Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Імунологія


Пащенко Ганна Вікторівна. Основні шкідники троянди і гвоздики та захист від них у закритому грунті в Центральному Лісотепу України: Дис... канд. с.-г. наук: 03.00.09 / Національний аграрний ун-т. - К., 2002. - 142арк. - Бібліогр.: арк. 127-140.



Анотація до роботи:

Пащенко Г.В. Основні шкідники троянди і гвоздики та захист від них у закритому грунті у Центральному Лісостепу України.

Дисертація (рукопис) на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук. Спеціальність -03.00.09 – ентомологія. Національний аграрний університет. Київ, 2001

Є 3 опубліковані праці.

У закритому грунті основними шкідниками троянди є звичайний павутинний кліщ і персикова попелиця, а гвоздики - тютюновий трипс і персикова попелиця. Вивчені особливості розвитку і динаміка чисельності цих шкідників на троянді і гвоздиці. Установлено, що звичайний павутинний кліщ розмножується в 6 генераціях за рік. Перехід його в зимову діапаузу на троянді починається у першій декаді серпня, при зменшенні тривалості світлового дня до 15 годин і закінчується при тривалості світлового дня 11 годин, коли самки перестають відкладати яйця. Персикова попелиця починає переходити у зимову діапаузу на троянді і гвоздиці коли тривалість світлового дня складає менше 11 годин; закінчується цей перехід наприкінці жовтня при тривалості світлового дня 10 годин. Тютюновий трипс на гвоздиці, переходить у стан зимової діапаузи при тривалості світлового дня 10 годин

Встановлена біологічна ефективність різних схем захисних заходів троянди і гвоздики від основних шкідників та суцільного зрізу троянди проти павутинного кліща і персикової попелиці. Визначені оптимальні норми витрати препаратів. Вивчена стійкість 6 сортів троянди до звичайного павутинного кліща. Більш стійкими є сорти Джакаранда і Фламінго.

1. Основними шкідниками у тепличному квітникарстві при вирощуванні троянди є звичайний павутинний кліщ і персикова попелиця, на культурах гвоздики - тютюновий трипс і персикова попелиця .

2. Звичайний павутинний кліщ на троянді у закритому грунті навесні з’являється після становлення середньодобової температури повітря вище 17С; розмножується у 6 генераціях за рік; максимальної шкоди троянді завдає у період з початку до кінця серпня.Основним чинником переходу кліща у зимову діапаузу є тривалість світлового дня – при зниженні її до 15 годин у середині серпня появляються перші зимуючі самки. Повний перехід в діапаузу припадає на першу декаду жовтня, коли тривалість світлового дня наближається до 11 годин, і самки перестають відкладати яйця.

3. Персикова попелиця у закритому грунті з’являється: на троянді у другій-третій декадах квітня при тривалості світлового дня біля 14 годин, а на гвоздиці у другій – третій декаді травня, при тривалості світлового дня понад 15 годин. Масове розмноження попелиці відбувається: на гвоздиці у період з другої декади червня до початку першої декади жовтня, а на троянді з першої декади червня до початку третьої декади серпня.

4. Початок переходу персикової попелиці у зимову діапаузу у культурах троянди і гвоздики у закритому грунті відбувається, коли тривалість світлового дня складає менше 11 годин. Повністю у зимову діапаузу попелиця переходить у цих культурах у середині третьої декади жовтня при тривалості світлового дня менше 10 годин.

5. В культурах гвоздики у закритому грунті вихід тютюнового трипса із зимової діапаузи і заселення ним рослин починається весною у першій – другій декаді травня при тривалості світлового дня понад 15 годин. Підвищену загрозу культурі цей шкідник утворює в період з другої декади серпня (в окремі роки з першої декади липня) до кінця другої декади вересня.

6. Перехід тютюнового трипса у стан зимової діапаузи в культурах гвоздики у закритому грунті починається у третій декаді вересня при тривалості світлового дня 12 годин і закінчується у третій декаді жовтня при тривалості дня менше 10 годин.

7. Суцільний зріз троянди наприкінці серпня, при негайному виносі зрізаних пагонів за межі теплиці, сприяє зменшенню заселеності культури звичайним павутинним кліщем на 67-87%, і персиковою попелицею на 85-97%.

8. Серед 6 досліджених сортів троянди: Атена, Джакаранда, Карамболь, Есмеральда, Ред Куін, Фламінго абсолютно стійких до заселення звичайним павутинним кліщем немає. Кліщ найбільше заселяє сорт Ред куін, а сорти Джакаранда, Карамболь і Фламінго він заселяє відповідно у 4; 2,5; 3 рази менше. Заселення кліщем сортів Джакаранда і Фламінго у більшості років після зимової діапаузи відбувається на 50-55 діб пізніше, а перехід його у зимову діапаузу і припинення живлення – на 20-30 діб раніше, чим на інших сортах. Доцільно для вирощування квітів троянди використовувати сорти Джакаранда і Фламінго.

9. Використання біологічного препарату фітоверм, 0,2% к.е. для захисту рослин у закритому грунті забезпечує достатню біологічну ефективність (93-96%) при обприскуванні троянди і гвоздики проти звичайного павутинного кліща та персикової попелиці робочою рідиною в концентрації 0,4%, а проти тютюнового трипса на гвоздиці – 0,8% по препарату.

10. Проти павутинного кліща на троянді достатню біологічну ефективність (86-89%) забезпечує обприскування хімічними препаратами, дозволеними для захисту культур у відкритому грунті: торк, 50% з.п. і апполо, 50% с.к. (кожен окремо) при концентрації робочої рідини відповідно 0,05 %, 0,03%. Проти персикової попелиці і павутинного кліща ефективна суміш фітоверму, 0,2 к.е. з дозволеним у відкритому грунті хімічним препаратом мітак, 20% к.е, при вмісті їх у робочій рідині відповідно 0,2 і 0,1%.

11. Для захисту культур гвоздики у закритому грунті проти тютюнового трипса і персикової попелиці ефективне обприскування дозволеним для застосування у відкритому грунті хімічним препаратом актеллік, 50% к.е. при вмісті його у робочому розчині 0,2%, а також сумішшю фітоверму, 0,2% к.е. з актелліком, 50% к.е. при вмісті їх у робочій рідині відповідно 0,2 і 0,1%. Проти персикової попелиці ефективна суміш фітоверму, 0,2% к.е. з хімічним препаратом мітак, 20% к.е. з вмістом їх у робочій рідині відповідно 0,2 і 0,1%.

12. В сучасних умовах у закритому грунті найбільш рентабельним (32%) при захисті троянди від звичайного павутинного кліща та персикової попелиці є обприскування біологічним препаратом фітоверм, 0,2% к.е. з вмістом його у робочому розчині 0,4%; рентабельним (28%) є також обприскування сумішшю фітоверму, 0,2% к.е. з мітаком, 20% к.е. при вмісті їх у робочій рідині відповідно 0,2 і 0,1%.

Для захисту гвоздики у закритому грунті від тютюнового трипса і персикової попелиці найбільш рентабельною (52%) є обробка біологічним препаратом фітоверм, 0,2% к.е. при вмісті його у робочій рідині 0,8%; високорентабельним (44%) є обприскування сумішшю фітоверму, 0,2% к.е. з хімічним препаратом актеллік, 50% к.е. при вмісті їх у робочій рідині відповідно 0.2 і 0,1%; рентабельним (36%) є також застосування актелліку, 5-% к.е. при концентрації його у робочій рідині 0,2%; проти персикової попелиці рентабельне (38%) застосування суміші фітоверм 0,2% к.е.+ мітак, 20% к.е. при вмісті їх у робочій рідині відповідно 0,2 і 0,1%.

Публікації автора:

1. Пащенко Г.В. Захист троянди від павутинного кліща в закритому грунті // Вестник зоологии / Праці V з'їзду УЕТ, Харків.- К.: Інститут зоології НАН України, 1998. - №9.- С.140-144.

2. Пащенко Г.В. Вплив абіотичних і антропічних факторів на розвиток і розмноження павутинного кліща в умовах закритого грунту //Науковий вісник НАУ.- К.: НАУ, 1999.-№19.- С.46-50.

3. Пащенко Г.В. Основні шкідники гвоздики в закритому грунті на Київщині // Науковий вісник НАУ.- К.: НАУ, 2000.-№24.- С.112-116.

4. Пащенко Г.В. Захист троянди від павутинного кліща в закритому грунті // V з’їзд Українського ентомологічного товариства. Тези доповідей. Харків, 7-11 вересня 1998 р. . – К.: Інститут зоології НАН України, 1998.- С.125

5. Пащенко Г.В. Основні шкідники гвоздики в закритому грунті на Київщині //Республіканська ентомологічна конференця, присвячена 50-й річниці заснування Українського ентомологічного товариства.Тези доповідей. Ніжин, 19-23 серпня 2000 р., – Ніжин: ТОВ Наука-сервіс, 2000.-С.95