Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Клименко Сергій Борисович. Оптимізація діагностики ранніх порушень функції біліарної системи та обгрунтування їх профілактики у дітей в процесі адаптації до систематичного навчання : дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2006. — 181арк. — Бібліогр.: арк. 152-181.



Анотація до роботи:

Клименко С.Б. Оптимізація діагностики ранніх порушень функції біліарної системи та обгрунтування їх профілактики у дітей в процесі адаптації до систематичного навчання.-Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – “Педіатрія”. Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2006.

У здорових дітей молодшого шкільного віку виявлено 10 типів скоротливості жовчного міхура та сфінктера Одді, деякі з яких подібні до проявів дискінезії, але не порушують пасажу жовчі і пояснюються особливостями вегетативної регуляції, притаманними даному віку.

Вперше визначено величину коефіцієнту скоротливості для різних типів моторики жовчного міхура у дітей.

Проведеними дослідженнями встановлено, що найбільш інформативними інтегральними показниками вегетативного гомеостазу, які об’єктивно характеризують особливості різних типів скорочення жовчного міхура є індекс централізації, вегетативний показник ритму та співвідношення LF/HF. Це підтверджується характером взаємовідносин основних компонентів ритміки ЕЕГ, особливо враховуючи реакцію на провокаційні проби, які найбільш достовірно відображають ступінь морфо-функціональної зрілості мозку, як системи, а дисфункції лімбіко-ретикулярного комплексу можуть грати значну роль у патогенезі вегетативних порушень на надсегментарному рівні.

Достовірним прогностичним критерієм виникнення донозологічних порушень стану біліарної системи у дітей молодшого шкільного віку слід вважати як стан сфінктерів, так і термін скорочення жовчного міхура, але найбільш несприятливим для подальшого розвитку патології вважаємо наявність гіпокінетичного типу скорочення жовчного міхура.

Вперше встановлено, що одним із проявів дезадаптаційного синдрому у дітей молодшого шкільного віку у процесі систематичного навчання є наявність гіпертонічно-гіпокінетичного та нормотонічно-гіпокінетичного, а також гіпертонічно-гіперкінетичного типів скорочення, які виникають на фоні вираженого дисбалансу вегетативної нервової системи.

Розроблена та впроваджена в практику методика профілактично-оздоровчих заходів нормалізації рівня адаптаційних можливостей та стану здоров’я, яка враховує індивідуальні особливості розвитку вегетативної нервової та гепатобіліарної систем і сприяє, як нормалізації показників вегетативного гомеостазу, так і покращенню функції жовчовивідних шляхів.

У дисертації запропоновано нове вирішення актуальної наукової задачі сучасної педіатрії – удосконалення донозологічної діагностики та визначення критеріїв порушення функції біліарної системи і розробки профілактичних заходів, спрямованих на усунення факторів, що сприяють виникненню дисфункціональних розладів біліарного тракту.

  1. Встановлена гетерогенність групи здорових дітей за функціональним станом жовчовивідних шляхів з урахуванням скоротливості сфінктерів та жовчного міхура.

  2. Визначені розміри жовчного міхура, часток печінки, діаметру v.portae у здорових дітей молодшого шкільного віку, які можуть вважатися нормативними для даної групи дітей. Встановлена кореляційна залежність між площею тіла дитини та лінійними розмірами правої і лівої частками печінки, а також об’ємом жовчного міхура, що дозволяє більш адекватно оцінювати отримані ехографічні параметри.

  3. За даними УЗ-холецистографії з пробним сніданком, виявлено 10 типів моторики жовчного міхура, деякі з яких подібні до проявів дискінезії, але не порушують пасажу жовчі і пояснюються особливостями вегетативної регуляції, притаманними даному віку, а також рівнем адаптаційних можливостей організму. У кожної дитини існує свій, індивідуальний інтервал часу максимального скорочення жовчного міхура. Результати ультразвукового дослідження підтверджують наявність індивідуальних функціональних особливостей жовчовивідної системи.

  4. Визначені найбільш інформативні інтегральні показники вегетативного гомеостазу, що об’єктивно характеризують особливості різних типів скорочення жовчовивідних шляхів. Доведено, що прогностичну цінність мають індекс централізації, вегетативний показник ритму та співвідношення LF/HF. Це підтверджується характером взаємовідносин основних компонентів ритміки ЕЕГ, особливо враховуючи реакцію на провокаційні проби, які найбільш достовірно відображають ступінь морфо-функціональної зрілості мозку, як системи, а дисфункції лімбіко-ретикулярного комплексу можуть грати значну роль у патогенезі вегетативних порушень на надсегментарному рівні.

  5. Достовірним прогностичним критерієм донозологічних порушень стану жовчовивідних шляхів у дітей молодшого шкільного віку слід вважати як стан сфінктерів, так і термін скорочення жовчного міхура. Найбільш несприятливим для подальшого розвитку патології біліарної системи є наявність гіпокінетичного типу скорочення жовчного міхура. Діти з даним типом скоротливості повинні бути віднесені до групи ризику з подальшим проведенням диференційованих профілактично-лікувальних заходів.

  6. Одним з проявів дезадаптаційного синдрому у дітей молодшого шкільного віку у процесі систематичного навчання є наявність гіпертонічно-гіпокінетичного та нормотонічно-гіпокінетичного, а також відстроченого гіпертонічно-гіперкінетичного типів скорочення жовчного міхура, які виникають на фоні вираженого дисбалансу вегетативної нервової системи, що підтверджується даними ЕЕГ.

  7. Розроблена та впроваджена в практику охорони здоров’я дітей методика профілактично-оздоровчих заходів, яка враховує індивідуальні особливості розвитку вегетативної, центральної нервової та біліарної систем дитини і сприяє, як нормалізації показників вегетативного гомеостазу, так і покращенню функції жовчного міхура.

Публікації автора:

  1. Вплив препарату “Вітам” на адаптаційні можливості та функціональний стан вегетативної нервової системи у дітей молодшого шкільного віку // Ліки.-2002.-№5-6.-С.104-106 (співавт. Квашніна Л.В., Родіонов) – Збір матеріалу, аналіз отриманих результатів, підготовка статті до друку.

  2. Анатомо-функциональные особенности развития гепатобилиарной системы у детей по данным эхографии // Буковинський мед. вісник.-2003.-Т.7, №1.-С.33-35 (співавт. Квашнина Л.В., РодионовВ.П., Клименко Е.Ф.) – Збір і аналіз клінічного матеріалу.

  3. Физическое развитие детей младшего школьного возраста и факторы влияния на него // Здоровье женщины.-2003.-№1 (13).-С.78-81 (соавт. Квашнина Л.В., Родионов В.П., Маковкіна Ю.А., Бакуновский А.Н.) – Збір матеріалу, клінічне обстеження дітей, підготовка статті до друку.

  4. До питання покращення процесів адаптації до шкільних навантажень у дітей молодшого шкільного віку з урахуванням стану їхньої вегетативної нервової системи // Перинатологія та педіатрія.-2003.-№ 1.-С.56-58 (співавт. Квашніна Л.В., Родионов В.П., Маковкіна Ю.А., Майдан І.С.) – Збір і аналіз клінічного матеріалу, статистична обробка, підготовка статті до друку.

  5. Стан моторики жовчних шляхів у здорових дітей молодшого шкільного віку // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2005.-№1.-С.-40-45 (співавт. Квашніна Л.В., Клименко О.П.) – Збір матеріалу, клінічне обстеження дітей, підготовка статті до друку.

  6. Значение особенностей вегетативного гомеостаза у здоровых детей младшего школьного возраста в формировании разных типов сокращения желчных путей и возможности их коррекции препаратом Персен // Перинатология и педиатрия.-2006.-№ 4 (28).-С.87-90 (співавт. Квашнина Л.В., Клименко Е.Ф.) – Клінічне обстеження дітей, підготовка статті до друку.

  1. Особливості біоелектричної активності у здорових дітей молодшого шкільного віку у період адаптації до шкільного навчання // Збірник матеріалів наук.-практ. конф. з міжнародною участю “Ультразвукова та функціональна діагностика в ангіології” Київ 15-16 жовтня 2006 .-С.-112-121 (співавт. Клименко О.П., Квашніна Л.В.) – Збір матеріалу, обробка отриманих даних.

  2. До питання диспансеризації дітей молодшого шкільного віку з функціональними порушеннями гепатобіліарной системи / Матеріали наук.-практ. конференції "Профілактика та реабілітація найбільш поширених захворювань у дітей та удосконалення їх диспансеризації".-Київ, 26-27 жовтня 2002 р. // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2003.-№ 1.-С.60-61 (співавт. Квашніна Л.В., Родіонов В.П.) – Збір матеріалу, підготовка до друку.