Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Смолярчук Мирослава Василівна. Оптимізація використання земельних ресурсів у ринкових умовах (на прикладі Львівської області) : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Смолярчук М. В. Оптимізація використання земельних ресурсів у ринкових умовах (на прикладі Львівської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища – Національний університет біоресурсів і природокористування України, Київ, 2009.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і практичних аспектів оптимізації використання земельних ресурсів у ринкових умовах з використанням методів математичного програмування.

У роботі на основі постановочного завдання оптимізаційної моделі землекористування з гнучкими граничними обмеженнями розроблено базову гіпотезу, змінні, обмеження, поняття і сутність екологічних та економічних показників як компонентів цільової функції. Модель розширена додатковими обмеженнями, параметри яких гнучко відображають конкретні виробничі ситуації.

Удосконалено методологічні та методичні основи нечіткого моделювання в частині оптимізації розміщення об’єктів рекреації. На засадах нечіткої логіки дані пропозиції щодо оптимізації структури землекористування. Запропоновані методичні підходи до оцінки екологічної стійкості ландшафтів під впливом лісових угідь.

Набули подальшого розвитку науково-методичні підходи щодо інформаційного забезпечення землекористування в ринкових умовах.

Запропоновано використання екологічного імперативу при оптимізації використання земельних ресурсів.

У дисертації, яка є завершеною науковою роботою, здійснено теоретичне узагальнення, що полягає в поглибленні теоретичних засад і розробці практичних способів екологічної та економічної оптимізації використання земельних ресурсів на основі використанням методів математичного моделювання.

Результати дослідження дають змогу зробити такі висновки теоретичного, методичного та науково-практичного характеру:

1. Обґрунтовано, що ефективне використання земельних ресурсів є одним із визначальних чинників економічного розвитку та екологічної безпеки. Тому оптимізація в екологічному, економічному та соціальному аспектах використання земельних ресурсів є основою формування сприятливого територіального середовища та збереження властивостей природних ландшафтів.

2. Доведено, що керуюча підсистема управління здійснює процес управління земельними ресурсами, маючи ієрархічні структури.

Для здійснення процесу управління, потрібно, щоб забезпечувалися такі основні умови:

наявність причинно-наслідкових залежностей і принципу зворотного зв’язку;

наявність у системі параметрів, вплив на які дасть змогу змінювати їх стан;

цілісність і сталість самокерованої системи;

здатність системи реагувати на дії суб’єктів управління.

У процесі управління особливе місце належить причинно-наслідковій залежності, тобто можливість переходу з одного стану в інший, оскільки впорядкування систем може здійснюватись тільки там, де існує така залежність. Цей процес є прямою протилежністю процесу дезорганізації і, власне, уможливлює стабілізацію системи, забезпечує її розвиток і досягнення поставленої мети. Процес управління можливий тільки за умови зворотного зв’язку за схемою „суб’єкт управління – об’єкт управління – суб’єкт управління”. Тобто, суб’єкт управління повинен отримати інформацію про досягнення (чи недосягнення) ефекту від об’єкта управління, належно її оцінити та скоригувати своє рішення, аби система діяла в заданому режимі.

3. Обґрунтовуються принципи управління земельними ресурсами, які є історичною категорією, тому вони постійно змінюються, доповнюються з розвитком продуктивних сил і вдосконалення земельних відносин. Із зміною земельних відносин, в результаті яких виникли комунальна, приватна і державна форми власності, отримала розвиток багатоукладна економіка, деякі з цих принципів втратили своє значення, натомість з’явились інші. Вважаємо, що відомі принципи слід доповнити принципом екологічного імперативу, який означає, що при вирішенні соціально-економічних та інших завдань передусім вирішуються питання екологічні. Тобто за інших однакових умов перевагу потрібно надавати тому варіанту використання землі, при якому буде завдано мінімальних збитків навколишньому середовищу.

4. У процесі проведення земельної реформи виникло завдання максимального задоволення економічних інтересів землевласників і землекористувачів, ефективного використання виробничого потенціалу господарств та закріплених за ними угідь із дотриманням природоохоронних вимог, особливо режимів та умов використання земель.

Упродовж нетривалого періоду відбулися суттєві зміни в земельних відносинах. Відбувся перерозподіл земель сільськогосподарського призначення між суб’єктами землекористування, зростає їх кількість. У сільському господарстві створено правові й економічні умови для трансформації наявних сільськогосподарських підприємств у нові агроформування, які здатні адаптуватися до нових ринкових умов.

5. Обґрунтовано, що системний підхід у землеустрої відображається у комплексному вивченні земельних ресурсів і тієї частини середовища, що визначає необхідні умови їх існування. Системному підходу у землекористуванні найбільше відповідає землевпорядкування території агроформування, на основі об’єктивних ландшафтних систем. Це означає, що землеустрій має грунтуватись не тільки на врахуванні комплексу природно-економічних та інших умов, але й на пізнанні закономірностей будови ландшафтів, процесів, які в них відбуваються, вмінні дати прогнозний аналіз змін у ландшафтах на певний період часу, які виникають під впливом антропогенної дії.

6. Доведено доцільність застосування математичного моделювання для оптимального розміщення об’єкта рекреації з визначенням якісних ознак та проектних вимог при цьому. На основі експертних оцінок проводяться ранжування варіантів за кожним із шести чинників (віддаленість до районного центру, наявність лісових масивів, конфігурація земельної ділянки, наявність шляхосполучення, наявність водних джерел та рельєф місцевості), що впливають на розміщення об’єкта рекреації.

Застосування методів нечіткого програмування дає управлінцю механізм для прийняття обгрунтованого рішення щодо використання земельних ресурсів.

7. Пропонується в землекористуванні застосовувати лінійні оптимізаційні моделі з гнучкими граничними обмеженнями. Таке формулювання завдання планування доцільне, тут є змога користуватися звичайними обчислювальними методами пошуку оптимальних розв’язків. Пропозиція ґрунтується на тому, що багато нечітких за своєю природою моделей можна описати детермінованим чином і що недолік точності моделі компенсується її гнучкістю.

8. Сформована базова модель завдання землекористування, яка може бути розширена завдяки додавання змінних та обмежень (ураховують можливу трансформацію угідь, взаємозаміну кормів, вдосконалення структури машинно-тракторного парку тощо). Для господарств, де тваринництво є допоміжною галуззю і не відіграє провідної ролі, може бути поставлена часткове економіко-математичне завдання визначення структури посівних площ згідно із заданою кількістю поголів’я худоби.

9. Пропонується визначення оптимального варіанта використання земель у сільськогосподарському підприємстві здійснювати через побудову та вирішення моделі нечіткого математичного програмування оптимізації структури сільськогосподарського виробництва.

10. Обгрунтовано пропозиції щодо екологічної стійкості ландшафтів. Доведено, що загальна площа сприятливого екологічного впливу лісів на навколишні землі на 40 % перевищує площу самих лісових угідь. Фактично цей показник значно вищий, тому що ширина захисної смуги розрахована для ділянок квадратичної форми. Найбільш ефективний екологічний вплив у групі ділянок розміром від 6 до 20 га, де площа сприятливого впливу вдвічі перевищує площу лісу. Тобто спростовується традиційний погляд на те, що ведення лісового господарства в системі агропромислового комплексу неефективне через їх малопродуктивність і розпорошеність серед інших земельних, особливо, сільськогосподарських угідь. Доведено, що саме такі лісові площі виконують важливу екологічну роль, захищаючи прилеглі угіддя від ерозії грунтів, сприяючи підвищенню їх продуктивності.

Публікації автора:

Монографії та наукові брошури

1. Смолярчук М. В. Аналіз та оцінка використання земель / М. В. Смолярчук // А. Я. Сохнич, П. П. Колодій Смолярчук [монографія] Еколого-економічне управління землекористуванням.– Львів : Українські технології, 2005. – 170 с. (автором здійснено аналіз та оцінку використання земель Львівської області).

2. Наукові і методичні основи управління земельними ресурсами / [А. Я. Сохнич, В. В. Горлачук, Л. М. Тібілова, Д. І. Солярчук, Г. К. Лоїк і ін.] : монографія. – Львів : Українські технології, 2007. – 280 с. (автором дані пропозиції щодо оптимізації територіальної структури землекористування).

3. Петришин А.Г., Ефективність управління земельними ресурсами у Львівській області / А. Г. Петришин, А. Я. Сохнич, О. Ф. Ковалишин, М. В. Смолярчук. – Львів : Українські технології, 2004. – 56 с. (автором дані пропозиції щодо підвищення ефективності управління земельними ресурсами у Львівській області).

4. Сохнич А.Я. Аспекти підготовки інформації і прогнозування використання земельних ресурсів : наукова брошура / А. Я. Сохнич, Ю.Д. Солярчук, М.В. Смолярчук. – Львів : Українські технології, 2008. – 81 с. (автором дані пропозиції щодо прогнозування використання земельних ресурсів).

Наукові статті у фахових виданнях

5. Смолярчук М. В. Формування і розвиток ринку землі в Україні : зб. наук. пр. Луганського НАУ. – Луганськ. – 2004. – С. 332–333. – (Серія „Економічні науки” № 34(46).

6. Сохнич А.Я. Системи підтримки прийняття рішень / А. Я. Сохнич, М. В. Смолярчук, О. А. Сохнич // збірник наукових праць Донецького державного університету управління: „Проблеми управління природокористуванням”, Т.VI, вип. 57. – 2005 – С. 39–46. (автором дані пропозиції щодо застосування математичного моделювання у землекористуванні).

7. Лоїк Г.К. Впливові чинники управління територіальним розвитком міста / Г. К. Лоїк, І. Г. Тарасюк, М. В. Смолярчук // Вісник Львівського державного аграрного університету : Землевпорядкування і земельний кадастр. – Львів, 2005. – № 8. – С. 20–23. (автором проведений аналіз чинників управління територіальним розвитком міста).

8. Тарасюк І. Г. Методико-проектні етапи розподілу території мікрорайону (кварталу) міста / І. Г. Тарасюк, Д. І. Солярчук, М. В. Смолярчук // Вісник Львівського державного аграрного університету : Землевпорядкування і земельний кадастр. – Львів, 2005. – № 8. – С. 23–27. (автором дані пропозиції щодо методико-проектних етапів розподілу території міста).

9. Смолярчук М. В. Тенденції землекористування у Львівській області / М. В. Смолярчук // Екологізація економіки як інструмент сталого розвитку в умовах конкурентного середовища. – Львів : НЛТУУ. – 2005. – С. 491–494.

10. Сохнич А. Я. Методологічні засади оптимізації землекористування / А. Я. Сохнич, М. В. Смолярчук, О. А. Сохнич // Екологізація економіки як інструмент сталого розвитку в умовах конкурентного середовища. – Львів : НЛТУУ. – 2005. – С. 503–511. (автором обґрунтовані засади оптимізації землекористування).

11. Сохнич О. А. Розвиток системи земельно-кадастрової інформації / О. А. Сохнич, Т. О. Євсюков, М. В.Смолярчук // Науковий вісник : збірник науково-технічних праць. – Львів : Національний лісотехнічний університет. – 2005, вип. 15.3. – С. 184–190 (автором обґрунтовані засади інформаційного забезпечення землекористування).

12. Сохнич А. Я. До питання оптимізації землекористування / А. Я. Сохнич, М. В. Смолярчук // Науковий вісник національного аграрного університету. – К., 2006. – № 104. – С. 180–184. (автором дані пропозиції щодо оптимізації землекористування).

13. Актуальні аспекти оптимізації землекористування / [А. Я. Сохнич, Ю. Д. Солярчук, М. В. Смолярчук, О. А. Сохнич] // Вісник Львівського державного аграрного університету : Землевпорядкування і земельний кадастр. – Львів, 2006. – № 9. – С. 3–7. (автором дані пропозиції щодо оптимізації землекористування).

14. Смолярчук М. В. Удосконалення ринку землі / М. В. Смолярчук // Вісник Львівського державного аграрного університету : Землевпорядкування та кадастр. – Львів, 2006. – № 9. – С. 36–40.

15. Сохнич А. Я. Теоретико-методологічні засади управління земельними ресурсами / А. Я. Сохнич, М. В. Смолярчук, Ю. Д. Солярчук // Вісник Львівського ДАУ : Економіка АПК. – Львів, 2006. – № 13. – С. 619–624. (автором дані пропозиції щодо оптимізації землекористування).

16. Смолярчук М. В. Вплив лісових угідь на екологічну стійкість ландшафтів / М. В. Смолярчук // Землеустрій і кадастр. – 2006. – № 3. – С. 36–43.

17. Сохнич А.Я., Смолярчук М.В., Сохнич О.А. Аспекти екологізації землекористування // Збірник наукових праць Донецького державного університету управління : „Управління соціально-економічним розвитком територій та підприємств”. – 2006. – Т. VII. – Вип. – 64. – С. 170–175. (автором дані пропозиції щодо вдосконалення землекористування).

18. Сохнич А. Я Планування території на місцевому рівні в умовах земельної реформи / А. Я. Сохнич, І. Г. Тарасюк, М. В. Смолярчук // Вісник Львівського державного аграрного університету : Землевпорядкування і земельний кадастр. – Львів, 2007. – № 10. – С. 43–46. (автором дані пропозиції щодо вдосконалення землекористування).

19. Смолярчук М. В. Інвестиції в земельній політиці держави / М. В. Смолярчук // Вісник Львівського державного аграрного університету : Землевпорядкування і земельний кадастр. – Львів, 2008. – № 11. – С. 224–227.

20. Тенденції трансформації землекористування / [А. Я. Сохнич, І П. Соловій, М. В. Смолярчук, В. І. Щербатий] // Вісник Львівського державного аграрного університету : Землевпорядкування і земельний кадастр. – Львів, 2007. – № 10. – С. 23–36. (автором дані пропозиції щодо вдосконалення землекористування).

21. Управління землекористуванням / [Д. І. Солярчук, Ю. Д. Солярчук , І. Г. Тарасюк, М. В. Смолярчук] // Вісник Львівського державного аграрного університету : Землевпорядкування і земельний кадастр. – Львів, 2005. – № 8. – С. 30–34. (автором дані пропозиції щодо вдосконалення землекористування).

Тези та інші публікації

22. Смолярчук М. В. Проблеми управління земельними ресурсами в ринкових умовах / Смолярчук М. В. // матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта 2004”. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 10 – 25 лютого 2004. – С. 70–71. (Т. 71. – Будівництво та архітектура).

23. Смолярчук М. В. Проблеми раціонального використання і охорони земель / М. В. Смолярчук // матеріали Круглого столу „Управління земельними ресурсами в умовах ринкової економіки”, 21 травня 2004. – Львів : Львівський державний аграрний університет. – С. 198–200.

24. Смолярчук М. В. Реформування земельних відносин у Львівській області / М. В. Смолярчук // матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Екологізація економіки як інструмент сталого розвитку в умовах конкурентного середовища”, 22–23 вересня 2005. – Львів : Національний лісотехнічний університет. – С. 159–161.

25. Смолярчук М. В. Аспекти оптимізації землекористування / М. В. Смолярчук // матеріали Круглого столу „Управління земельними ресурсами в контексті стратегії сталого розвитку”, 25 – 26 листопада 2005. – К. : НАУ. – С. 48–50.

26. Смолярчук М. В. Аспекти раціонального використання і охорони земельних угідь / М. В. Смолярчук, О. А. Сохнич // матеріали Круглого столу „Управління земельними ресурсами в контексті стратегії сталого розвитку”, 25–26 листопада 2005. – К. : НАУ. – С. 77–81.

27. Смолярчук М. В. Розвиток земельних відносин у Львівській області / М. В. Смолярчук // Матеріали міжнародної науково-практичної Інтернет-конференції „Наука–2006”, 4–8 квітня 2006. – Львів : Львівський державний аграрний університет. – C. 86–90.

28. Смолярчук М. В. Аспекти становлення ринку землі в Україні / М. В. Смолярчук, А. В. Смолярчук // матеріали міжнародної науково-практичної Інтернет-конференції „Наука–2006”, 4–8 квітня 2006 року. – Львів : Львівський державний аграрний університет. – C. 151–153. (автором дані пропозиції щодо вдосконалення землекористування).

29. Смолярчук М. В. Вдосконалення використання та охорони земель / М. В. Смолярчук // матеріали Міжнародної наукової конференції „Земельні відносини і просторовий розвиток в Україні”, 13–14 квітня 2006. – К. : НАН України, Рада по вивченню продуктивних сил України. – С. 190–191.

30. Смолярчук М. В. Аспекти реформування в аграрному секторі економіки України / М. В. Смолярчук // тези доповідей на науково-практичній конференції „Проблеми забезпечення законності у сфері земельних та аграрних правовідносин”, 19–20 травня 2006. – Львів : Львівський університет внутрішніх справ. – С. 15–17.

31. Смолярчук М. В. Основні етапи реформування земельних відносин у Львівській області / М. В. Смолярчук // матеріали Міжнародної науково-методичної конференції „Географічні інформаційні системи в аграрних університетах”, 14–15 вересня 2006. – Херсон : Айлант. – С. 72–73.

32. Смолярчук М.В. Вдосконалення землекористування Львівської області // матеріали Міжнародного науково-практичного форуму „Теорія і практика розвитку АПК”, 19 – 20 вересня 2006. – Львів : Львівський державний аграрний університет. – С. 18–20.

33. Сохнич А. Я. Формування екологічно-стійких ландшафтів / А. Я Сохнич, Л. М. Тібілова, М. В. Смолярчук // Вчені Львівського державного аграрного університету – виробництву : каталог наукових розробок. – Вип..7. – Львів : Львівський державний аграрний університет, 2007. – С. 112–114. (автором дані пропозиції щодо вдосконалення землекористування).

34. Сохнич А. Я. Застосування ігрових моделей у землеустрої / А. Я. Сохнич, М. В. Смолярчук // Вчені Львівського національного аграрного університету – виробництву : каталог наукових розробок. – Вип..8. – Львів : Львівський державний аграрний університет, 2008. – С. 102–104. (автором дані пропозиції щодо застосування математичного моделювання у землекористуванні).

35. Смолярчук М. В. Управління землями рекреаційного призначення / М. В. Смолярчук // Вчені Львівського національного аграрного університету – виробництву : каталог наукових розробок. – Вип..8. – Львів : Львівський державний аграрний університет, 2008. – С. 106–107.

Підручники та навчальні посібники

36. Лоїк Г. К. Розпланування та забудова території сільських населених пунктів і фермерських господарств Г. К. Лоїк, І. Г. Тарасюк, М. В. Смолярчук, А. В. Степанюк [навч. посіб.]. – К, 2008. – 450 с. (автором дані пропозиції щодо вдосконалення землекористування).

37. Менеджмент у землеустрої : інформаційні технології : навч. посіб. / [А. Я. Сохнич, В. А. Скороходов, І. М. Худякова, А. В. Наход, М. В. Смолярчук] / За ред. А. Я. Сохнича. – Львів: ПП „Арал”, 2008.- 230 с. . (автором дані пропозиції щодо застосування інформаційних технологій в землекористуванні).

38. Смолярчук М. В. Створення кадастрових планів / М. В. Смолярчук // А. Я. Сохнич, В. В. Горлачук, Є. І. Смірнов, О. А. Сохнич Моніторинг земель : технологічні засади [навч. посіб.].– Львів, Українські технології, 2005. – С. 92–108. (автором дані пропозиції зІ створення кадастрових планів як основи землекористування).

39. Смолярчук М. В. / Державний контроль за раціональним використанням, охороною та відтворенням водних ресурсів / А. Я. Сохнич, Колодій П. П. Державний контроль за використанням і охороною земель [навч. посіб.]. – Львів : Українські технології, 2005. – С. 60–78. (автором дані пропозиції щодо вдосконалення землекористування).

40. Смолярчук М. В. Предмет і завдання науки „Моніторинг земель” // А. Я. Сохнич , М. С. Богіра, В. В Горлачук, Д. І. Солярчук, І. М. Песчанська Моніторинг земель [підручник]. – Львів : Компанія Манускрипт, 2008. – С. 7–15. (автором дані пропозиції щодо моніторингу земель як основи їх раціонального використання).

41. Управління земельними ресурсами : регулювання земельних відносин : навч. посіб. / [А. Я. Сохнич, В. В. Горлачук, А. В. Наход, І. М. Песчанська, М. В. Смолярчук]. – Львів, 2008. – 255 с. (автором дані пропозиції щодо оптимізації землекористування).