Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


Андрийчук Вячеслав Олександрович. Особливості діагностики і тактики лікування гострого пієлонефриту у хворих на цукровий діабет : дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / Інститут урології АМН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Андрийчук В.О. Особливості діагностики і тактики лікування гострого пієлонефриту у хворих на цукровий діабет.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – урологія. Інститут урології АМН України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена покращенню якості надання спеціалізованої допомоги хворим на гострий пієлонефрит з цукровим діабетом шляхом розробки способу розмежування його стадій на підставі використання відомих та поширених методів обстеження в клінічній практиці медичних установ різних типів. Для чого визначено комплекс інформативних ознак, які кількісно оцінені (в балах), а з прогностично значущих складено спеціальну карту. Інструментом для прийняття рішень є інтегральний коефіцієнт, що представляє собою результат підсумовування балів ознак, виявлених у хворого. З метою оптимізації, уніфікації дій обгрунтовано і запропоновано за величиною коефіцієнту три групи розподілу хворих, кожна із яких має свої межові значення. Таким чином, забезпечується індивідуалізація тактики лікування, визначається її ефективність, індикатором якої служать зміни величин коефіцієнта в динаміці. Доведено, що застосування такого підходу дозволяє удвічі зменшити кількість нефректомій, спричинених гострим пієлонефритом у хворих на цукровий діабет, що має медико-соціальне значення.

У дисертації вирішена актуальна наукова задача – покращення якості діагностики та лікування гострого пієлонефриту у хворих на цукровий діабет шляхом наукового обгрунтування та розробки способу розмежування і прогнозування стадій запального процесу в нирці за допомогою інтегральної оцінки визначених і кількісно оцінених інформативних клініко-лабораторних ознак загальновідомих, широкопоширених методів обстеження, чим обумовлюється можливість використовувати його в усіх типах лікувально-профілактичних закладів, що відповідає основним напрямкам розвитку охорони здоров'я і має народногосподарське значення, оскільки дозволяє упередити розвиток гнійно-деструктивного процесу в нирці, зменшити кількість оперативних втручань, в тому числі нефректомій.

1. В структурі госпіталізованої захворюваності доля хворих на гострий пієлонефрит становить 24-28 %. За три останні роки серед хворих на ГП вірогідно зросла (до 7,3 %) кількість випадків перебігу захворювання на фоні ЦД переважно II типу.

2. У хворих на ЦД гострий пієлонефрит розвивається однаково часто при наявності обструкції сечовивідних шляхів чи без неї, проте вірогідно частіше перебуває в серозній стадії, особливо при I типі ЦД, тоді як при ЦД II типу серозна і гнійна стадії зустрічаються з однаковою частотою.

3. Несприятливими факторами розвитку гострого пієлонефриту у хворих на ЦД I типу являються термін захворювання 10-14 років та вік до 50 років, а у хворих на ЦД II типу – термін захворювання до 5 років та вік після 50 років.

4. В усіх випадках гнійного гострого пієлонефриту у хворих на ЦД I типу було виконано хірургічне лікування, причому у 25 % - нефректомія; удвічі рідше такий вид лікування потребували в подібній ситуації хворі на ЦД II типу; тривалість госпіталізації при хірургічному лікуванні гнійного обструктивного процесу удвічі довша, ніж при інших формі та стадії ГП.

5. Виявлені та кількісно оцінені прогностично значущі для розмежування стадій гострого пієлонефриту у хворих на ЦД різного типу ознаки в показниках загальновідомих клініко-лабораторних методів обстеження (гемоглобіну, швидкості осідання еритроцитів, лейкоцитарного показника, стану уродинаміки верхніх сечових шляхів, тривалості та типу цукрового діабету).

6. Запропонована методика комплексної оцінки прогностично значущої клінічної інформації, яка дозволяє єдиним інтегральним коефіцієнтом охарактеризувати її і стати ключовим елементом у виборі тактики лікування. Запровадження методики в клінічну практику підвищує діагностичну ефективність розмежування стадій ГП при ЦД до 96,7 %, чутливість – до 100% та специфічність – до 96,4 %.

7. Впровадження розробленого способу розмежування стадій гострого пієлонефриту у хворих на ЦД та запропонованої методики комплексної оцінки прогностично значущої клінічної інформації дозволи в 2 рази скоротити кількість оперативних втручань (з 75,0 % до 33,3 %) з приводу гнійного ГП, завдяки адекватності прогнозування перебігу запального процеса та оптимізації консервативного лікування.

Публікації автора:

  1. Пасєчніков С.П., Сайдакова Н.О., Андрийчук В.О. Гострий пієлонефрит у хворих на цукровий діабет: аналіз госпіталізованої захворюваності // Урологія.- 2003.- № 4.- С. 19-23.

Здобувач самостійно зібрав клінічний матеріал, провів аналіз та обробку результатів, брав участь у підготовці статті до друку.

  1. Пасєчніков С.П., Сайдакова Н.О., Андрийчук В.О. Критерії розмежування стадій гострого пієлонефриту у хворих на цукровий діабет // Урологія.- 2004.- № 2.- С. 21-26.

Здобувач самостійно проаналізував історії хвороб пацієнтів, провів обробку клінічних та лабораторних даних, виявив особливості, сформулював узагальнення.

  1. Пасєчніков С.П., Сайдакова Н.О., Андрийчук В.О. Методика використання загальноприйнятих методів обстеження у розмежуванні стадій гострого пієлонефриту у хворих на цукровий діабет // Питання експериментальної та клінічної медицини. Збірник статей.- 2005.- Вип. 9, т. 1.- С. 57-61.

Здобувач провів розрахунки щодо кількісної оцінки клінічної інформації, яка була ним встановлена, виявив закономірності між інтегральним коефіцієнтом та стадіями запального процесу в нирці, сформулював висновки.

  1. Пасєчніков С.П., Сайдакова Н.О., Андрийчук В.О. Диференційна діагностика стадій гострого пієлонефриту у хворих на цукровий діабет // Врачебная практика.- 2005.- № 2.- С. 11-14.

Здобувачем розроблена прогностична таблиця, визначені граничні значення розподілу хворих на групи.

  1. Возіанов О.Ф., Пасєчніков С.П., Мітченко М.В., Синишин Ю.І., Андрийчук В.О. Досвід застосування малоінвазивних методів лікування у хворих на уретеролітіаз, ускладнений гострим пієлонефритом // Практична медицина.- 2002.- № 1.- С. 130-133.

Здобувач брав участь у лікуванні хворих із зазначеною патологією, проаналізував клінічну симптоматику та результати лабораторного обстеження, провів обробку даних.

  1. Возіанов О.Ф., Пасєчніков С.П., Мітченко М.В., Синишин Ю.І., Андрийчук В.О. Спосіб лікування уретеролітіазу, ускладненого гострим пієлонефритом // Промислова власність.- 2002.- № 11.- С. 1-4.

Здобувач брав участь у лікуванні хворих на уретеролітіаз, виявив особливості його при гострому пієлонефриті, формулюванні формули новизни.

  1. Pasechnikov S.P., Saidakova N.O., Andriychuk V.O. Peculiarities of Hospitalised Morbidity in Acute Pyelonephritis in Patients with Diabetes Mellitus // Advances in clinical and experimental medicine.- Poland, 2003.- Vol. 12, № 4, suppl. 1.- P. 152-153.

Здобувач самостійно зібрав матеріал, дослідив особливості госпіталізованої захворюваності, провів статистичну обробку отриманих даних.

  1. Андрийчук В.О. Особливості госпіталізованої захворюваності гострого пієлонефриту у хворих на цукровий діабет // Матер. YI конф. молодих вчених ім. В.В.Фролькіса (Київ, 28 січня 2005 року).- К.: Ін-т геронтології АМНУ.- 2005.- С. 5-7.

Здобувач самостійно зібрав клініко-статистичний матеріал, провів аналіз і обробку даних, зробив попередні узагальнення і висновки.