Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Іванишин Леся Ярославівна. Особливості клінічних проявів, психоемоційного статусу та вегетативної регуляції у дітей з артеріальною гіпотензією : дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Іванишин Л.Я. Особливості клінічних проявів, психоемоційного статусу та вегетативної регуляції у дітей з артеріальною гіпотензією. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10. – педіатрія. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2006.

Наведено результати дослідження вегетативного гомеостазу у дітей з різним рівнем АТ. Визначено реалізацію компенсаторних можливостей серцево-судинної системи у дітей залежно від рівня АТ. Проаналізовано результати КІГ, ЕКГ та ХМ ЕКГ, вивчено варіабельність серцевого ритму як показника балансу симпатичної та парасимпатичної частини вегетативної нервової системи за показниками спектрального і часового аналізу.

Показано основні варіанти змін психоемоційного статусу та проаналізовано взаємовідношення психічної й соматичної сфери у дітей з артеріальною гіпотензією.

Вивчено характер змін вегетативного статусу у дітей з артеріальною гіпотензією з використанням аналізу показників КОП, ВСШП, часового та спектрального аналізу добової ВРС.

Верифіковано напруження стану гіпофізарно-тиреоїдної системи, що проявляється, насамперед, у підвищенні активності щитоподібної залози та кіркової речовини наднирників при нормальних показниках тиреотропної функції гіпофіза. Діагностовано дисліпідемію та визначено залежність змін ліпідного спектра від рівня АТ та статі обстежених дітей.

Розроблено комплексний підхід до вивчення артеріальної гіпотензії і на основі одержаних результатів запропоновано шляхи удосконалення методики діагностики артеріальної гіпотензії у дітей.

Проведено теоретичне обгрунтування i запропоновано нове вирішення задачі удосконалення методики діагностики артеріальної гіпотензії у дітей на основі вивчення особливостей клінічних проявів, психоемоційного статусу та механізмів нейроендокринної регуляції.

1.У дітей з артеріальною гіпотензією домінуючими є скарги цереброастенічного характеру: частий і тривалий головний біль (94,8%), запаморочення (73,2%), кардіалгія (72,2%), вегетативні пароксизми (10,3%), а також виражена психологічна дизадаптація. Зокрема, для дітей з артеріальною гіпотензією характерна схильність до інтровертовності (61,9%) та високий рівень тривожності (71,1%). При цьому у дітей із схильністю до інтровертовності частіше спостерігались вегетативні пароксизми, скарги на кардіалгію, серцебиття, оніміння кінцівок, червоний розлитий дермографізм, гіперсимпатикотонічний тип вегетативної реактивності. У дітей з артеріальною гіпотензією високий рівень тривожності супроводжувався вираженим астенічним синдромом, гіперсимпатикотонічним типом вегетативної реактивності та недостатністю вегетативної забезпеченості діяльності.

2.Вихідний вегетативний тонус у дітей з артеріальною гіпотензією характеризується напруженням центрального контуру регуляції ритму серця. При цьому для хлопчиків властивий високий рівень функціонування адренергічних регуляторних механізмів, тоді як для дівчаток - ваготонічна спрямованість діяльності вегетативної нервової системи.

3. Показники КОП у дітей з артеріальною гіпотензією вказують на переважання у 37,2% обстежених гіперсимпатикотонічного типу вегетативної реактивності у відповідь на перехід з кліно- в ортостатичне положення. Подібна вегетативна реактивність зустрічалася у 23,6% хлопчиків і у більшості спостерігалася при вихідній ваготонії (25,1%). У 26,7% обстежених реєструвався асимпатикотонічний тип реактивності вегетативної нервової системи, характерний, перш за все, для дівчаток (24,4%). При цьому вихідний вегетативний тонус характеризувався симпатичною спрямованістю у 21,3% дітей. Можливості вегетативного забезпечення діяльності у обстежених з артеріальною гіпотензією різко обмежені і у 89,1% дітей недостатні або пов'язані з компенсаторним перенапруженням резервних можливостей адренергічних механізмів.

4. У дітей з артеріальною гіпотензією спостерігається значне збільшення (у 8-10 разів) амплітуди ВСШП, особливо з поверхні долонь. При цьому виявлена своєрідність патерна змін ВСШП у дітей з артеріальною гіпертензією, яка свідчить про ураження вегетативних нейронів.

5. За даними часового i спектрального аналiзу добової ВРС у дiтей з артеріальною гіпотензією відмічено зниження парасимпатичної активності у хлопчиків та її підвищення у дівчаток на фоні підвищеної активності центральних регуляторних механiзмiв. За даними частки частот в загальному спектрі у хлопчиків з артеріальною гіпотензією виявлено мiнiмальнi амплiтуди HF i LF при максимальній VLF, що може свiдчити про переважання церебральних ерготропних впливів (VLF) у разі зниження активності сегментарних систем (LF i HF). У дівчаток з артеріальною гіпотензією визначено мiнiмальну амплітуду симпатичних барорефлекторних (LF) механiзмiв регуляцiї вегетативного тонусу при максимальній амплiтудi парасимпатичних (HF).

6. У дітей з артеріальною гіпотензією спостерігається функціональне напруження гіпофізарно-тиреоїдної системи. Характерною особливістю її функціонування у цих хворих є підвищення активності щитоподібної залози, що проявляється у збільшенні рівня в крові Т3 (19,2% дітей) і Т4 (40,3%) при нормальних показниках тиреотропної функції гіпофіза. Визначення вмісту кортизолу в крові обстежених показало достовірне перевищення його середніх значень у 38,8% дітей порівняно з контрольними показниками. Дисліпідемія характерна для всіх форм вегетативних дисфункцій, але ступінь її вираженості залежить від рівня артеріального тиску. Більш виражена тенденція до атерогенних порушень виявлена у дівчаток.

Публікації автора:

1. Сучасні уявлення про етіологію, патогенез та діагностичні критерії артеріальної гіпотензії у дітей// Архів клінічної медицини. – 2002. – №1. – С. 12-14.

2. Стан вегетативного гомеостазу у дітей з артеріальною гіпотензією // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2003. – №2. – С. 20-24 (співавт.: Майданник В.Г., Хайтович М.В.). Автором зібрано та оформлено клінічний матеріал, проведено статистичну обробку одержаних результатів.

3. Порушення добового профілю артеріального тиску у дітей та підлітків з вегетативними дисфункціями // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2003. – №6. – С. 23-28 (співавт.: Майданник В.Г., Хайтович М.В., Місюра Л.І., Солдатова О.В.). Автором проведено підбір і обробку клінічного матеріалу.

4. Варіабельність ритму серця у дітей з артеріальною гіпотензією// Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2005. – №2. – С. 12-14 (співавт.: Майданник В.Г.). Автором зібрано та оформлено клінічний матеріал, проведено статистичну обробку одержаних результатів.

5.Стан гормонального гомеостазу у дітей з артеріальною гіпотензією// Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2005. – №6. – С. 5-9 (співавт.: Майданник В.Г.). Автором зібрано та оформлено клінічний матеріал, проведено статистичну обробку одержаних результатів.

6. Особливості психоемоційного статусу у дітей з артеріальною гіпотензією//Матеріали VІІ міжнародного конгресу студентів і молодих вчених: Тези доповідей.-Тернопіль, 2003.- С.142 (співавт.: Урбась О.В.). Автором проведено статистичну обробку та узагальнення одержаних результатів.

7. Особливості адаптаційно-пристосувальних реакцій у дітей із вегетативною дисфункцією //Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальні питання дитячої кардіоревматології” (Євпаторія, 2004 р.).– Таврический медико-биологический вестник.– 2004.–Т.7, №3.– С.26 (співавт.: Синоверська О.Б., Урбась О.В., Голодних О.А., Алексєєва Ю.І.). Автором проведено статистичну обробку та узагальнення одержаних результатів.

8. Особливості психологічного статусу дітей з вегетативною дисфукцією на тлі МАРС // Матеріали ХІ з’їзду педіатрів України ”Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі”.- Київ, 2005. - С.134-135 (співавт.: Синоверська О.Б., Урбась О.В., Голодних О.А.). Автором проведено підбір і обробку клінічного матеріалу.

9. Результати цілодобового моніторування артеріального тиску у дітей з вегетативною дисфункцією на тлі мікроаномалій розвитку серця //Матеріали регіональної науково-практичної конференції “Артеріальна гіпертензія: поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування”:Тези доповідей.- Івано-Франківськ, 2005.- С.39 (співавт.: Синоверська О.Б., Урбась О.В.). Автором проведено статистичну обробку та узагальнення одержаних результатів.

10. Поширеність і структура артеріальної гіпертензії в популяції дітей 6-15 років Прикарпатського регіону //Матеріали регіональної науково-практичної конференції “Артеріальна гіпертензія: поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування”:Тези доповідей.- Івано-Франківськ, 2005.- С.8 (співавт.: Синоверська О.Б., Урбась О.В.). Автором зібрано та оформлено клінічний матеріал, проведено статистичну обробку одержаних результатів.