Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Гетало Ольга Володимирівна. Опрацювання складу, технології та дослідження лікарських засобів з солями магнію для застосування при магнійдефіцитних станах : дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Гетало О.В. Опрацювання складу, технології та дослідження лікарських засобів з солями магнію для застосування при магнійдефіцитних станах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена розробці та дослідженню магнієвмісних засобів у формі сиропу і композиційного розчину. Вперше теоретично і експериментально обґрунтовано склад таких засобів, підібрана оптимальна концентрація магнію хлориду та піридоксину гідрохлориду, запропонована технологія виробництва і проведена стандартизація.

Розроблені магнієвмісні засоби характеризуються стабільністю фізико-хімічних, технологічних, біофармацевтичних властивостей при тривалому (24 місяці) зберіганні. Експериментально встановлено, що при ентеральному введенні сироп і композиційний розчин забезпечують рівномірне у часі надходження магнію до сироватки крові; засоби відзначаються високим рівнем біологічної доступності. Виявлено, що ноотропна і стреспротективна активність сиропу з магнію хлоридом і піридоксином (умовна назва „Сироп Магне-плюс”) не поступається відомому засобу „Магне-В6”. Запропоновані технологічні схеми виробництва і методики стандартизації опрацьованих магнієвмісних засобів для внутрішнього застосування. Результати досліджень у вигляді нормативно-технічної документації, інформаційних листів упроваджені у фармацевтичне виробництво.

1. Обґрунтовано і розроблено склад, технологію та досліджено властивості магнієвмісних засобів – сиропу і композиційного розчину для ентерального застосування при магнійдефіцитних станах.

2. Проведено аналіз значення препаратів магнію для фізіологічних потреб організму та при лікуванні гіпомагнезіємій. Ентеральне застосування поєднань солей магнію з піридоксином сприяє підвищенню ефективності профілактики і лікування гіпомагнезіємії при серцево-судинних, акушерсько-гінекологічних, неврологічних захворюваннях.

3. З урахуванням фізико-хімічних властивостей біологічно активних речовин опрацьовано склад і технологію магнієвмісного сиропу. Для забезпечення якісних органолептичних властивостей проведено науково обґрунтований вибір коригентів і інших допоміжних речовин. Доведена необхідність введення до складу сиропу 0,1% сорбінової кислоти, що сприяє надійній стабільності засобу упродовж двох років зберігання.

4. На підставі технологічних, фізико-хімічних та мікробіологічних досліджень обґрунтовано склад коригентів, стабілізаторів, консервантів у композиційному магнієвмісному розчині з умовною назвою „Магнесорб”. Досліджено, що за показниками мікробіологічної чистоти композиційний розчин відповідає критеріям ДФУ щодо препаратів, призначених для ентерального застосування.

5. Запропоновані блок-схеми проведення технологічних процесів виготовлення сиропу і композиційного розчину, вивчені їх фізико-хімічні властивості і мікробіологічна чистота дозволяють проводити виробництво стандартизованих магнієвмісних засобів з контрольованими властивостями.

6. Встановлені на основі моделювання експериментальних досліджень константи швидкості всмоктування та елімінації, об’єму розподілу, загального кліренсу та інші фармакокінетичні характеристики магнію при ентеральному введенні сиропу і композиційного розчину підтвердили високий рівень біологічної доступності створених засобів.

7. Опрацьовані магнієвмісні засоби – сироп „Магне-плюс” і композиційних розчин „Магнесорб” характеризуються стабільністю фізико-хімічних, біофармацевтичних і біологічних властивостей протягом 24 місяців (термін спостереження) при температурі зберігання 20о±5оС.

8. З використанням математичного моделювання фармакокінетики магнію виведені рівняння для двочастинної моделі із всмоктуванням, які задовільно апроксимують експериментальні результати та дозволяють характеризувати кінетику магнію у будь-який проміжок часу після приймання сиропу та композиційного розчину.

9. Виявлено, що ентеральне введення сиропу „Магне-плюс” позитивно впливає на фізичний і психічний розвиток лабораторних тварин, сприяє також швидкому відновленню показників працездатності.

10. Ноотропна і стреспротективна активність опрацьованого магнієвмісного засобу – сиропу „Магне-плюс” не поступається відомому розчину „Магне-В6” та перевищує його більш виразним (р<0,05) впливом на обмінні процеси в організмі.

11. За результатами проведених досліджень розроблено ТУУ 15.9-02010741-043-2004 на біологічно активну харчову добавку сироп „Магне-плюс”, виготовлення якого успішно апробовано в умовах фармацевтичного виробництва; опубліковано і впроваджено два інформаційних листи на склад і виготовлення магнієвмісних засобів, одержано три деклараційних патенти України на магнієвмісні сиропи і розчин для орального застосування.

Публікації автора:

  1. Гетало О.В., Ціхоцька О.О., Салій О.О. Розробка сиропу з магнію хлоридом і вітаміном В6 // Вісник фармації.- 2005.- №3(43).- С. 59-61. (Дисертант самостійно виконав експериментальні дослідження, статистично обробив і описав отримані дані, підготував матеріали до друку).

  2. Гетало О.В., Белєнічев І.Ф., Павлов С.В. Біологічна активна харчова добавка „Сироп Магне-плюс”. Повідомлення 1. Визначення впливу на фізичний та психічний розвиток тварин, які перенесли пренатальний стрес // Запорожский мед.журн.- 2005.- №5. – С. 169-172. (Дисертант брав безпосередню участь у аналізі експериментальних досліджень та обробці отриманих даних, підготував статтю до друку).

  3. Гетало О.В., Салій О.О. Опрацювання лікарського сиропу для комплексної терапії гестозу вагітних // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Збірник наукових статей.- Запоріжжя: ЗДМУ, 2003.- Вип. Х. - С. 16-18. (Дисертант самостійно виконав експериментальне дослідження, описав отримані дані, підготував матеріали до друку).

  4. Салій О.О., Гетало О.В., Моряк З.Б. Розробка методів кількісного визначення діючих речовин у складних лікарських сиропах // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Збірник наукових статей. - Запоріжжя: ЗДМУ, 2004.- Вип. ХІІ.- С. 245-248. (Дисертант брав безпосередню участь у проведенні досліджень та обробці отриманих даних, підготував матеріал до друку).

  5. Пат. України 60649 А, МКІ А61К35/00. Засіб для лікування діабетичних ускладнень при інсулінзалежному цукровому діабеті / Гетало О.В., Головкін В.О., Салій О.О. - № 2003010615; заявлено 23.01.2003; опубл. 15.10.2003. Бюл. № 10. (Дисертант самостійно здійснив патентний пошук, розробив склад композиційного розчину, підготував формулу винаходу).

  6. Пат. України 60692А, МКІ А61К33/00. Засіб для лікування гестозу вагітних / Гетало О.В., Головкін О.В., Салій О.О. - № 2003010864; заявлено 31.01.2003; опубл. 15.10.2003. Бюл.№ 10. (Дисертант самостійно здійснив патентний пошук, розробив склад, підготував формулу винаходу, опис до патенту).

  7. Пат. України 60764А, МКІ А61К33/00, А61К9/00. Лікарський засіб для усунення аліментарного дефіциту магнію / Головкін В.В., Салій О.О., Гетало О.В. - № 2003021421; заявлено 18.02.2003; опубл. 15.10.2003. Бюл. № 10. (Дисертант брав безпосередню участь у аналізі експериментальних досліджень, підготував формулу винаходу, опис до патенту).

  8. Гетало О.В. Фармакотехнологічні особливості виготовлення лікарських сиропів для профілактики магнійдефіцитних станів в організмі // Запорожский мед.журн. - 2003.–Т.2, №6.-С. 245 – 247.

  9. Гетало О.В., Салій О.О., Бурлака Б.А. Деякі особливості фармакокінетики магнію при дослідженнях магнієвмісних сиропів // Перспективи створення в Україні лікарських засобів різної спрямованості дії. Матеріали Всеукраїнського науково-практичного семінару. Харків: НФаУ, 2004.- С. 508-511. (Дисертант брав безпосередню участь у проведенні досліджень та обробці отриманих даних, підготував матеріал до друку).

  10. Гетало О.В., Головкін В.В., Гладишев В.В. Магнієвмісні лікарські сиропи – перспективні лікарські засоби при гіпомагнезієміях в організмі // Матеріали VІ Національного з’їзду фармацевтів України „Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України”.- Харків: вид. НФаУ, 2005.-С. 201-202. (Дисертант самостійно виконав експериментальні дослідження та описав отримані дані).

  1. Гетало О., Салій О., Головкін В. Лікарський магнієвмісний сироп для терапії пізнього гестозу // 7-й Міжнародний медичний конгрес студентів та молодих учених. Матеріали конгресу, 21-23 травня, 2003.- Тернопіль: Укрмедкнига.- 2003.- С. 245. (Дисертант самостійно виконав експериментальні дослідження та описав отримані дані).

  2. Гетало О., Салій О. Лікарські засоби у формі сиропу для усунення аліментарного дефіциту магнію // 8-й Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих учених. Матеріали конгресу, 10-12 травня, 2004.- Тернопіль: Укрмедкнига.- 2004.- С. 187. (Дисертант самостійно виконав експериментальні дослідження та описав отримані дані).

  3. Гетало О.В., Головкін В.В., Салій О.О. Засіб для профілактики і лікування гестозу вагітних // Інформаційний лист № 38-2004.- Київ: Укрмедпатентінформ, 2004.- 3с. (Дисертант самостійно виконав експериментальне дослідження, підготував матеріал до друку).

  4. Гетало О.В., Головкін В.В., Салій О.О. Склад і методика виготовлення сиропу для профілактики аліментарного дефіциту магнію // Інформаційний лист № 37-2004.- Київ: Укрмедпатентінформ, 2004.- 3с. (Дисертант самостійно виконав експериментальні дослідження, статистично обробив і описав отримані дані).