Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Лихацька Катерина Віталіївна. Організація і методи управлінського обліку виробництва продукції овочівництва захищеного грунту: дисертація канд. екон. наук: 08.06.04 / Національний аграрний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Лихацька К.В. Організація і методи управлінського обліку виробництва продукції овочівництва захищеного ґрунту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.

Дисертацію присвячено дослідженню методологічних і організаційних передумов впровадження системи управлінського обліку в сільськогосподарських формуваннях з виробництва продукції овочівництва захищеного ґрунту. Встановлено загальні особливості застосування прогресивних методів обліку витрат в овочівництві захищеного ґрунту, досліджено ефективність системи внутрішньогосподарського планування як функції управління та способу попереднього контролю і оцінки ефективності управлінських рішень. Розроблено принципи побудови системи управлінської звітності та визначено підходи до автоматизації облікового процесу та внутрішньогосподарського планування і пропозиції щодо покращення інформаційного забезпечення менеджерів різних рівнів управління. Обґрунтовано доцільність виділення центрів відповідальності в досліджуваних підприємствах з урахуванням особливостей застосування принципів централізації або децентралізації управління.

У дисертації забезпечено теоретичне узагальнення і вирішення наукової проблеми, щодо організації та методики управлінського обліку в сільськогосподарських формуваннях по виробництву продукції овочівництва захищеного ґрунту, що дозволило сформулювати ряд висновків теоретичного та практичного характеру:

  1. Для нормального виконання функцій управління необхідна інформація, яку надає система управлінського обліку, що виявляє закономірності поведінки об’єктів управління і систематизує дані про всі види господарської діяльності підприємства, створюючи тим самим можливості підготовки і прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

  2. Особливістю овочівництва захищеного ґрунту, з точки зору специфіки технологічного процесу як об’єкта управлінського обліку є сезонність і тривалість виробничого процесу. Це впливає на те, що проводити оперативний аналіз на початку культурообороту можна лише за витратами, оскільки доходи в цей період відсутні. Система організації управління повинна передбачати чітку регламентацію функціональних прав, відповідальності, обов’язків керівників та спеціалістів різних рівнів управління. Розширення або звуження сфери діяльності впливає на організацію системи управлінського обліку.

3. На побудову обліку витрат та калькулювання (обчислення) фактичної собівартості продукції в системі управлінського обліку впливають технологія та організація конкретного виробництва, склад і структура окремих калькуляційних статей витрат, можливість їх аналітичного розкладання, прийнятий варіант методу обліку за ознаками повноти (повних або неповних витрат).

4. Вихідним пунктом ефективного управління витратами є аналіз структури витрат: необхідно не лише визначати питому вагу кожної статті витрат, але й оцінювати темпи змін її величини, з метою оцінки та виявлення витрат, що у подальшому можуть бути значимими. Особливу увагу необхідно приділяти витратам на матеріали та накладним витратам, аналізувати та виявляти шляхи можливої економії.

5. Однією з головних функцій системи управлінського обліку є планування стратегічних завдань підприємства і контроль за процесом їх виконання. Продуктом планування виступає бюджет. Для забезпечення ефективного контролю за допомогою звіту про виконання бюджету слід зіставляти фактичні результати з бюджетом, скоригованим з урахуванням фактичних обсягів виробництва та інших обставин. Вартість впровадження системи бюджетування може бути різною, в першу чергу вона залежить від стану економіки та рівня економічної роботи на підприємстві, готовності працівників економічних служб до переходу до впровадження бюджетування.

6. В сільськогосподарських формуваннях по виробництву продукції овочівництва захищеного ґрунту метод стандарт-кост знайшов своє відображення в основному при встановленні стандартів робочого часу. Технологія виробництва овочевої продукції практично унеможливлює застосування методу директ-кост, але підприємство, відшукуючи методи управлінського впливу, приходить до висновку про необхідність надання переваги вивченню та регулюванню виробничих процесів. В цьому аспекті знайшов розвиток оперативно-технічний облік, який можна розглядати як одну із складових управлінського обліку.

7. Центром витрат в даних формуваннях виступає бригада. Бригадиру, який її очолює, делеговані повноваження щодо забезпечення безперебійної роботи підпорядкованих йому ланок, забезпечення їх всіма видами ресурсів та послуг. Одночасно бригадир виконує і функції контролю. За умови автоматизації обліку та делегування йому повноважень обліку, як центри витрат можна виділяти ланки. Центром надходжень можна вважати відділи реалізації, центром псевдоприбутку - підприємство в цілому, центром інвестицій - підприємство в цілому. В якості нормативних показників використовувати інформацію системи бюджетування в поєднанні з деякими елементами нормативного обліку.

8. Для ефективного функціонування будь-якого підприємства необхідна оперативна звітність, як форма оберненого зв’язку. Створити систему управлінської звітності можна лише за наявності: масиву основних даних, узгодженості змісту та форми звітів, функціонального підходу до накопичення та підсумовування інформації.

9. Форми управлінської звітності можуть бути впроваджені оптимальним шляхом, тобто за рахунок удосконалення і зміни форм аналітичного обліку. В окремих випадках передумовою формування системи управлінської звітності має стати впорядкування документообороту і формування чітких документопотоків між центрами витрат, центрами відповідальності та центральною бухгалтерією.

10. Застосування комп’ютерної техніки покращує інформаційний доступ, координацію діяльності роботи підрозділів і вирішує значне коло внутрішніх управлінських проблем підприємства. Проведені нами дослідження ринку комп’ютерних програм та потенційних їх можливостей підтвердили деякі переваги застосування програми „1С:Підприємство 7.7” конфігурація „Виробництво + Послуги + Бухгалтерія для України”, яка орієнтована на ведення оперативного й бухгалтерського обліку, що в поєднанні із MS Excel є інструментом створення системи бюджетування. Вартість цього програмного продукту, підготовка кадрів та впровадження на підприємстві є доступними для підприємства середніх розмірів з виробництва овочів захищеного ґрунту.

Публікації автора:

1. Лихацька К.В. Контролінг як інструмент управління ефективністю виробництва// Розвиток науки про бухгалтерський облік. Збірник тез та текстів виступів на міжнародній науковій конференції. Частина II. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – С. 106 – 109.

  1. Лихацька К.В. Суть, місце та методологічна основа побудови управлінського обліку в системі управління// Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2001. – Вип. 35. - С. 306 – 309.

  2. Лихацька К.В. Відображення розрахунків в управлінській звітності// Науковий вісник Національного аграрного університету. –2001. – Вип. 37. – С. 208 – 212.

  3. Лихацька К.В. Бюджетування як спосіб контролю ефективності управлінських рішень// Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2001. – Вип. 43. – С. 225 – 228.

  4. Лихацька К.В. Світовий досвід обліку витрат// Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2002. – Вип. 56. – С. 222 – 224.

  5. Лихацька К.В. Методологія обліку витрат на виробництво// Вісник ХНАУ. – Харків: ХНАУ, 2002. - № 8. – С. 213 – 216.