Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Дудкін Павло Дмитрович. Організаційно-економічний механізм розвитку інноваційно-логістичних систем у навчально-науково-виробничому комплексі : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Дудкін П.Д. Організаційно-економічний механізм розвитку інноваційно-логістичних систем у навчально-науково-виробничому комплексі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Тернопільський державний технічний університет імені Івана Пулюя, Тернопіль, 2009.

У дисертації досліджуються теоретичні, методичні та прикладні аспекти організаційно-економічного механізму розвитку інноваційно-логістичних систем у навчально-науково-виробничому комплексі. Визначено інноваційно-факторіальну сутність та особливості функціонування мікрологістичної системи у складі ННВК; охарактеризовано елементи та засоби організаційно-економічного механізму розвитку інноваційно-логістичних систем у ННВК. Проведено моніторинг та діагностику стану й тенденцій розвитку інноваційно-логістичних систем у ННВК; здійснено системний аналіз та оцінку їх ресурсного та інституційного забезпечення. Розроблено алгоритм та інструментарій впровадження комплексної системи управління діяльністю навчальних закладів на основі єдиних стандартів, що ґрунтуються на інноваційно-логістичному підході та оптимізації ресурсного забезпечення ланцюга освіта-наука-виробництво. Обґрунтовано доцільність створення Центру трансферу технологій як логістичного центру в ННВК. Запропоновано підходи до визначення економічного ефекту від логістизації інноваційного процесу в ННВК.

Основним науковим результатом дисертаційної роботи є теоретичні узагальнення, наукове обґрунтування та нове вирішення важливої прикладної проблеми – формування дієвого організаційно-економічного механізму розвитку інноваційно-логістичних систем у навчально-науково-виробничому комплексі, та розроблення практичних рекомендацій щодо його удосконалення. Результати дослідження дали змогу зробити такі висновки:

  1. На основі узагальнення положень існуючих наукових концепцій щодо змісту інноваційного процесу, змісту та сфери застосування логістичного підходу, врахування специфіки та чинників функціонування ланцюга “освіта-наука-виробництво” розкрито інноваційно-факторіальну сутність та виокремлено особливу інноваційно-логістичну систему у навчально-науково-виробничому комплексі, яка розглядається як сукупність взаємопов’язаних елементів у логістичному ланцюгу, діяльність яких забезпечується раціонально організованими потоками матеріальних, фінансових та інформаційних ресурсів на основі інновацій, в межах відповідної організаційної структури.

  2. Системний аналіз та оцінка матеріальних, інформаційних та фінансових потоків у інноваційно-логістичних системах ННВК дали можливість здійснити діагностику та виявити основні тенденції і чинники впливу на їх розвиток, в тому числі: недостатність бюджетного фінансування; незбалансованість доходів і потреб у видатках; невпорядкованість структури використання бюджетних коштів та спеціального фонду; нераціональне використання ресурсів. Вказані проблеми супроводжуються неспроможністю існуючих інституцій забезпечувати відповідний рівень розвитку інноваційно-логістичних систем та повноцінного застосування мікрологістичного інструментарію. Це зумовило необхідність розробки та реалізації організаційно-економічного механізму розвитку інноваційно-логістичної системи як поєднання форм, засобів та методів впливу на неї на різних рівнях управління для здійснення неперервного інноваційного процесу в рамках ННВК.

  3. Обґрунтування шляхів удосконалення інституційного забезпечення навчально-науково-виробничого процесу стало підґрунтям для розробки моделі функціонування Центру трансферу технологій як елемента інноваційно-логістичної системи та логістичного посередника в інноваційному процесі.
    ЦТТ доцільно формувати як об’єднання галузевих центрів, що займатимуться диверсифікованими напрямками наукових досліджень, а саме – машинобудування, засобів інформаційних технологій, переробних і харчових виробництв, сільськогосподарського машинобудування, енергозбереження.

  4. Необхідність використання системного підходу в діяльності усіх структурних підрозділів навчальних закладів з метою підвищення результативності та якості навчально-науково-виробничого процесу та оптимального управління ним, зумовила потребу розробки алгоритму та інструментарію організаційно-економічного механізму формування комплексної системи управління діяльністю навчального закладу на основі єдиних стандартів, що ґрунтується на засадах інноваційно-логістичного підходу та оптимізації ресурсного забезпечення ланцюга освіта-наука-виробництво.

  5. Оптимізація ресурсного забезпечення навчально-науково-виробничого комплексу, враховуючи необхідність безперервності інноваційного процесу, тісного взаємозв’язку із мікро- та макрологістичним середовищем, є можливою лише за умови удосконалення інноваційно-логістичної інформаційної системи, використання високотехнологічного обладнання на основі електронних мереж та технологій, економіко-математичних методів обробки інформації, автоматизації оперативно-диспетчерського управління. Відповідно, розроблено інформаційну систему та запропоновано схему міжрегіональної організації міжвузівського матеріально-технічного забезпечення, в основу якої покладено КСУ ВНЗ на основі єдиних стандартів на засадах використання логістичного підходу.

  6. Дослідження системи функціонального забезпечення інноваційно-логістичного процесу в навчально-науково-виробничому комплексі, дало можливість розробити модель управління інноваційною діяльністю ВНЗ, спрямованої на результат. Управління за результатами зорієнтоване на досягнення синергетичного ефекту від комплексного виконання основних функцій менеджменту: планування, аналізу, регулювання, контролю, управління персоналом тощо.

  7. Запропонований підхід дає можливість визначити економічну ефективність інноваційно-логістичної системи в навчально-науково-виробничому комплексі. В його основу покладено використання спеціального економіко-математичного, експертного інструментарію досліджень, а також порівняння нормативних та фактичних показників розвитку навчальних закладів. Методика визначення економічної ефективності є інструментом оцінки процесу логістизації організаційно-економічного механізму в навчально-науково-виробничому комплексі.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Дудкін П.Д. Логістичні посередники: проблеми функціонування у складних економічних системах / П. Д. Дудкін // Збірник наукових праць Маркетинг: теорія і практика. – 2000. – № 5. – Луганськ: видавництво Східноукраїнського національного університету. – С. 52–61.

  2. Дудкін П.Д. Логістичний аналіз міжрегіональних економічних процесів / П. Д. Дудкін // Щорічник наукових праць. Випуск XV / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Підприємництво та розвиток співробітництва в Єврорегіоні Карпати. – Львів, 2000. – С. 93–98.

  3. Дудкін П.Д Про необхідні передумови державної підтримки розвитку регіональних логістичних структур / Павло Дудкін, Валентин Смиричинський // Вісник НУ “Львівська політехніка”.– 2000. – № 390. – С. 171–177. (Особистий внесок: 0,3 д. а. – аналіз взаємозв’язків логістичних структур з органами місцевого самоврядування).

  4. Дудкін П.Д. Логістизація інноваційних процесів у вищому навчальному закладі освіти. / П. Д. Дудкін // Вісник НУ “Львівська політехніка”. Логістика. – 2001. – № 424. – С. 301–306.

  5. Дудкін П.Д. Логістизація фінансових потоків у системі функціонування інновацій у вищій школі / П. Д. Дудкін // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: економіка. – 2002. – № 10. – С. 75–77.

  6. Дудкін П.Д Інноваційні процеси на підприємствах сільськогосподарського машинобудування / Павло Дудкін, Володимир Мартиненко // Вісник Харківського державного технічного університету сільського господарства. – 2003. – Випуск 21.– С. 329–333. (Особистий внесок:
    0,1 д. а. – статистичний аналіз впровадження інновацій).

  7. Дудкін П.Д. Логістичні аспекти впровадження інновацій у вищих закладах освіти / Павло Дудкін, Володимир Мартиненко // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. Петра Василенка. – 2004. – Випуск 31.– С.12–16. (Особистий внесок: 0,4 д. а. – обґрунтування необхідності розгляду ВНЗ як складної мікрологістичної структури).

  8. Дудкін П.Д. “Центри трансферу технологій вищих закладів освіти як проміжна ланка між наукою і виробництвом” / О. М. Шаблій,
    В. Я. Мартиненко, І. І. Стойко, П. Д. Дудкін // Галицький економічний вісник. – 2006. – № 3. – С. 25–29. (Особистий внесок: 0,2 д. а. – обґрунтування схеми функціонування ЦТТ).

  9. Дудкін П.Д. Оптимізаційна модель функціонування Центру трансферу технологій як ланки логістичного зв’язку виробництва з освітою /
    Б.М. Андрушків, П.Д. Дудкін, Н.Б. Кирич // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наукових праць Дніпропетровського національного університету.– 2008. –Вип. 238. – Том ІІІ. – С. 586–592. (Особистий внесок:
    0,3 д. а. – обґрунтування підходів до створення та функціонування Центру з маркетингу та інтелектуальної власності, інших інноваційних структур).

Публікації в інших наукових виданнях:

  1. Дудкін П. Д. Нові напрямки підтримки університетської науки в умовах обмеженості фінансування / Павло Дудкін, Іванна Бакушевич // Вісник ТДТУ. – 1998. – Т. 3, ч. 2. – С. 117–123. (Особистий внесок: 0,5 д. а. – обґрунтування використання грантів в інноваційній діяльності).

  2. Дудкін П. Д. Логістичний аналіз розвитку інфраструктури транскордонного співробітництва / П. Д. Дудкін // Los i wybor. Dziedzictwo i perspektywy spoleczenstwa polskiego: ХІ Всепольський з’їзд соціологічний, 19–23 вересня 2000 : тези доп. – Жешув–Тичин, 2000. – С. 27.

  1. Дудкін П. Д. Логістизація інноваційних процесів у сфері наукового обслуговування / П. Д. Дудкін // Матеріали V наукової конференції ТДТУ імені Івана Пулюя : тези доп. – Тернопіль, 2001. – С. 235.

  2. Дудкін П. Д. Деякі аспекти впровадження логістичних систем у діяльності вищих закладів освіти. / П. Д. Дудкін // Тези доповідей ІV Міжнародної науково-практичної конференції “Маркетинг та логістика в системі менеджменту” – Львів: Видавництво НУ “Львівська політехніка”, 2002. – С. 111.

  3. Дудкін П. Д. Логістизація інноваційного розвитку вищих закладів освіти у контексті впровадження Болонської декларації / П. Д. Дудкін // Матеріали VIII наукової конференції ТДТУ імені Івана Пулюя : тези доп. – Тернопіль, 2004. – С. 202.

  4. Дудкін П. Д. Проблеми запровадження інноваційних підходів у вищих закладах освіти в контексті вимог малого і середнього бізнесу /
    В. Я. Мартиненко П. Д. Дудкін // Матеріали першої всеукраїнської міждисциплінарної конференції “Бар’єри та можливості розвитку малого і середнього бізнесу в Україні” : 14 – 15 лютого 2005. – Київ CEUME, 2005. –
    С. 26. – Режим доступу до матеріалів: . (Особистий внесок: 0,3 д. а. – обґрунтування ролі логістики в підвищенні конкурентноздатності).

  5. Дудкін П. Д. Деякі аспекти функціонування інноваційних структур вищих закладів освіти / В. Я. Мартиненко, І. І. Стойко, П. Д. Дудкін // Збірник наукових праць “Проблеми інтеграції науково-освітнього, інтелектуального потенціалу у державотворчому процесі” : Тернопіль–Бахчисарай, 2006. – Випуск 4. – С. 280–284. (Особистий внесок: 0,3 д. а. – обґрунтування функціонування логістичних ланцюгів).

  6. Дудкін П. Д. Удосконалення механізму функціонування вищих технічних закладів освіти: логістичний аспект / П. Д. Дудкін // Матеріали X наукової конференції ТДТУ імені Івана Пулюя : тези доп. – Тернопіль, 2006. – С. 244.

  7. Дудкін П. Д. Регіональна інноваційна політика в умовах структурної перебудови економіки / В. Я. Мартиненко, І. І. Стойко, Б. П. Федишин,
    П. Д. Дудкін // Збірник статей 12-ої Міжнародної науково-технічної конференції : Фізичні та комп’ютерні технології – Харків, 2006. – С. 259–262. (Особистий внесок: 0,1 д. а. – обґрунтування використання інновацій в структурній перебудові).

  8. Дудкін П. Д Спосіб оцінки енергозатрат технологічних процесів /
    І. І. Стойко, В. Я. Мартиненко, П. Д. Дудкін // “Научное пространство Европы –2007” – Материалы III международной научно-практической конференции : Экономические науки – Днепропетровск “Наука и образование ”.– 2007. –Т. 3. – С. 38–41. (Особистий внесок: 0,1 д. а. – розрахунок енергозатрат в процесі впровадження інновацій).

  9. Дудкін П. Д. До питання функціонування інноваційних структур вищих навчальних закладів / П. Д. Дудкін // Матеріали XI наукової конференції ТДТУ імені Івана Пулюя : тези доп. – Тернопіль, 2007. – С. 232.

  10. Дудкін П. Д. Логістичні аспекти реалізації інноваційних проектів у вищих закладах освіти / О. М. Шаблій, І. І. Стойко, П. Д. Дудкін // Наука и образование без граница – 2007 – Материали за ІІІ международна научна практична конференция : Икономики – София «БялГРАД-БГ» ООД 2007. – Т. 5 – С. 106–108. (Особистий внесок: 0,2 д. а. – логістична схема реалізації інновацій у ВНЗ).

Свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір:

  1. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір «Центри трансферу технологій вищих закладів освіти як проміжна ланка між наукою і виробництвом» / О. М. Шаблій, В. Я. Мартиненко, І. І. Стойко, П. Д. Дудкін – № 18284 від 18.10.2006

  2. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір «Метод оцінки енерговитрат при проектуванні технологічних процесів» / О. М. Шаблій, В. Я. Мартиненко, І. І. Стойко, П. Д. Дудкін – № 17212 від 11.07.2006

  3. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір «Шляхи інтенсифікації просування інноваційних проектів» / О. М. Шаблій, В. Я. Мартиненко, І. І. Стойко, П. Д. Дудкін – № 19904 від 16.03.2007