Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Охрамович Оксана Рафаїлівна. Організаційно-методичні спрямування реформування бухгалтерського обліку в країнах СНД : Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т. — К., 2005. — 238арк. — Бібліогр.: арк. 183-202.



Анотація до роботи:

Охрамович О.Р. Організаційно-методичні спрямування реформування бухгалтерського обліку в країнах СНД. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. – Київ, 2005.

Дисертація присвячена теоретичним питанням становлення і розвитку бухгалтерського обліку на різних етапах його еволюції та практичним питанням удосконалення методичних, організаційних і правових засад бухгалтерського обліку в Україні.

У дисертаційній роботі обґрунтовано доцільність порівняльного аналізу нормативно-правової бази бухгалтерського обліку країн СНД. Запропоновано внесення змін до Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”. Обґрунтовано необхідність прийняття окремого Положення (стандарту) бухгалтерського обліку „Облікова політика підприємства” та запропоновано його структуру і зміст. Розроблено структуру нового розділу „Облікова політика підприємства” форми №5 „Примітки до річної фінансової звітності” та структуру Облікового кодексу України. Внесено пропозиції щодо вдосконалення структури нормативно-правового забезпечення вітчизняного бухгалтерського обліку та методики бухгалтерського обліку окремих його об’єктів, зокрема основних засобів, запасів і дебіторської заборгованості.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, яке полягає в розробці науково-методичних і практичних рекомендацій щодо напрямів подальшого реформування облікової системи в Україні з урахуванням досвіду країн СНД. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети і дають можливість зробити такі висновки та внести пропозиції:

  1. Дослідження історії становлення та розвитку бухгалтерського обліку є необхідним етапом у процесі реформування методичних, організаційних і правових засад національної облікової системи та оцінки можливих напрямів її розвитку. Доведено, що аналіз розвитку бухгалтерського обліку можливий лише в поєднанні з аналізом історії розвитку господарської діяльності людства, невід’ємною частиною якого є облік. З метою кращого розуміння тенденцій та закономірностей розвитку бухгалтерського обліку розроблено його періодизацію за історичними етапами, кожний з яких мав свої особливості та формувався під впливом відповідних економічних чинників.

  2. Проведений аналіз історії розвитку обліку показав, що в колишньому СРСР була створена облікова система, яка мала значні наукові та практичні здобутки. Необхідною умовою створення нової вітчизняної системи бухгалтерського обліку є врахування національних та історичних традицій, що дасть можливість реформувати облікову систему із застосуванням позитивного досвіду, набутого за радянських часів (методика обліку, план рахунків, форми бухгалтерського обліку, форми звітності).

  3. Сучасні умови господарювання як наслідок зміни економічної системи та переходу до ринкових економічних відносин, а також інтеграція економіки України та інших країн СНД у світову систему господарювання обумовили необхідність реформування національних облікових систем відповідно до міжнародних стандартів. Внаслідок цього в кожній країні СНД була створена нова нормативно-правова база щодо регламентації бухгалтерського обліку, аналіз якої дасть змогу врахувати досвід цих країн у реформуванні вітчизняної облікової системи.

  1. Прийняття Закону про бухгалтерський облік у кожній країні СНД створило правову основу регламентації бухгалтерського обліку, наближену до вимог міжнародних стандартів. Здійснений порівняльний аналіз структури і змісту законодавства України з бухгалтерського обліку з подібними законодавчими актами інших країн СНД виявив як позитивні сторони, так і певні недоліки. У зв’язку з цим запропоновано внести зміни до статей Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, які регламентують:

– термінологію (запропоновано нову редакцію визначення терміна „бухгалтерський облік” на основі систематизації точок зору науковців і норм законодавчих актів країн СНД);

– принципи бухгалтерського обліку і фінансової звітності (доведено доцільність розгляду як окремих принципів таких складових якісних характеристик фінансової звітності, як нейтральність та своєчасність, що забезпечить надання користувачам звітності об’єктивної, незалежної від їх інтересів та своєчасної інформації про діяльність підприємства);

– організацію облікового процесу на підприємстві (у зв’язку з тим, що посада головного бухгалтера є керівною і від виконання головним бухгалтером своїх обов’язків залежить надання користувачам якісної, повної, правдивої та неупередженої інформації про діяльності підприємства, запропоновано внести доповнення до Закону щодо кваліфікаційних вимог до посади головного бухгалтера, питань призначення і звільнення головних бухгалтерів, їх прав, обов’язків та відповідальності);

– порядок документування та реєстрації господарських операцій (доведено необхідність включення до Закону норми щодо таємниці бухгалтерської інформації та визначено її об’єкти з метою правового регулювання відносин, пов’язаних із захистом комерційної таємниці в бухгалтерському обліку);

– склад та оприлюднення фінансової звітності (по-перше, запропоновано до складу фінансової звітності додати аудиторський висновок з метою підтвердження достовірності звітності підприємства, якщо це підприємство відповідно до законодавства України підлягає обов’язковому аудиту, а по-друге, уточнено склад користувачів фінансової звітності, що дасть можливість на правовому рівні встановити коло осіб, які можуть мати доступ до звітності).

5. На основі дослідження нормативно-правової бази України, інших країн СНД та міжнародних стандартів щодо формування облікової політики на підприємстві доведено необхідність прийняття П(С)БО „Облікова політика підприємства” та запропоновано його структуру, що підвищить якість формування облікової політики на підприємстві, принципи та процедури якої використовуються підприємством для складання фінансової звітності.

6. Запропоновано та обґрунтовано доцільність розкриття методів і процедур, що були прийняті при формуванні облікової політики в окремому розділі типової форми фінансової звітності № 5 „Примітки до річної фінансової звітності”. Розроблено структуру розділу під назвою „Облікова політика підприємства”, призначенням якого має стати систематизація інформації про обрані підприємством методи ведення бухгалтерського обліку.

7. План рахунків бухгалтерського обліку має важливе значення для групування облікової інформації про наявність та рух активів, капіталу, зобов’язань і фактів фінансово-господарської діяльності підприємств. З метою впровадження досвіду інших країн визначено основні принципи побудови планів рахунків у країнах СНД та наведено їх основні відмінності, переваги й недоліки.

8. З метою приведення вітчизняної системи бухгалтерського обліку у відповідність до вимог ринкової економіки і міжнародних стандартів, а також забезпечення зовнішніх та внутрішніх користувачів якісною, вичерпною та достовірною інформацією, необхідною для прийняття управлінських рішень, в дисертації запропоновано й обґрунтовано напрями вдосконалення:

– методики бухгалтерського обліку основних засобів (уточнено порядок їх оцінки, порядок нарахування амортизації, порядок і облік витрат на поточний ремонт основних засобів), запасів (уточнено номенклатуру транспортно-заготівельних витрат, доведено доцільність відображення в нормативних документах приблизного переліку МШП та запропоновано їх склад); дебіторської заборгованості (подано визначення її первісної вартості);

– нормативно-правової бази (запропоновано розробити та прийняти новий Державний класифікатор основних засобів, а також положення (стандарти) бухгалтерського обліку щодо регулювання методичних засад обліку витрат на науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, витрат на позики, державних субсидій та інших видів державної допомоги).

9. В Україні виконано велику роботу щодо побудови нової облікової системи, проте тривають процеси вдосконалення методичних, організаційних і правових засад бухгалтерського обліку. Наступним кроком на цьому шляху має стати науково обґрунтована систематизація законодавства з бухгалтерського обліку, а саме розробка та прийняття Облікового кодексу України, який має систематизувати правові норми чинної нормативно-правової бази через виключення повторень і суперечностей, забезпечити внутрішню узгодженість, цілісність і повноту правового регулювання бухгалтерського обліку, вирішити проблему ліквідації множинності нормативних актів, які регламентують порядок ведення бухгалтерського обліку.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Охрамович О.Р. Бухгалтерський облік основних засобів в країнах СНД: правове регулювання // Вісник Житомирського державного технологічного університету. – 2004. – № 1(27). – С. 141–151. (0,74 д.а.).

  1. Охрамович О.Р. Реформування бухгалтерського обліку країн СНД у нових умовах господарювання // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 9. – С. 47–53. (0,54 д.а.).

  2. Охрамович О.Р. Бухгалтерський облік запасів в країнах СНД: правове регулювання // Вісник Житомирського державного технологічного університету. – 2004. – № 4(30). – С. 198–203. (0,44 д.а.).

  3. Охрамович О.Р. Удосконалення нормативної бази щодо формування облікової політики на підприємстві // Економіка та підприємство: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 13. / Відп. ред. С.І.Дем’яненко. – К.: КНЕУ. – 2004. – С. 155–161. (0,32 д.а.).

  4. Охрамович О.Р. Порівняльний аналіз планів рахунків бухгалтерського обліку України і країн СНД // Вісник Житомирського державного технологічного університету. – 2005. – Ч.1, № 1(31) – С. 176–180. (0,33 д.а.).

  5. Охрамович О.Р. Напрями вдосконалення нормативно-правового забезпечення бухгалтерського обліку в Україні // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 4. – С. 48–52. (0,48 д.а.).

В інших виданнях

7. Охрамович О.Р. Становлення і тенденції розвитку законодавства з бухгалтерського обліку в Україні // Актуальні проблеми економіки. – 2003. – № 9(27).– С. 130–140. (0,65 д.а.).

8. Охрамович О.Р. Систематизація законодавства з бухгалтерського обліку // Сучасні проблеми фінансово-господарського контролю: Матеріали Першої Всеукраїнської науково-практичної конференції (30 березня 2005 р.) – Кривий Ріг: 2005. – С. 236–238. (0,1 д.а.).

9. Охрамович О.Р. Удосконалення правової бази бухгалтерського обліку запасів в Україні // Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції: Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції (20-22 квітня 2005 р.). Ч. 2/ Відп. ред. А.Д.Бутко. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2005. – С.107–109. (0,12 д.а.).

10. Охрамович О.Р. Напрями вдосконалення Закону України „Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” // Зимові читання, присвячені ідеям П.П.Німчинова та І.В.Малишева: Збірник тез та текстів виступів на Третій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В.Малишеву, д.е.н., проф. П.П.Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – С.47–50. (0,13 д.а.).