Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Малахова Вікторія Володимирівна. Основи оцінки ефективності управління автотранспортним комплексом як елементом інфраструктури регіону з урахуванням ризиків. : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2007.



Анотація до роботи:

Малахова В. В. Основи оцінки ефективності управління автотранспортним комплексом як елементом інфраструктури регіону з урахуванням ризиків. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – НАПКС, Сімферополь, 2007.

У дисертаційній роботі здійснене узагальнення теоретичних і методичних положень, а також розроблено практичні рекомендації щодо оцінки ефективності управління автотранспортним комплексом регіону з урахуванням ризиків. У роботі уточнено сутність функцій і ролі регіональної інфраструктури; зміст функцій і ролі автотранспортного комплексу як одного з найважливіших елементів інфраструктури регіону.

Запропоновано комплексно-адаптивний підхід до розроблення нової концепції управління автотранспортним комплексом регіону; розроблено підхід до комплексної оцінки ефективності управління автотранспортним комплексом регіону. Одержали подальший розвиток класифікація ризиків, структура системи управління автотранспортним комплексом регіону, механізм управління автотранспортним комплексом. У роботі запропоновано методику оцінки ефективності управління автотранспортним комплексом регіону з урахуванням ризиків і проведено її апробацію на прикладі АР Крим.

Головним результатом дослідження є теоретичні положення, що набули розвитку, і розроблені організаційно-методичні рекомендації щодо вдосконалення управління і формування оцінки ефективності управління автотранспортним комплексом регіону. Складовою головного результату дослідження є такі висновки і положення науково-прикладного характеру.

  1. З огляду на економічну сутність поняття інфраструктури і беручи до уваги її роль і місце в соціально-економічній системі, автор визначила, що елементи та об'єкти інфраструктури як безпосередньо, так і опосередковано задовольняють запити суспільства і являють собою інституціональний базис, що регулює функціонування елементів цієї системи.

  2. Оскільки автотранспортний комплекс регіону є складною, взаємозалежною відкритою системою, розвиток якої відбувається під впливом безлічі факторів зовнішнього і внутрішнього середовища, необхідною стала деталізація змісту основних функцій і ролі автотранспортного комплексу в контексті соціально-економічного розвитку регіону. Разом з тим доведено, що ефективне функціонування автотранспортного комплексу регіону в сучасних умовах господарювання потребує розроблення та реалізації механізмів управління, які враховували б високий ступінь невизначеності і ризиків.

  3. Розглянувши теоретичні підходи до визначення сутності регіональної інфраструктури, встановлено, що це поняття слід характеризувати як багатозначну економічну категорію за своїм змістом і складом, що дозволило автору уточнити роль і функції інфраструктури в соціально-економічному розвитку регіону, які полягають у створенні умов для забезпечення життєдіяльності суспільства і комплексного соціально-економічного та екологічного розвитку регіону.

  4. Реалізація нової концепції управління автотранспортним комплексом регіону можлива на основі застосування комплексно-адаптивного підходу, на базі системи моделей і методів прийняття управлінських рішень з урахуванням ризиків, які дозволяють забезпечити стале функціонування комплексу та адаптацію в умовах нестабільного економічного середовища. Такий підхід забезпечить реалізацію основних концептуальних цілей регіональної економіки щодо розвитку інфраструктурних видів економічної діяльності.

  5. Ґрунтуючись на положенні про те, що оцінка ефективності управління автотранспортним комплексом регіону являє собою системний, комплексний вимір і узагальнення результатів його функціонування в умовах нестабільного ринкового середовища, визначено, що методологія проведення комплексної оцінки ефективності управління автотранспортним комплексом регіону повинна здійснюватися в процесі реалізації логічної схеми вивчення взаємозв'язку і взаємовпливу факторів і показників функціонування організаційної системи з урахуванням невизначеності та ризиків. Використання такого підходу дозволяє враховувати процеси адаптації комплексу до впливу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища, а також оцінювати процеси прийняття управлінських рішень щодо ефективності функціонування автотранспортного комплексу.

  6. Для конкретизації впливу ризиків і невизначеності на систему управління автотранспортним комплексом регіону та її ефективність розширено і доповнено новими ознаками існуючу класифікацію ризиків залежно від причин їх виникнення в процесі функціонування автотранспортного комплексу регіону, що дозволило сформулювати методи оцінки ймовірності ризиків з урахуванням особливостей функціонування автотранспортного комплексу регіону, а також розробити механізм формування управлінських рішень та оцінки їх ефективності.

  7. Результати дослідження особливостей організаційної структури управління автотранспортним комплексом АР Крим дозволили визначити її характер, основні функції, а також недоліки, які істотно знижують її ефективність в умовах ринкового середовища. Автор визначила необхідність вдосконалення структури системи управління автотранспортним комплексом регіону, яка враховує цілі, завдання і рівні управління, а також вплив факторів зовнішнього середовища.

  8. Стратегічною установкою вдосконалення управління автотранспортним комплексом як елементом інфраструктури регіону є відповідність цілей його розвитку й функціонування завданням і критеріям соціально-економічного розвитку регіону, що може бути досягнуто за рахунок запропонованих шляхів вдосконалення організаційної структури управління і механізму його реалізації, спрямованих на виконання пріоритетних функцій: визначення перспективних напрямів розвитку, державного регулювання, створення правових, організаційно-економічних і фінансових умов функціонування і розвитку, погодження підприємницьких і регіональних інтересів, забезпечення достатньої економічної ефективності і сталості комплексу.

  9. Регулювання ризику може бути досягнуте шляхом створення відділу ризик-менеджменту, покликаного здійснювати ідентифікацію, прогнозування, якісну і кількісну оцінку, аналіз ризиків, розроблення, реалізацію і контроль антиризикових заходів за допомогою застосування розробленого алгоритму процесу управління ризиками, який системно з'єднує функції підрозділів керуючої системи, інформаційні потоки і процедури прийняття і реалізації рішень на основі оцінки й аналізу ризику.

  10. Виходячи з концептуального підходу до автотранспортного комплексу як елемента інфраструктури регіону, розроблено методику оцінки ефективності управління ним, засновану на ув'язуванні системи показників, що характеризують виробничу, технічну, економічну і соціальну ефективність, з показниками, які відображають стан і тенденції соціально-економічного розвитку регіону, що досягається шляхом комплексного застосування кореляційно-регресійного аналізу та індексного методу, в результаті чого в остаточному підсумку синтезується інтегральний показник оцінки. Це дає можливість одержати розгорнуту, ієрархічну систему взаємопов'язаних показників, яка відображає факторне формування ефективності управління автотранспортним комплексом регіону, що дозволяє не тільки давати порівнянну оцінку й проводити аналіз, але й мати інформацію для прогнозування і прийняття рішень щодо підвищення ефективності управління комплексом. Апробація запропонованої методики на фактичних даних АР Крим за 2000-2006 рр. свідчить про її адекватність і вірогідність отриманих результатів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Малахова В.В. Место и роль оценки экономических последствий принятия управленческих решений, в транспортных организациях // Культура народов Причерноморья. – 2002. – № 36. – С. 289-292.

  2. Малахова В.В. Подходы к оценке экономических последствий принятия управленческих решений, в стратегическом управлении транспортной организацией // Культура народов Причерноморья. – 2004. – № 52, Т. II.– С. 72 – 75.

  3. Малахова В.В. Классификация и оценка хозяйственных рисков в деятельности транспортных организаций // Экономика и управление. – 2005. – № 4-5. – С. 18-25.

  4. Малахова В.В. Принципиальные основы функционирования транспортного комплекса региона // Економіка. Менеджмент. Підприємництво: Зб. наук. пр. Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Випуск 14 (1) – Луганськ: СНУ ім. В.Даля, 2005. – С. 49-57.

  5. Малахова В.В. Методика прогнозирования экономической эффективности функционирования транспортных систем, с учетом факторов хозяйственного риска // Культура народов Причерноморья. – 2006. – № 81. – С. 40-45.

  6. Малахова В.В. Методы управления хозяйственными рисками в деятельности транспортных организаций // Экономика и управление. – 2006. – № 6. – С. 96-103.

  7. Ефремов А.В., Малахова В.В. Сущность инфраструктуры как элемента регионального хозяйствования // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Дніпропетровського національного університету – Вип. 224 – Том II. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 379-397. Особистий внесок: аналіз підходів різних вчених до обґрунтування механізму формування інфраструктури як складової відтворювального процесу.

  8. Малахова В.В. Методика оценки эффективности управления автотранспортным комплексом региона с учетом рисков // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Структурна трансформація територіальних суспільних систем. – Вип. № 5 (67). – Львів: НАН України. Інститут регіональних досліджень, 2007. – С. 533-543.

Матеріали наукових конференцій:

  1. Малахова В.В. Экономическая оценка последствий принятия управленческих решений // Матеріали I Всекримської конференції «Крым на пороге XXI века: культура, наука, политика, экономика, экология». – Симферополь: Таврический экологический институт, 2001. – С. 135-136.

  1. Малахова В.В. Исследование процессов принятия управленческих решений – как средство повышения профессионального уровня специалистов // Матеріали міжвузівської науково-методичної конференції «Современные технологии обучения экономике и менеджменту» – Симферополь: Институт экономики и управления, 2002. – С. 144-149.

  2. Малахова В.В. Отраслевая специфика анализа экономических рисков на автомобильном транспорте // Матеріали Всеукраїнської міжвузівської науково-практичної конференції «Формирование регионального механизма управления народнохозяйственным комплексом Украины». – Симферополь: «Таврия – Плюс», 2004. – С. 71-73.

  3. Малахова В.В. Хозяйственный риск и методы управления им в деятельности транспортных систем // Матеріали конференції, присвяченої 60-річчю перемоги над фашизмом. – Симферополь: Университет экономики и управления, 2005. – С. 73-81.

  4. Малахова В.В. Системный подход к управлению с учетом рисков // Матеріали ювілейної науково-практичної конференції викладачів, аспірантів і студентів «Теория и практика экономики и менеджмента». – Симферополь: Национальная академия природоохранного и курортного строительства, 2005. – С. 63-64.

  5. Малахова В.В. Концепция управления региональным автотранспортом как объектом инфраструктурного комплекса // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условиях глобализации». В 2-х томах. Т.2. – Симферополь: Крымский институт бизнеса, 2007. – С. 72-73.

  6. Малахова В.В. Роль инфраструктуры в комплексном обеспечении развития регионов // Матеріали науково-практичної конференції професорсько-викладацького складу, студентів та аспірантів ФЕМ за підсумками наукової діяльності в 2006-2007 навч. р. – Симферополь: «Национальная академия природоохранного и курортного строительства», 2007. – С. 25-27

  7. Малахова В.В. Механизм совершенствования управления автотранспортным комплексом региона с учетом рисков // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Региональные аспекты развития в условиях европейского выбора». – Симферополь: Издательский центр КИБ, 2007. – С. 124-127.