Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Грем Оксана Юріївна. Оптимізація фармацевтичної допомоги хворим на цукровий діабет 2 типу (модель діяльності клінічного провізора) : дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. — Л., 2007. — 191арк. — Бібліогр.: арк. 171-191.



Анотація до роботи:

Грем О.Ю. Оптимізація фармацевтичної допомоги хворим на цукровий діабет 2 типу (модель діяльності клінічного провізора). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького МОЗ України, Львів, 2007.

Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню та розробці моделі діяльності клінічного провізора на амбулаторному та стаціонарному рівнях надання медичної допомоги для оптимізації фармацевтичної допомоги хворим на цукровий діабет 2 типу. Опрацьована у контексті фармацевтичної опіки з використанням системного підходу, включає програму виявлення, аналізу, вирішення та попередження лікозалежних проблем, а також методику експертної оцінки якості фармакотерапії на прикладі класу хвороб. В роботі обґрунтовано принципи раціонального вибору пероральних цукрознижуючих засобів з врахуванням їх клініко-фармакологічних та клініко-фармацевтичних властивостей, визначено основні фактори, які зумовлюють виникнення лікозалежних проблем у амбулаторних хворих з цукровим діабетом 2 типу, ідентифіковано та систематизовано лікозалежні проблеми за пріоритетністю їх вирішення, визначено цільові групи щодо фармацевтичної опіки в моделі діяльності клінічного провізора на амбулаторному та стаціонарному рівнях надання медичної допомоги. Проведено фармакоекономічну оцінку нераціональної фармакотерапії, що дозволило прогнозувати економічну ефективність фармацевтичної опіки клінічного провізора в стаціонарі.

У дисертації узагальнено розробку принципово нової для охорони здоров’я України моделі діяльності клінічного провізора, впровадження елементів якої довело її клінічну та економічну ефективність.

Проведеним дослідженням встановлено незадовільний ступінь обізнаності амбулаторних хворих на цукровий діабет 2 типу щодо захворювання та його лікування, значення клініко-фармакологічних та клініко-фармацевтичних властивостей цукрознижуючих засобів для їх раціонального вибору, наявність некоректності фармакотерапії у типовій стаціонарній медичній практиці, що зумовлює виникнення у пацієнтів лікозалежних проблем, зниження ефективності, безпеки та якості лікування, що потребувало наукового обґрунтування та розробки принципово нової для охорони здоров’я України моделі діяльності клінічного провізора, впровадження елементів якої довело її клінічну та економічну ефективність.

1. Порівняльне маркетингове дослідження роздрібного сегменту фармацевтичного ринку України щодо групи цукрознижуючих засобів засвідчило, що основну частку (близько 80%) у структурі їх споживання займають пероральні базисні засоби для фармакотерапії цукрового діабету 2 типу, з пріоритетом групи похідних сульфонілсечовини та найчастішим застосуванням глібенкламіду (манініл 5), гліклазиду MR (діабетон MR) та глімепіриду (амарил), відповідно. На основі диференціації їх клініко-фармакологічних і клініко-фармацевтичних властивостей та порівняння вартості, науково обґрунтовано принципи раціонального вибору цукрознижуючих засобів для індивідуалізованої фармакотерапії цукрового діабету 2 типу, як способу попередження лікозалежних проблем.

2. Встановлено основні фактори виникнення лікозалежних проблем у амбулаторних хворих з цукровим діабетом 2 типу: недостатні знання пацієнтів про захворювання та лікарські засоби; недотримання немедикаментозних заходів корекції; несистематичне проведення особистого моніторингу та нераціональне застосування цукрознижуючих засобів пацієнтами; незадовільний комплаєнс – близько хворих пропускали приймання ліків, що було пов’язане з видом лікарського засобу, який вони застосовували (Р<0,01).

3. Ідентифіковано та систематизовано основні групи лікозалежних проблем у амбулаторних хворих з цукровим діабетом 2 типу, більшість з яких вимагають термінового вирішення (близько 60%) та майже у 90%, пов’язані з пацієнтами – їх недостатніми знаннями щодо захворювання та методів лікування, що визначило їх пріоритетною цільовою групою щодо фармацевтичної опіки в моделі діяльності клінічного провізора на амбулаторному рівні надання медичної допомоги.

4. Вперше проведена ідентифікація та диференціація лікозалежних проблем дозволила сформувати втручання клінічного провізора та розробити його фахову документацію для підвищення якості медичної (фармацевтичної) допомоги на амбулаторному рівні.

5. Опрацьована методика експертної оцінки якості фармакотерапії на прикладі класу хвороб, як важлива складова моделі діяльності клінічного провізора, дозволила визначити економічний аспект нераціональної фармакотерапії, що попередньо дозволяє прогнозувати економічну ефективність фармацевтичної опіки клінічного провізора при усуненні виявленої некоректності медикаментозного лікування.

6. Встановлення пріоритетної цільової групи щодо фармацевтичної опіки в моделі діяльності клінічного провізора в стаціонарі – лікарі та інший медичний персонал, розробка відповідного проекту його фахової документації стосовно виявлення некоректностей фармакотерапії та пропозицій їх усунення дозволяє покращувати якість медичної (фармацевтичної) допомоги хворим на цукровий діабет 2 типу на стаціонарному рівні її надання.

7. Запропонована модель діяльності клінічного провізора може бути рекомендована для впровадження у будь-якому лікувально-профілактичному закладі та регіоні України, а також для підготовки клінічних провізорів на до- та післядипломному етапах.

Публікації автора:

У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК України:

1. Тіазолідиндіони – новий клас протидіабетичних лікарських засобів / Р.Б. Лесик, О.В. Владзімірська, В.Ю. Пачовський, О.Ю. Грем // Клінічна фармація. – 2001. – Том 5, №3. – С. 8-12. (Особистий внесок: узагальнено дані про основні та додаткові фармакологічні ефекти тіазолідиндіонів, як цукрознижуючих засобів)

2. Інгібітори альдозоредуктази – перспективна група лікарських засобів у фармакотерапії ускладнень цукрового діабету / Б.С. Зіменковський, Р.Б. Лесик, О.Ю. Грем, І.П. Чикайло, І.М. Гаврилюк // Клінічна фармація. – 2003. – Том 7, №2. – С. 65-68. (Особистий внесок: систематизовано інформаційні потоки щодо ролі альдозоредуктази у виникненні ускладнень цукрового діабету)

3. Грем О.Ю., Калинюк Т.Г. Значення біофармацевтичних властивостей лікарських засобів для покращення якості та ефективності фармакотерапії цукрового діабету 2 типу // Вісник Фармації. – 2005. – №3(43). – С. 51-54. (Особистий внесок: обґрунтовано роль біофармацевтичних чинників та новітніх технологій у підвищенні ефективності, безпеки та якості фармакотерапії цукрового діабету 2 типу)

4. Грем О.Ю. Роль клінічного провізора у забезпеченні раціональної гіпотензивної терапії хворих на цукровий діабет 2 типу // Актуальні питання медицини і фармації – 2006: Зб. наук. пр. – Запоріжжя: Вид-но ЗДМУ, 2006. – С. 239-240.

5. Грем О.Ю., Калинюк Т.Г. Вплив фармакокінетичних параметрів на раціональність фармакотерапії цукрового діабету 2 типу // Фармацевтичний журнал. – 2007. – №4. – С. 93-99. (Особистий внесок: обґрунтовано роль фармакокінетичних параметрів у раціональному виборі лікарських засобів для фармакотерапії цукрового діабету 2 типу, визначено їх вплив на комплаєнс)

Інші науково-методичні видання:

1. Роль і місце клінічного провізора в лікувально-профілактичному закладі: Методичні рекомендації / А.Б. Зіменковський, В.М. Пономаренко, О.Ю. Грем. – Київ, 2005. – 27 с. (Особистий внесок: обґрунтовано значення багатовекторної фармацевтичної опіки в діяльності клінічного провізора у лікувально-профілактичному закладі)

2. Участь клінічного провізора в організації та впровадженні раціонального фармацевтичного менеджменту у багатопрофільній лікарні: Методичні рекомендації / А.Б. Зіменковський, В.М. Пономаренко, О.Ю. Грем. – Київ, 2005. – 54 с. (Особистий внесок: обґрунтовано роль клінічного провізора у забезпеченні раціонального використання ліків. Розроблено приклад аналітично-інформаційної оцінки лікарських засобів)

3. Формулярна система України: концептуальні підходи розробки та впровадження: Методичні рекомендації / В.М. Пономаренко, А.Б. Зіменковський, О.Ю. Грем. – Київ, 2005. – 31 с. (Особистий внесок: розроблено структуру переліку лікарських засобів)

4. Способи досягнення ефективності та безпечності лікування цукрового діабету 2-го типу / О.Ю. Грем, О.О. Сергієнко, Т.Г. Калинюк, П.Л. Свердан // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. – Том 7, №1/2. – С. 243-244. (Особистий внесок: проведено фармакокінетичні розрахунки при індивідуалізованій цукрознижуючій терапії, узагальнено роль модифікації лікарської форми в оптимізації фармакокінетичних параметрів)

5. Пономаренко В.М., Зіменковський А.Б., Грем О.Ю. Економічні аспекти нераціональної фармакотерапії // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2005. – №3. – С. 66-70. (Особистий внесок: опрацьовано методику економічної оцінки нераціональної фармакотерапії)

6. Стандартизація підготовки клінічного провізора в інтернатурі як перспективна модель підвищення якості надання медичної допомоги населенню України / В.М. Пономаренко, А.Б. Зіменковський, О.Ю. Грем, Л.Є. Зарума // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2006. – №3. – С. 86-89. (Особистий внесок: аналіз досвіду підготовки клінічних провізорів у США на післядипломному рівні та методології фармацевтичної опіки при різних нозологіях, різним категоріям пацієнтів)

У матеріалах з’їзду, науково-практичних конференцій в Україні:

1. Калинюк Т.Г., Сергієнко О.О., Грем О.Ю. Фармацевтична опіка хворих при відпуску пероральних цукрознижуючих засобів // Клінічна фармація в Україні: Матер. ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, Харків 19-20 листопада 2002р. – Х., 2002. – С. 176 с. (Особистий внесок: визначено складові фармацевтичної опіки хворих на цукровий діабет 2 типу)

2. Грем О.Ю., Калинюк Т.Г., Сергієнко О.О. Сучасні принципи лікування цукрового діабету 2 типу // Матер. Пленуму асоціації ендокринологів України. Львів 22-23 травня 2003р. – Львів, 2003. – С. 28-29. (Особистий внесок: досліджено значення фармакокінетичних та біофармацевтичних чинників при виборі цукрознижуючих засобів)

3. Грем О., Калинюк Т. Статини у раціональній фармакотерапії цукрового діабету 2 типу та фармацевтична опіка // Лекарства человеку. Современные проблемы создания, исследования и апробации лекарственных средств: Матер. Всеукраинской научно-практической конференции с международным участием. Харьков 3 февраля 2005 г. – Х.: Изд-во НФаУ, 2005. – С. 32-34. (Особистий внесок: систематизовано принципи вибору гіполіпідемічних засобів для індивідуалізованої фармакотерапії. Розроблено алгоритм фармацевтичної опіки при застосуванні ловастатину)

4. Грем О.Ю., Калинюк Т.Г. Роль клінічного провізора у процесі фармакотерапії цукрового діабету 2 типу // Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України: Матер. VI Національного з’їзду фармацевтів України. Харків, 28-30 вересня 2005р. – Х.: Вид-во НФаУ, 2005. – С. 655-657. (Особистий внесок: проаналізовано фармацевтичний ринок цукрознижуючих засобів в Україні, проведено порівняння їх різних лікарських форм, визначено завдання клінічного провізора щодо підвищення комплаєнсу хворих)

5. Грем О.Ю. Досвід спільної діяльності лікаря та клінічного провізора, спрямованої на покращення якості надання медичної допомоги хворим на цукровий діабет 2-го типу // Ліки та життя: IV Міжнар. Медико-фармацевтичний конгрес. Київ, 6-9 лют. 2007р. – К., 2007. – С. 59.

6. Грем О.Ю., Зіменковський А.Б. Доказова база діяльності клінічного провізора при оцінці якості медичної допомоги в неврології // Ліки та життя: IV Міжнар. Медико-фармацевтичний конгрес. Київ, 6-9 лют. 2007р. – К., 2007. – С. 62. (Особистий внесок: систематизовано доказові джерела для здійснення оцінки якості медичної допомоги клінічним провізором)

7. Зіменковський А.Б., Грем О.Ю. Взаємозв’язок якості медичної допомоги та ефективності системи фармаконагляду // Ліки та життя: IV Міжнар. Медико-фармацевтичний конгрес. Київ, 6-9 лют. 2007р. – К., 2007. – С. 116-117. (Особистий внесок: узагальнено роль клінічного провізора у системі фармаконагляду, як експерта з питань якості фармакотерапії)

8. Грем О.Ю. Роль клінічного провізора у раціональному застосуванні пероральних цукрознижуючих засобів // Клінічна фармація в Україні: VI Всеукраїнська науково-практична конференція. Харків, 15 лют. 2007р. – Х., 2007. – С.58-59.

У матеріалах конгресу, симпозіуму, науково-практичних конференцій закордоном:

1. Hrem O. Pharmaceutical care of patients with type 2 diabetes mellitus // XLI Ogуlnopolska i VII Miкdzynarodowa Konferencja Studentуw Medycyny, Krakуw, Polska, 4-5 kwietnia 2003 r. – Krakуw, 2003. – S. 30.

2. Hrem O. Role of biopharmaceutical and pharmacokinetic factors in choice of oral hypoglycaemic drugs // International Students’ Conference of Medical Sciences. Cracow, Poland, 1-3 April 2004. – Cracow, 2004. – P. 21.

3. Hrem O. Development of pharmaceutical care algorithm for patients with type 2 diabetes mellitus // 5th International Congress of Medical Students and Young Doctors. Poznaс, Poland 22-24 May 2005. – Poznaс, 2005. – P. 92.

4. Hrem O. Management of dyslipidemia in patients with type 2 diabetes mellitus and pharmaceutical care // 5th International Conference of PhD Students. Miskolc, Hungary, 14-20 August 2005. – Miscolc, 2005. – P. 177-180.

5. Hrem O., Zimenkowski A. Ocena racjonalnoci farmakoterapii udaru mуzgu w tym u chorych na cukrzycк typu 2 // III Ogуlnopolskie Sympozjum Naukowe: Niepoї№dane dziaіania lekуw w geriatrii. Poznaс, Polska, 21 kwietnia, 2006 r. – Poznaс, 2006. – S. 24. (Особистий внесок: розроблено методологію оцінки якості фармакотерапії інфаркту мозку)

6. Clinical pharmacists’ education – point of view / A.B. Zimenkovsky, R.B. Lesyk, L.E. Zaruma, O.U. Hrem // 6th ESCP Spring Confernce on Clinical Pharmacy: Chronic Disease Management: The Role of the Pharmacist. Vilnius, Lithuania, 25-27 May 2006. – Vilnius, 2006. – P. 6-7. (Особистий внесок: опрацьовано методологію фармацевтичної опіки як компоненту навчальної програми для студентів, які навчаються за спеціальністю 7.110206 «Клінічна фармація»)