Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


862. Ткаченко Євген Анатолійович. Основи організаційно-економічної підтримки сталого екологічно орієнтованого розвитку (на прикладі Черкаської області): дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / НАН України; Інститут проблем ринку та економіко- екологічних досліджень. - О., 2004. - 19 с.



Анотація до роботи:

Ткаченко Є. А. Основи організаційно-економічної підтримки сталого екологічно орієнтованого розвитку (на прикладі Черкаської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2004.

Дисертація присвячена удосконаленню теоретичних і методичних положень формування і реалізації організаційно-економічної підтримки сталого екологічно орієнтованого розвитку в регіонах. На основі аналізу особливостей сучасного розвитку економіки провідних країн проведено обґрунтування напрямків екологічного розвитку в Україні. Доведено необхідність здійснення організаційно-економічної підтримки. Визначено вплив економіко-екологічних складових на формування витрат у повному життєвому циклі кінцевого продукту. Наведено класифікацію стану техногенного навантаження по регіонах України. Виявлено місце Черкаської області у представленій структурі, визначено її місію в системі екологічного розвитку економіки регіону. Розроблено рекомендацій щодо організаційно–економічної підтримки природоохоронної діяльності в умовах розвитку виробництва на базі корпоратизації. Показано методи оцінки і впровадження ефективної локальної природоохоронної системи.

Одержані результати в сукупності вирішують важливе науково-практичне завдання - розвиток теоретичних і методичних положень та розробка науково обґрунтованих практичних рекомендацій щодо формування і реалізації системи організаційно – економічної підтримки екологічного спрямування розвитку регіонів в умовах стабілізації економіки. Основні висновки та рекомендації теоретичного та науково-практичного характеру, здобуті автором в ході проведеного дисертаційного дослідження:

  1. В дисертаційній роботі встановлено, що негативні наслідки економічної діяльності є прямим результатом проявів її позитивних ознак, у тому числі і в сучасних інтеграційних процесах.

  2. Для кожної території ступеню залучення природно - ресурсного потенціалу у виробництво притаманні дискретні і миттєві характеристики, які відображають абсолютні і відносні значення стану і змін конкретних параметрів абсолютного, середньорічного ступеня і приростів залучення природних ресурсів і умов у виробничі процеси.

  3. Регулювання природокористування має засновуватись на комбінуванні ринкових важелів і втручанні держави у підприємницькі справи та на максимізації питомого випуску кінцевої продукції на одиницю природного ресурсу, залученого у виробничий кругообіг. Для цього необхідно здійснення організаційно-економічної підтримки екологічної спрямованості діяльності в регіоні.

  4. Автором визначено три типи життєвого циклу вихідного продукту за економіко-екологічними ознаками передбачають: перехід від сировини до сировини через фазу виробничого і побутового споживання; від сировини до відходів, які не підлягають вторинному використанню і потребують нейтралізації впливів на довкілля; інтеграцію перших двох типів.

  5. В роботі виявлено суттєві розбіжності екологічного стану регіонів України, що потребувало розробки класифікації областей України за ступенем екологічного навантаження, який включає чотири рівні: потужний (ІУ), посилений (ІІІ), помірний (ІІ) та мінімальний (І). Другий рівень екологічного навантаження має Черкаська область. За даною класифікацією наведено картосхему інтенсивності екологічного навантаження на природне середовище регіонів України. За розробленою картосхемою екологічного навантаження на природне середовище Черкаська область знаходиться між регіонами з помірним і посиленим техногенним навантаженням та межує з промислово розвиненими територіями.

  1. Визначена місія області в економіко – екологічній системі регіону полягає у ресурсній орієнтації економіки на інноваційній основі, стимулюванні інноваційного розвитку суміжних регіонів з орієнтацією на споживацькі потреби регіону та виконання функцій екологічного буфера.

  2. Дисертантом враховані світові вимоги щодо особливостей функціонування суб’єктів економічної структури регіону в сучасних умовах, які дозволяють зробити висновок про необхідність і можливість формування природоохоронної діяльності в регіоні на засадах інтеграції.

  3. Узагальнена класифікація джерел фінансування природоохоронних заходів показала, що найбільш доступними і привабливими в сучасних умовах є власні кошті та прирівняні до них, в тому числі кошти, надані власниками, і позичені на безповоротній і безвідсотковій основі. Перспективним є використання на природоохоронні цілі коштів корпоративних поєднань.

  4. Запропонована доцільність використання одноцільових природоохоронних заходів для усіх форм поєднань. Лише фінансово міцним, складним за змістом, які поєднують суб’єкти ринкової діяльності в регіоні з різними головними функціями та переважно створеним за конкретним цільовим призначенням формам, придатне виконання багатоцільових природоохоронних дій.

  5. З позицій екологізації виробництва в роботі встановлено, що найбільш доцільною є горизонтальна інтеграція (комбінування) зі схемою організації виробництва на основі багатоцільових природоохоронних заходів та застосуванням одноцільових природоохоронних заходів. Для договірних поєднань рекомендовано застосування спеціалізованих природозахисних установ, які діють як самостійні суб’єкти підприємницької діяльності.

  6. Запропоновані заходи щодо підтримки державними регіональними органами влади впровадження екологічно орієнтованої економічної політики в регіоні в ринкових умовах забезпечують досягнення ефективності природоохоронної діяльності. Розрахунки економічної ефективності природоохоронних заходів рекомендовано проводити на основі оригінальної методики з визначенням коефіцієнту конкурентної екологічної переваги регіону.

Публікації автора:

  1. Хомяков В.І., Ткаченко А.П., Ткаченко Є.А. Управління природоохоронною діяльністю в регіоні: організаційні та економічні інструменти. - Черкаси: ЧДТУ, 2003.- 175 с. (10,2 д.а.)

Особистий внесок здобувача – уточнено підходи до вартісної оцінки залучених до господарського обігу природних ресурсів і природоохоронної діяльності з позицій збалансованої економічної вигоди та економічної безпеки, запропонована модель економічного навантаження областей України з використанням відповідного класифікатора.

2. Ткаченко Є.А. Економічні проблеми охорони довкілля та їх ефективність // Збірник наукових праць Черкаського інженерно-технологічного інституту. Серія: Економічні науки. -Черкаси: ЧІТІ. – 2000. - С. 89-91. (0,25 д.а.)

3.Ткаченко Є.А. Природоохоронна діяльність - пріоритетний напрям державного регулювання соціально-економічного розвитку // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. - Київ: Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України. – 2001. - Вип.15. - С. 83-85.(0,37д.а.)

4. Ткаченко Є.А. Економічна інтерпретація природоохоронної діяльності // Збірник наукових праць Черкаського інженерно-технологічного інституту .Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧІТІ. – 2001.- № 1. С. – 92-99. (1,0 д.а.).

5.Ткаченко Є.А. Проблеми економіко-правового регулювання природоохоронної діяльності // Збірник наукових праць Черкаського інженерно-технологічного інституту. Серія: Економічні науки. - Черкаси: ЧІТІ. – 2001.- № 2. – С. 43-47. (0,53 д.а.).

6. Бондаренко Ю.Г., Циганенко О.І., Білик Л.І., Ткаченко Є.А. Створення регіонального реєстру забруднюючих викидів у довкілля та їх перенесення РВПЗ у Черкаській області // Вісник Черкаського інженерно-технологічного інституту. – 2001.- №3. – С . 143-145 (0,36 д.а.).

Особистий внесок здобувача - вивчення впливу забруднювачів повітря на стан здоров’я населення.

7. Ткаченко А.П., Ткаченко Є.А. До питання класифікації регіонів України залежно від їх загального екологічного стану // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ. – 2002.- № 1.- С. 118-120 (0,42 д.а.).

Особистий внесок здобувача - визначення базової групи показників (економічних, екологічних і соціальних) і розробка класифікації областей України за рівнями екологічного навантаження.

8. Хомяков В.І., Ткаченко Є.А. Екологічні аспекти економічного розвитку // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ. – 2002.- №2.- С. 32-44. (1,5 д.а.).

Особистий внесок здобувача - аналіз впливу галузевих структур та економічного механізму природокористування на формування безпечного зовнішнього середовища.

9. Ткаченко Є.А. Природоохоронні заходи та процеси корпоратизації // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2004.- Вип. 188. - Т. II. – С.511-516. (0,4 д.а.)