН Украины. Ин-т экономики промышленности. – Донецк, 2006. – С. 135-147. (Особистий внесок: сформульовано заходи, які доцільно застосовувати для розв’язання проблем фінансового забезпечення розвитку інноваційної діяльності малих підприємств).

  8. Галайко Н.Р., Турко Ф.М., Князь О.В. Інноваційний підхід в системі оцінки ефективності банківського менеджменту / Н. Р. Галайко, Ф. М. Турко, О. В. Князь // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональні суспільні системи: ресурси і механізми ефективного управління (Збірник наукових праць). – №. 2 (58) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень – Львів, 2006. – С. 616-627. (Особистий внесок: розкрито сутність інноваційного підходу з оцінювання ефективності банківського менеджменту, конкретизовано його відмінності від традиційних підходів).

  9. Князь О.В., Новицький В.А. Інноваційний розвиток підприємств: сутність і проблеми забезпечення / О. В. Князь, В. А. Новицький // Теорії мікро-макроекономіки (Збірник наукових праць). № 25. / Академія муніципального управління. К., – 2006. – С. 219-223. (Особистий внесок: виділено сутнісні характеристики поняття «інноваційний розвиток підприємств»).

  10. Князь С.В., Новицький В.А., Князь О.В. Економічний розвиток підприємств на засадах удосконалення логістичного управління інноваціями / С. В Князь, В. А. Новицький, О.В. Князь // Вісник НУ “Львівська політехніка”. Логістика. №552. – Львів : НУ „Львівська політехніка” – 2006. – С.225-232. (Особистий внесок: описано вплив логістичного управління інноваціями на характеристики інноваційного розвитку підприємства).

  11. Князь С.В., Новицький В.А., Князь О.В. Удосконалення контролювання і регулювання економічного розвитку підприємства / С. В Князь, В. А. Новицький, О.В. Князь // Вісник НУ “Львівська політехніка”. Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. №567. – Львів : НУ „Львівська політехніка” – 2006. – С.51-60. (Особистий внесок: виділено об’єкти регулювання рівня інноваційного розвитку і способи впливу на них).

  12. Князь С.В., Новицький В.А., Князь О.В. Аналіз та оцінювання факторів, що впливають на ефективність контролювання та регулювання інноваційного розвитку підприємства / С. В Князь, В. А. Новицький, О.В. Князь // Вісник НУ “Львівська політехніка”. Проблеми економіки та управління. №554. – Львів : – 2006. – С.169-176. (Особистий внесок: виділено фактори, які впливають на контролювання та регулювання інноваційного розвитку підприємства).

  13. Князь С.В., Князь О.В., Андріанов Ю.О. Оцінювання інвестиційно-інноваційного потенціалу підприємства на засадах активізування маркетингової діяльності / С. В Князь, В. А. Новицький, О.В. Князь // Вісник НУ “Львівська політехніка”. Логістика. №594. – Львів : НУ „Львівська політехніка” – 2007. – С.429-439. (Особистий внесок: запропоновано методичні рекомендації з оцінювання інвестиційно-інноваційного потенціалу підприємства).

Додаткові публікації

  1. Князь О.В. Інноваційний розвиток підприємства, сутнісні характеристики та фактори, що на нього впливають / О. В. Князь // Наукові розробки молоді на сучасному етапі: тези доповідей VI всеукраїнської наукової конференції молодих вчених та студентів, 17-18 квітня 2007 р., Київ Т. 3. – К. : КНУТД. – 2007. – С. 40.

  1. Кузьмін О.Є., Князь О.В., Мельник Л.І. Фактори, які впливають на ефективність управління інноваціями / О. Є. Кузьмін, О. В. Князь, Л. І. Мельник // Фінансово-економічні проблеми розвитку підприємництва в Україні: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Житомир, ІПСТ, 2005. – С. 93-95. (Особистий внесок: розкрито сутність факторів, які впливають на ефективність інновацій).

  2. Кузьмін О.Є., Князь О.В., Новицький В.А. Інноваційний розвиток підприємств та принципи його забезпечення в умовах активізування інтеграційних процесів / О. Є. Кузьмін, О. В. Князь, В. А. Новицький // Особливості інтеграції України в світовий економічний та політико-правовий простір : матеріали першої Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, 9 грудня 2005 р., – Маріуполь, МАГУ, 2005. – С. 99 – 101. (Особистий внесок: виділено принципи забезпечення інноваційного розвитку підприємств).

  3. Кузьмін О.Є., Князь О.В., Новицький В.А. Проблеми розвитку консалтингу щодо нововведень у сфері комерціалізації інтелектуальної власності / О. Є. Кузьмін, О. В. Князь, В. А. Новицький // Комерціалізація інтелектуальної власності : стан, проблеми, перспективи: матеріали конференції. – Львів, ЗУАІФЛ, 2005. – С. 87-89. (Особистий внесок: виділено внутрішні проблеми розвитку консалтингу щодо нововведень у сфері комерціалізації інтелектуальної власності).

  4. Князь О.В., Новицький В.А., Мельник Л.І. Інформаційне забезпечення управління проектами інноваційного розвитку підприємств теплоенергетичного комплексу / О. В. Князь, В. А. Новицький, Л. І. Мельник // Муніципальна енергетика: проблеми, рішення: матеріали міжнародної науково-технічної конференції, 21-22 грудня 2005 р., – Миколаїв, НУК, 2005. – С.138-142. (Особистий внесок: розкрито сутність процесу інформаційного забезпечення управління проектами інноваційного розвитку).

  5. Князь О.В., Галайко Н.Р. Інноваційна модель розвитку економіки України / О. В. Князь, Н. Р. Галайко // Розвиток наукових досліджень «2005»: матеріали міжнародної науково-практичної конференції, 7-9 листопада 2005 р., – Полтава Т 9. – Полтава, «ІнтерГрафіка». – 2005. – С. 132-135. (Особистий внесок: охарактеризовано особливості сучасного етапу реалізації національної інноваційної політики).

  6. Князь С.В., Георгіаді Н.Г., Князь О.В. Інформаційне забезпечення інноваційного розвитку підприємства / С. В. Князь, Н. Г. Георгіаді, О. В. Князь // Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики: збірник тез доповідей Міжнародної науково-практичної конференції, 11-13 травня 2006 р. – Львів, Національний університет «Львівська політехніка», 2006. – С. 303-304. (Особистий внесок: сформульовано вимоги до формування інформаційного забезпечення інноваційного розвитку підприємств).

  7. Новицький В.А., Князь О.В., Мельник Л.І. Економічний розвиток і конкурентоспроможність підприємств: особливості контролювання та регулювання / В. А. Новицький, О .В Князь, Л. І. Мельник // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: тези III Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих науковців, 18-19 травня 2006 р. – Луцьк Т1. – Луцьк, Волинський державний університет ім. Лесі Українки, 2006. – С. 242-244. (Особистий внесок: виділено методи і форми управління розвитком).

  8. Князь О.В., Новицький В.А. Інноваційний розвиток підприємства: сутність поняття, принципи оцінювання та регулювання / О. В. Князь, В. А. Новицький // Сучасні наукові дослідження: матеріали II міжнародної науково-практичної конференції, 20-28 лютого 2006 р. – Дніпропетровськ Т 28. – Дніпропетровськ, Наука і освіта, 2006. – С. 64-67. (Особистий внесок: виділено і охарактеризовано принципи контролювання і регулювання інноваційного розвитку підприємства).

  9. Алєксєєв І.В., Талатура І.М., Князь О.В. Моніторинг стану реалізації заходів із удосконалення управління розвитком маркетингу природних монополій / І. В. Алексєєв, І М. Талатура, О. В. Князь // Маркетинг та логістика в системі менеджменту : тези доповідей VI Міжнародної науково-практичної конференції, 9-11 листопада 2006 р. – Львів: Національний університет «Львівська політехніка», – 2006. – С. 5-7. (Особистий внесок: розкрито сутність складових елементів системи моніторингу і особливості їх взаємодії).

  10. Галайко Н.Р., Князь О.В. Інноваційний підхід до оцінки ефективності діяльності банківських установ / Н. Р. Галайко, О. В. Князь // Наукові розробки молоді на сучасному етапі: тези доповідей всеукраїнської наукової конференції молодих вчених та студентів, 26-28 квітня 2006 р. Київ Т 2. – Київ.: КНУТД, 2006. – С. 236. (Особистий внесок: наведено переваги і недоліки запропонованого підходу щодо оцінювання ефективності банківських установ).

  11. Мельник Л.И., Князь О.В., Новицкий В.А. Оценка экономической эффективности управления инновационными процессами на предприятиях муниципальной енергетики // Экономическая безопасность государства: территориальный аспект / Л. И. Мельник, О. В. Князь, В. А. Новицкий. – Дрогобич, 2006. – С. 253-262. (Особистий внесок: проаналізовано існуючі підходи до оцінювання ефективності інноваційних процесів і сформульовано висновки щодо їх переваг і недоліків).