Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Кріобіологія


151. Лебединський Олександр Сергійович. Особливості ліпідного обміну у кролів з експериментальною гіперхолестеринемією при алотрансплантації кріоконсервованих гепатоцитів та клітин плодової печінки: дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / НАН України; Інститут проблем кріобіології і кріомедицини. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Лебединський О. С. Особливості ліпідного обміну у кролів з експериментальною гіперхолестеринемією при алотрансплантації кріоконсервованих гепатоцитів та клітин плодової печінки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.19 – кріобіологія. Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України, Харків, 2004.

Дисертація присвячена вивченню впливу кріоконсервованих гепатоцитів і клітин плодової печінки на перекисне окислення та обмін ліпідів за умов алогенної трансплантації кролям з експериментальною гіперхолестеринемією.

Показано, що одно-двократне температурне циклування в діапазоні температур від 77 (рідкий азот) до 194,5 К (сухий лід) не призводить до достовірного зниження життєздатності кріоконсервованих гепатоцитів, що свідчить про можливість їх транспортування з використанням сухого льоду.

Встановлена гіполіпідемічна дія як кріоконсервованих гепатоцитів, так і кріоконсервованих клітин плодової печінки, протягом першого тижня після алогенної трансплантації кролям з експериментальною гіперхолестеринемією. Крім того, у випадку плодових клітин на третьому-четвертому тижнях також спостерігаються віддалені більш виражені ефекти. Дія кріоконсервованих клітин плодової печінки не обмежується гіполіпідемічними ефектами. Через 4 тижні після трансплантації спостерігається також значна стимуляція ферментативної системи антиоксидантного захисту в печінці реципієнтів.

Актуальною проблемою сучасної кріобіології є вивчення біологічної дії кріоконсервованих клітинних суспензій за умов трансплантації. У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми щодо можливості застосування кріоконсервованих гепатоцитів і клітин плодової печінки для корекції гіперхолестеринемії.

  1. Одно-дворазове перенесення кріоконсервованих гепатоцитів з рідкого азоту (77 К) в сухий льод (194,5 К) не призводить до зниження їх збереженості, в той час як 100-разові циклічні зміни температури в діапазонах, що включають температуру склування (168 К), спричиняють значну руйнуючу дію. Ці результати можуть служити обґрунтуванням можливості транспортування кріоконсервованих клітинних суспензій у сухому льодові.

  2. У системі in vitro показана здатність ізольованих гепатоцитів знижувати концентрацію атерогенних ліпопротеїнів у гіперхолестеринемічній сироватці крові.

  3. Інтрапортальна трансплантація кріоконсервованих зрілих гепатоцитів призводить до пошкодження печінки реципієнтів, оціненого морфологічно та за рівнем трансаміназ у сироватці крові. Зниження швидкості інфузії суспензії зрілих гепатоцитів з 4 мл/хв до 1 мл/хв значно зменшує ступінь ураження. Трансплантація кріоконсервованих клітин плодової печінки зі швидкістю 1 мл/хв не спричиняє пошкоджуючої дії на печінкову паренхіму реципієнта.

  4. Алотрансплантація кріоконсервованих гепатоцитів кролям з експериментальною гіперхолестеринемією знижує концентрацію ХС і ТАГ у сироватці крові в перший тиждень після трансплантації.

  5. Після алотрансплантації кріоконсервованих клітин плодової печінки кролям з експериментальною гіперхолестеринемією спостерігається значний гіполіпідемічний ефект у два інтервали часу: протягом 5-14 діб після трансплантації – зниження вмісту загального ХС, з 21 до 28-ї доби – загального ХС, ХС ЛПВГ і ТАГ у сироватці крові.

  6. У віддалені строки після трансплантації кріоконсервованих клітин плодової печінки спостерігається активація ферментативної системи антиоксидантного захисту: підвищення вмісту відновленого глутатіону, активності глутатіонредуктази та каталази.

  7. Введення кріоконсервованих зрілих гепатоцитів тваринам з експериментальною гіперхолестеринемією приводить до формування перипортальних зон відновлення печінкового епітелію. Трансплантація ККПП забезпечує зменшення ознак дистрофії і, таким чином, загальне покращення стану печінкової паренхіми кролів з експериментальною гіперхолестеринемією .

Публікації автора:

  1. Сукач А. Н., Лебединский А. С. Влияние изолированных гепатоцитов на концентрацию атерогенных липопротеинов в сыворотке крови человека// Биологический вестник. – 1999. – Т. 3, № 1-2. – С. 33-35. (Дисертантом самостійно проведено експерименти щодо вивчення впливу інкубації гіперхолестеринемічної сироватки крові з суспензією ізольованих гепатоцитів на вміст в ній холестерину та атерогенних ліпопротеїнів).

    Сукач О. М., Лебединський О. С. Ізольовані гепатоцити як засіб зниження концентрації атерогенних ліпопротеїнів у сироватці крові людини // Трансплантологія. – 2000. – Т. 1, № 1. – С. 281-283. (Дисертантом самостійно проведено експерименти щодо вивчення впливу інкубації гіперхолестеринемічної сироватки крові з суспензією ізольованих гепатоцитів на вміст у ній холестерину та атерогенних ліпопротеїнів).

    Лебединский А. С., Зинченко А. В., Петренко А. Ю. Влияние циклического изменения температуры в твердой фазе на сохранность криоконсервированных гепатоцитов крыс // Проблемы криобиологии. – 2002. – № 3. – С. 48-51. (Дисертантом самостійно проведено експерименти щодо вивчення впливу циклічних змін температури у твердій фазі на життєздатність кріоконсервованих гепатоцитів).

    Лебединский А. С., Петренко А. Ю. Особенности выделения, криоконсервирования и аллогенной трансплантации гепатоцитов кроликов. // Проблемы криобиологии. – 2003. – № 1. – С. 51-58. (Дисертантом самостійно виділені та кріоконсервовані гепатоцити, трансплантовано отриманий матеріал та здійснено біохімічне визначення активності трансаміназ у сироватці крові кролів-реципієнтів).

    Лебединський О. С., Черкашина Д. В., Петренко О. Ю. Про можливість корекції гіперхолестеринемії трансплантацією клітин плодової печінки // Трансплантологія. – 2003. – Т. 4, № 1. – С. 92-93. (Дисертантом сформовано модель експериментальної гіперхолестеринемії, отримані та трансплантовані гепатоцити і клітини плодової печінки, а також виконано експерименти щодо визначення біохімічних показників крові та морфологічного стану печінки).

    Лебединский А. С., Петренко А. Ю., Сукач А. Н. Течение экспериментальной гиперхолестеринемии после аллотрансплантации криоконсервированных гепатоцитов // Проблемы криобиологии. – 2003. – № 3. – С. 54-61 (Дисертантом сформована модель експериментальної гіперхолестеринемії, отримані та трансплантовані гепатоцити і клітини плодової печінки, а також виконані експерименти щодо визначення біохімічних показників крові та морфологічного стану печінки).