Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Загальна педагогіка, історія педагогіки і освіти


Драч Ірина Іванівна. Організація навчального процесу з розвитку творчого потенціалу студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації : дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Інститут вищої освіти АПН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Драч І.І. Організація навчального процесу з розвитку творчого потенціалу студентів вищих навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.01 – загальна педагогіка та історія педагогіки. – Інститут вищої освіти АПН України, Київ, 2005.

Дисертаційне дослідження присвячено проблемі організації навчального процесу з розвитку творчого потенціалу студентів як умови підготовки випускників ВНЗ до творчої професійної діяльності.

Уточнено зміст поняття “творчість”, “творчий потенціал особистості”, здійснено теоретичне обґрунтування його складових та їх показників.

Розкрито сутність організації навчального процесу з розвитку творчого потенціалу студентів. Розроблено та експериментально апробовано модель організації навчально-творчого процесу у ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації, яка містить концептуальну, змістову та технологічну складові і ґрунтується на: використанні пріоритетних наукових підходів до організації навчального процесу; оновленні структури управління; модернізації структури навчальних планів; використанні принципів науковості, диференційованості, індивідуальної та творчої спрямованості при відборі змісту навчання; використанні форм навчальних занять і методів навчання, спрямованих на розвиток творчого потенціалу студентів; організації самостійної та наукової роботи студентів; моніторингу рівня сформованості творчого потенціалу студентів та рівня творчої діяльності викладачів.

У ході дослідження доведено дієвість моделі організації навчально-творчого процесу у ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації. Запропоновано рекомендації щодо умов її впровадження в управління вищими навчальними закладами.

1.Розвиток творчого потенціалу студентів – важлива складова підготовки майбутніх фахівців до творчої професійної діяльності, що забезпечує в перспективі входження України до Європейського простору.

Цілеспрямоване, систематичне стимулювання мотивації до активної пізнавальної діяльності, розвитку творчих здібностей та відповідних характерологічних особливостей, надбання досвіду творчої діяльності сприяє виникненню у студентів потреби у творчості, активізує їх самопізнання та самовдосконалення, сприяє розвитку вмінь приймати рішення у нестандартних умовах.

У ході проблемно-цільового, системно-цілісного, системно-цільового методів дослідження, аналізу наукової літератури та узагальнення нормативно-правових документів ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації розкрито проблему організації навчального процесу з розвитку творчого потенціалу студентів.

Уточнення змісту поняття “творчий потенціал особистості” дало можливість визначити його основні компоненти такі, як: мотивація до активної пізнавальної діяльності, творчі здібності, досвід творчої діяльності, характерологічні особливості особистості; конкретизація змісту поняття “організація навчального процесу з розвитку творчого потенціалу студентів” – визначити умови, які забезпечують високий рівень організації навчально-творчого процесу у ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації; уточнення поняття “моніторинг” – обґрунтувати технологію вимірювання творчої діяльності викладачів на засадах кваліметрії.

2. Відповідно до проведеного дослідження в експериментальних ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації встановлено, що незважаючи на те, що більшість студентів відчувають потребу у розвитку власного творчого потенціалу, рівень організації навчально-творчого процесу є недостатнім у зв’язку з недостатніми: усвідомленням керівниками важливості проблеми, що досліджується; сформованістю потреби у покращенні знань щодо організації навчально-творчого процесу; розумінням актуальності суб’єкт-суб’єктних відносин між учасниками навчального процесу; застосуванням викладачами у навчальному процесі проблемно-дослідницького типу навчання, використанням ними активних форм та методів навчання.

Рівень сформованості творчого потенціалу студентів за запропонованою нами методикою оцінювання розраховується як середня арифметична величина коефіцієнтів розвитку його мотивації до активної пізнавальної діяльності, творчих здібностей, характерологічних особливостей та досвіду творчої діяльності. Встановлено, що середнє значення узагальненого коефіцієнту розвитку творчого потенціалу студентів в експериментальних ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації дорівнює 0,217 і є низьким.

3. Для створення освітнього середовища, в якому студенту надавалася б можливість розкриття свого творчого потенціалу, розроблена і впроваджена модель організації навчально-творчого процесу у ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації, яка складається з концептуальної, змістової та технологічної складових.

Пріоритетними підходами до організації навчально-творчого процесу визначено: гуманістичний, системний, особистісно орієнтований, акмеологічний, інноваційний; принципами відбору змісту навчального матеріалу, орієнтованого на розвиток творчого потенціалу студентів – науковості, диференційованості, індивідуальної та творчої спрямованості.

З метою вдосконалення організації навчально-творчого процесу, посилення контролю за її станом запропоновано оновити структуру управління ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації, до якої ввести посади заступника директора з навчально-методичної роботи та завідувача центру моніторингу рівня сформованості творчого потенціалу студентів. Обґрунтовано необхідність модернізації структури навчального плану щодо збільшення кількості навчальних годин на семінарські, практичні, лабораторні заняття та відбору активних форм та методів навчання.

Важливими складовими навчального процесу у ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації визначено самостійну і наукову роботу студентів та запропоновано технологію їх здійснення.

На основі розробки і обґрунтування моделі організації навчально-творчого процесу у ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації запропоновано концепцію організації навчального процесу з розвитку творчого потенціалу студентів, в якій ключове місце посідають завдання сучасної законодавчої бази вищої освіти України та Болонського процесу щодо посилення ролі самостійної та наукової роботи студентів, залучання їх до роботи в інноваційних проектах і програмах.

Експериментальна перевірка розробленої моделі підтвердила висунуту в дослідженні гіпотезу – рівень сформованості творчого потенціалу студентів контрольних груп підвищився. Значення узагальненого коефіцієнта рівня сформованості творчого потенціалу студентів в експериментальних групах зросло з 0,236 до 0,664.

4. Отримані у ході дослідження результати дали змогу розробити практичні рекомендації для керівників і викладачів ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації щодо застосування розробленої моделі в управлінні ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації та визначити заходи, що спрямовані на створення оптимальних умов організації навчально-творчого процесу: отримання релевантної інформації про стан організації навчального процесу з розвитку творчого потенціалу студентів та її аналіз; планування діяльності вищого навчального закладу, спрямованої на розвиток творчого потенціалу студентів; оновлення структури і змісту управління вищим навчальним закладом; оптимізація змісту і форм методичної роботи; визначення форм навчальних занять і методів навчання, спрямованих на розвиток творчого потенціалу студентів; організація наукової роботи студентів; організація самостійної роботи студентів, спрямованої на розвиток їх творчого потенціалу; моніторинг рівня сформованості творчого потенціалу студентів та рівня творчої діяльності викладачів.

Проведене дослідження не вичерпує всієї повноти проблеми підготовки випускників ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації до творчої професійної діяльності. Залишаються актуальними і потребують відповідної уваги з боку педагогічної науки такі напрями дослідження проблеми організації навчально-творчого процесу, як: психолого-педагогічна проблема готовності керівників і викладачів ВНЗ до організації навчально-творчої діяльності студентів, психолого-педагогічні засади розвитку творчих здібностей студентів.

Основні положення дисертації відображені у таких публікаціях

  1. Драч І.І. Організація навчального процесу з розвитку творчого потенціалу студентів вищих навчальних закладів //Проблеми освіти: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2004. – Вип. 35. – С. 187-194.

  2. Драч І.І. Самостійна робота студентів вищих навчальних закладів як важливий елемент сучасної підготовки фахівців //Нові технології навчання: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2004. – Вип. 37. – С. 86-91.

  3. Драч І.І. Формування творчої особистості у вищих навчальних закладах //Проблеми освіти: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2004. – Вип. 37. – С. 85-92.

  1. Драч І.І. Навчальний процес у вищому навчальному закладі як об’єкт акмеологічного дослідження //Нові технології: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2004. – Вип. 38.– С. 141-147.

  2. Драч І.І. Психолого-педагогічні аспекти втілення модульно-рейтингової системи //Проблеми освіти: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2000. – Вип. 22. – С. 57-61.

  3. Дьяченко Т.М.. Драч І.І., Подушко Л.О. Використання нових технологій навчання як елемент стратегії освіти //Нові технології навчання: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2000. – Вип. 25. – С. 162-165 (особистий внесок – 0,1 д.а.).

  4. Драч І.І. Драч І.М. Акмеологічний підхід до підготовки фахівців у ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації //Нові технології навчання: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2000. – Вип. 27. – С. 61-65 (особистий внесок – 0,2 д.а.).

  5. Соколов А.В., Драч І.І., Ісаєва І.А. Організаційно-методичні засоби забезпечення самостійної роботи студентів у ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації // Проблеми освіти: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2002. – Вип. 27. – С. 188-192 (особистий внесок – 0,2 д.а.).

  6. Драч І.І. Організація навчального процесу з розвитку творчого потенціалу студентів // Глобалізація і Болонський процес: проблеми і технології: Кол. моногр. – К.: МАУП, 2005. – С. 128-133.

  7. Драч І.І. Психолого-педагогічні умови впровадження модульно-рейтингової системи в технікумі // Психолого-педагогічні проблеми підготовки кадрів у системі ступеневої освіти: Матеріали наук. пр. конф. / Ред. Кол.: Н.Г.Ничкало /голова/ та ін. – К., 1999. – С. 71-77.

  8. Драч І.І. Формування творчої особистості студента у навчальному процесі – сучасна вимога постіндустріального суспільства //Гуманізація вищої освіти: філософські виміри: Зб. ст. за матеріалами ІV Міжнародної наук.-практ. конф. /За редакцією А.Ф.Словінської – Суми – Бердянськ, 2004. – С. 11-15.