Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


459. Лангазова Вікторія Володимирівна. Організація обліку в сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах: дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" УААН. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Лангазова В.В. Організація обліку в сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний науковий центр „Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2004.

У дисертації досліджуються методологічні і методичні особливості організації обліку в обслуговуючих кооперативах з врахуванням специфіки їх діяльності.

Поглиблене розуміння сутності організації облікового процесу та визначені завдання управлінського обліку в сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах в розрізі його об’єктів (заготівельна, сервісна, збутова, інформаційна діяльність і кооперативні відносини) та функцій (інформаційна, аналітична, контрольна). Визначені проблеми обліку, які необхідно вирішувати із застосуванням елементів методу бухгалтерського обліку. Доведено, що особливості обліку в сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах диктують необхідність централізації обліково-аналітичних робіт в єдиному обліково-маркетинговому центрі. Обґрунтовані функції і організаційна структура обліково-маркетингового центру.

Запропоновано ввести субрахунки 671 “Розрахунки з членами кооперативу за внесками до пайового капіталу”, 672 “Розрахунки з асоційованими членами кооперативу” за внесками до пайового капіталу”, 673 “Розрахунки з членами кооперативу за надані послуги”, доповнити первинні документи Реєстром касових чеків за надані послуги, а також ввести в документооборот Журнал обліку потреб членів кооперативу (як регістр оперативного обліку) і Особовий рахунок члена кооперативу (як регістр аналітичного обліку до рахунків 41, 42, 67, 70). Опрацьовано методику ведення обліку послуг і кооперативних виплат із застосуванням вищенаведених регістрів і рахунків обліку, та технологію автоматизованої обробки облікової інформації.

Результати дисертаційного дослідження дають підстави для наступних висновків:

  1. Ефективне функціонування аграрних підприємств забезпечує їх активна поведінка на аграрному ринку на основі агромаркетингового управління. Діяльність облікових працівників поступово переходить межу вузької функціональної сфери і розширюється, що знайшло своє відображення в концепції управлінського обліку, який забезпечує управління діяльністю. Особливо це проявляється в сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах, економічні принципи функціонування яких, як суб’єктів підприємництва, відрізняються від принципів діяльності інших підприємств аграрного сектора тим, що метою їх діяльності є не отримання прибутку, а мінімізація витрат і збільшення доходів їх членів.

  2. Основні резерви зниження витрат і збільшення доходів членів кооперативу знаходяться в сфері надання маркетингових і сервісних послуг. Тому характерному для сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів маркетинговому підходу до управління найбільш повно відповідає концепція управлінського обліку, згідно якої за центрами відповідальності ведеться облік не тільки витрат, а й послуг та доходів від них. Специфіка цієї ділянки облікової роботи, а також обліку розрахунків за надані послуги, кооперативних внесків і виплат та неврегульованість законодавчих і методичних питань в сфері бухгалтерського обліку в обслуговуючих кооперативах потребують наукового обґрунтування організації облікового процесу.

  3. З застосуванням системного підходу обґрунтовано, що бухгалтерський облік представляє собою складне поєднання трьох рівнів організації: методологічного, технологічного та організаційно – структурного. На цій основі уточнене визначення поняття „організація облікового процесу” як сукупність дій облікових працівників, внаслідок яких забезпечується узгодженість та взаємодія методологічних (предмет і об’єкти, функції і завдання, елементи методу, прийоми та засоби обліку), технологічних (жива праця, предмети та засоби праці) та організаційно-структурних (форма обліку та структура облікової служби) елементів облікової системи задля вирішення поставлених перед обліком завдань.

  4. Визначені методологічні елементи організації управлінського обліку в сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах, в т.ч.: предмет і об’єкт обліку, в якості яких виступають заготівельна, сервісна, збутова та інформаційна діяльність і кооперативні відносини; завдання управлінського обліку в частині обліку витрат, доходів, якості і своєчасності наданих послуг та інших кооперативних зобов’язань, а шляхом аналізу практики ведення бухгалтерського обліку в діючих сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах - проблемні питання обліку, які необхідно вирішувати із застосуванням елементів методу бухгалтерського обліку.

  5. Особливості організації облікових робіт в обслуговуючих кооперативах вимагають доповнення приведених в Методичних рекомендаціях по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку малими підприємствами регістрів і документів обліку в частині обліку наданих послуг і розрахунків з членами кооперативу. Доцільно доповнити існуючі первинні документи Реєстром касових чеків за надані послуги, а також ввести в документооборот Журнал обліку потреб членів кооперативу (як регістр оперативного обліку) і Особовий рахунок члена кооперативу (як регістр аналітичного обліку до рахунків 41, 42, 67, 70), форми яких пропонуються.

  6. Для розрахунків з членами кооперативу доцільно використовувати рахунок 67 „Розрахунки з учасниками” з субрахунками: 671 „Розрахунки з членами кооперативу за внесками до пайового капіталу”, 672 „Розрахунки з асоційованими членами кооперативу за внесками до пайового капіталу”, 673 „Розрахунки з членами кооперативу за надані послуги”.

  7. Зроблено висновок, що особливості обліку послуг, витрат та доходів, а також розрахунків і кооперативних виплат в сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах диктують необхідність централізації облікових робіт в обліково-маркетинговому центрі, який виконуватиме, з одного боку, функцію інтегратора діяльності членів кооперативу в сферах заготівлі, збуту, сервісного обслуговування тощо, а з іншого – візьме на себе виконання не властивих їм операцій по стабілізації і поліпшенню виробничих і комерційних зв’язків між членами кооперативу і контрагентами. Запропоновано організаційну структуру обліково-маркетингового центру, яка передбачає функціонально узгоджену роботу двох секторів: обліково-розрахункового і маркетингового.

  8. В технологічному аспекті організації облікового процесу опрацьовані схеми економічних взаємовідносин кооперативу і відповідного відображення господарських операцій в обліку з використанням субрахунку 673 „Розрахунки з членами кооперативу за надані послуги”, в т.ч.: з своїми членами при виконанні заготівельних операцій без участі кооперативу в розрахунках; з своїми членами і постачальниками при виконанні заготівельних операцій за участю кооперативу в розрахунках; з своїми членами і покупцями при виконанні збутових операцій; при наданні обслуговуючим кооперативом сервісних послуг. Опрацьовано також порядок відображення в обліку кооперативних внесків та виплат.

  9. Опрацьована комп’ютерна технологія ведення управлінського обліку в сільськогосподарському обслуговуючому кооперативі з використанням АРМ бухгалтера – аналітика, яка дозволяє в автоматизованому режимі здійснювати всі трудомісткі розрахунки, організувати базу даних науково-технічної і ринкової інформації для використання її консультантами й спеціалістами кооперативу та суттєво підвищити рівень обліково – аналітичної роботи.

Запропоновані методичні підходи, організаційні і технологічні рішення апробовані і пройшли виробничу перевірку в сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах „Макарівський сільський сервісний центр” Київської області, “Попільнянський агроторговий дім” Житомирської області, „Західний” Рівненської області.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

1. Лангазова В.В. Роль расчетных центров при ведении учетно-аналитических работ в сельскохозяйственных предприятиях // Зб. наук. праць ЛДАУ.– Луганськ: Вид-во ЛДАУ: „Элтон-2”, 1999. - №4. - С. 219-220 - 0,08 д. а.

2. Лангазова В.В. Завдання обліку спільної фінансової і заготівельно-збутової діяльності сільськогосподарських товаровиробників // Зб. наук. праць ЛДАУ. Економічні науки. - Луганськ: Вид-во ЛДАУ: „Элтон-2”, 2000. - №8. - С. 104-107 - 0,2 д. а.

3. Лангазова В.В. Управлінський облік у регулюванні внутрішньогосподарських відносин у сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах // Економіка АПК. – 2002. - №8. - С. 115-119 - 0,39 д. а.

4. Лангазова В.В. Маркетингово-розрахунковий центр в діяльності обслуговуючих кооперативів // Економіка АПК. – 2002. - №12. - С. 89-92 - 0,3 д. а.

5. Лангазова В.В. Теоретичні засади організації облікового процесу в сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах // Науковий вісник НАУ. - Київ, 2002. - Вип. 51. - С. 261-264 - 0,2д.а.

6. Лангазова В.В. Організаційно-економічні особливості сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів як об’єктів обліку // Зб. наук. праць ЛДАУ. Економічні науки. - Луганськ: Вид-во ЛДАУ, „Элтон-2”, 2002. - №14. - С. 129-134 - 0,33 д. а.

7. Лангазова В.В. Особливості обліку формування капіталу в сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах // Зб. наук. праць ЛДАУ. – Луганськ, „Элтон-2”, 2004. - №37/49. - С. 355-359 - 0,24 д. а.

Тези доповідей

1. Лангазова В.В. Особенности организации финансовой и заготовительно-сбытовой деятельности сельскохозяйственных товаропроизводителей в современных условиях // Научные труды международной научно-практической конференции ученых России и Украины. – Луганск. – Москва. – Смоленск: - Изд-во ЛГАУ, МСХА, МАДИ(ТУ), СГПУ, 2000. - С. 31-33 - 0,16 д. а.

2. Лангазова В.В. Облік надання сервісних послуг в сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах / Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи. Ч.1. Проблеми адаптації бухгалтерського обліку АПК України до міжнародних правил та вимог. Збірник тез та виступів на міжнародній науково-практичній конференції / За ред. П.Т.Саблука, М.Я.Дем’яненка, В.М.Жука. - К.: ІАЕ, 2003. - С. 138-143 - 0,41 д. а.

Інші видання

1. Лангазова В.В. Розрахункові центри в ефективному використанні фінансових ресурсів підприємств сфери АПК // Інформаційні ресурси та їх використання в агропромисловому виробництві. Зб. наук. праць. – Київ: ІАЕ, 1999. - С. 124-125 - 0,1 д. а.