Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Кравчук Наталія Миколаївна. Організаційно-економічний механізм формування альянсів авіатранспортних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Кравчук Н.М. Організаційно-економічний механізм формування альянсів авіатранспортних підприємств – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний авіаційний університет, Київ, 2009 .

Дисертацію присвячено обґрунтуванню теоретичних і науково-методичних засад створення авіаційних альянсів як однієї з фундаментальних практик в теорії існування корпоративних структур, обґрунтуванню доцільність їх існування та використання, дослідженню існуючих форми економічних ділових відносин в створених альянсах, розкриті особливості альянсів в авіації.

В роботі розкрито доцільність використання на сучасному етапі розвитку українського авіаційного ринку, альянсів в спектрі взаємодії між українськими авіапідприємствами та міжнародними контрагентами. Визначені головні пріоритети в розвитку авіаційних альянсів в Україні в питаннях забезпечення фінансової стійкості компаній, збалансованість портфелю ризиків, недостатність власних фінансових можливостей, усунення загроз кумуляції ризиків, створення фінансово потенціалу, що зумовлюють важливість створення авіаційних альянсів.

Доведено, що стабільна робота українських авіапідприємств в структурі альянсу вигідна для власників не тільки у короткостроковому, але й у довгостроковому періодах. Оскільки наявність стійкого авіаційного ринку є істотним компонентом розвитку будь-якої ефективної економіки, що підтверджує практика багатьох розвинутих країн світу.

В результаті проведеного дослідження встановлено, що авіаційні альянси є економічно доцільними для розвитку авіапідприємств України, що впливає на економічні та соціальні фактори функціонування українського авіаційного середовища. В дисертаційні роботі розроблено організаційно-економічний механізм формування альянсів авіаційних підприємств та методологію функціонування альянсу та управління ефективністю спільної діяльності в межах альянсу. Автором запропоновано модель економічного розподілу ефектів в структурі альянсів, що надає можливість розробляти прогнозні плани розвитку для усіх учасників стратегічного альянсу, використовуючи сучасний механізм моделювання та прогнозування складних економічних систем в межах невизначеностей які перетворюються в фіксовані особливості спільної діяльності, корегуючи цим відокремленість некоаліційних цілей

На основі аналізу теорії та практики створення авіаційних альянсів у роботі вирішено науково-практичне завдання з розробки теоретико-методичних підходів до формування механізму формування альянсів авіаційних підприємств шляхом розподілу ефектів в структурі альянсів, що має істотне значення для сталого розвитку українських авіапідприємств. Проведені дослідження дозволяють зробити наступні висновки і рекомендації, зокрема:

1. Визначено, що в умовах турбулентності світових економічних процесів необхідним є використання національними авіакомпаніями ефектів доповнення, масштабу, синергії, що є необхідним для забезпечення конкурентних переваг на світовому ринку авіатранспортних послуг.

2. Виявлено, що входження авіакомпаній України до існуючих стратегічних альянсів дозволяє досягти: посилення конкурентоздатності авіакомпаній і, як наслідок, всієї національної авіатранспортної галузі в цілому; підвищення рівня рентабельності та інвестиційної привабливості компаній; збільшення обсягів авіаперевезень, розширення мережі польотів, підвищення доступності авіаційного транспорту; надання послуг, які відповідають рівню якості провідних світових авіаперевізників; підвищення привабливості України як транзитної держави; сприяння збалансованому економічному, соціальному, технологічному та інвестиційному розвитку України.

3. Зазначено, що на теперішній час існують три основні форми комерційного співробітництва при експлуатації авіалінії двома чи більше авіакомпаніями: роздільна експлуатація, коли кожна авіакомпанія самостійно несе витрати по експлуатації своїх літаків на лініях та повністю отримує всі доходи; експлуатація у пулі, при цьому авіакомпанія самостійно несе витрати по експлуатації авіаліній, а отримані доходи вносяться в загальний фонд (пул), який потім розподіляють у відповідності з досягнутою домовленістю; спільна експлуатація, при якій авіакомпанії, об’єднав свої технічні можливості, розподіляють між собою всі витрати і доходи у відповідності з пайовою участю кожної з них у загальній роботі.

4. Досліджено основні особливості бізнес-процесів та розроблено методичний підхід щодо спільного ведення виробничої діяльності в межах виконання угоди про створення авіаційного альянсу, що надає можливості підвищити вплив економічних важелів при здійсненні операційної діяльності, незалежно від країни, де надаються авіаційні послуги та виконуються авіаційні роботи.

5. Для забезпечення отримання ефектів від участі в альянсі авіапідприємств запропоновано впроваджувати в спільну діяльність: сучасні принципи менеджменту, методи контролю ефективності бізнес-процесів, формування довгострокових партнерських відносин, а також співробітництво з іншими партнерами, що мають високий рейтинг фінансової стабільності.

6. Запропоновано здійснювати оцінку економічної ефективності діяльності інтегрованих структур типу «авіаційні альянси» з позицій підходів, що базуються на теоріях трансакційних витрат, конкурентних переваг, потенціалу стійкого довгострокового партнерства, інвестиційного потенціалу.

7. Розроблено організаційно-економічний механізм формування альянсів авіаційних підприємств, що включає сукупність форм, методів та інструментів, за допомогою яких відбувається узгодження інтересів учасників об’єднань з використанням ефектів масштабу, доповнення, синергії, що забезпечує отримання соціальної та економічної ефективності діяльності суб’єкту авіаційного альянсу

8. Розроблено методику управління спільною діяльністю авіакомпаній в межах альянсу, що базується на оцінці можливостей і цілей, аналізу звітності та результатів роботи стратегічних альянсів відповідно до українських та міжнародних бізнес-стандартів, що на думку автора є важливим для організаційно-економічних перетворень, як українських авіапідприємств, так і міжнародних.

9. Запропоновано рекомендації щодо гарантованості рівноважного існування стратегічних альянсів з метою досягнення гармонізації інтересів всіх учасників та створення умов для формування ефективного безризикового ринку авіаційних робіт та послуг в Україні.

Публікації автора:

Статті фахових виданнях

  1. Кравчук Н.Н. Проблемы государственного управления и регулирования на транспорте/ Мамаєва А.Н., Кравчук Н.Н.// «Проблеми підвищення ефективності інфраструктури.» Зб.н.пр. Вип. 3.К, НАУ.-2001.-С. 47-50.

  2. Кравчук Н.М. Організаційно-управлінські особливості входження українських підприємств до стратегічних альянсів // Актуальні проблеми економіки: Науковий економічний журнал. Вип.. 8(62).-К.:НАУ.-2006.-С. 179-183.

  3. .Кравчук Н.М. Концептуальні основи створення організаційно-економічного механізму діяльності авіаційних альянсів в Україні// Проблеми підвищення ефективності інфраструктури. Зб.наук.пр.: Випуск 13.-К.:НАУ.-2007.-С. 15-20.

  4. Кравчук Н.М. Теоретичні підходи до визначення категорії «стратегічні альянси» / Матвєєв В.В., Кравчук Н.М. // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук. журнал.-Вип.1-2 /К.: Книжкове вид-во НАУ.-2008.-С. 696-701.

Статті й тези у нефахових виданнях

  1. Кравчук Н.М. Обґрунтування форм власності в окремих сферах діяльності на авіатранспорті / Коба В.Г., Кравчук Н.М. // «Економічні проблеми розвитку транспорту України» Зб.н.пр. К, КМУЦА.-1996.-С. 21-26.

  2. Кравчук Н.М. Сучасні проблеми керування стратегічними альянсами та шляхи їх вирішення // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні проблеми економічної безпеки в ринкових умовах».-К.:НАУ.-2007.-С.9-10.

  3. Кравчук Н.М. Стратегічні передумови розвитку авіаційних альянсів в Україні// Проблеми економіки транспорту: Тези доповідей ІV Міжнародної наукової конференції «Проблеми економіки транспорту».-Д.: ДІІТ.-2007.-С.63-64.

  4. Кравчук Н.М. Напрямки вдосконалення системи взаємодії суб’єктів авіаційної галузі за сучасних умов господарювання /Сич Е.Н., Новикова М.В., Кравчук Н.М.// Материалы Третьей Международной научно-практической конференции «Проблемы экономики и управления на железнодорожном транспорте».-Судак.-2008.-С.396-399.

  5. Krаvchuk N.M. Modern trends of globalization processes in the aviation industry. /Lozhachevska O.M., Matveev V.V., Novykova M.V., Krаvchuk N.M.// Proceedings of the Third World Congress “Aviation in the XXI-st century” “Safety in aviation and space technology”.-Kyiv, Ukraine.-2008.-S. 5.1-5.4.

  6. Кравчук Н.М. Методичні підходи до побудови механізму формування альянсів авіаційних підприємств. Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні проблеми глобальних процесів у світовій економіці».-К.:НАУ.-2008.-C.11-12.