Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Оптоелектронні системи


Бушма Олександр Володимирович. Оптоелектронні системи відображення даних на основі дискретно-аналогових інформаційних моделей : Дис... д-ра наук: 05.12.20 - 2007.



Анотація до роботи:

Бушма О. В. Оптоелектронні системи відображення даних на основі дискретно-аналогових інформаційних моделей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук зі спеціальності 05.12.20 – оптоелектронні системи. – Державний університет ін-
формаційно-комунікаційних технологій, Київ, 2007.

Дисертація присвячена створенню високоефективних оптоелектронних систем для достовірного і надійного відображення інформації при жорстких обмеженнях часу на її сприйняття та розшифровку. Розроблено теоретичні основи побудови візуального каналу передачі даних оператору в системах відображення повідомлень у дискретно-аналоговій формі на основі запропонованого сімейства семіотичних і логічних інформаційних моделей. Сформовано теоретичні основи апаратурної реалізації виводу даних на шкальний індикатор з використанням створених математичних моделей логічної й арифметичної обробки цифрової інформації. Розроблено та апробовано гаму пристроїв індикації, оптимізованих відповідно до умов експлуатації, та модулі шкали з якісно новим рівнем ергономічних і функціональних параметрів. Запропоновано принципи вибору інформаційної моделі для специфічних умов застосування розглянутих оптоелектронних систем на основі результатів комп'ютерного імітаційного моделювання індикаторних пристроїв із залученням групи операторів. Розроблено та застосовано практичні рекомендації для комплексної оптимізації шкальних засобів візуалізації з використанням запропонованих методів структурної та параметричної мінімізації. Створено методи та пристрої виводу даних, які у випадку відмови блоків забезпечують безпомилкову розшифровку системних повідомлень оператором.

У дисертації теоретично узагальнена і розв'язана науково-прикладна проблема, яка має важливе значення в галузі технічних наук і полягає в створенні високоефективних оптоелектронних систем для надійного і достовірного відображення актуальної інформації при жорстких обмеженнях часу на її сприйняття та роз-
шифровку в складних умовах експлуатації технічних засобів керування мобільними
об'єктами та технологічними процесами.

На основі системного підходу до побудови шкальних індикаторних пристроїв у роботі визначені та вивчені їх основні функціональні елементи, що відповідають за формування всього комплексу експлуатаційних характеристик. Узагальнення результатів проведених теоретичних і експериментальних досліджень, а також конструкторсько-технологічних розробок, дозволило виявити ряд нових ефектів і одержати досить повну та різнобічну інформацію про ергономічні та техніко-економічні параметри оптоелектронних індикаторних систем на основі дискретно-аналогових інформаційних моделей. На цій базі сформовані критерії, запропоновані й апробовані нові шляхи та методи практичної реалізації універсальних швидкодіючих оптоелектронних систем з високою надійністю, які використовують нові інформаційні моделі. Запропоновані семіотичні, логічні та функціональні моделі дозволили провести комплексні дослідження та виявити критичні з точки зору надійності, економічності та рівня ергономічних характеристик структурні елементи та процеси обробки інформації в розглянутих оптоелектронних системах відображення інформації. Системний підхід став основою для формування цілісної картини резервів підвищення рівня всього комплексу параметрів візуального каналу передачі повідомлень оператору ергатичної системи та реалізувати їх, починаючи від оптимізації елементної бази індикатору і закінчуючи алгоритмами функціонування й апаратурною реалізацією мінімізованих схемотехнічних рішень з високою надійністю, стабільністю й економічністю.

Найбільш істотні наукові та практичні результати дисертаційної роботи полягають у наступному.

1. Проаналізовано взаємодію функціональних елементів системи відображення даних на основі дискретно-аналогових інформаційних моделей як між собою, так і з зовнішнім середовищем, що визначило доцільність вивчення та моделювання шкальних індикаторних пристроїв на трьох рівнях системного подання та послужило основою для одержання і практичного застосування структурних матриць відповідних систем. Обґрунтована роль інформаційної моделі в ергатичній системі та показано, що вона є основою технічної реалізації шкального відображення даних і визначає весь комплекс параметрів пристроїв з її використанням.

2. Вивчено принципи формування візуальних образів для передачі системних повідомлень оператору, показано та математично підтверджено різну інформаційну природу шкального та знакового відображення даних, що визначає ергономічні переваги дискретно-аналогових індикаторів у порівнянні з цифровими.

3. Сформовано й апробовано аналітичні моделі візуальних символів, які застосовуються в алфавітах шкальних індикаторів, введено та використано для класифікації вагову функцію візуального образу, що дозволило розділити моделі на чотири групи, отримано та практично застосовано їх операторні подання, проведено імітаційні експериментальні дослідження сприйняття системних повідомлень в адитивній і позиційній формі, та на цій основі проведено комплексний аналіз основних властивостей усіх груп моделей, представлено й обґрунтовано принципи найбільш ефективного їх використання в ергатичних системах.

4. Запропоновано та практично застосовано методи побудови семіотичних інформаційних моделей і відповідних логічних моделей, детально описано та теоретично проаналізовано процес синтезу зображень символів різних форм адитивного та позиційного шкального подання повідомлень на інформаційному полі як з лінійним, так і з матричним електричним з'єднанням елементів. Розроблено, апробовано та використано для аналізу логічних інформаційних моделей геометричну інтерпретацію синтезу візуальних образів на шкалі, що дозволило сформувати та реалізувати в аналітичних описах і цифрових схемах повну групу двотактних і багатотактних логіко-часових моделей.

5. Розроблено, аналітично представлено та практично реалізовано множинні, матричні та логіко-часові варіанти математичної інтерпретації збудження шкального індикатору в процесі формування фрагментів зображень символів відповідних алфавітів при апаратурному синтезі різних типів логічних інформаційних моделей адитивного та позиційного відображення повідомлень у статичному та динамічному режимах, що дозволило сформувати практично значиму аналітичну базу для оптимізації апаратурних рішень із використанням багаторівневого системного підходу.

6. Розглянуто та визначено концептуальну роль і функціональне місце дискретно-аналогового індикатора та його інформаційного поля в ергатичній системі, обґрунтовано нерозривний зв'язок побудови індикатору з інформаційною моделлю, що використовується, й її системною апаратурною реалізацією з урахуванням комплексу обмежень, які породжені необхідністю узгодження фізіологічних можливостей оператора з технічними характеристиками індикаторних пристроїв. У результаті запропоновано, математично промодельовано та реалізовано в практичному конструюванні засобів відображення повідомлень принципи функціональної й електричної побудови інформаційного поля шкали, які використовують подання перетворення даних оптоелектронним індикатором у вигляді логічних функцій, що відповідають типу його елементів, а здіснення збудження електрооптичного перетворювача – на основі векторного добутку сигналів керування шинами рядків і стовпців матриці випромінювачів. Створено й апробовано нові топології інформаційних полів, а на їх базі розроблено та впроваджено варіанти конструкції модулів шкального індикатора для формування адитивно-контурного подання інформації, які забезпечують якісно новий рівень ергономічних і функціональних параметрів оптичного каналу передачі даних оператору ергатичної системи.

7. На основі аналізу семіотичних і логічних інформаційних моделей і співставлення їх технічних реалізації визначено найбільш істотні фактори, що впливають на вибір лінійного або матричного принципу побудови дискретно-аналогового індикатору, детально проаналізовано та досліджено широкий спектр статичних і динамічних технічних рішень за критерієм функціональної складності, визначено границю доцільності використання індикатора з матричним з'єднанням елементів при динамічному керуванні шкалою. Розроблено, математично апробовано та технічно реалізовано арифметичну інтерпретацію перетворення цифрових даних у
системі відображення інформації шкального типу як альтернативу традиційним логічним і множинним підходам до аналітичного опису функціонування та побудови пристроїв візуального виводу повідомлень.

8. Запропоновано, аналітично обґрунтовано та технічно апробовано метод неструктурної оптимізації дискретно-аналогових індикаторних пристроїв шляхом оптимізації співвідношення числа шин в ортогональних групах матриці елементів їх електрооптичних перетворювачів. Розроблено, математично обґрунтовано та практично реалізовано методику оцінки й оптимізації апаратурних рішень шкальних індикаторів на основі їх енергетичної ефективності, показано, що зіставлення та вибір інформаційних моделей і їх технічних реалізацій треба робити на основі співвідношення потужностей, які необхідні для створення електричних сигналів керування випромінювачами шкали.

9. Розроблено, оптимізовано, апробовано у виробничих умовах і захищено патентами України та свідоцтвами про авторське право ряд ефективних рішень із високим рівнем технічних параметрів, серед яких:

мінімізовані пристрої, що забезпечують формування надійної позиційної та адитивної інформаційної моделі з використанням статичного та різних варіантів динамічного синтезу зображення на шкалі;

апаратурні реалізації ефективних алгоритмів цифрової обробки сигналів і створені на цій основі оптимізовані за елементною базою, що використовується, та ергономічними характеристиками технічні рішення індикаторних пристроїв, які паралельно синтезують візуальні повідомлення в цифровій і адитивній формі;

багатофункціональні модулі шкального індикатору, які дозволяють досягти якісно нового рівня ергономічних параметрів оптоелектронних систем відображення даних;

технічні рішення, що реалізують методи одержання достовірного статичного та динамічного дискретно-аналогового подання інформації при відмові блоків індикаторного пристрою і синтезують зображення, що безпомилково визначаються і розшифровуються оператором;

функціональні рішення на основі арифметичних моделей обробки сигналів, а саме: універсальна цифрова схема, яка забезпечує керування модулями шкального індикатору з позитивним і негативним загальним електродом, а також структура, що оперативно змінює форму подання інформації на шкалі;

програмний комплекс імітаційного моделювання шкальних індикаторів на основі комп'ютерної техніки, який дозволяє досягти високого рівня достовірності оцінки ергономічних параметрів пристроїв відображення інформації;

пристрої, які забезпечують створення високоточних засобів контролю параметрів оптичного випромінювання та вимірювання температури перегріву активної області напівпровідникових світловипромінюючих елементів індикатора.

Публікації автора:

1. Бушма А. В., Олексенко П. Ф., Сукач Г. А. Моделирование позиционного дискретно-аналогового представления информации // Оптоэлектроника и полупроводниковая техника. – 2001. – Вып. 36. – С. 45 – 48.

2. Bushma A. V., Sukach G. A. Static realization of reliable positional indication // Semiconductor physics, Quantum Electronics and Optoelectronics. – 2002. – Vol. 5, № 1. – P. 119 – 123.

3. Метрологическое обеспечение измерителей потока энергии оптического излучения / Г. А. Сукач, П. С. Смертенко, П. Ф. Олексенко, А. В. Бушма, А. В. Марьенко // Оптоэлектроника и полупроводниковая техника. – 2002. – Вып. 37. – С. 55 – 60.

4. Bushma A. V., Sypko N. I. Model of dynamic indication in the bar graph form // Semiconductor physics, Quantum Electronics and Optoelectronics. – 2002. – Vol. 5, № 2. – P. 193 – 196.

5. Бушма А. В., Сукач Г. А. Светодиодная позиционная шкала – высокоэффективное средство представления информации в измерительной технике // Измерительная техника. – 2002. – № 5. – С. 29 – 32.

6. Бушма А. В., Сукач Г. А. Анализ и оптимизация интегрированных оптоэлектронных устройств вывода информации дискретно-аналогового типа // Изв. вузов. Радиоэлектроника. – 2002. – Т. 45, № 7 – 8, [ч. 1]. – С. 30 – 37.

7. Bushma A. V., Sukach G. A., Mischenko L. A. Control circuits for LED positional indicator // Semiconductor physics, Quantum Electronics and Optoelectronics. – 2002. – Vol. 5, № 4. – P. 442 – 448.

8. Бушма А. В., Сукач Г. А. Формирование аддитивного шкального представления информации на многоэлементном светодиодном индикаторе измерительного прибора // Измерительная техника. – 2003. – № 1. – С. 16 – 19.

9. Бушма А. В., Сукач Г. А., Беляков C. В. Информационное представление шкальных индикаторных устройств // Нові Технології. – 2003. – № 1 (2). – С. 12 – 15.

10. Бушма А. В. Информационная избыточность форм визуализации данных как средство повышения надежности радиоэлектронной аппаратуры // Изв. вузов. Радиоэлектроника.– 2003. – Т. 46, № 1– 2, [ч. 2]. – С. 8 – 15.

11. Бушма А. В. Повышение достоверности двухтактного дискретно-аналогового вывода данных аппаратурными средствами // Оптоэлектроника и полупроводниковая техника. – 2003. – Вып. 38. – С. 236 – 242.

12. Бушма А. В., Сукач Г. А. Оптимизация динамического дискретно-аналогового представления данных // Изв. вузов. Радиоэлектроника. – 2003. – Т. 46, № 7 – 8, [ч. 1]. – С. 66 – 72.

13. Бушма А. В. Моделирование процесса возбуждения светодиодных матриц // Изв. вузов. Приборостроение. – 2003. – Т. 46, № 10. – С. 40 – 44.

14. Сукач Г. О., Бушма О. В., Гаврилюк О. М., Оліференко Д. О. Визначення температури перегріву активної області напівпровідникових випромінювачів із потенціальними бар'єрами // Фізика і хімія твердого тіла. – 2004. – Т. 5, № 1. – С. 16 – 25.

15. Бушма А. В., Сукач Г. А., Гаврилюк Ю. М. Оценка надежности оптоэлектронных систем с многоэлементными светодиодными шкальными индикаторами // Нові Технології. – 2004. – №3 (6). – С. 20 – 28.

16. Бушма А. В., Сукач Г. А. Динамическая реализация надежной позиционной индикации // Приборы и системы. Управление. Контроль. Диагностика. – 2004. – № 11. – С. 19 – 24.

17. Бушма А. В., Кривуца В. Г., Сукач Г. А. Неструктурная оптимизация устройств шкального представления информации с высокой дискретностью // Изв. вузов. Радиоэлектроника. – 2005. – Т. 48, № 1 – 2, [ч. 1]. – С. 49 – 56.

18. Бушма А. В., Ярцев В. П. Оценка эргономических характеристик шкальных индикаторов с различными формами представления информации // Оптико-електронні інформаційно-енергетичні технології. – 2005. – № 1. – С. 56 – 63.

19. Бушма А. В. Метод достоверного динамического дискретно-аналогового представления информации // Изв. вузов. Приборостроение. – 2005. – Т. 48, № 3. – С. 6 – 12.

20. Бушма А. В., Сукач Г. А. Построение устройств с комбинированной индикацией для информационно-измерительных систем // Приборы и системы. Управление. Контроль. Диагностика. – 2005. – № 4. – С. 20 – 25.

21. Бушма А. В., Сукач Г. А. Оптимизация энергопотребления светодиодных шкальных индикаторных устройств // Измерительная техника. – 2005. – № 6. – С. 42 – 46.

22. Бушма А. В., Сукач Г. А. О возможных вариантах формирования двухтактного дискретно-аналогового представления информации // Изв. вузов. Радиоэлектроника. – 2006. – Т. 49, № 1 – 2, [ч. 2]. – С. 17 – 27.

23. Бушма А. В. Логическое представление элементов информационного поля устройства вывода данных // Приборы и системы. Управление. Контроль. Диагностика. – 2006. – № 2. – С. 21 – 23.

24. Сукач Г. О., Кідалов В. В., Бушма О. В. Досягнення та перспективи розвитку електроніки засобів зв’язку на основі нітридних сполук елементів ІІІ групи // Технічна електродинаміка. – 2006. – Ч. 7. – С. 93 – 98.

25. Бушма А. В. Затраты энергии на индикацию как критерий выбора принципов построения шкальных устройств вывода информации // Приборы и системы. Управление. Контроль. Диагностика. – 2006. – № 3. – С. 14 – 18.

26. Бушма А. В., Сукач Г. А., Ярцев В. П. Имитационное моделирование информационных полей устройств отображения данных в дисциплине “Создание и обработка баз данных на ПЭВМ” // Вісник ДУІКТ. – 2006. – Т. 4, № 1. – С. 53 – 60.

27. Бушма А. В., Сукач Г. А., Ярцев В. П. Компьютерное имитационное моделирование шкального представления информации // Приборы и системы. Управление. Контроль. Диагностика. – 2006. – № 9. – С. 16 – 21.

28. Пат. 55341 України, МПК H 01 L 33/00. Напівпровідниковий дискретно-аналоговий індикатор (його варіанти) / О. В. Бушма, І. Т. Рассохін, М. І. Сипко. – Опубл. 17.03.03. – Бюл. № 3. – 2003.

29. Пат. 55343 України, МПК G 01 R 13/00. Пристрій для відображення вимірювальної інформації / О. В. Бушма, І. Д. Кушнєров, П. Ф. Олексенко, М. І. Сипко В. В. Беккер. – Опубл. 17.03.2003. – Бюл. № 3. – 2003.

30. Пат. 55344 України, МПК G 01 R 13/00. Пристрій керування дискретно-аналоговим індикатором / О. В. Бушма, В. В. Беккер, В. М. Бухнаєв, І. П. Грінберг, П. Ф. Олексенко, М. І. Сипко. – Опубл. 17.03.2003. – Бюл. № 3. – 2003.

31. Пат. 55345 України, МПК G 01 R 19/00. Пристрій індикації вимірювального приладу / О. В. Бушма, І. П. Грінберг, М. І. Сипко, Г. Д. Хомяков, В. І. Новосьолов. – Опубл. 17.03.2003. – Бюл. № 3. – 2003.

32. Пат. 64042 України, МПК G 01 R 13/00. Пристрій візуального контролю значення електричної величини / О. В. Бушма, І. П. Грінберг, С. В. Свєчніков, М. І. Сипко. – Опубл. 16.02.2004. – Бюл. № 2. – 2004.

33. Пат. 64043 України, МПК G 01 G 09/00. Оптоелектронний пристрій для функціонального перетворення сигналів / О. В. Бушма, І. П. Грінберг, В. М. Недоступ, С. В. Свєчніков, М. І. Сипко. – Опубл. 16.02.2004. – Бюл. № 2. – 2004.

34. Пат. 68470 України, МПК G 01 G 13/00. Пристрій для виводу інформації / О. В. Бушма, І. П. Грінберг, І. Д. Кушнєров, С. В. Свєчніков, М. І. Сипко. –Опубл. 16.08.2004. – Бюл. № 8. – 2004.

35. Пат. 75313 України, МПК G 01 R 13/00. Пристрій для керування світловою шкалою / О. В. Бушма, І. Д. Кушнєров, М. І. Сипко, В. П. Сушков, В. С. Абрамов, О. Р. Абдуллаєв. – Опубл. 15.03.2006. – Бюл. № 3. – 2006.

36. Пат. 75861 України, МПК G 09 G 3/00. Пристрій для керування дискретно-аналоговим індикатором / О. В. Бушма, І. Д. Кушнєров, С. В. Свєчніков, М. І. Сипко, В. П. Сушков, В. С. Абрамов. – Опубл. 15.05.2006 – Бюл. № 5 – 2006.

37. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 12836. Комп'ютерна програма "Візуальний імітатор шкальних індикаторів ЕРГО-1" / О. В. Бушма, Г. О. Сукач, В. П. Ярцев, В. О. Яскевич. – Опубл. 18.04.2005. – Бюл. № 4. – 2005.

38. Personal UV dosimeter and illuminant indicator on solar batteries / Yu. N. Bobrenko, A. V. Bushma, K. V. Kolezhuk, V. N. Komashchenko, M. M. Lokshin, A. S. Maystrenko, S. Yu. Pavelets, A. V. Prokhorovich // International Workshop "Results of Fundamental Research for Investments" (IWRFRI ' 2001). Renewable energy. Abstracts. May 28 – 30, 2001, St. Petersburg, Russia. – SPbSTU Publishers. – 2001. – P. 138.

39. Бушма А. В. Моделирование динамических процессов в многоэлементных дискретно–аналоговых индикаторах на основе эпитаксиальных пленок // VIII Міжнар. конф. з фізики і технології тонких плівок (МКФТТП-VIII). Матеріали конф. – Ів.-Франківськ: Плай. – 2001. – С. 82 – 83.

40. Бушма А. В., Сукач Г. А. Эффективные комбинированные цифро–аналоговые светодиодные индикаторы для измерительных приборов // III Міжнар. шк.-конф. "Сучасні проблеми фізики напівпровідників". Тези доповідей. Дрогобич, Україна, 25 – 30 червня 2001 р. – Дрогобич: Дрогобицький держ. пед. ун-т ім. І. Франка. – 2001. – С. 108.

41. Бушма А. В., Сыпко Н. И. Формализация синтеза динамического шкального представления данных в оптоэлектронных системах вывода информации // Оптоелектронні інформаційні технології "Фотоніка–ОДС 2002". – Збірник тез доповідей другої міжнар. наук.-техн. конф. Вінниця, 23 - 25 квітня 2002 р. – Вінниця: "Універсум–Вінниця". – 2002. – С. 87.

42. Bushma A. V., Sukach G. A. Modeling of visual positional data representation for ergatic systems // The 3rd International Conference "Advanced Optical Materials and Devices". AOMD-3 2002. August 19 – 22, 2002, Riga, Latvia. Programme and Abstracts. – Riga: University of Latvia. – 2002. – P. 76.

43. Bushma A. V., Oleksenko P. F., Sypko N. I. Reliability Improvement for Positional Indication in Bar Graph Displays // X1 International Symposium'2002. "Advanced Display Technologies". (ADT-2002). September 8 – 12, 2002, Crimea, Ukraine. – Kyiv: SID Ukrainian chapter. – 2002. – P. 43.

44. Фізико–математичне моделювання та розрахунок товщини шару, відповідального за формування фотоефектів в сучасних напівпровідникових приладах / Г. О. Сукач, П. Ф. Олексенко, А. В. Бушма, С. М. Білоусов // 1-a Українська наук. конф. з фізики напівпровідників УНКФН-1 (з міжнар. участю). – Тези доповідей. Україна, Одеса, 10 – 14 вересня 2002 р. – Одеса: Астропринт. – 2002. – Т. 2. – С. 214.

45. Bushma A. V., Sukach G. A. Positional representation of visual data // Advanced Optical Devices, Technologies and Medical Applications. – Proc. of SPIE. – 2003. – Vol. 5123. – P. 355 – 361.

46. Бушма А. В. Моделирование сканирования матрицы дискретно–аналогового индикатора на основе эпитаксиальных пленок // Фізика і технологія тонких плівок (МКФТТП-IX). Матеріали міжнар. конф. МКФТТП-IХ. 19 – 24 травня 2003 р., Ів.-Франківськ, Україна. – Ів.-Франківськ: Місто НВ. – 2003. – Т. 1. – С. 78.

47. Бушма А. В., Сыпко Н. И. Интегральная реализация надежного позиционного представления информации на шкальном индикаторе // Фізика і технологія тонких плівок (МКФТТП-IX). Матеріали міжнар. конф. МКФТТП-IХ. 19 – 24 травня 2003 р., Ів.-Франківськ, Україна. – Ів.-Франківськ: Місто НВ. – 2003. – Т. 2. – С. 107 – 108.

48. Бушма А. В. Динамическое формирование шкального представления информации на матрице полупроводниковых излучателей // I наук.-техн. конф. з міжнар. участю "Матеріали електронної техніки та сучасні інформаційні технології" (МЕТІТ-1). Тези доповідей. 14 – 17 квітня 2004 р., Кременчук, Україна. – Кременчук: ІЕНТ. – 2004. – С. 15 – 17 .

49. Бушма А. В., Сукач Г. А. Дискретно–аналоговое представление информации с двухтактным возбуждением индикатора // Труды Пятой междунар. науч.-практ. конф. "Современные информационные и электронные технологии" (СИЭТ-2004), 17 – 21 мая 2004 г., Одесса, Украина. – Одесса: Негоциант. – 2004. – С. 51.

50. Some Aspects of Hard Measurement Assurance of Electro–Magnetic Irradiation Converters / G. O. Sukach, P. S. Smertenko, A. V. Bushma, Yu. V. Zarkov, L. P. Pochekaylova // Proc. of 10th International IMEKO TC7 Symposium "Advances of Measurement Science" (AMS'04), June 30 – July 2, 2004, St.-Petersburg, Russia. – 2004. – Vol. 1. – P. 164 – 165.

51. Бушма А. В., Сукач Г. А. Метод аппаратурной минимизации средств дискретно–аналогового представления информации // Информационные технологии и информационная безопасность в науке, технике и образовании "ИНФОТЕХ–2004". Материалы междунар. научн.-практ. конф., 20 – 25 сентября 2004 г., Севастополь, Украина. – Киев-Севастополь: НТО РЭС Украины. – 2004. – С.38 – 39.

52. Бушма А. В., Ярцев В. П. Имитационное моделирование информационных полей устройств отображения данных в дисциплине "Создание и обработка баз данных на ПЭВМ" // Міжнар. наук.-метод. конф. "Актуальні проблеми розвитку інформаційно-комунікаційних технологій навчання у напрямку інтеграції вищої освіти України до єдиного Європейського освітнього простору". Тези. 21 – 22 жовтня 2004 р., Київ, Україна. – К.: ДУІКТ. – 2004. – С. 38 – 39.

53. Бушма А. В. Статическое формирование надежного позиционного представления информации в оптоэлектронных системах // Оптоелектронні інформаційні технології "ФОТОНІКА–ОДС 2005". Збірник тез доповідей третьої міжнар. наук.-техн. конф., 27 – 28 квітня 2005 р., Вінниця, Україна. – Вінниця: Універсум-Вінниця. – 2005. – С. 69 – 70.

54. Бушма А. В., Сукач Г. А., Ярцев В. П. Оценка эргономических характеристик шкальных индикаторов с различными формами представления информации // Оптоелектронні інформаційні технології "ФОТОНІКА–ОДС 2005". Збірник тез доповідей третьої міжнар. наук.-техн. конф., 27 – 28 квітня 2005 р., Вінниця, Україна. – Вінниця: Універсум–Вінниця. – 2005. – С. 117 – 118.

55. Бушма А. В. Сопоставление надежности динамических и статических полупроводниковых шкальных индикаторных устройств // Фізика і технологія тонких плівок. Матеріали Ювілейної Х міжнар. конф. МКФТТП-Х. 16 – 21 травня 2005 р., Ів.-Франківськ, Україна.– Ів.-Франківськ: Гостинець. – 2005. – Т. 2. – С. 182 – 183.

56. Бушма А. В., Сукач Г. А. Потребление энергии светодиодными матрицами при выводе информации в дискретно-аналоговой форме // Друга наук.-техн. конф. з міжнар. участю "Матеріали електронної техніки та сучасні інформаційні технології" (МЕТІТ-2). Тези доповідей. 17 – 19 травня 2006 р., Кременчук, Україна. – Кременчук: КУЕІТУ. – 2006. – С. 74 – 76.

57. Бушма А. В. Информационные характеристики визуальных форм представления данных // Труды Шестой междунар. науч.-практ. конф. "Современные информационные и электронные технологии" (СИЭТ-2005), 23 – 27 мая 2005 г., Одесса, Украина. – Одесса: Негоциант. – 2005. – С. 107.

58. Бушма А. В., Сукач Г. А., Ярцев В. П. Непараметрический анализ эргономических характеристик информационных моделей шкальных индикаторных устройств // Труды Шестой междунар. науч.-практ. конф. "Современные информационные и электронные технологии" (СИЭТ-2005), 23 – 27 мая 2005 г., Одесса, Украина. – Одесса: Негоциант. – 2005. – С. 208.

59. Бушма А. В. Особенности построения статических и динамических шкальных индикаторных устройств // ІІ Міжнар. наук.-техн. конф. "Сучасні інформаційно-комунікаційні технології" (COMINFO ' 2006). Тези доповідей. 8 – 14 жовтня 2006 р., Кацивелі, Крим, Україна. – К.: ДУІКТ. – 2006. – С. 90 – 91.

60. Бушма А. В., Ярцев В. П. Устройства отображения информации на полупроводниковых шкальных индикаторах // ІІ Міжнар. наук.-техн. конф. "Сучасні інформаційно-комунікаційні технології" (COMINFO ' 2006). Тези доповідей. 8 – 14 жовтня 2006 р., Кацивелі, Крим, Україна. – К.: ДУІКТ. – 2006. – С. 92 – 93.

61. Бушма А. В. Аналитическое представление возбуждения светодиодной матрицы // Труды Седьмой междунар. науч.-практ. конф. "Современные информационные и электронные технологии" (СИЭТ-2006), 22 – 26 мая 2006 г., Одесса, Украина. – Одесса: ВМВ. – 2006. – Т. 2. – С. 170.

62. Бушма А. В., Ярцев В. П., Сукач Г. А. Критерии выбора форм информационных моделей шкальных индикаторных устройств // Труды Седьмой междунар. науч.-практ. конф. "Современные информационные и электронные технологии" (СИЭТ-2006), 22 – 26 мая 2006 г., Одесса, Украина. – Одесса: ВМВ. – 2006. – Т. 1. – С. 176.

63. Бушма А. В., Ярцев В. П. Моделирование устройства управления полупроводниковыми шкальными индикаторами средствами MICROCAP-8 // Матеріали ІІІ міжнар. наук.-методичної конф. "Болонський процес: трансформація навчального процесу у технологію навчання", 26 – 27 жовтня 2006 р., Київ, Україна. – К.: ДУІКТ. – 2006. – С. 217 – 219.