Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Катілов Олександр Васильович. Особливості стану здоров'я підлітків, притягнутих до кримінальної відповідальності : Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2006. — 188арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 163-184.



Анотація до роботи:

Катілов О.В. Особливості стану здоров’я підлітків, притягнутих до кримінальної відповідальності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – “Педіатрія”, Харківська медична академія післядимпломної освіти, Харків, 2006.

Дисертація присвячена вивченню показників стану здоров’я та властивостей особистості підлітків, які притягнуті до кримінальної відповідальності і знаходяться в училищі соціальної реабілітації. Автором вперше на основі комплексної оцінки стану здоров’я юнаків 14 – 16 років, встановлено, що підлітки, які знаходяться в училищі соціальної реабілітації значно відстають від своїх соціально-адаптованих ровесників за сомато-статевим розвитком, мають переважно дисгармонічний характер фізичного розвитку.

До головних особливостей соціального статусу їх сімей належить перебування у неповній, переважно неблагополучній соціальної або малозабезпеченій сім’ях, обтяжених високим ступенем алкоголізації на тлі вираженого родинного дискомфорту. Встановлені особливості психологічного статусу підлітків, які притягнуті до кримінальної відповідальності. Доведено, що за ступенем вираженості фізичної та вербальної агресії, юнаки, притягнуті до кримінальної відповідальності, поступались їх ровесникам, які виховувались у соціально-благополучних родинах. Разом з тим, за рівнем вираження опосередкованої агресії, підозрілості, негативізму та роздратованості, підлітки, що належали до різних досліджуваних груп, практично не відрізнялися.

Не встановлено достовірної різниці за поширенням вегетативних дисфункції між обома групами порівняння. Однак, у підлітків-правопорушників визначена наявність ознак значного дисбалансу вегетативної регуляції серцевого ритму, що свідчить про дестабілізацію характеристик виразності симпатичного та парасимпатичного відділів вегетативної нервової системи. Визначені особливості пальцьової та долонної дерматогліфіки підлітків, які притягнуті до кримінальної відповідальності.

1. В ході комплексної медико-соціальної та соціально-психологічної оцінки підлітків 14-16 років, притягнутих до кримінальної відповідальності, встановлено, що до головних особливостей соціального статусу їх сімей слід віднести виховання в соціально-несприятливій та малозабезпеченій родині, на тлі вираженого родинного дискомфорту, високого ступеня алкоголізації.

2. Серед юнаків, позбавлених волі, реєструвався надзвичайно високий рівень поширення шкідливих звичок. Питома вага підлітків-курців складає 83,4%, регулярно вживали алкогольні напої 64,4%, періодично приймали наркотичні речовини 44,2% юнаків. Спостерігались суттєві викривлення стереотипу статевих стосунків, які полягали у надзвичайно ранньому (у віці 12 (11,7%), 13 (31,7%) та 14 (41,6%) років) початку статевого життя, частій зміні статевих партнерів.

3. За даними оцінки соматометричних показників фізичного розвитку виявлені суттєво менші за ступенем вираження значення маси тіла та зросту у співставленні з підлітками із соціально-благополучних родин. Для підлітків, що відбували покарання, властивою була перевага показників низького і нижче середнього фізичного розвитку, а дефіцит маси зустрічався в 4,0 – 4,5 разів частіше, ніж в контрольній групі.

4. Встановлено, що рівень поширення вегетативних дисфункцій серед 14-річних підлітків, притягнутих до кримінальної відповідальності, за даними обстеження становив 78,6%, серед 15-річних - 80,0%, 16-річних - 66,7%. Результати оцінки варіабельності ритму серця засвідчували перевагу впливу на стан адаптаційно-компенсаторних можливостей організму симпатичного відділу автономної нервової системи, ступінь якого суттєво підвищувався внаслідок дії несприятливих чинників, зокрема паління, та визначав наявність ознак дисбалансу вегетативної нервової системи.

5. Під час вивчення провідних властивостей особистості встановлено, що рівень нейротизму юнаків, притягнутих до кримінальної відповідальності, був суттєво (на 25,5%) вищим порівняно із соціально-адаптованими однолітками. Спостерігалося суттєве зростання у віковому аспекті психологічної схильності до соціальної дезадаптації, алкоголізації, делінквентної поведінки, низького рівня конформності. При визначенні рівня агресивності встановлено, що за ступенем вираження фізичної та вербальної агресії юнаки, притягнуті до кримінальної відповідальності, поступались їх одноліткам із благополучних сімей, разом з тим сильніше відчували образу. Встановлена пряма залежність між схильністю підлітків до делінквентної поведінки та високим рівнем серотоніну в крові.

6. Дані дерматогліфічного дослідження засвідчують, що до числа найбільш характерних генотипічних особливостей слід віднести наявність в групі делінквентних підлітків радіальних петель на першому та п’ятому пальцях правої кисті, а також на першому, третьому, четвертому та п’ятому пальцях лівої кисті, при повній їх відсутності в групі соціально-адаптованих, що має важливе прогностичне значення і вказує на імовірну психологічну схильність до асоціальної поведінки. Встановлено достовірне збільшення значень гребеневого рахунку на першому, четвертому та п’ятому пальцях обох рук, наявність бімануальної асиметрії пальцевих формул та суттєво нижчі значення відстані від міжпальцевого трирадіуса “с” до осьового трирадіуса “t” та гребеневих рахунків “ab” і “bc” на долонях обох кистей.

Публікації автора:

1. Стан соціально-психічного здоров’я підлітків, які проходять соціальну реабілітацію в місцях позбавлення волі / Набухотний Т.К., Павлюк В.П., Макієнко Т.С., Мосієнко Г.П. // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2002. – № 1. – С. 25-27. Здобувачем проведено збір матеріалу, статистичну обробку та аналіз результатів.

2. Показники фізичного розвитку підлітків, які перебувають у виправних установах / Сінчук Н.І. // Український медичний альманах. – 2002. – Том 5, № 1 (Додаток). – С. 42–43. Здобувачем проведено збір матеріалу, підготовку до друку.

3. Состояние здоровья подростков привлеченных к уголовной ответственности // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. – № 2. – С. 896-897

4. Особливості змін варіабельності ритму серця у підлітків після паління // Вісник морфології. – 2004. – № 1. – С. 169-171.

5. Поширеність алкоголізму, наркоманії та тютюнопаління серед підлітків, притягнутих до кримінальної відповідальності // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2004. – № 3. – С. 13-16.

6. Особливості пальцевої дерматогліфіки у підлітків, притягнутих до кримінальної відповідальності // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2004. –№ 4. – С. 33–37.

7. Характеристика долонної дерматогліфіки підлітків, які знаходяться у виправній установі // Вісник морфології. – 2004. – № 2. – С. 382-383.

8. Агресивність підлітків, притягнутих до кримінальної відповідальності // Журнал психиатрии и медицинской психологии. – 2004. – № 3. – С. 81-84.

9. Поширення патології органу зору серед підлітків різних соціальних групп / Малачкова Н.В.// Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2004. – № 3. – С. 30-32. Автору належать ідея роботи, статистична обробка та аналіз результатів.

10. Роль серотоніну в ґенезі вегетативних дисфункцій у «трудних» підлітків / Набухотний Т.К., Макієнко Т.С., Мазур Т.М., Мосіенко Г.П. // Матеріали конгресу педіатрів з міжнародної участю. Київ. – 2001. – С. 111-112. Здобувачем проведено збір матеріалу, статистична обробка та аналіз результатів.

11. Агресивність підлітків Вінничини з нормативною та делінквентною поведінкою / Гусакова І.В. // Матеріали конференції «Невротичні розлади у дітей та підлітків: патогенез, клініка, реабілітація». Харьків. – 2003. – С 41. Здобувачем проведено психологічне тестування, його статистична обробка та узагальнення результатів дослідження.

12. Поширеність вегетативних дисфункцій серед асоціальних підлітків / Павлюк І.В. // Матеріали наукової конференції студентів та молодих вчених з міжнародною участю. Вінниця. – 2004. – С. 118-119. Здобувачем проведено збір матеріалу, статистичну обробку та підготовку до публікації.

13. Особливості статевого розвитку підлітків, які знаходяться в закладах соціальної реабілітації / Набухотний Т.К., Сінчук Н.І. // Матеріали конференції «Сучасні проблеми епідеміології, мікробіології та гігієни». Львів. – 2004. – С 162-163. Здобувач провів збір матеріалу, його статистичну обробку та аналіз результатів дослідження.

14. Характеристика сімейного анамнезу підлітків, які перебувають у виправних закладах / Набухотний Т.К., Сінчук Н.І. // Матеріали11-го зї’зду педіатрів України «Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі». Київ. – 2004. – С. 276-277. Здобувачем проведено аналіз матеріалів особистих справ підлітків, статистична обробка і оцінка результатів.

15. Характер змін варіабельності ритму серця у підлітків після паління // XI Університетська науково-практична конференція молодих вчених та фахівців. Вінниця. – 2005. – С. 35.

16. Спосіб раннього визначення схильності до делінквентної поведінки. Патент України №7913, 15.07.2005, Бюл. №7. У співавторстві з Процюк Т.Л. Автором проведено підбор хворих, їх клінічне обстеження, статистичну обробку даних.