Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Рехлецька Олена Володимирівна. Опрацювання складу, технології та дослідження фітопрепаратів з берези бородавчастої для лікування дерматологічних захворювань : Дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. — Л., 2006. — 144арк. — Бібліогр.: арк. 122-136.



Анотація до роботи:

Рехлецька О.В. Опрацювання складу, технології та дослідження фітопрепаратів з берези бородавчастої для лікування дерматологічних захворювань. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, 2007.

Дисертацію присвячено розробці складу і технології лікарських засобів для лікування інфекційних захворювань шкіри. Вперше теоретично та експериментально обґрунтовано склад і раціональну технологію рідких екстрактів бруньок та листя берези бородавчастої і лосьйонів, діючими речовинами яких є названі екстракти, цинку ундециленат, кислота саліцилова.

Проведено дослідження показників якості запропонованих лікарських засобів, розроблено методики ідентифікації та кількісного визначення діючих речовин, вивчено стабільність рідких екстрактів і лосьйонів на їх основі у процесі зберігання.

У результаті експериментальних досліджень встановлено, що рідкі екстракти бруньок та листя берези бородавчастої і лосьйони на їх основі є активними щодо штамів мікроорганізмів S. aureus, S. epidermidis, Str. faecalis, Candida albicans. Вивчено показники мікробіологічної і токсикологічної безпеки запропонованих лікарських засобів і доведено безпечність їх застосування.

Розроблено технологічні і апаратурні схеми виробництва, проекти аналітичної нормативної документації на рідкі екстракти бруньок та листя берези, лосьйони “Бетунцин-1” і “Бетунцин-2”.

  1. Теоретично обґрунтовано актуальність розробки фітопрепаратів для зовнішнього лікування інфекційних захворювань шкіри з вітчизняної рослинної сировини. На основі вивчення даних літератури перспективною сировиною для розробки фітопрепаратів обрано березу бородавчасту (повислу) родини Березові - Betula verrucosa Ehrh. (Betula pendula Roth.), Betulaceae.

  2. Обґрунтовано вибір рідкого екстракту як оптимальної лікарської форми для одержання фітопрепарату з бруньок і листя берези. У результаті експериментальних досліджень обрано оптимальні екстрагенти (етанол 60% - для листя берези, етанол 70% - для бруньок берези) і раціональний метод екстрагування (прискорена дробна мацерація).

  3. Проведено оцінку якості запропонованих рідких екстрактів згідно з вимогами ДФ України. Розроблено спектрофотометричний метод стандартизації рідких екстрактів за сумою флавоноїдів як діючих речовин. Метод кількісного визначення суми флавоноїдів апробовано в умовах Дослідного центру АТ “Галичфарм” корпорації “Артеріум”. Похибка методу не перевищує 6,70%.

  4. Вивчено стабільність рідких екстрактів бруньок і листя берези при зберіганні протягом двох років. Встановлено, що протягом часу спостереження запропоновані рідкі екстракти є стабільними, що підтверджується наступними показниками: зовнішній вигляд, ідентифікація та кількісний вміст діючих речовин, мікробіологічна чистота. На підставі проведених досліджень запропоновано умови (у захищеному від світла місці, при температурі від +12С до +15С) і термін зберігання (протягом двох років) рідких екстрактів бруньок та листя берези бородавчастої.

  5. Обґрунтовано переваги лосьйонів як лікарських засобів для зовнішньої терапії дерматологічних захворювань. Науково обґрунтовано склад лосьйонів для лікування інфекційних захворювань шкіри, діючими речовинами яких є рідкі екстракти бруньок та листя берези, цинку ундециленат, кислота саліцилова. Опрацьовано технологію лосьйонів під умовними назвами “Бетунцин-1” і “Бетунцин-2”, які являють собою прозорі спиртові розчини для зовнішнього застосування.

  6. Проведено оцінку якості запропонованих лосьйонів згідно з вимогами ДФ України. Розроблено методи стандартизації лосьйонів “Бетунцин-1” і “Бетунцин-2” за сумою флавоноїдів (спектрофотометричне визначення), вмістом цинку ундециленату (комплексонометрія) і вмістом кислоти саліцилової (спектрофотометричне визначення) з похибками методів 7,69%, 2,27% та 1,66% відповідно.

  7. Вивчено стабільність запропонованих лосьйонів при зберіганні протягом 1,5 років. Встановлено, що протягом часу спостереження лосьйони “Бетунцин-1” і “Бетунцин-2” є стабільними, що підтверджується наступними показниками: зовнішній вигляд, ідентифікація та кількісний вміст флавоноїдів, цинку ундециленату і кислоти саліцилової, мікробіологічна чистота. На підставі проведених експериментальних досліджень запропоновано умови (у захищеному від світла місці при температурі від +18С до +20С) і термін зберігання (не менше 1,5 років) лосьйонів “Бетунцин-1” і “Бетунцин-2”.

  8. Розроблено технологічні і апаратурні схеми виробництва, проекти аналітичної нормативної документації на рідкі екстракти бруньок і листя берези, лосьйони “Бетунцин-1” і “Бетунцин-2”, проект аналітичної нормативної документації на бруньки берези.

  9. У результаті експериментальних досліджень встановлено, що рідкі екстракти бруньок та листя берези бородавчастої та лосьйони на їх основі є активними щодо штамів мікроорганізмів S. aureus, S. epidermidis, Str. faecalis, Candida albicans. Встановлено, що досліджувані засоби належать до V класу сполук за токсичністю (практично нетоксичні), не виявляють місцевої подразнюючої та сенсибілізуючої дії і не є токсичними при тривалому застосуванні.

Публікації автора:

  1. Ростопора О.В., Калинюк Т.Г., Ващенко К.Ф. До питання про необхідність розробки вітчизняних фітопрепаратів для місцевої терапії дерматологічних захворювань // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ. - 2003. – С. 394-397. Особистий внесок автора: проаналізовано перспективи розвитку ринку фітопрепаратів в Україні, застосування засобів місцевої терапії у дерматології.

  2. Ващенко К.Ф., Вольбин С.В., Ростопора О.В. Опрацювання складу, технології та дослідження лосьйону для сухої шкіри // “Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки і практики”: Міжнародна наукова конференція, присвячена 100-річчю створення фармацевтичного факультету Запорізького державного медичного університету “Історія та перспективи розвитку фармацевтичної науки і освіти”. Збірник наукових статей. – Запоріжжя. - 2004. – Вип. ХІІ. Том І. - С. 257-260. Особистий внесок автора: опрацьовано склад і технологію лосьйону для догляду за нормальною і сухою шкірою, вивчено використання витяжок із рослинної сировини у рецептурі лосьйонів.

  3. Рехлецька О.В., Калинюк Т.Г., Ващенко К.Ф. Стандартизація рідкого екстракту з бруньок берези бородавчастої // “Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки і практики”: Збірник наукових статей. – Запоріжжя. - 2006. – Вип. ХV. Том 2. - С. 445-447. Особистий внесок автора: проведено стандартизацію рідкого екстракту бруньок берези згідно з вимогами ДФ України, узагальнено результати дослідження.

  4. Вивчення антимікробної та протигрибкової активності рідких екстрактів бруньок і листя берези бородавчастої та лосьйонів на їх основі / О.В.Рехлецька, Т.Г. Калинюк, С.В. Вольбин, І.М. Кушнір // Клінічна фармація. – 2006. - Т.10, №3. – С. 48-50. Особистий внесок автора: узагальнено результати дослідження антимікробної та протигрибкової активності рідких екстрактів бруньок і листя берези та лосьйонів на їх основі, обґрунтовано перспективність застосування запропонованих лікарських засобів для лікування інфекційних захворювань шкіри.

  5. Рішення про видачу деклараційного патенту на корисну модель
    № 24165/1 від 09.10.2006. Спосіб одержання рідкого екстракту з антимікробною та протигрибковою активністю / О.В. Рехлецька, Т.Г. Калинюк, К.Ф. Ващенко, Л.В. Бензель, С.В. Вольбин - № u 2006 07327; заявлено 03.07.2006. Особистий внесок автора: здійснено патентний пошук, опрацьовано спосіб одержання рідкого екстракту, підготовлено опис та формулу винаходу для оформлення патенту.

  6. Рішення про видачу деклараційного патенту на корисну модель № 24677/1 від 11.10.2006. Спосіб стандартизації рідких екстрактів бруньок та листя берези бородавчастої / О.В. Рехлецька, Т.Г. Калинюк, К.Ф. Ващенко, Л.В. Бензель, Л.В. Процик - № u 2006 07843; заявлено 13.07.2006. Особистий внесок автора: здійснено патентний пошук, опрацьовано спосіб стандартизації рідких екстрактів, підготовлено опис та формулу винаходу для оформлення патенту.

  7. Застосування лосьйону з екстрактом берези бородавчастої і цинку ундециленатом для лікування вугрової хвороби: Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров’я № 34-2006 / О.І. Зайченко, К.Ф. Ващенко, С.В. Вольбин, Т.Г. Калинюк, О.В. Ростопора // Київ: Укрмедпатентінформ, 2006. – 3 с. Особистий внесок автора: запропоновано лосьйон з рідким екстрактом бруньок берези для лікування вугрової хвороби, обґрунтовано терапевтичну дію компонентів лосьйону.

  8. Сучасний стан профілактики та лікування акне / К. Ващенко, Ю. Панич, О. Ростопора, О. Зайченко, Л.Чолій, С. Вольбин // “Актуальні проблеми медицини, фармації та біології”: Збірник наукових праць. – Львів. – 2003. – С. 64-74. Особистий внесок автора: вивчено аспекти зовнішнього і системного лікування акне, застосування рідких лікарських засобів, витяжок з лікарських рослин для лікування акне.

  1. Т.Г. Калинюк, Е.В. Ростопора, Е.Ф. Ващенко. Использование березы бородавчатой для местной терапии дерматологических заболеваний // “Актуальные проблемы создания новых лекарственных препаратов природного происхождения”: Материалы VIІ Международного съезда “Фитофарм 2003”. - Санкт-Петербург. - 2003. - С. 46-50. Особистий внесок автора: вивчено номенклатуру лікарських засобів на основі берези бородавчастої для застосування у дерматології, обґрунтовано перспективи використання цієї сировини для розробки готових лікарських засобів.

  2. Застосування лосьйонів для лікування акне / О.В. Ростопора, Т.Г. Калинюк, К.Ф. Ващенко, О.І. Зайченко, С.В. Вольбин // Матеріали науково-практичної конференції “Вік та шкіра”. – Київ. - 2004. – С. 88-90. Особистий внесок автора: вивчено номенклатуру лосьйонів для лікування акне на фармацевтичному ринку України, показано необхідність розробки лосьйонів вітчизняного виробництва.

  3. Ростопора О.В., Калинюк Т.Г. Біологічно активні речовини берези бородавчастої як діючі компоненти косметичних засобів // Збірник матеріалів науково-практичної конференції “Лікувальна косметика: дійсність та майбутнє”. – Харків. - 2005. – С. 19-20. Особистий внесок автора: вивчено основні біологічно активні речовини берези бородавчастої і можливість її використання як сировини для приготування косметичних засобів.

  4. Розробка методу стандартизації рідкого екстракту з бруньок берези бородавчастої / О.В. Ростопора, Т.Г. Калинюк, К.Ф. Ващенко, Л.В. Бензель // Матеріали VI Національного з’їзду фармацевтів України “Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України”. – Харків: Видавництво НФаУ, 2005. – С. 774-775. Особистий внесок автора: вивчено методики аналізу фенольних сполук у витяжках із рослинної сировини, обрано метод ідентифікації компонентів рідкого екстракту берези та кількісного визначення фенольних сполук.

  5. Ростопора О.В. Підбір оптимальної лікарської форми та опрацювання методу одержання галенового препарату з бруньок та листя берези бородавчастої // Матеріали ІІ міжвузівської наукової конференції студентів та молодих вчених. – Вінниця. - 2005. – С. 258-259.

  6. Витяжки з берези бородавчастої як активні компоненти препаратів для лікування епідермофітії стоп / Зайченко О.І., Ващенко К.Ф., Вольбин С.В., Калинюк Т.Г., Ростопора О.В. // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю “Сучасні методи діагностики та лікування дерматозів й захворювань, що передаються переважно статевим шляхом”. – Чернівці. - 2005. – С. 63-64. Особистий внесок автора: опрацьовано склад мазі на емульсійній основі з рідким екстрактом бруьок берези і ундециленовою кислотою для лікування епідермофітії стоп.

  7. Рехлецька О. Вивчення залежності повноти екстрагування фенольних сполук бруньок берези бородавчастої від виду екстрагента // Збірник матеріалів 67-ї наукової конференції студентів та молодих вчених. – Львів. - 2006. – С. 110.

  8. Рехлецька О. Порівняльна оцінка методів одержання рідкого екстракту з бруньок берези бородавчастої // Матеріали Х Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих учених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2006. – С. 235.

Окрім вказаних праць результати досліджень опубліковані ще у 9 статтях та тезах доповідей.