Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Кирич Наталія Блгданівна. Організаційно-економічний механізм забезпечення стабільного розвитку переробних підприємств (на прикладі ДАК "Хліб України" : Дис... д-ра наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Кирич Н.Б. Організаційно-економічний механізм забезпечення стабільного розвитку переробних підприємств (на прикладі ДАК «Хліб України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.04. — Економіка та управління підприємствами. — Національний університет харчових технологій. – Київ, 2008.

У науковій роботі представлено результати дослідження шляхів досягнення стабілізації виробничо-господарської та фінансової діяльності підприємств засобами цілеспрямованого впливу на організаційні та техніко-економічні фактори і забезпечення таким чином сталого розвитку суспільства.

Сформульовано понятійний апарат, теоретичні та методичні основи техніко-економічної категорії господарської та фінансової стабільності функціонування переробних підприємств на прикладі ДАК «Хліб України».

Удосконалено систему економічних методів управління та господарських механізмів, що дозволяє здійснювати комплексний вплив на фактори стабілізації економіки переробних підприємств за допомогою показників-коефіцієнтів.

Розроблено схему впливу чинників формування попиту і пропозиції на кінцеву продукцію підприємств. Здійснено факторний аналіз господарсько-фінансової діяльності переробних підприємств

Обґрунтовано теоретичні та прикладні механізми управління стратегією покращення господарсько-фінансової діяльності підприємств.

Запропоновано алгоритм організаційно-економічного механізму забезпечення стабільного розвитку переробних підприємств.

Дослідження виконано на прикладі переробної промисловості і зокрема ДП ДАК «Хліб України», яка в умовах необмежених аграрних можливостей України має виключні перспективи розвитку.

У дисертації запропоновано теоретично-методологічне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в створенні організаційно-економічного механізму забезпечення стабільного розвитку переробних підприємств і на цій основі сталого розвитку суспільства.

Теоретичні, методологічні та практичні результати дисертації полягають у наступному:

  1. В умовах проведення в нашій державі економічних реформ і розвитку ринкової економіки, на перший план постало питання забезпечення господарської та фінансової стабільності підприємств на основі підвищення ефективності використання всіх видів ресурсів у відповідності до концепції переходу України до сталого розвитку. Одним із засобів досягнення цієї мети є управління факторами впливу на економічну стабільність функціонування підприємства. Основним фактором стабілізації та джерелом нарощування виробничих ресурсів є ефективне використання наявних засобів та раціональне використання ресурсів, роль яких помітно зростає в умовах державної незалежності, економічної самостійності господарських структур, коли можливості залучення нових ресурсів значною мірою визначаються як наявним потенціалом, так і грамотною політикою їхнього раціонального використання.

  2. Дослідженням встановлено, що фінансова стабільність підприємства характеризує лише одну грань комплексу виробничо-господарської діяльності підприємства. Вона має тісний зв’язок з ефективністю виробництва, а також із кінцевими результатами діяльності підприємства. В свою чергу, показниками ефективності виробництва може виступати система коефіцієнтів, що представляють можливості для розробки організаційно-економічних та господарських механізмів, які забезпечували б реалізацію економічної стратегії підвищення господарсько-фінансової стабільності підприємства.

  3. Обґрунтовано необхідність стратегічного управління господарсько-фінансовою стабільністю переробних підприємств, та запропоновано її формалізацію, яка полягає у впровадженні системи для вибору дій щодо досягнення довготермінової мети в умовах, що постійно змінюються. Ця ситуація дає можливості визначення поняття стабільності функціонування підприємств шляхом впливу на різні організаційно-економічні фактори, у тому числі якості продукції, робіт і послуг, ресурсозбереження. На відміну від традиційних трактувань, пропонується розглядати як реалізацію двох його складових — економії першого і другого роду. При цьому економія першого роду утворюється на рівні первинної ланки, а економія другого роду утворюється на рівні народного господарства. На основі цього уточнено техніко-економічну категорію господарської та фінансової стабільності функціонування підприємств. Здійснено класифікацію виявлених факторів, що впливають на стабільність функціонування підприємств на основі комплексної оцінки раціональної організації виробництва і прогнозування ресурсозбереження в переробних галузях АПК, в тому числі зерно продуктового комплексу України, що відображає потенційний внесок не лише економічної, а й конструкторської та технологічної підготовки виробництва і безпосередньо самого процесу виробництва. Запропоновано механізми забезпечення всебічної економії матеріальних і енергетичних ресурсів, чим створено передумови для прогнозування та ефективного управління цими процесами.

  1. На прикладі підприємств ДАК «Хліб України» підтверджено, що стабілізація діяльності підприємства потребує розробки певної стратегічної програми розвитку, яка має відповідати, з одного боку, вимогам чинної законодавчої та нормативної бази, а з іншого, повинна бути адаптована до умов функціонування сучасного ринку.

  2. Запропонована система економічних методів управління, яка за допомогою показників-коефіцієнтів дозволяє здійснювати комплексний вплив на фактори стабілізації економіки підприємств. При цьому всі економічні методи управління доцільно поділити на методи зовнішнього і внутрішнього впливу. Встановлено, що до першої групи належать економічні показники, у т. ч. ціноутворення, кредитування, платежі в бюджет і економічну відповідальність господарських ланок, а до другого – розподіл доходу прибутку та система економічного стимулювання ефективного господарювання, ресурсозбереження, підвищення якості продукції, робіт і послуг тощо.

  3. Виявлено залежність величини доходу та фінансового стану підприємства від ефективності використання впливу техніко-економічних факторів, ресурсозберігаючих заходів на господарювання, в т.ч. і на якість продукції, робіт і послуг. На прикладі ДАК «Хліб України», запропоновано напрями покращення фінансового стану і збільшення госпрозрахункового доходу. Їх реалізація пов’язана не лише з якістю продукції, робіт і послуг, раціональним ресурсоспоживанням, а й досконалістю методологічних основ аналізу господарсько-фінансової стабільності підприємств.

  4. Розроблено теоретичні засади формування організаційно-економічного механізму управління стратегією підвищення господарсько-фінансової стабільності підприємства, методичні рекомендації із застосування економічних методів, що дозволяють управляти техніко-економічними факторами стабілізації на основі впливу на показники, що його формують в умовах реального госпрозрахунку в період економічного становлення підприємств та переходу України до сталого розвитку.

  5. Для того, щоб стратегія підвищення господарсько-фінансової стабільності була більш надійною, при розробці та виборі оптимальних шляхів залучено всі фактори, дія яких проявилась в дослідженні. Вибір шляхів підвищення господарсько-фінансової стабільності підприємства здійснюється у декілька етапів. Перший етап. На підставі даних статистичної звітності підприємства складається аналітичний баланс і визначаються вхідні дані для розрахунку показників. Другий етап. Виділення факторів, які мають першочерговий вплив на відібрані показники. Третій етап. Після проведення розрахунків вивчаються можливості виходу на розрахункові величини фактору.

9. Структуризовано стратегічну мету підприємства яка полягає у стабілізації економіки, за визначеними критеріями. Її подано у вигляді підцілей нижчих рівнів, досягнення яких сприятиме досягненню стратегічної мети.

Цілями тактичного рівня для стабільного розвитку переробних підприємств є:

усунення неплатоспроможності підприємства, відновлення фінансової, у т. ч. господарської стабільності підприємства та зміна фінансової (господарської) стратегії для прискорення економічного росту, які передбачають:

усунення неплатоспроможності, яке можливе за рахунок досягнення оперативних господарських цілей;

зменшення суми поточних зовнішніх господарських і фінансових зобов’язань підприємства;

зменшення суми поточних внутрішніх фінансових зобов’язань підприємства в результаті невдалих господарських дій;

збільшення величини грошових активів, які забезпечують покриття поточних зобов’язань.

10. Забезпечення господарської та фінансової стабільності підприємства можливе за умови досягнення таких оперативних цілей:

збільшення в результаті господарсько-фінансової діяльності обсягу позитивного грошового потоку (перевищення розміру надходжень над розміром витрат);

зниження обсягу споживання інвестиційних ресурсів підприємства у поточному періоді;

забезпечення росту обсягів споживання за рахунок якості продукції, робіт та послуг;

зміна фінансової стратегії з метою прискорення економічного росту підприємства залежить від досягнення багатьох господарських цілей;

збільшення темпів приросту обсягів реалізації продукції;

перегляду окремих напрямів господарської стратегії підприємства.

11. На основі діагностування господарсько-фінансового стану підприємства, можуть будуватися обґрунтовані управлінські рішення, спрямовані на стабілізацію та його поліпшення, що створює передумови для здійснення прогнозування та моделювання перспектив господарсько-фінансової стабільності підприємств, визначення показників економічної і соціальної ефективності, розроблення заходів, спрямованих на реалізацію стратегії стабілізації підприємства та запропоновано організаційний механізм її реалізації.

12. Наукова обгрунтованість положень, що містяться в дисертації, підтверджується конкретним використанням офіційних методичних і статистичних матеріалів, даних державних планів економічного і соціального розвитку, а також експериментальною перевіркою запропонованих методичних розробок, на основі яких були зроблені розрахунки управління впливом техніко-економічних та енергетичних факторів на господарську та фінансову стабільність. За результатами дисертаційного дослідження можна пропонувати:

Міністерству аграрної політики України:

практичні рекомендації щодо розробки стратегії та програм розвитку переробних підприємств та забезпечення їх стабільного функціонування; алгоритму господарсько-фінансової стратегії підвищення фінансової стабільності переробних підприємств;

методичні підходи проведення комплексної оцінки стану економіки, класифікації факторів, що впливають на стабільність функціонування переробних підприємств на основі використання інноваційних методів організації агропромислового виробництва; пропозиції щодо удосконалення стратегії управління господарсько-фінансової стабільності;

рекомендації щодо головних напрямків поліпшення фінансового стану на збільшення госпрозрахункового доходу на основі використання впливу основних організаційно-економічних факторів на рівень господарювання, тощо.

На рівні ДАК „Хліб України”:

прийняти рішення про заборону передачі в оренду майна дочірніх підприємств Компанії;

ініціювати визнання недійсними договорів оренди, які уклали Компанія та підпорядковані їй підприємства, і повернути майно в користування дочірніх підприємств, або порушити питання про перерахування до державного бюджету належної частки орендної плати;

зважаючи на відсутність економічного ефекту та погіршення фінансового стану дочірніх підприємств, припинити практику надання консультаційно-інформаційних та маркетингових послуг, оплата яких здійснюється за рахунок дочірніх підприємств.

Таким чином в умовах радикальних економічних реформ пропонується організаційно-економічний механізм забезпечення стабільного розвитку переробних підприємств на прикладі ДП ДАК «Хліб України», який може послужити одним із важелів як становлення зернопродуктового комплексу України, так і сталого розвитку суспільства загалом.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях.

  1. Кирич Н. Б. Досконалий організаційно-економічний механізм – запорука конкурентоспроможності переробних підприємств / Н. Б. Кирич // Інноваційна економіка. – 2008. – № 1 [7]. – С. 115–119.

  2. Кирич Н. Б. Роль людського фактора у підвищенні ефективності роботи підприємства / Н. Б. Кирич // Україна: аспекти праці. – 2008.– № 4. – С. 40–44. (0,2 д.а.).

  3. Кирич Н. Б. Вдосконалення організаційно-економічного механізму управління життєдіяльністю ВУЗу / Н. Б. Кирич, П. Д. Дудкін // Вісник Донецького університету економіки і права. – 2008. – № 4. – С. 148–159. (0,5 д.а.), автору належить 0,2 д.а.

  4. Кирич Н. Б. Ефективне використання трудових ресурсів
    як фактор стабілізації функціонування підприємств / Н. Б. Кирич // Україна: аспекти праці. – 2008. – № 3. – С. 39–42. (0,2 д.а.).

  5. Кирич Н. Б. Вдосконалення інноваційної діяльності підприємств зернопереробної промисловості / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків // Вісник економічної науки України. – 2008. – №1 (13). – С. 50– 54. (0,5 д.а.). Автору належить 0,2 д.а., особистий внесок здобувача: здійснено класифікацію та показано взаємозв’язок інноваційних процесів на переробних підприємствах.

  6. Кирич Н.Б. Роль інвестування в організації стабільного функціонування переробних підприємств / Н.Б. Кирич, В. І. Барканов // Інвестиції: практика та досвід. – 2008. – № 8. – С. 9–11. ( 0,3 д.а.). Автору належить 0,2 д.а., особистий внесок здобувача: досліджено питання теоретичного і практичного характеру, які пов’язані з удосконаленням інвестиційної діяльності переробних підприємств.

  7. Кирич Н. Б. Оптимізаційна модель функціонування Центру трансферу технологій як ланки логістичного зв’язку виробництва з освітою / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків, П. Д. Дудкін // Економіка: проблеми теорії та практики. –2008. – № 238 / Том 2. – С. 586–593. (0,5 д.а.). Автору належить 0,2 д.а., особистий внесок здобувача: обґрунтовано логістичну схему реалізації інноваційних проектів в системі вищої освіти.

  8. Кирич Н. Б. Окремі позитиви і негативи в розвитку підприємств переробних галузей України на сучасному етапі / Н. Б. Кирич // Економіка України. – 2008. – №5. – С. 68–75. (0,5 д.а.).

  9. Кирич Н. Б. Про проблеми рейдерства в Україні з позицій науки / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків, Л. Я. Малюта //Економіка та держава. – 2008. – № 2 (62). – С. 15–19. (0,5 д.а.) Автору належить 0,2 д.а., особистий внесок здобувача: досліджено природу та першопричини виникнення рейдерства в Україні.

  10. Кирич Н. Б. Про кризу взаємовідносин у загальній теорії криз / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків, І. П. Сівчук // Регіональна економіка. – 2008. – №1 (47). – С. 206–210. (0,3 д.а.) Автору належить 0,1 д.а., особистий внесок здобувача: розглянуто актуальну проблему виникнення криз, попередження та пом’якшення їх наслідків.

  11. Кирич Н. Б. Якість продукції, робіт і послуг – засіб посилення конкурентної позиції підприємства / Н. Б. Кирич // Галицький економічний вісник. – 2008. – № 2. – С. 100 – 106. (0,5 д.а.).

  12. Кирич Н. Б. Організаційні, трудові та техніко-економічні складові стабілізаційних процесів / Н. Б. Кирич // Вісник економічної науки України. – 2008. – №5. – С. 145–156. (0,4 д.а.).

  1. Кирич Н. Б. Теоретичні та прикладні механізми управління стратегією підвищення господарсько-фінансової стабільності підприємства / Н. Б. Кирич // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2008. – № 3. – С. 136–142. (0,4 д.а.).

  2. Кирич Н. Б. Про шляхи підтримки університетською наукою нових форм підприємницької діяльності в умовах переробної промисловості / Н. Б. Кирич // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету. Економічні науки. – Вип. 12. – Ч. 1. – Кіровоград, 2007. – С. 308–315. (0,5 д.а.).

  3. Кирич Н. Б. Про проблеми машинобудування, технічне оснащення та технологічне забезпечення зернопереробних підприємств / Н. Б. Кирич // Вісник Хмельницького національного університету. – 2007. – № 6 / Том 3. – С. 267– 371. (0,6 д.а.).

  4. Кирич Н. Б. Збалансованість системи показників у формуванні стратегії розвитку організацій, підприємств – як метод стабілізації економіки України / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків // Схід. – 2007.– №3. – С. 101–103. Автору належить 0,1 д.а., особистий внесок здобувача: визначено роль системи показників у формуванні стратегії розвитку організацій і підприємств.

  5. Кирич Н. Б. Аналітичні аспекти впровадження нової економічної стратегії підвищення господарсько-фінансової стабільності переробних підприємств / Н. Б. Кирич // Економіка промисловості України: зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України, 2007. – С. 50–57. (0,6 д.а.).

  6. Кирич Н. Б. Організаційно–економічна категорія господарської та фінансової стабільності функціонування підприємств в контексті сталого розвитку України / Н. Б. Кирич // Вісник економічної науки України. – 2007. – №4. – С. 113 – 114. (0,4 д.а.).

  7. Кирич Н. Б. Регіональні особливості розвитку підприємств переробних галузей України на сучасному етапі / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків, Ю. В. Білан // Галицький економічний вісник. – 2007. – № 2. – С. 61–66. Автору належить 0,1 д.а., особистий внесок здобувача: досліджено і проаналізовано ситуацію на ринку хліба і хлібобулочних виробів.

  8. Кирич Н. Б. Сучасні проблеми організації технічного оснащення та технологічного забезпечення підприємств переробної промисловості / Н. Б. Кирич // Галицький економічний вісник. – 2007. – № 4. – С. 122–125. (0,4 д.а.)

  9. Кирич Н. Б. Особливості управління техніко–економічними факторами стабілізації виробництва на сучасному етапі / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків // Галицький економічний вісник. – 2006. – № 2. – С. 33–38. Автору належить 0,1 д.а., особистий внесок здобувача: запропоновано систему економічних методів і досліджено ступінь ефективності використання матеріальних, енергетичних, трудових, фінансових та інших видів ресурсів.

  10. Кирич Н. Б. Проблеми безпечної життєдіяльності населення та природоохоронної роботи в умовах перехідного періоду / Н. Б. Кирич // Економіка України. – 2000. – Том 20. – С. 615–618. (0,4 д.а.)

  11. Кирич Н. Б. Природокористування – як фактор безпечної життєдіяльності людини в суспільстві / Н. Б. Кирич // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 1998. – №6. – С. 11–12. (0,2 д.а.).

  12. Кирич Н. Б. Як поліпшити роботу сфери обслуговування / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків // Економіка України. – К.: Преса України, 1997. – №6 – С. 82–85. Автору належить 0,1 д.а., особистий внесок здобувача: проаналізовано питому вагу продажу продовольчих товарів у загальних обсягах товарообороту.

  13. Кирич Н. Б. Пять складових успішних державотворчих потуг – як вони використовуються сьогодні / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків // Науковий регіональний річник “Тернопілля – 97”. – Тернопіль: Збруч, 1997. – С. 533–536. Автору належить 0,3 д.а., особистий внесок здобувача: сформульовано основний принцип прогнозування розвитку галузей народногосподарського комплексу,, визначено п’ять найважливіших складових, які можуть сприяти зміцненню економіки у державі.

  14. Кирич Н. Б. Регіональна наука: можливості і проблеми / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків // Науковий регіональний річник “Тернопілля – 96”. – Тернопіль: Збруч, 1996. – С. 316–319. Автору належить 0,02 д.а., особистий внесок здобувача: проаналізовано завдання наукових закладів регіону та координацію галузевих і громадських академічних формувань.

  15. Кирич Н. Б. Шляхи вдосконалення управління народногосподарським комплексом на обласному рівні / Н. Б. Кирич, Б. Ф. Бойко, Б. М. Андрушків // Науковий регіональний річник “Тернопілля – 95”. – Тернопіль: Збруч, 1996. – С. 349–352. Автору належить 0,01 д.а., особистий внесок здобувача: запропонована схема управління народним господарством Тернопільської області та структура народногосподарської ради.

Публікації в інших наукових виданнях.

  1. Кирич Н. Б. Потужна держава – це здорова й стабільна економіка / Н.Б. Кирич, Б.М. // Четверта влада. – 2007. – №21 (72). – С. 2. (0,01 д.а.)

  2. Кирич Н. Б. Нове слово про менеджмент в Україні / Н. Б. Кирич, І. В. Бакушевич // Віче. – 2002. – №3. – С. 77–78. Автору належить 0,01 д.а., особистий внесок здобувача: проаналізовано потенціал українського менеджменту, його відповідність вимогам ринкової економіки.

  3. Кирич Н. Б. Эффективность управления промышленным производством / Н. Б. Кирич // Віче . – 1998. – №9. – С. 158–159. (0,2 д.а.).

  4. Кирич Н. Б. Якщо власники квартир обєднаються / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків // Міське господарство України. – 1996. – № 3. – С. 56–57. Автору належить 0,1 д.а., особистий внесок здобувача: проаналізовано систему управління відомчим житловим фондом при промислових підприємствах..

  5. Кирич Н. Б. Система управління народним господарством Тернопільської області / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків, Б. Ф. Бойко // Львівський центр науково-технічної і економічної інформації. Інформаційний листок № 020 –96. – 1996. – С. 2–3. Автору належить 0,01 д.а., особистий внесок здобувача: запропонована схема управління народним господарством Тернопільської області та структура народногосподарської ради.

Матеріали наукових конференцій.

  1. Кирич Н. Б. Засоби соціального менеджменту для формування громадянського суспільства / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків // Матеріали ХІІ наукової конференції Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя, 14–15 травня 2008 р. – Тернопіль: ТДТУ, 2008. – С. 252. Особистий внесок здобувача: проаналізовано особливості системи менеджменту в організаціях.

  2. Кирич Н. Б. Організаційні механізми реалізації стратегії підвищення фінансово–господарської стабільності підприємства / Н.Б. Кирич // Тези доп. Х наук. конф. Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя, Тернопіль, 17–18 травня 2006 р. – Тернопіль: ТДТУ. – 2006. – С. 249.( 0,01 д.а.).

  3. Кирич Н. Б. Сталий розвиток та фінансова стійкість господарських структур регіону – необхідна умова інтеграції України до ЄС / Н.Б. Кирич, І.В. Бакушевич // Разом в Європі: регіональні стратегії формування економіки знань в умовах євроінтеграції: зб. наук. праць міжнар. наук. конф., Тернопіль, 22—24 квітня, 2006 р. / Тернопільський інститут соціальних та інформаційних технологій – Тернопіль: ТІСІТ, 2006. – С. 193–201. (0,4 д.а., в т.ч. автора – 0,2 д.а.). Особистий внесок здобувача: визначено риси організаційно-економічного механізму реалізації в Україні основних принципів сталого розвитку переробних підприємств.

  4. Кирич Н. Б. Стабільність виробництва та фінансова стійкість господарських структур – необхідна умова інтеграції України до ЄС / Н.Б. Кирич // Разом в Європі: маркетингові стратегії регіонального розвитку: зб. наук. пр. міжнар. наук. конф., Тернопіль, 12–15 травня, 2005 р. / Тернопільський інститут соціальних та інформаційних технологій – Тернопіль: ТІСІТ, 2005. – С. 35–37. (0,1 д.а.).

  5. Кирич Н. Б. Соціально–економічні проблеми розвитку підприємництва і профспілкова діяльність – баланс стану суспільства і дії громадськості в ході їх ринкових трансформацій / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків // Розвиток корпоративного управління в глобальному середовищі: тези доп. наук.–практ. конф., Тернопіль, 14–16 квітня, 2004. / Тернопільська академія народного господарства. – Тернопіль: ТОВ „Поліграфіст”, 2004. – С. 6–11. (0,4 д.а., в т.ч. автора – 0,2 д.а.). Особистий внесок здобувача: розглянуті соціально–економічні проблеми розвитку підприємництва.

  6. Кирич Н. Б. Екологічний моніторинг як засіб входження України в інформаційні системи Європейського Союзу / Н.Б. Кирич // Регіональні засоби масової інформації, бізнесові структури та органи місцевого самоврядування: взаємодія на шляху до євроінтеграції (досвід України та Польщі): україно–польська наук.-практ. конф., Тернопіль, 20–23 травня, 2003 р. / Тернопільський інститут соціальних та інформаційних технологій. – Тернопіль: ТІСІТ, 2003. – С. 237–243. (1,06 д.а.).

  7. Кирич Н. Б., Андрушків Б. М. Глобалізація – нові ознаки розвитку земної цивілізації / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків // Концептуальні засади соціально–економічного розвитку Західного регіону України: тези доп. регіон. наук. конф., Тернопіль 24 травня 2002 р. / Міністерство освіти і науки України, Інститут економіки і підприємництва, Тернопільська обласна державна адміністрація, Головне управління економіки. – Тернопіль, 2002. – С. 10. (0,3 д.а., в т. ч. автора – 0,01 д.а.). Особистий внесок здобувача: визначена роль стабільного розвитку переробних підприємств для сталого розвитку суспільства.

  8. Кирич Н. Б. Особливості розвитку галузевих громадських академічних формувань в умовах становлення державності / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків, В. С. Коломийчук // Проблеми інтеграції науково–освітнього потенціалу в державотворчому процесі: регіон. наук.-практ. конф., Тернопіль, 20–22 травня 2001 р. / Тернопільський державний технічний університет ім. І. Пулюя. – Вип.1. – Тернопіль: ТДТУ, 2001.–С. 205–209. (0,3 д.а., у т.ч. автора 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: порушена проблема прогнозування розвитку регіонів на основі складання галузевих і міжгалузевих балансів, індикативне планування місцевого господарства, вивчення і раціональне розміщення продуктивних сил.

  9. Кирич Н. Б. Україна ХХІ сторіччя: роль духовного відродження в стратегії економічного становлення / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків // Україна в ХХІ столітті: концепції та моделі економічного розвитку: тези доп. V конгресу українських економістів, Львів, 22–26 травня 2000 р. / Державний університет „Львівська політехніка”. – Львів, 2000. – С. 45–48. (0,5 д.а., в т.ч. автора – 0,2 д.а.). Особистий внесок здобувача: визначено основні шляхи ефективного використання трудових ресурсів в організації.

  1. Кирич Н. Б.Основні принципи поведінки громадян України як вияв виробничої, національної та християнської культури / Н.Б. Кирич // Християнство і особа: тези доп. наук.-практ. конф., Тернопіль, 18 травня, 2000 р. / Тернопільська державна медична академія ім. І. Горбачевського. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. – С. 75–76 (0,2 д.а.).

  2. Кирич Н. Б., Андрушків Б. М. Природокористування як фактор відтворення здоров’я населення і підвищення рівня його безпечної життєдіяльності в суспільстві / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків // Методичні основи викладання та наукові проблеми екології сьогодення: тези доп. наук. конф., Тернопіль, 23 грудня 1997 р. / Тернопільська державна медична академія ім. І. Горбачевського. – Тернопіль: Укрмедкнига, 1997. – С. 7–10. (0,3 д.а., в т. ч. автора – 0,2 д.а.). Особистий внесок здобувача: проаналізований взаємозв’язок між станом здоров’я населення і ефективністю природокористування, що є вагомим важелем підвищення продуктивності праці.

Монографії, навчальні посібники, брошури.

  1. Кирич Н.Б. Від стабілізації суспільного виробництва – до сталого розвитку суспільства: [монографія] / Наталія Богданівна Кирич. – Тернопіль: Тернопільський державний технічний університет імені Івана Пулюя, 2003. – 203 с. (12,09 д.а.).

  2. Економічна та майнова безпека підприємства і підприємництва. Антирейдерство: [монографія] / [Н.Б. Кирич, Б.М. Андрушків, Л.Я. Малюта та ін.] ; під ред Б.М. Андрушківа. – Тернопіль: Терно–граф, 2008. – 424 с. (25 д.а., автору належить 4 д.а.). Особистий внесок здобувача: підготовлено розділ 2.

  3. Безпека життєдіяльності населення – необхідна умова успішності економічного розвитку суспільства / [Н. Б. Кирич, О. І. Вислоцький, Г. В. Головатий, П. М. Іванов та ін.] ; під заг. ред. Б.М. Андрушківа. – Тернопіль: ОП ТВПК „Збруч”, 1996. – 336 с. (19,16 д.а., у т.ч. автора – 8,7 д.а.). Особистий внесок здобувача: проаналізовано охорону праці і техніку безпеки в галузях народного господарства як інтегрованого показника стану виробництва.

  4. Екологічне благополуччя та благоустрій підприємств і населених пунктів – запорука здоров’я людини: [методичний посібник] / [Н.Б. Кирич, М.М. Гнат, С.Й. Грушко, В.М. Куцак та ін.] ; під ред. Б.М. Андрушківа. – Тернопіль: Лілея, 1996. – 181 с. (10,5 д.а., у т.ч. автора – 2 д.а.). Особистий внесок здобувача: здійснено оцінку екологічної ситуації в Тернопільській області, запропоновані основні механізми регулювання екологічний процесів як складової покращення стану навколишнього природного середовища).

  5. Кирич Н.Б. Безпека життя й охорона праці: [посібник] / Н.Б. Кирич. – К.: Друкарня „Охорона праці”, 2000. – 570 с.(39,31 д.а.).

  6. Кирич Н.Б. Економіка підприємств: [навчальний посібник] / Н.Б. Кирич, В.П Вихрущ., П.С.Харів. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – 449 с. (33,6 д.а. у т.ч. автора – 4,9 д.а.). Особисто здобувачем підготовлено розділи 2, 4.

  7. Кирич Н.Б. Економіка підприємства: [посібник з самостійного вивчення курсу] / Н.Б. Кирич, П.С. Харів, Б.М. Андрушків, А.В. Гощинський. – Тернопіль: ТІСІТ, 2007. – 312 с. (18,14 д.а., у т.ч. автора – 5,4 д.а.). Особисто здобувачем підготовлено методичні матеріали до самостійної теоретичної підготовки студентів.

  8. Основи соціального менеджменту. Теоретичні положення та прикладні механізми: [навчальний посібник] / [Н. Кирич, М. Папієв, Т. Кирян та ін.] ; під заг. ред. Б. М. Андрушківа – Тернопіль: Тернограф, 2007. – 1024 с. (82,56 д.а. у т.ч. автора – 20 д.а.). Особисто здобувачем підготовлено частину 2.

  9. Метатеорія менеджменту життя / [Н. Б. Кирич, С. М. Костін, П. Д. Дудкін, Т. Л. Мостенська та ін.] ; під ред. Б.М. Андрушківа. – Тернопіль: Тернограф, 2008. – 815 с. (47,43 д.а. у т.ч. автора – 5 д.а.). Особисто здобувачем запропонований програмний метод розвитку малого підприємництва як засобу забезпечення зайнятості населення та підвищення рівня його добробуту.

  10. Кирич Н. Б. Стан ринку праці Тернопільської області в 1996 році / Н. Б. Кирич, Б. С. Довжук, О. О. Петрига. – Тернопіль: Тернопільська обласна державна адміністрація. Тернопільський обласний центр зайнятості, 1997.– 23 с. (1 д.а., в т.ч. автора 0,1 д.а.) Особистий внесок здобувача: підготовлено 8 розділ.

  11. Кирич Н. Б. Програма зайнятості населення Тернопільської області на 1998 рік / Н. Б. Кирич, В. Я. Брич, Б. С. Довжук. – Тернопіль: Тернопільська обласна державна адміністрація, 1997. – 29 с. (1 д.а., в т.ч. автора 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: проаналізовано розвиток ринку праці та державне регулювання соціально–трудових відносин і соціальної сфери.

  12. Кирич Н. Б. Стан ринку праці Тернопільської області за 9 місяців 1999 року / Н. Б. Кирич, О. З. Островська, Б. С. Довжук. – Тернопіль: Тернопільська обласна державна адміністрація. Тернопільський обласний центр зайнятості, 1999.– 23 с. (1 д.а., в т.ч. автора 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропоновані заходи активної політики, щодо сприяння зайнятості населення.

  13. Кирич Н. Б. Стан ринку праці Тернопільської області за 9 місяців 2001 року / Н. Б. Кирич, О. П. Дяків, В. М. Островерхов. – Тернопіль: Тернопільська обласна державна адміністрація. Тернопільський обласний центр зайнятості,, 2001. – 23 с. (1 д.а., в т.ч. автора 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропоновані заходи активної політики щодо сприяння зайнятості населення.

  14. Кирич Н. Б. Програма зайнятості населення Тернопільської області на 2002 рік / Н. Б. Кирич, Б. С. Довжук, С. С. Хаба. – Тернопіль: Тернопільська обласна рада. Тернопільська обласна державна адміністрація, 2001. – 25 с.(1 д.а., в т.ч. автора 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: здійснено аналіз стану економічного розвитку та зайнятості населення області протягом 1997–2000 років.

  15. Кирич Н. Б. Стан ринку праці Тернопільської області у 1 кварталі 2001 року / Н. Б. Кирич, О. П. Дяків, В. М. Островерхов. – Тернопіль: Тернопільська обласна державна адміністрація. Тернопільський обласний центр зайнятості, 2001.– 28 с. (1 д.а, в т.ч. автора 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: проаналізовано соціально–демографічну ситуацію в області.

  16. Кирич Н. Б. Стан ринку праці Тернопільської області у 2001 р / Н. Б. Кирич, Б. С. Довжук, С. С. Хаба. – Тернопіль: Тернопільська обласна державна адміністрація. Тернопільський обласний центр зайнятості, 2002.– 30 с. (1 д.а., в т.ч. автора 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: аналіз виконання основних показників Програми зайнятості населення Тернопільської області на 2001 рік.

  17. Кирич Н. Б. Стан ринку праці Тернопільської області у 1 півріччі 2002 року / Н. Б. Кирич, О. П. Дяків, В. М. Островерхов. – Тернопіль: Тернопільська обласна державна адміністрація. Тернопільський обласний центр зайнятості, 2002.– 28 с. (1 д.а., в т.ч. автора 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропоновані заходи активної політики щодо сприяння зайнятості населення.

  18. Кирич Н. Б. Стан ринку праці Тернопільської області у 1 півріччі 2003 року / Н. Б. Кирич, О. З. Островська, О. В. Терещук. – Тернопіль: Тернопільська обласна державна адміністрація. Тернопільський обласний центр зайнятості, 2003.– 29 с. (1 д.а, в т.ч. автора 0,05 д.а.). Особистий внесок здобувача: підготовлено аналітичний матеріал по основних показниках соціально – економічного розвитку Тернопільської області.

  19. Кирич Н. Б. Стан ринку праці Тернопільської області 2003 року / Н. Б. Кирич, О. П. Дяків, Б. С. Довжук. – Тернопіль: Тернопільська обласна державна адміністрація. Тернопільський обласний центр зайнятості, 2003. – 37 с. (1 д.а., в т.ч. автора 0,05 д.а.). Особистий внесок здобувача: підготовлено аналітичний матеріал по основних показниках соціально – економічного розвитку області.

  20. Кирич Н. Б. Стан ринку праці Тернопільської області у 1 півріччі 2004 року / Н. Б. Кирич, Б. С. Довжук, С. С. Хаба. – Тернопіль: Джура, 2004. – 22 с (0,8 д.а., в т.ч. автора 0,05 д.а.) Особистий внесок здобувача: підготовлено аналітичний матеріал по основних показниках соціально – економічного розвитку Тернопільської області.

  21. Кирич Н. Б. Стан ринку праці Тернопільської області у 1 півріччі 2005 року / Н. Б. Кирич, Б. С. Довжук, С. С. Хаба. – Тернопіль: Джура, 2005. – 19 с (0,8 д.а., в т.ч. автора 0,05 д.а.) Особистий внесок здобувача: підготовлено аналітичний матеріал по основних показниках соціально – економічного розвитку Тернопільської області.

  22. Кирич Н. Б. Екологічні проблеми Тернопільщини / Н. Б. Кирич, О. П. Панчук, В. В. Мричко. – Тернопіль: Державне управління екологічної безпеки у Тернопільській області, 1997.– 28 с. (1 д.а., в т.ч. автора 0,5 д.а.) Особистий внесок здобувача: підготовлено аналітичний матеріал про стан природоохоронної роботи на переробних підприємствах Тернопільської області.

  23. Кирич Н. Б. Досвід ФРН у вирішенні екологічних проблем та у впровадженні нетрадиційних джерел енергії / Н. Б. Кирич, О. В. Сінгалевич, Б. Ф. Бойко. – Тернопіль: Державне управління екологічної безпеки у Тернопільській області, 1997.– 26 с. (1 д.а., у автора 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: зроблено аналітичний огляд сучасних технологій виробництва, як гаранту чистоти довкілля.

  24. Кирич Н. Б. Заходи щодо реалізації в Тернопільській області основних напрямків соціальної політики на 1997 – 2000рр. / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків, А. А. Фліссак. – Тернопіль: Тернопільська обласна державна адміністрація, 1997. – 28 с. (1 д.а., в т.ч. автора 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: розроблені заходи щодо реалізації на підприємствах Тернопільській області основних напрямів соціальної політики на 1997–2000 роки.

  25. Кирич Н. Б. Тернопіль та Тернопільщина / Н. Б. Кирич, В. М. Стефанів, Б. М. Андрушків. – Тернопіль: ГАЛС, 2001. – 55 с. (3 д.а., в т.ч. автора 0,2 д.а.). Особистий внесок здобувача: підготовлено аналітичний матеріал про економіко–географічні, природничі та інші можливості Тернопільського регіону.

  26. Кирич Н. Б. На вістрі соціальної напруги або деякі питання організації проведення акцій протесту на підприємствах / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків, В. Я. Брич. – Тернопіль: ДП ТВПК ”Збруч”, 2001. – 48 с. (2,79 д.а., в т.ч. автора 0,5 д.а.). Особистий внесок здобувача: підготовлено інформацію про загальні поняття та управління конфліктами в організації.

  1. Кирич Н. Б. На варті закону, Конституції прав… / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків, М. М. Марчук. – Тернопіль: Підручники і підручники, 2001. – 350 с. (22 д.а., в т.ч. автора 0,6 д.а.) Особистий внесок здобувача: підготовлено відомості про роль міжнародної конфедерації вільних профспілок в організації стабільного функціонування підприємств.

  2. Кирич Н. Б. Концептуальні засади організації безпечної життєдіяльності працюючих і здорового способу життя населення регіону на період 2002 – 2005 роки / Н. Б. Кирич. – Тернопіль: Тернопільська обласна рада профспілок, 2002. – 100 с. (8,5 д.а.)

  3. Кирич Н.Б. Заради кращої долі, або як обрати гідних представників до Верховної Ради України та місцевих рад / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків, В. М. Кіцак. – Тернопіль: Тернопільська обласна рада профспілок, 2002. – 26 с. (1 д.а., в т.ч. автора 0,01 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонований перелік виробничих проблем і завдань в основних сферах діяльності, на вирішення яких повинен спрямувати свою діяльність депутат, с. 15–16.

  4. Кирич Н. Б. Особливості організації загальнообов’язкового страхування / Н. Б. Кирич, Б. М. Андрушків, В. С. Коломийчук. – Тернопіль: Тернопільська обласна рада профспілок, 2003. – 39 с. ( 1,5 д.а., в т.ч. автора 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: здійснено розрахунок коефіцієнту страхового стажу та запропонована методика обчислення середнього заробітку працівників, с. 16–20.

  5. Кирич Н.Б. Концептуальні засади регіональної цільової комплексної програми зміцнення й розвитку матеріальної бази санаторно–оздоровчих закладів та баз відпочинку на 2003 – 2005 роки / Н. Б. Кирич, Б. В. Бакушевич, І. Є. Моткалюк. – Тернопіль: Тернопільська обласна рада профспілок, 2002. – 36 с. (1,5 д.а., в т.ч. автора 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропоновано методику розрахунку прогнозних результатів від реалізації заходів комплексної програми оздоровлення працюючих переробних підприємств.