Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


Горян Елла Володимирівна. Органи місцевого самоврядування в конституційно-правовому механізмі забезпечення основних прав і свобод громадян України : дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Інститут законодавства Верховної Ради України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Горян Елла Володимирівна. Органи місцевого самоврядування в конституційно-правовому механізмі забезпечення основних прав і свобод громадян України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. – Інститут законодавства Верховної РадиУкраїни, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню діяльності органів місцевого самоврядування України як суб'єкта конституційно-правового механізму забезпечення основних прав і свбодо громадян України у сфері забезпечення прав людини і громадянина. Автор дав визначення терміну "конституційно-правовий механізм забезпечення основних прав і свобод громадян України", з'ясував роль органів місцевого самоврядування в ньому, дослідив принципи, форми, методи і критерії їх діяльності. Запропоновано новий погляд визначення ефективності діяльності органів місцевого самоврядування. Здійснено критиичний аналіз взаємодії органів публічної влади, правоохоронних органів та об'єднань громадян в аспекті забезпечення прав і свобод громадян, запропоновано нові шляхи її нормативного закріплення. Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення законодавства України в аспекті забезпечення прав людини.

  1. Конституційно-правовий механізм забезпечення основних прав і свобод громадян України виступає у двох аспектах – статистичному та динамічному. Його складовими є конституційно-правові гарантії, які мають особливу природу, оскільки закріплюються в Конституції та конституційно-правових законах України.

  2. Визнання та подальше застосування міжнародних, зокрема європейських, стандартів у сфері прав людини та місцевого самоврядування на українській ниві є важливою гарантією забезпечення основних прав і свобод громадян України. Закріплення цих стандартів має відбуватися не “зверху”, а “знизу”, тобто на рівні кожної конкретної територіальної громади – у її статуті, який повинен розроблятися з урахуванням місцевих особливостей та традицій.

  3. Першим за значенням принципом діяльності органів місцевого самоврядування є пріоритет прав і свобод людини. Закріплення його на законодавчому рівні буде важливою гарантією реалізації, охорони і захисту прав громадян.

  4. Забезпеченість прав і свобод громадян повинна бути кінцевим результатом діяльності органів публічної влади, а рівень забезпеченості є показником, своєрідним критерієм ефективності їх діяльності. Тому «людський вимір» треба вважати за головний критерій ефективності діяльності органів місцевого самоврядування, а його показниками виступають звернення громадян та рівень взаємодії з об’єднаннями громадян.

  5. Чинником, який впливає на ефективність управління і, відповідно, рівень забезпечення прав і свобод громадян, виступає правова культура посадових осіб органів місцевого самоврядування. Повага до особи, яка займає перше місце серед характерних рис професійної правової культури, підтверджує перевагу «людського виміру» як головного критерію, за яким оцінюється діяльність органів публічної влади та їх посадових осіб.

  6. Причинами звернень громадян до органів місцевого самоврядування є звернення за захистом порушеного права та звернення з метою отримання необхідної інформації. В основі кожного звернення лежить недостатня забезпеченість того чи іншого права людини. Повноваження органів місцевого самоврядування щодо розгляду звернень громадян необхідно визначити як власні, а не делеговані.

  1. Забезпечення основних прав і свобод громадян органами місцевого самоврядування здійснюється у тісній взаємодії з іншими суб’єктами конституційно-правового механізму – прокуратурою, об’єднаннями громадян, засобами масової інформації. Відсутність нормативного регулювання форм такої взаємодії в законодавстві України зумовлює здійснення такої регламентації на рівні територіальних громад в актах локальної нормотворчості, насамперед, у статутах територіальних громад.

  2. Окремим рядком у забезпеченні прав і свобод громадян місцевою радою стоїть здійснення контрольних повноважень. Вони є одними з головних і чи не найбільш складними для реалізації. Особливе місце у здійсненні контрольних повноважень посідають органи місцевої ради – постійні комісії. Увагу необхідно приділяти якісному змісту зробленої роботи підзвітної особи або органу, акцентуючи її на конкретних заходах та можливих шляхах покращення ситуації, що складалася.

  3. Залучення спеціалістів до роботи галузевих постійних комісій (метод кооптації) є важливим фактором успішного та ефективного вирішення питань, що є гарантією забезпечення прав і свобод членів територіальної громади.

  4. Наділення виконавчих органів місцевих рад широкими повноваженнями в усіх сферах місцевого самоврядування покладає на них обов’язок створення всіх необхідних умов для ефективної реалізації, охорони і захисту прав громадян та зумовлює їх вирішальну роль у забезпеченні реалізації основних прав і свобод громадян України.

  5. Створення органів самоорганізації населення та участь в їх діяльності є важливою гарантією забезпечення прав громадян на участь в місцевому самоврядуванні. Тому необхідно законодавчо спростити порядок їх утворення, оскільки дозвільний порядок порушує конституційне право членів територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення.

  6. Гарантом забезпечення прав і свобод членів територіальної громади є голова відповідної місцевої ради. Від того, наскільки кваліфіковану та сумлінну команду він створить, залежить і ефективність діяльності органів місцевого самоврядування, що відображається, насамперед, на рівні забезпечення прав і свобод громадян.

  7. Без участі депутатів у роботі місцевої ради по вирішенню питань місцевого життя пропадає сенс створення цього представницького органу. Сумлінне здійснення численних форм діяльності депутата як у раді, так і у виборчому окрузі робить його надійним гарантом забезпечення прав і свобод громадян.

  8. Кожен з органів місцевого самоврядування відіграє значну роль в конституційно-правовому механізмі забезпечення основних прав і свобод громадян України. Широкі повноваження в сферах управління комунальним майном, соціального забезпечення, охорони здоров’я, будівництва, охорони навколишнього природного середовища, забезпечення громадського порядку тощо дозволяють органам і посадовим особам місцевого самоврядування створювати необхідні умови для реалізації конституційних прав і свобод громадянами, а також здійснювати їх охорону і захист.

  9. Максимальна наближеність органів та посадових осіб місцевого самоврядування до населення, а також наявність у них широкої компетенції робить органи місцевого самоврядування одним з головних суб’єктів конституційно-правового механізму забезпечення основних прав і свобод громадян України: вони забезпечують більше прав і свобод, ніж будь-який інший суб’єкт цього механізму. Левову частку складають соціально-економічні, культурні та екологічні права.

Публікації автора:

  1. Горян Е.В. Розподіл компетенції між органами публічної влади на місцях як один з етапів адміністративної реформи // Вісник Університету внутрішніх справ. – 2000. – Спецвипуск. – С. 86-89.

  2. Горян Е.В. Конвенція про захист прав людини та діяльність місцевих органів влади (досвід Великої Британії) // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2001. – Спецвипуск. – С. 257-261.

  3. Горян Е.В. Місцеві органи влади на українських землях (з часів Київської Русі до 1861 р.) // Підприємництво, господарство і право. – 2002. - № 9. – С. 101-103.

  4. Горян Е.В. Роль правової культури в забезпеченні основних прав і свобод людини та громадянина в Україні // Підприємництво, господарство і право. – 2002. - № 11. – С. 88-90.

  5. Горян Е.В. Розвиток місцевого самоврядування в Україні в радянський період // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2002. – № 19. – С. 182-188.

  6. Горян Е.В. Місце та роль органів місцевого самоврядування в конституційно-правовому механізмі забезпечення основних прав і свобод громадян України // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності: Збірник наукових праць. – 2004. - № 2. – С. 46-54.