Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Стасюк Наталія Вікторівна. Організаційно-економічний механізм управління товарооборотом підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Стасюк Н. В. Організаційно-економічний механізм управління товарооборотом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04. – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Донецьк, 2008 р.

Дисертаційна робота присвячена актуальним проблемам удосконалення механізму управління роздрібним товарооборотом підприємств. У дослідженні запропоновано схему концептуальних основ формування механізму управління товарооборотом. Розроблено структуру організаційно-економічного механізму управління товарооборотом, визначено місце в ньому маркетингу. Автором здійснена діагностика організаційно-економічного механізму управління товарооборотом у торгових підприємствах різного формату, проведено аналіз проблем та запропоновано шляхи їх вирішення. Рекомендовано алгоритм кількісного виміру впливу товарообороту на показники ліквідності активів підприємства. На основі регресійного аналізу обґрунтовано економетричні моделі, що відбивають форми залежності товарообороту від розміру ресурсів та власного капіталу підприємства. Розроблено рекомендації щодо використання рейтингової оцінки соціально-економічної значущості торговельних підприємств для вдосконалення управління товарооборотом. Запропоновано підвищення точності прогнозних розрахунків обсягу товарообороту на основі подальшого розвитку програмно-цільового методу.

У дослідженні теоретично обґрунтовано й вирішено науково-практичне завдання щодо вдосконалення організаційно-економічного механізму управління товарооборотом. Основні результати дослідження полягають у наступному:

1. Обґрунтовано концептуальні підходи до вибору механізму управління товарооборотом, що виступає як система інформаційних потоків, методів, заходів і процедур, базується на поглибленні характеристик товарообороту (упор зроблено на логістичний процес; забезпечення через товарооборот підвищення якості життя; вагомого внеску торгівлі у ВВП; товарооборот є показником оцінки фінансово-економічної й соціальної діяльності держави, її позицій на світовому ринку споживчих товарів) та розкрито поєднання маркетингової самоорганізації товарообороту торговельних підприємств і державного регулювання економіки.

2. Дістав подальшого розвитку організаційно-економічний механізм управління товарооборотом. Розроблено структуру ОЕМ управління товарооборотом підприємств як комплекс двох підсистем: функціональної та забезпечувальної. Функціональна підсистема охоплює моніторинг ринкового середовища, управління товарним забезпеченням, реалізацією товарів та маркетингом. Забезпечувальна підсистема ОЕМ включає підсистеми маркетингових досліджень, комплексу маркетингу, нормативно-правового та інформаційного забезпечення, методи, важелі та інструменти впливу на товарооборот. Дослідження впливу на механізм управління товарооборотом маркетингового середовища показало, що макро- та мікросередовище підприємства мають певне цільове призначення і форми впливу на товарооборот.

3. Узагальнено теоретичні підходи до визначення ролі маркетингу як виду діяльності, спрямованої на виявлення та задоволення платоспроможного попиту. Маркетинг органічно вписано в систему управління товарооборотом з метою реалізації в таких функціях: маркетингові дослідження ринку, асортименту та якості товарів і послуг, управління збутовою діяльністю і стимулюванням збуту. В концепцію менеджменту товарообороту введено комплексну стратегію маркетингового управління, яка включає підсистеми маркетингового аудиту, стратегію управління та змін товарообороту. Використано базові маркетингові стратегії управління товарооборотом торговельних підприємств, зокрема: стратегія досягнення мети задовільного рівня діяльності підприємств; стратегія оптимальності для динамічних систем; а також стратегія коригування товарообороту відповідно до змін ринкової ситуації, як найбільш перспективна та ефективна.

4. Діагностовано механізм управління товарооборотом підприємств, що реалізують продовольчі товари. Доведено, що управління у сучасних умовах є недосконалим і трудомістким процесом, неадекватним досягнутому рівню розвитку ринкової економіки та інформаційно-комунікаційних технологій в Україні. Багатомірний (кластерний) аналіз показав, що 52,6% торговельних підприємств мають низький рівень ефективності механізму управління. Вдосконалення механізму управління товарооборотом потребує системного підходу до визначення організаційних форм, внутрішньої структури, методів і важелів цілеспрямованого пливу на взаємозв'язок маркетингових рішень з фінансовими результатами діяльності торговельних підприємств. Потрібен також регулюючий вплив органів місцевого самоврядування на основі програмно-цільового підходу до орієнтації стратегії й тактики розвитку товарообороту, спрямованого на задоволення попиту та досягнення високих фінансових результатів. Запропонована технологічна модель управління товарооборотом торговельного підприємства, починаючи з руху інформації, включаючи формування і закінчуючи стимулюванням планів реалізації товарів, з урахуванням зовнішніх факторів. Така модель покладена в основу розробки алгоритмів розв’язання рішення планово-економічних завдань в автоматичному режимі.

5. Доведено, що в ринкових умовах принципово змінюється мета економічного аналізу товарообороту, а саме: аналіз має забезпечувати не тільки оцінку впливу товарообороту на доходи, витрати та прибуток підприємства, а й показати, як змінюється їх платоспроможність, ефективність використання ресурсного потенціалу і власного капіталу. Запропоновано алгоритм кількісного виміру впливу товарообороту на коефіцієнти ліквідності активів. Виявлено недостатню необґрунтованість використання функціональної залежності між товарооборотом, ресурсами та власним капіталом в економічних розрахунках. Для усунення цього недоліку рекомендовано економетричні моделі, які отримані у результаті кореляційно-регресійного аналізу.

6. Встановлено, що зовнішнє середовище діяльності торговельних підприємств істотно трансформувалося у зв'язку з розвитком конкуренції, дефіцитом інформації про товарооборот територіального ринку, відсутністю методичної підтримки й регулюючого впливу з боку органів місцевого самоврядування. Як наслідок, функціонування ОЕМ управління товарооборотом ускладнилося. Тому оцінка, систематизація й узагальнення ринкових змін зовнішнього середовища стало одним з найважливіших напрямів удосконалення організаційно-економічного механізму управління товарооборотом.

7. Доказано що, удосконалення механізму управління товарооборотом, в умовах формування соціально орієнтованої економіки повинно мати системний характер і базуватися на ефективному поєднанні державного й ринкового механізмів, з одного боку, і державного регулювання з активним впливом регіонів – з іншого.

8. Уперше пропонується система рейтингової оцінки соціально-економічної значущості підприємств, як основу більш обґрунтованого регулювання розвитку товарообороту. Рейтинг підприємства при цьому визначається шляхом розрахунку інтегрального коефіцієнта його соціально-економічної значущості з урахуванням особливостей попиту, корисності асортименту реалізованих товарів; насиченості населеного пункту аналогічною торговельною мережею. Запропонована методика може бути використана як для оцінки діючих торговельних підприємств, так і для соціально-економічного обґрунтування відкриття нових, для поліпшення структури роздрібного товарообороту та кон'юнктури ринку споживчих товарів.

9. Виявлено, що використання традиційного програмно-цільового методу, орієнтованого на мінімальну рентабельність загального обсягу власного капіталу, має істотний недолік – низький рівень реальності розрахункових показників прибутку та обсягу товарообороту. Для удосконалення механізму управління товарооборотом на стадії визначення доцільних меж господарської діяльності на основі програмно-цільового підходу рекомендовано в модель прогнозних розрахунків товарообороту ввести коефіцієнти еластичності товарообороту по структурі власного капіталу. Використання запропонованої моделі істотно підвищує точність і практичне значення програмно-цільового методу планування, робить його ефективним інструментом удосконалення прогнозування товарообороту.

Статті у провідних наукових фахових виданнях:

1. Протопопова В. О. Оптимізація обсягів господарчої діяльності як чинник підвищення ефективності підприємства / В. О. Протопопова, Н. В. Стасюк // Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі. Сер. Економічні науки – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – Вип. 4. – С. 127-131. (Особистий внесок автора: проведено аналіз чинників підвищення ефективності діяльності підприємств – 0,15 др. арк).

2. Стасюк Н.В. Рейтинговая оценка социально-экономического уровня деятельности торгового предприятия / Н.В.Стасюк // Торгівля і ринок України: зб. наук. праць. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – Вип. 22. – С. 326-330.

3. Стасюк Н.В. Ринкова концепція управління товарообігом підприємства / Н. В. Стасюк // Торгівля і ринок України. Проблеми торгівлі: зб. наук. праць. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – Вип. 16, т. 2. – С. 428–432.

4. Стасюк Н. В. Соціально-економічна спрямованість методології формування інформації про роздрібний товарооборот / Н. В. Стасюк // Торгівля і ринок України. Проблеми торгівлі та громадського харчування: зб. наук. праць. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – Вип. 13, т. 2. – С. 452–456.

5. Стасюк Н. В. Экономический механизм управления товарооборотом в условиях трансформации розничной торговли / Н. В. Стасюк // Торгівля і ринок України. Проблеми торгівлі та громадського харчування: зб. наук. праць. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – Вип. 19, т. 3. – С. 229-235.

Статті та тези доповідей за матеріалами конференцій:

1. Протопопова В. О. Концептуальный подход к совершенствованию механизма управления товарооборотом / В. О. Протопопова, Н. В. Стасюк // Тенденции развития мировой торговли в ХХ1 веке: материалы второй междунар. конф. – Пермь: РГТЭУ, 2007. – С. 198–204. (Особистий внесок автора: обґрунтовано необхідність нового концептуального підходу до управління товарооборотом, визначені відповідні функції органів місцевого самоврядування – 0,32 др. арк).

2. Протопопова В. О. Совершенствование экономической оценки взаимосвязи товарооборота с ресурсами предприятия / В. О. Протопопова, Н. В. Стасюк // Управління підприємством: проблемі та шляхи їх вирішення: материалы междунар. конф. – Донецк: ДонНУЕТ, 2007. – Т.2. – С. 66–68. (Особистий внесок автора: розроблено модель факторного аналізу прямого впливу товарообороту на підвищення ефективності використання ресурсів підприємства – 0,1 др. арк.).

3. Стасюк Н. В. Применение анкетирования в исследовании механизма оперативного регулирования товарооборота / Н. В. Стасюк // Образование и наука без границ – 2006: сб. науч. тр. [по материалам междунар. науч.-практ. конф.]. – Днепропетровск: Наука и образование, 2006. – Т. 2. – С. 100–105.

4. Стасюк Н. В. Проблемы информационного обеспечения процесса управления реализацией товаров народного потребления / Н. В. Стасюк // Ефективність сучасного менеджменту та управління персоналом организації: зб. наук. праць. – Харків: ХІБМ, 2006. – С. 131–135.

5. Стасюк Н. В. Программно-целевой подход в управлении процессом реализации товаров / Н. В. Стасюк // Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішения: зб. наук. праць [за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф.]. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – Т. 2. – С. 56–58.

6. Стасюк Н. В. Социально-экономические основы механизма управления товарооборотом предприятия / Н. В. Стасюк // Управління підприємством: проблем та шляхи їх вирішения: зб. наук. праць [за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф ]. – Донецк: ДонДУЕТ, 2005. – Т. 2. – С. 133–136.

7. Стасюк Н. В. Организационно-экономические направления регулирования товарооборота / Н. В.Стасюк // Теория и практика коммерческой деятельности: сб. науч. тр. [по материалам междунар. науч.-практ. конф.] – Красноярск, 2007. – С. 185-188.