Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка підприємництва


Дорофєєв Олександр Вікторович. Організаційні та економічні аспекти операційного менеджменту в АПК: Дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / Національний аграрний ун-т. - К., 2002. - 205арк. - Бібліогр.: арк. 176-188.



Анотація до роботи:

Дорофєєв О.В. Організаційні та економічні аспекти операційного менеджменту в АПК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.02 – підприємництво, менеджмент та маркетинг. – Національний аграрний університет, м. Київ, 2002.

Визначено суть та місце операційного менеджменту в системі менеджменту організації. Запропоновано найбільш відповідна умовам функціонування аграрних підприємств система операційного менеджменту.

Розглянуто застосування елементів концепції логістики в операційному менеджменті. Запропоновано удосконалену методику аналізу можливостей та загроз зовнішнього середовища, визначення рівня конкурентоспроможності аграрних підприємств, а також формування операційної стратегії.

1. Для успіху економічних реформ, які проводяться в Україні, особливе значення мають зміни в різних сферах управління. Трансформація агропромислового виробництва до ринкових відносин супроводжується докорінною перебудовою економічних, соціальних, правових відносин, розвитком підприємництва і конкуренції, що зумовлює внесення радикальних змін у систему менеджменту операцій на основі всебічного використання вітчизняної і світової науки та передового досвіду.

2. Операційна діяльність є технічним ядром, базовою сферою функціонування організації яка прямо відповідає за випуск товарів або надання послуг. Інші напрямки діяльності організації забезпечують оптимальну її роботу. Тобто, в системі менеджменту організації операційний менеджмент займає центральне місце і використовує його інструментарій на оперативному рівні.

3. Система операційного менеджменту, яка найбільше відповідає умовам функціонування аграрних підприємств, складається з наступних підсистем: керівної, суть якої полягає в розподілі функцій між менеджерами нижчого ступеня управління, організації діяльності операційної системи, а також розробці, реалізації та аналізі управлінських рішень; цільової, основними елементами якої є розробка операційної стратегії, деталізація кожної програми до рівня визначення виконавців, визначення показників та критеріїв ефективності функціонування операційної системи; забезпечувальної, до складу якої входять інформаційне забезпечення, технічне забезпечення, організаційне забезпечення, кадрове забезпечення та матеріальне забезпечення; функціональної, яка поєднує підсистему стратегічного прогнозування, підсистему менеджерського обліку, а також підсистему оперативного управління і диспетчеризації.

4. Результати оцінки керівної, цільової, забезпечувальної та функціональної підсистем операційного менеджменту аграрних підприємств вказують на те, що рівень їхньої організації на даному етапі не відповідає такому, що є необхідним для ефективного функціонування підприємств в умовах жорсткої конкуренції та нестабільності зовнішнього середовища.

5. Результати економічної діяльності аграрних підприємств не залежать від форми їхньої організації, а тільки від правильно сформованої системи менеджменту підприємства та особистих властивостей керівника підприємства.

6. Сильні та слабкі сторони операційних процесів організації мають великий вплив на успіх повної стратегії організації, тому при її формуванні повинні бути повністю враховані можливості операцій. Одним з шляхів отримання реальної інформації про можливості функціональних сфер організації є залучення лінійних менеджерів до процесу стратегічного планування.

7. Розуміння того, що основною метою управління запасами на підприємстві є зниження загальних щорічних витрат на їхнє утримання до мінімуму за умови задовільного обслуговування споживачів, нагальною вимогою часу є створення складів загального користування з розширенням їхніх функціональних сфер діяльності. Необхідною вимогою ефективного функціонування таких складів є додання до традиційних економічних і сервісних операцій інших послуг з доданою вартістю.

8. В результаті дослідження розроблено та обґрунтовано пропозиції щодо удосконалення методики аналізу можливостей та загроз зовнішнього середовища, сильних та слабких сторін організації, а також формування (за результатами проведеного аналізу) операційної стратегії. Загальна сума витрат на фінансування програм по реалізації операційної стратегії, сформованої для базового підприємства СВК “Батькiвщина” склала 654,6 тисячі гривень. Ця сума складає 13,6% від прибутку, який отримало підприємство в 2000 році, тобто запропонована операційна стратегія реально може бути застосована в його діяльності без залучення кредитних коштів. А, у випадку реалізації запропонованого комплексу програм, прогнозований економічний ефект буде дорівнювати 795,5 тисяч гривень, тобто рентабельність витрат складе 121,5%. Удосконалена методика придатна до застосування в будь-якому підприємстві агропромислового комплексу.

9. Введення до складу структури управління агропромислових підприємств відділів маркетингу, дозволить найефективніше здійснити поставлені цілі та реалізувати розроблені стратегії.

Публікації автора:

1. Дорофєєв О.В. Виробничий менеджмент в аграрній сфері // Науковий вісник НАУ. - 1998. – Вип. 4.- С.286-290.

2. Дорофєєв О.В. Від загальної стратегії до стратегії операцій // Науковий вісник НАУ. - 1999. – Вип. 14.- С.175-179.

3. Дорофєєв О.В. Сприяння нововведенням в аграрній сфері: менеджери операцій підтримують технологічний прогрес // Вісник ЖІТІ. – 1999. – №9. – С. 264-268.

4. Дорофєєв О.В. Використання методів операційного менеджменту для підвищення конкурентоспроможності сільськогосподарських підприємств // Науковий вісник НАУ. - 2001. – Вип. 37.- С.297-302.

5. Дорофєєв О.В., Писаренко В.В. Досвід використання маркетингового інструментарію при розробці операційної стратегії підвищення конкурентоспроможності СВК “Батьківщина” Котелевського району Полтавської області // Вісник ПДСГІ. – 2001. – №4. – С. 108-114.