Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Фітопатологія


Шапоренко Володимир Миколайович. Особливості розвитку і шкідливість оїдіуму винограду на Південному березі Криму та вдосконалення системи захисту : Дис... канд. наук: 06.01.11 - 2007.



Анотація до роботи:

Шапоренко В.Г. Особливості розвитку і шкідливість оїдіуму винограду на Південному березі Криму та вдосконалення системи захисту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.00.11 – фітопатологія. – Національний аграрний університет, Київ, 2007.

Виявлено біологічні особливості розвитку оїдіуму в південнобережній зоні виноградарства України, що полягають у дуже ранньому розвитку (початок травня), повільному наростанню ступеня ураження листового апарату рослин на початку вегетації (травень-червень) і різкому прояву симптомів захворювання на листках, гронах і однорічних пагонах у другій половині вегетації виноградної рослини (липень-серпень). Основним джерелом первинної інфекції є «прапорові» пагони.

Уточнено шкідливість захворювання. Втрати врожаю становили на середньоуражуваному сорті винограду Вердельо від 19 до 100 % (у середньому 54,4 %). У роки епіфітотійного розвитку оїдіуму втрати врожаю на сильноуражуваному сорті Мускат білий досягають 100 %.

Розроблена модель розвитку оїдіуму на виноградних насадженнях Південного берега Криму дозволяє розраховувати тривалість інкубаційних періодів розвитку захворювання, кількість генерацій, що є основою для визначення оптимальних термінів проведення хімічних обробок. Установлено, що за вегетаційний період виноградної рослини на ПБК розвивається 14-15 генерацій оїдіуму.

Експериментально встановлена висока ефективність дії в захисті від оїдіуму нових фунгіцидів Кабріо Топ, в.г., Мікротіол Спеціаль, в.г., Колліс, к.с. – до 95,9-100%. Найбільш ефективні Кабріо Топ і Колліс, у системах захисту їх краще застосовувати в найбільш небезпечні для розвитку захворювання періоди – до і після цвітіння винограду. Високу ефективність дії Мікротіол Спеціаль, в.г. можна одержати при правильному застосуванні – не більше двох обприскувань за вегетацію у спекотну погоду при чергуванні із системними фунгіцидами, при останньому обприскуванні – фунгіцидом, що має захисну дію і від сірої гнилі. Визначено оптимальні норми застосування нових фунгіцидів на винограді в захисті від оїдіуму: 2 кг/га Кабріо Топ, в.г., 3-4 кг/га Мікротіол Спеціаль, в.г. і 0,4 кг/га Колліс, к.с. У результаті проведених досліджень нові фунгіциди Кабріо Топ, в.г., Мікротіол Спеціаль, в.г. дозволені для застосування в Україні для захисту винограду від оїдіуму.

Проведені багаторічні спостереження за екологічними особливостями розвитку оїдіуму на Південному березі Криму. Вивчення нових фунгіцидів і різних схем захисту виноградної лози від даного захворювання дозволили зробити наступні висновки:

1. Обґрунтовано шкідливість захворювання на виноградних насадженнях сортів Вердельо і Мускат білий. На момент збору врожаю на сорті Вердельо оїдіумом уражено від 45 до 100 % грон зі ступенем ураження від 3 до 9 балів. Втрати врожаю в роки проведення досліджень стосовно захищеної ділянки становили від 19 до 100%. У середньому вони складали 54,4 %. В роки епіфітотійного розвитку захворювання недобір врожаю на сильноуражуваному сорті Мускат білий досягає 100 %.

2. Розвиватися захворювання починає навесні, з моменту появи «прапорових» пагонів, що є основним джерелом первинної інфекції. В зв'язку з цим проведення захисних заходів необхідно починати з 12-15 травня. Розвиток оїдіуму винограду на Південному березі Криму характеризується повільним наростанням ступеня ураження листків у травні-червні. Ознаки захворювання в даному районі виноградарства півдня України дуже сильно проявляються в другій половині вегетації виноградної рослини. Тому в разі пізнього проведення перших захисних заходів або за низької ефективності фунгіцидів, застосовуваних у цей період, одержати високу ефективність дії системи захисних заходів не вдається.

3. Розроблена модель розвитку оїдіуму на виноградних насадженнях Південного берега Криму дозволяє розраховувати тривалість інкубаційних періодів розвитку захворювання, кількість генерацій, що є основою для визначення оптимальних термінів проведення хімічних обробок. Установлено, що за вегетаційний період виноградної рослини на ПБК розвивається 14-15 генерацій оїдіуму.

4. Дослідження нових фунгіцидів Кабріо Топ, в.г., Мікротіол Спеціаль, в.г., Колліс, к.с. дозволило експериментально встановити їх високу ефективність дії в захисті від оїдіуму (до 95,9-100 %).

5. Найефективніші препарати Кабріо Топ, в.г. і Колліс, к.с. У системах захисних заходів їх найкраще застосовувати в найбільш небезпечні для розвитку захворювання періоди – до і після цвітіння винограду, коли великий ризик втратити суцвіття.

6. Високу ефективність дії Мікротіол Спеціаль, в.г. можна одержати при правильному застосуванні: не більше двох обприскувань – у спекотну погоду, при чергуванні з системними фунгіцидами і при останньому обприскуванні фунгіцидом, що має захисну дію і від сірої гнилі, наприклад, при застосуванні Топсіна М або Тіофену.

7. Застосування нових фунгіцидів Кабріо Топ, в.г., Колліс, к.с., і Мікротіол Спеціаль, в.г. дозволяє зберегти врожай і якість винограду. При ефективному їх застосуванні різниця в урожаї порівняно з контрольними рослинами становила 25,5-100 %.

8. Нові високоефективні фунгіциди Кабріо Топ, в.г., Мікротіол Спеціаль, в.г., Колліс, к.с. були рекомендовані до включення в «Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» для захисту винограду від оїдіуму. Мікротіол Спеціаль, в.г. дозволений для застосування в Україні з 2004 року, Кабріо Топ, в.г. – з 2005 року.

9. Визначено оптимальні норми застосування нових фунгіцидів на винограді в захисті від оїдіуму: 2 кг/га Кабріо Топ, в.г.; 3-4 кг/га Мікротіол Спеціаль, в.г. і 0,4 кг/га Колліс, к.с.

10. Економічний ефект, одержаний від впровадження вдосконаленої системи захисту винограду від оїдіуму на Південному березі Криму при застосуванні Кабріо Топа, в.г. у нормі 2,0 кг/га становив 384,1 гривні на 1 га в рік.

Публікації автора:

1. Якушина Н.А., Шапоренко В.Н. Эффективность новых фунгицидов в защите винограда от оидиума // «Магарач»: Виноградарство и виноделие. – 2003. – № 1. – С. 17-19. (Здобувачу належить огляд літератури, експериментальні дослідження та підготовка матеріалу до друку).

2. Якушина Н.А., Странишевская Е.П., Кропин А.Н., Галкина Е.С., Шапоренко В.Н. Микротиол Специал – новый фунгицид на рынке Украины // Виноградарство і виноробство: Міжвід. тематич. наук. зб. / УААН. ННЦ “Ін-т виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова”. – Одеса: Друк. –2004. – Вип. 41. – С. 136-144. (Здобувачем сплановано і проведено дослідження, аналіз даних, зроблено висновки).

3. Кропин А.Н., Радионовская Я.Э., Галкина Е.С., Шапоренко В.Н. Моделирование развития оидиума (возбудитель Uncinula necator) на виноградниках Южного берега Крыма // «Магарач»: Виноградарство и виноделие. – 2004. – № 2. – С. 19-20. (Здобувачем сплановано і проведено дослідження, аналіз даних, брав участь у підготовці до друку).

4. Якушина Н.А., Кропин А.Н., Галкина Е.С., Радионовская Я.Э., Шапоренко В.Н. Эффективная защита от оидиума винограда в год эпифитотии с применением фунгицидов ООО «Саммит Агро Юкрейн // Виноградарство и виноделие: Сб. науч. тр. НИВиВ «Магарач». – Т. 35. – Ялта, 2005. – С. 49-52. (Здобувач провів частину досліджень, брав участь в аналізі та узагальненні матеріалу).

5. Галкина Е.С., Радионовская Я.Э., Шапоренко В.Н. Эффективность применения фунгицидов компании «Химагромаркетинг» Тиофен Экстра и Универсал в защите винограда от оидиума // Виноградарство и виноделие: Сб. науч. тр. НИВиВ «Магарач». – Ялта, 2006. – Т. 36. – С. 42-45. (Здобувач провів частину досліджень, брав участь у підготовці матеріалів до друку).

6. Галкина Е.С., Шапоренко В.Н. Опыт совместного применения химических пестицидов и биологических препаратов в защите винограда от оидиума // Новации и эффективность производственных процессов в виноградарстве и виноделии: Тематич. сб. матер. Международной науч.-практ. конф., РАСХН. – Краснодар: СКЗНИИСВиВ, 2005. – Т. I. – С. 258-262. (Здобувачем проведено огляд літератури, експериментальні дослідження, та підготовка матеріалу до друку).

7. Шапоренко В.Н. Эффективность нового фунгицида Кабрио Топ на винограде в защите от оидиума // Сучасні методи захисту рослин від шкідливих організмів: Тези доповідей Всеукр. науков. конф. молодих учених та спеціалістів, 2-5 жовтня 2006 р., Київ, 2006. – С. 48-50.