Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


Белоус Катерина Вікторівна. Організаційно-методичні основи формування та адаптації стратегії розвитку морського порту : Дис... канд. наук: 08.07.04 - 2006.



Анотація до роботи:

Белоус К.В. Організаційно-методичні основи формування та адаптації стратегії розвитку морського порту. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04 – економіка транспорту і зв’язку. – Одеський національний морський університет. – Одеса, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню організаційно-методичних основ вибору ринкової стратегії морського порту та адаптації вибраної стратегії до перспективи умов її реалізації.

В роботі з’ясовуються основні тенденції розвитку світової портової системи, визначаються особливості ринку портових послуг, формуються характерні риси процесу формування стратегії розвитку порту, досліджуються різні моделі стратегії, розробляється їх загальна класифікація, здійсняється формування набору базових стратегій стосовно до умов портового господарства України, з’ясовуються основні методологічні підходи до вибору пріоритетної стратегії розвитку порту і адаптації вибраної стратегії до перспективи її реалізації.

Головним результатом дисертаційної роботи є розробка механізму формування стратегії порту попереджувального типу і організаційно-методичних положень його створення.

Виконане в дисертації теоретичне узагальнення та методичне обґрунтування організаційно-методичних основ формування стратегії розвитку морського торговельного порту попереджувального типу та її адаптації до мінливих умов зовнішнього середовища дозволяє зробити наступні висновки:

  1. Світова портова система, складовою частиною якої є і портове господарство України, в сучасних умовах зазнає радикальних змін, що не тільки підвищує роль портів у розвитку міжнародних економічних процесів, але й несе їм певні загрози, які, в першу чергу, пов’язані зі зростанням конкуренції портам як з боку не тільки наземних видів транспорту, іноземних портів, так і з боку інших підприємств, що мають у своєму складі причали з виходом до моря, які здатні виконувати перевантажувальні роботи.

  2. В нових умовах на портовий менеджмент покладається дуже важлива задача – забезпечити порту ефективний розвиток в умовах, коли всі питання розвитку порт повинен розв’язувати самостійно. Успішне розв’язання цієї задачі залежить, в першу чергу, від правильно сформованої стратегії розвитку.

Це визиває потребу формувати адаптивні стратегії попереджувального типу, тобто такі стратегії, які розробляються з урахуванням перспективи їх реалізації.

  1. Найбільш гострою проблемою портового менеджменту, яку необхідно розв’язати в ринкових умовах, є розробка стратегії, яка відповідає ринковому потенціалу порта і перспективі розвитку зовнішнього середовища.

Сучасна ефективна стратегія порта складається з двох частин – статистичної (план розвитку з цільовими орієнтирами) і динамічної (здатність порту своєчасно і адекватно реагувати на зміни, які мають місце у зовнішньому середовищі).

  1. Процес формування адаптивної стратегії розвитку порту попереджувального типу повинен починатися з вибору пріоритетної стратегії та подальшої діагностики умов її реалізації.

Діагностика дозволить виявити „проблемне поле” на шляху реалізації пріоритетної стратегії, яке здатне відігравати роль навігаційної карти для портового менеджменту при розв’язанні задачі досягнення встановлених або заданих цілей розвитку порту.

  1. Основними робочими блоками механізму формування стратегії слід вважати аналітичний блок, блок вибору пріоритетної стратегії та блок адаптації пріоритетної стратегії до умов її реалізації.

В якості індикатора, який дозволяє об’єктивно оцінювати стан порту в аналітичному блоці, слід використовувати компаративний індекс, який дає можливість оцінювати результати роботи порта з позицій синергічного ефекту.

Слід мати на увазі основні позитивні характеристики компаративного індексу, які полягають у тому, що його показання є підставою для проведення діагностики умов розвитку порта і виявлення на цій підставі проблем розвитку.

  1. Діагностику умов реалізації стратегії слід виконувати у випадках, коли:

у зовнішньому або внутрішньому середовищі мають місце радикальні зміни;

діюча стратегія розвитку не забезпечує досягнення встановлених цілей;

з’являються нові можливості підвищення ефективності роботи порта, які не були відомі раніше.

Діагностика дозволяє сформувати пакет управлінських заходів, які спрямовані на попередження формування і розвитку проблем на шляху реалізації вибраної стратегії.

  1. Під час розробки адаптивної стратегії розвитку порта попереджувального типу слід враховувати не тільки індивідуальні особливості портів (організаційно-технічні, соціально-економічні та геополітичні), але і специфіку не стільки галузі, як соціально-політичну специфіку розвитку економіки країни.

  2. Сьогодні в портах України все більше проявляється синдром відчуження портового персоналу від реальної участі в управлінні і, зокрема, від розробки стратегії розвитку порту. Всі ініціативи, які спрямовані на зміни в порту, що обумовлені об’єктивними процесами глобалізації світової економіки, зустрічають активний супротив з боку працівників порту.

Результати дисертаційного дослідження, які викладені в Методиці розробки конкурентної стратегії розвитку порту, дозволять радикально змінити такий стан.

  1. Необхідно підняти соціальну відповідальність працівників порту за кінцеві результати його діяльності. Для цього необхідно використовувати сучасні методи їх участі в системі управління, які пропонуються в даній дисертаційній роботі і були апробовані на семінарі-тренінгу в Іллічівському морському торговельному порту.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

  1. Сердюк Н.Ф., Колодин А.Л., Кривцова (Белоус) Е.В. Роль диагностики в портовом менеджменте // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті. Зб. наук. праць. – Вип. 11. – Одеса: ОДМУ, 2001. – С. 111 – 119.

  2. Кривцова (Белоус) Е.В. Концепция проблемно-целевой ориентации портового менеджмента // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті. Зб. наук. праць. – Вип. 12. – Одеса: ОДМУ, 2002. – С. 52 – 62.

  3. Кривцова (Белоус) Е.В. О диагностике конкурентной среды в сфере портовых услуг Украины // Экономико-правовые аспекты развития транспортных систем. Сб. научн. трудов. – Вып. 2. – Одесса: ОГМУ, 2002. – С. 96 – 102.

4. Кривцова (Белоус) Е.В. Методологические основы диагностики условий развития порта // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті. Зб. наук. праць. – Вип. 16. – Одеса: ОДМУ, 2003. – С. 132 – 146.

5. Белоус Е.В. Диагностика и ее роль в стратегическом управлении развитием порта // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті. Зб. наук. праць. – Вип. 19. – Одеса: ОНМУ, 2004. – С. 102 – 115.

Інші наукові праці

  1. Колодин А.Л., Кривцова (Белоус) Е.В. Основные предпосылки организационно-правовой диагностики условий развития портов Украины // Материалы международного семинара «Международное морское право и Черноморский регион». – Одесса: ОНЮА, 2001. – С. 41 – 48.

  2. Кривцова (Белоус) Е.В. Стратегия как важнейший инструмент менеджмента порта // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень”. – Том 22. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 25 – 28.