Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Попович Тамара Миколаївна. Організаційно-економічний механізм регулювання ринку споживчих товарів : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Попович Т.М. Організаційно-економічний механізм регулювання ринку споживчих товарів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка і управління національним господарством. – Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2008.

У дисертації досліджуються теоретичні, методичні та практичні аспекти організаційно-економічного механізму регулювання ринку споживчих товарів з урахуванням особливостей його функціонування на національному і регіональному рівнях. Визначена економічна та соціальна сутність ринку споживчих товарів, досліджені закономірності його розвитку у відтворювальному циклі, розроблена організаційна модель функціонування ринкових механізмів. Обґрунтовано необхідність державного регулювання РСТ, визначені складові організаційно-економічного механізму регулювання ринку, сформовані підходи до побудови системи державного регулювання. Проведений системний аналіз стану та основних структурних трансформацій ринку споживчих товарів, зроблені аналітичні оцінки організаційно-функціональних та економічних механізмів регулювання ринку споживчих товарів на національному та регіональному рівнях. Розроблено нові концептуальні підходи до регулювання ринку споживчих товарів. Обґрунтовані напрямки підвищення ефективності використання маркетингу в регулюванні ринку споживчих товарів, розроблена система трендових і факторних моделей прогнозування місткості основних сегментів ринку споживчих товарів, запропоновані підходи до формування регуляторної політики щодо розвитку ринку споживчих товарів в умовах входження України в СОТ.

Основним науковим результатом дисертаційної роботи є теоретичні узагальнення, наукове обґрунтування та нове вирішення важливої прикладної проблеми – формування дієвого організаційно-економічного механізму регулювання ринку споживчих товарів. В процесі дослідження були отримані такі результати та зроблені висновки:

1. Соціально-економічна сутність РСТ визначається тим, що ринок дозволяє вирішувати гострі економічні і соціальні проблеми суспільства, а саме, оптимізує пропорції в національній економіці і структурі виробництва споживчих товарів; стимулює інвестиційну діяльність виробників товарів; узгоджує економічні інтереси всіх учасників ринку та забезпечує економічні взаємозв’язки між окремими галузями та регіонами, є індикатором соціальної стабільності в суспільстві та критерієм оцінювання рівня життя населення. Особливістю формування РСТ слід вважати спонтанний характер його розвитку, що є наслідком відсутності чіткої моделі ринкового розвитку економіки країни загалом. Особливостями функціонування РСТ є: непрогнозованість ринкової кон’юнктури; цінова дестабілізація та порушення рівноваги ринку на його найбільш соціально значущих сегментах; незавершеність формування єдиного національного ринкового середовища.

2. Проблему регулювання РСТ в Україні слід розглядати не з позицій його необхідності чи доцільності, а чіткого окреслення цілей, форм та меж втручання, і, відповідно, його наслідків. На сьогодні в Україні зміст, зокрема, державного регулювання РСТ окреслюється в існуванні двох концепцій: структурної та протекціоністської. Узагальнення практики регулювання РСТ в Україні дозволило виділити такі основні етапи його становлення та трансформації, а саме: 1 етап – формування політики лібералізації торгівлі, цін, виробництва; 2 етап – реалізації політики стабілізації, подолання кризових явищ та збалансування ринку; 3 етап – проведення політики стимулювання внутрішнього ринку; 4 етап – формування політики зростання та підвищення конкурентності національного РСТ.

3. Діагностика стану РСТ дозволила виявити певні закономірності розвитку РСТ та окреслити проблеми трансформаційних процесів на національному і регіональному рівнях, а саме: загальну незбалансованість між попитом і пропозицією споживчих товарів, їхню структурну невідповідність; низький платоспроможний попит; розширення тіньового сегменту фальсифікованих та контрафактних товарів; посилення регресивних змін в структурі споживання; деформованість кінцевих каналів реалізації; цінову дестабілізацію; наявність диспропорцій в територіальній організації внутрішньої торгівлі, нерозвиненість інфраструктури споживчого ринку.

4. В процесі дослідження організаційного механізму регулювання РСТ виявлено, що він ґрунтується на взаємодії всіх його учасників та організаційних структур управління, які здійснюють регулятивні функції на національному та регіональному рівнях. Доведено, що періодичність проявів кризових явищ на РСТ обумовлює необхідність прийняття оперативних рішень щодо ліквідації наслідків дестабілізаційних процесів. Саме це актуалізує проблему підвищення відповідальності місцевих органів виконавчої влади за гарантування безпеки товарів, захист прав споживачів, товарне наповнення ринку. Сформована модель організаційних відносин між центральними і місцевими органами виконавчої влади має ґрунтуватися на: взаємодії з органами місцевого самоврядування; розмежуванні повноважень і функцій; формуванні системи методичного та наукового забезпечення реалізації функцій; розробленні моделей розвитку РСТ, механізмів його регулювання; здійсненні моніторингу дотримання законодавства в сфері цінового регулювання, захисту прав споживачів, правил торговельного обслуговування; координації діяльності щодо попередження кризових явищ на ринках.

5. Дослідження економічних механізмів державного регулювання РСТ засвідчило, що вони за своєю суттю є дуалістичними: з одного боку, протидіють розгортанню інфляційних процесів і обмежують монополістичну діяльність, гарантуючи доступність соціально важливих споживчих товарів для всіх категорій населення та забезпечуючи їхню якість і безпеку, а з другого – стимулюють діяльність товаровиробників, створюючи сприятливе економічне середовище для реалізації економічних інтересів через державну політику підтримки та сприяння розвитку.

6. Зміни в економічному середовищі та економічній кон’юнктурі, викликані вступом України до СОТ та посиленням регулюючих функцій ринкових механізмів і громадського регулювання, обумовлюють необхідність впровадження розробленої автором Концепції розвитку та регулювання РСТ, а на її основі – Стратегії удосконалення регулювання РСТ, в межах якої виокремлено: стратегію стабілізації; стратегію розвитку; стратегію захисту; конкурентну стратегію. За кожною з них розроблено систему регулятивних заходів щодо досягнення цільових орієнтирів та визначені очікувані результати їх реалізації.

7. Запропоновані підходи до побудови організаційно-функціональної моделі маркетингу РСТ, головним завданням формування якої є реалізація стратегічних цілей органів влади щодо формування конкурентного ринкового середовища, а практичним результатом впровадження – створення маркетингового продукту, який надаватиметься учасникам РСТ. До останнього доцільно включити: управлінські та консультативні послуги; проведення маркетингових досліджень РСТ; розроблення методик та надання рекомендацій у формуванні і реалізації маркетингових стратегій для нових споживчих товарів, їхнього просування; проведення аналітичних та прогнозних розрахунків місткості та потенціалу РСТ; вивчення фактичного і потенційного попиту населення, прогнозування платоспроможного попиту.

8. В контексті вступу України до СОТ виникає необхідність зміни напрямків та змісту регуляторної політики щодо РСТ, внаслідок чого у дисертації запропоновано механізми удосконалення захисту прав споживачів, підвищення конкурентості внутрішнього ринку, нейтралізації ризиків для регіональних ринків споживчих товарів.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Попович Т.М. Особливості реалізації державної політики розвитку внутрішньої торгівлі в регіоні / Т.М.Попович // Вісник ТАНГ. – 2001. – №16. – С. 88–92.

  2. Попович Т.М. Розвиток регіонального маркетингу як інструмента регулювання ринку споживчих товарів/ Т.М.Попович // Наукові записки Тернопільського ДПУ ім. Гнатюка. Серія Економіка. – 2002. – Вип.12. – С. 202 – 206.

  3. Попович Т.М. Стратегія державного регулювання ринку споживчих товарів в регіоні / Т.М.Попович // Управління розвитком. – Х.: Харківський НЕУ. – 2005. – №2. – С. 119–122.

  1. Попович Т.М. Методичні та практичні підходи до забезпечення системності аналізу ринку споживчих товарів в регіоні / Т.М.Попович // Наукові записки. Зб. наукових праць кафедри економічного аналізу ТНЕУ. – 2006р. – Вип. 16. – С. 118 –124.

  2. Попович Т.М. Формування та практична реалізація системи економічного регулювання ринку споживчих товарів в регіоні / Т.М.Попович // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. – 2006. – Вип. 11. – С. 27–30.

  3. Попович Т.М. Відтворювальні аспекти функціонування ринку споживчих товарів в регіоні / А.Ф Мельник, Т.М.Попович // Вісник Тернопільського національ-ного економічного університету. – №1. – 2007р. – С. 7–22. (Особистий внесок – аналіз та оцінка розвитку ринку споживчих товарів).

Публікації в інших наукових виданнях

  1. Організаційно-економічний механізм формування ринку в регіоні [Мельник А. Ф., Вербінський М. М, Попович Т. М. та інш.]; за ред. А.Ф. Мельник –Тернопіль: НДІ “Проблеми людини”, 1993. – 160с. (Особистий внесок – ІУ розділ „Структурна перебудова промислового виробництва та формування ринку товарів народного споживання” – обґрунтована необхідність структурної перебудови промисловості країни та формування ринку товарів народного споживання – С. 70–62.

  2. Попович Т. М. Концептуальні основи формування споживчого ринку в ВЕЗ / Т. М. Попович // Проблеми економічної політики у вільних економічних зонах: міжнар.наук.-практ.конф., 4-6 квітня 1995р.: тези доп. – Чернівці. 1995. – Ч.1. – С. 92–94.

  3. Попович Т.М. Умови збалансованості споживчого ринку регіону в період ринкової трансформації економіки / Т.М. Попович // Актуальні проблеми розвитку України в перехідний період до ринку: міжнар.наук.-практ.конф., 3-5 квітня 1996р.: тези доповідей. Частина друга – Тернопіль, 1996. – С. 13-15.

  4. Попович Т. М. Концептуальні засади регулювання ринку споживчих товарів Т. М.Попович // Україна наукова 2001: всеукр.наук.-практ.конф., 5-7 листопада 2001р.: тези доповідей – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – Т.13. – С. 25-27.

  5. Попович Т. М. Розвиток інфраструктури споживчого ринку / Т. М. Попович // Динаміка наукових досліджень 2002: міжнар.наук.-практ.конф., 13-14 листопада 2002р.: тези доповідей . – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – Т.24. – С. 21–23.

  6. Попович Т. М. Структурні зміни та пріоритети розвитку ринку споживчих товарів / Т.М. Попович // Економічна теорія: сучасні проблеми розвитку сфери товарного обігу: міжнар.наук.-практ.конф., 24-25 жовтня 2002 р.: тези доповідей. – К.:КНТЕУ, 2002. – Частина 1. – С. 152–155.

  7. Попович Т. М. Теоретико-методичні основи аналізу регіонального ринку споживчих товарів / Т.М. Попович // Економічні проблеми ринкової трансформації України: всеукр.наук.-практ.конф., 3-4 грудня 2002 р.: тези доповідей. – Львів: ЛБІ НБУ, 2002. – С.195–197.

  8. Попович Т. М. Формування економічної стратегії розвитку підприємств торгівлі в регіоні / Т. М.Попович // Стратегія розвитку вітчизняних підприємств: наук.-практ. конф., 23-24 жовтня 2003р.: тези доповідей. – Тернопіль: Економічна думка, 2003. – С. 301-303.

  9. Попович Т.М. Напрямки формування стратегії регулювання ринку споживчих товарів / Т.М.Попович // Динаміка наукових досліджень - 2004: міжнар. наук.-практ. конф., 21-24 червня 2004р.: тези доповідей. – Дніпропетровськ, 2004. – Т.54 – С.46-50.

  10. Попович Т. М. Трансформація системи державного регулювання ринку споживчих товарів / Т.М. Попович // Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє: міжнар.наук.-практ.конф., 21-22 жовтня 2005р.: тези доповідей. – Львів, 2005. – С. 282–284.

  11. Попович Т. М. Аналіз структурних трансформацій ринку споживчих товарів та систематизація основних проблем його розвитку / Т.М. Попович // Формування економічних відносин в умовах становлення ринкових відносин: Зб. наукових праць ТДЕУ. – Тернопіль: Економічна думка, 2005. – Вип. 9. – С.55–63.

  12. Попович Т. М. Теоретичні аспекти формування моделі ринку споживчих товарів / Т.М.Попович // Актуальні проблеми сучасних наук: теорія і практика: міжнар.наук.-практ.конф., 20-30червня 2005р.: тези доповідей. – Дніпропетровськ: Інститут економіки ДНУ, 2005. – Том 22. – С.28–30.

  13. Попович Т. М. Проблеми забезпечення ефективності організаційних механізмів регулювання ринку споживчих товарів в регіоні / Т.М. Попович // Організаційні та економічні проблеми розвитку муніципальних утворень: міжнар.наук.-практ.конф., 2-3 листопада 2006р.: тези доповідей. – Тернопіль: Економічна думка, 2006. – С.237–241.