Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Березін Олександр Вікторович. Організаційно-економічний механізм формування і розвитку продовольчого ринку України : дис... д-ра екон. наук: 08.07.02 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" УААН. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Березін О.В. Організаційно-економічний механізм формування і розвитку продовольчого ринку України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2006.

Дисертація присвячена розв’язанню теоретичних, методологічних та прикладних проблем формування і функціонування національного продовольчого ринку України. В роботі визначена специфіка аграрної сфери виробництва і руху продовольства, досліджені принципи формування ринку продовольства, проаналізована інфраструктура аграрних ринків світу.

Проведено аналіз аграрної сфери виробництва як базового чинника формування продовольчого ринку, досліджено економіко-організаційний механізм насичення ринку продовольства, оцінено його сучасний стан, визначено умови та чинники формування.

Розглянуто найвагоміші аспекти щодо опрацювання концепції формування та розвитку продовольчого ринку України, запропоновано програмно-цільовий підхід при визначенні стратегічних цілей розвитку регіону, обґрунтованих параметрів виробництва і реалізації продовольства; узагальнені принципи формування економічних відносин на продовольчому ринку; виявлені інноваційні проблеми його суб’єктів; запропоновані шляхи удосконалення асортименту і підвищення якості продовольства та зміцнення матеріально-технічної бази виробництва і впровадження прогресивних технологій.

Визначено напрямки удосконалення економічних відносин і організації ефективної реалізації продукції на продовольчому ринку України, розглянуто інвестиційні аспекти формування його інфраструктури, пропонуються шляхи забезпечення стабільності ринку продовольства через застосування економічно обґрунтованих орендних відносин та комерційного розрахунку у процесі виробництва продукції тваринництва і рослинництва; висвітлюються проблеми впровадження маркетингу, удосконалення ціноутворення та державного регулювання ринку продовольства.

У дисертації представлене теоретичне узагальнення наукової проблеми забезпечення населення продуктами харчування, визначено сутність та зміст організаційно-економічного механізму, формування і функціонування національного продовольчого ринку, здійснено соціально-економічний аналіз становлення ринку базових харчових продуктів, обгрунтовано напрями розвитку і державного регулювання продовольчого ринку. За результатами дисертаційного дослідження опрацьовані такі висновки:

  1. Набули подальшого розвитку теоретико-методологічні засади формування та функціонування продовольчого ринку. У зв’язку з неоднозначністю трактування поняття “ринок” в економічній літературі, в дисертації це поняття тлумачиться як система ринкових комунікацій, що являє собою ефективний спосіб регулювання відносин виробників і споживачів на основі підтримання пропорцій, що постійно змінюються, між попитом, пропозицією та цінами, спрямованих на задоволення потреб споживачів і товаровиробників.

2. Доповнено сутність специфічних особливостей аграрної сфери виробництва і на цій основі запропоновано схему концепції аграрної політики для сучасного етапу розвитку економіки України. Реалізацію вимог економічних законів у функціонуванні галузей АПК забезпечує господарський механізм як інтегратор діяльності усіх суб’єктів. Господарський механізм АПК в умовах ринку детермінує виробничі відносини, а критерієм адекватності завданням соціально-економічного розвитку виступає його здатність оптимізувати функціонування економіки. Аграрні підприємства, сферу переробки і просування сільськогосподарської продукції слід розглядати як єдиний організаційний механізм, оскільки зниження ефективності одного сектору негативно впливає на конкурентоспроможність усього агропромислового виробництва.

3. Розширено і доповнено змістовний виклад процесу ринкоутворення у сучасних умовах, зумовленого зміною його сутності та орієнтації. Розкрито економіко-організаційний механізм товарного забезпечення ринку продовольства, запропоновано трактування цього терміна стосовно формування продовольчого ринку як сукупності компонентів організаційно-економічного впливу на його розвиток та формування товарних ресурсів. Лібералізація зовнішньоекономічних зв’язків створила проблеми дестабілізації руху продовольства в Україні. Відсутність бар’єрів на шляху проникнення на український ринок зарубіжного продовольства зумовила ситуацію, коли національні виробники аграрної продукції вступили у конкурентну боротьбу не стільки між собою, що є у світовій практиці нормою, скільки з імпортерами продовольства. Саме проблеми забезпечення стабілізації руху продовольства в Україні зумовлюють необхідність опрацювання концепції формування і розвитку національного продовольчого ринку. Ринкова економіка потребує правового фундаменту, функціонування світового ринку продовольства спирається на систему міжнародних правил, що зумовлює доцільність приєднання України до СОТ, входження до міжнародних ринкових структур.

4. Вперше запропоновано класифікацію системи інфраструктурного забезпечення агропродовольчого ринку. Ефективна інфраструктура вимагає створення розгалуженої мережі фірмової торгівлі, гуртових ринків, гуртово-роздрібних складів – ринків, торгових домів, аукціонів; формування інтегрованих виробничо-комерційних структур; удосконалення функціонування служб контролю за якістю сільськогосподарської сировини. Ефективність функціонування гуртової торгівлі продовольством зумовлюється зростанням обсягів гуртової та роздрібної торгівлі у межах інтегрованих виробничо-комерційних структур, розширенням і модифікацією біржової торгівлі, використанням хеджування та опціонної торгівлі, поширенням нових організаційно-технічних форм гуртової торгівлі. Розвиток біржової торгівлі, дослідження її ролі в організації руху продовольчих ресурсів дає підстави визначити біржі як важливий організаційно-економічний елемент у структурі агропродовольчого ринку. Основним змістом та умовою формування інфраструктури є демонополізація сфери товарного обігу сільськогосподарських продуктів та сировини. Важливим аспектом розвитку аграрної сфери є створення умов функціонування нових гуртово-посередницьких структур.

5. Розвиток агропродовольчого ринку залежить від форм власності як конкретного засобу відчуження, привласнення, належності виробничих ресурсів визначають і форми господарювання. Цільове призначення відносин власності у поєднанні з організаційно-економічними відносинами полягає у необхідності раціональної комбінації та ефективного використання чинників виробництва, максимізації результатів праці. Створення та функціонування нових форм господарювання в аграрному секторі економіки має базуватися на системі принципів: обґрунтування економічної доцільності організації нових форм; забезпечення вільного вибору підприємцями напрямів діяльності та форм господарювання.

6. В результаті обґрунтування форм і способів участі системи споживчої кооперації у розвитку продовольчого ринку, її діяльність зорієнтована на функціонування переважно у віддалених, важкодоступних сільських населених пунктах з логічним утворенням господарського ланцюжка “виробник – переробник – постачальник – споживач”. Кооперативна гуртова ланка вимагає вдосконалення форм і методів організації заготівель сільськогосподарської продукції та сировини, відродження власної відгодівлі тварин та птиці, збільшення обсягів експорту через об’єднання „Укоопзовнішторг”, розвитку кооперативної промисловості.

7. В дисертації удосконалено структурно-логістичну схему формування продовольчого ринку шляхом поліпшення організації регулювання його розвитку в регіонах на підставі опрацювання регіональної агропродовольчої політики у межах загальнодержавних концептуальних засад, спрямованих на визначення пріоритетів виробництва і реалізації продовольства; реформування системи господарювання виробників аграрної сфери у межах інноваційно-інвестиційної політики; розвитку інфраструктурного забезпечення регіонального агропродовольчого ринку. Регіональний ринок, незалежно від його форм та видів, доцільно у першу чергу розглядати у межах адміністративних утворень, оскільки у них найчастіше проявляються особливості попиту і пропозиції, окреслені соціально-економічними умовами формування ємності та структури ринку. Доведено, що формування взаємовідносин у системі економічного розвитку регіону як логістичної системи стає можливим завдяки врахуванню певних принципів, у першу чергу теорії компромісів, яка вимагає при формуванні руху товарів на регіональному продовольчому ринку прийняття рішень, що позитивно впливають на скорочення загальних витрат (підвищення загального прибутку).

8. Скорочення виробництва основних видів продукції харчування вимагає визначення критичної межі дестабілізації продовольчої безпеки держави. Складність процесу формування національного продовольчого ринку визначається необхідністю врахування численних чинників та умов, неоднозначних за змістом, характером і пріоритетами.

9. На основі систематизації інноваційних проблем суб’єктів продовольчого ринку обгрунтовані загальні шляхи їх вирішення. З метою переходу аграрної економіки на інноваційну модель розвитку в АПК слід здійснити певні заходи, зокрема, розробити політику пріоритетного розвитку інноваційної діяльності; сприяти становленню та розвитку інноваційних структур АПК – інноваційних центрів, венчурних операторів, технопарків і технополісів; забезпечити створення та розвиток ринку інтелектуальних технологій АПК, захист об’єктів інтелектуальної власності, випуск наукоємної продукції; відпрацювати механізм освоєння інновацій виробництвом.

10. Обґрунтування розвитку інвестиційної політики як чинника створення інфраструктури та забезпечення стабільності продовольчого ринку необхідно спрямовувати на створення спільного виробництва у формі агропромислово-фінансових формувань; заснування спільних виробничо-комерційних підприємств; створення промисловими підприємствами власної аграрно-сировинної бази; розвиток оренди землі та майна аграрних підприємств інвесторами інших галузей національної економіки.

11. Політика ціноутворення та державного регулювання ринку продовольства, податкова та фінансово-кредитна системи значною мірою послабили активну стимулюючу роль ефективних реформ. Тому вдосконалення сучасного ціноутворення вимагає здійснення системи оподаткування та кредитного забезпечення аграрних товаровиробників, належить до вирішення невідкладних завдань розроблення організаційно-економічного механізму формування продовольчого ринку, що створить базові засади доступності продовольства, зміцнить економічну безпеку країни.

Публікації автора:

Монографія

Березін О. В. Проблеми формування продовольчого ринку України: [Монографія]. – К.: Вища школа, 2002. – 211 с.

Статті у фахових виданнях

  1. Березін О.В. Вузлові аспекти організації та функціонування гуртових продовольчих ринків світу // Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту. – 1999. - № 5. – С. 56-60.

  2. Березін О.В. Альтернативні підходи до організації продовольчого ринку // Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту. – 2000. - № 4. – С. 74-76.

  3. Березін О.В. Дикорослі та лікарсько-технічна сировина у системі національного продовольчого ринку України // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ, ДНУ. – 2000. – Випуск 61. – С. 89-95.

  4. Березін О.В. Концептуальні аспекти формування ринку продовольства // Регіональні перспективи. – 2000. – № 2-3/9-10/. – С. 295-298.

  5. Березін О.В. Проблеми розвитку фермерства та його роль у формуванні національного продовольчого ринку України // Схід. – 2000. – № 5(36). – С. 26-30.

  6. Березін О.В. Роль стратегічних аспектів конкуренції у розбудові національного продовольчого ринку України // Регіональні перспективи. – 2000. - № 4(11). - С. 39-41.

  7. Березін О.В. Шляхи підвищення конкурентоздатності продукції бджільництва на товарному ринку України // Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту. – 2000. - № 5. – С. 77-78.

  8. Березін О.В. Актуальні аспекти формування продовольчої безпеки в Україні // Вісник ДонДУЕТ. Науковий журнал. Серія “Економічні науки”. – 2001. - № 4(12). – С. 34-39.

  1. Березін О.В. Методичні підходи до моделювання стратегії розвитку суб’єктів товарного ринку // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2001. – № 1. – С. 40-45.

  2. Березін О.В. Проблеми дослідження економічної ролі споживчої кооперації України у розбудові національного продовольчого ринку // Экономические инновации. Тенденции глобализации и регионализации социально-экономического развития (экономические трансформации, экономика и экология). – 2001. – Выпуск 10. – С. 138-144.

  3. Березін О.В. Продовольчий ринок України та екологічні проблеми ресурсовикористання в аграрному секторі // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія „Економіка та менеджмент”. – 2001. – Випуск 3-4. – С. 32-37.

  4. Березін О.В. Регіональні проблеми формування національного продовольчого ринку України // Вісник Рівненського державного технічного університету. Економіка. – 2001. – С. 181-188.

  5. Березін О.В. Системоутворююча роль гуртового ринку у розподілі аграрної продукції // Теорії мікро- макроекономіки. Збірник наукових праць професорсько-викладацького складу і аспірантів Академії муніципального управління Міністерства освіти і науки України. – 2001. – Випуск 8. – С. 126-131.

  6. Березін О.В. Формування ринку сільськогосподарської продукції споживчої кооперації України // Торгівля, комерція, підприємництво (Ринкова інфраструктура: суть, функції та побудова). Збірник наукових праць. – Львів: Львівська комерційна академія. – 2001. – С. 300-308.

  7. Березін О.В. Цілі та завдання створення регіональних ринків продовольства // Вісник Рівненського державного технічного університету. Економіка. Регіональна економіка і управління. Збірник наукових праць. – 2001. – Випуск 5(12). – С. 78-83.

  8. Березін О.В. Чинники формування національного продовольчого ринку України // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Випуск 78. – С. 69-77.

  9. Березін О.В. Актуальні проблеми дослідження впливу чинників зайнятості в аграрній сфері на формування національного продовольчого ринку України // Збірник наукових праць Луганського державного аграрного університету. Серія: економічні науки. – 2002. - № 14(26). – С. 208-213.

  10. Березін О.В. Економічні аспекти розвитку туристичного бізнесу: погляд з позицій продовольчого ринку // Вісник ДІТБ. Серія “Підприємництво, менеджмент та маркетинг (в туристичній сфері)”. – 2002. – № 6. – С. 176-180.

  11. Березін О.В. Про концепцію формування і функціонування продовольчого ринку України // Вісник Київського національного університету ім. Т. Шевченка. Економіка. – 2002. – № 62. – С. 47-49.

  12. Березін О.В. Продовольчий ринок регіону: категорії, закономірності та умови формування // Вісник Рівненського державного технічного університету. Економіка. – 2002. – Випуск 2(15). – С. 207-213.

  13. Березін О.В. Ринок продуктів тваринництва у системі національного продовольчого ринку // Держава та регіони. Науково-виробничий журнал. Серія: економіка та підприємництво. – 2002. – № 2 . – С. 44-49.

  14. Березін О.В. Регіональні аспекти формування і функціонування агропродовольчих ринків // Вісник українського державного університету водного господарства та природокористування. Економіка. Проблеми управління регіональним економічним і соціальним розвитком. Збірник наукових праць. Випуск 1(20). – Рівне: УДУВГП, 2003. – С. 162-167.

  15. Березін О.В. Роль зовнішньоекономічних аспектів у концепції розбудови національного продовольчого ринку України // Экономические инновации. Сборник научных работ. Выпуск 14. – Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований, 2003. – С. 48-55.

  16. Березін О.В. Шляхи забезпечення інвестиційної привабливості суб’єктів продовольчого ринку // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 171. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський національний університет, 2003. – С.171-177.

  17. Березін О.В. Концептуальні підходи до формування продовольчого ринку України // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Випуск 14. – Львів: Львівська комерційна академія, 2003. – С. 50-55.

  18. Березін О.В. Зовнішньоекономічні аспекти забезпечення національної продовольчої безпеки України // Збірник наукових праць. Випуск 11. – Кам’янець-Подільський: Подільська державна аграрно-технічна академія, 2003. – С. 196-200.

  19. Березін О.В. Інноваційна політика України у сфері національного продовольчого ринку України // Збірник наукових праць Уманського державного аграрного університету. – Умань: Державний аграрний університет, 2003. – С. 308-321.

  20. Березін О.В. Управління інформаційним забезпеченням агропродовольчого ринку // Регіональні перспективи. – 2004. – № 3-5 (40-42). – С. 240-242.

  21. Березін О.В. Інвестиційна політика суб’єктів агропродовольчого ринку регіону // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Економіка. Проблеми управління регіональним економічним і соціальним розвитком. Збірник наукових праць. Випуск 2 (26), частина II. – Рівне: Український державний університет водного господарства та природокористування, 2004. – С. 164-170.

  22. Березін О.В. Деякі аспекти стратегії і тактики формування національного продовольчого ринку України // Економіка АПК. – 2004. – №6. – С.102-108.

Інші видання

  1. Березін О.В. Організація заготівель сільськогосподарської продукції та сировини. – К.: НМЦ “Укоопосвіта”, 1998. – 379 с.

  2. Березін О.В. Господарський механізм аграрної сфери і проблеми національного продовольчого ринку / Монографія (колектив авторів): “Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання” У 2-х томах / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2001. – С. 29-31.

  3. Березін О.В. Регіональні аспекти аграрного виробництва як чинник формування національного продовольчого ринку // Вісник ХДАУ. Матеріали міжнародної конференції “Механізм господарювання і економічна динаміка в АПК”. – 2001. - № 6. – С. 237-240.

  4. Березін О.В. Проблеми та завдання внутрішньорегіональних ринків продовольства / У кн.: “Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. Колективна монографія за ред. П.Т. Саблука. Частина 4. Розділ І. Ціноутворення та інфраструктура аграрного ринку”. – К.: Інститут аграрної економіки української академії аграрних наук, 2001. – С. 9-13.

  5. Березін О.В. Про необхідність опрацювання цілеспрямованої політики уряду щодо формування національного продовольчого ринку України // Збірник: Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання. Праці першої міжнародної, другої всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих учених, частина 2. – Донецьк: Донецький національний університет, 2001. – С. 52-54.

  6. Березін О.В. Про формування національного продовольчого ринку та перспективи вступу України до СОТ. / Колективна монографія у чотирьох частинах. За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. Ринкова трансформація економіки АПК. Ч. 4. Стабілізація доходів сільських товаровиробників – К.: ІАЕ, 2002. – С. 135-137.

  7. Березін О.В. Теоретико-методологічні аспекти формування і функціонування національного продовольчого ринку України // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції „Економічна теорія: сучасні проблеми розвитку сфери товарного обігу” (24-25 жовтня 2002 р.). –У 2 ч. Ч.1.– К.: КНТЕУ, 2002. – С.142-143.

  8. Березін О.В. Чинники інвестиційної привабливості суб’єктів продо-вольчого ринку // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Проблеми формування та реалізації інвестиційної стратегії господарюючого суб’єкта” (12-13грудня 2002 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С.248-259.

  9. Березін О.В. Національний продовольчий ринок України: проблеми та перспективи // Науковий вісник Академії наук вищої школи України. Серії: Економіка. – 2004. – № 2. – С. 12-26.

  10. Березін О.В. Чинники та умови забезпечення конкурентоспроможної діяльності малих підприємств // Економіка АПК. – 2004. – № 9. – С. 126-130.

  11. Березін О.В. Роль гуртової ланки у формуванні регіонального продовольчого ринку // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Частина 5. Збірник наукових праць. Випуск 4 (28). Економіка. – Рівне, НУВГП, 2004. – С. 38-46.