Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Валіхновський Ростислав Любомирович. Обґрунтування хірургічно–мікрохірургічного способу лікування різних типів алопеції : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2006.



Анотація до роботи:

Валіхновський Р. Л. Обґрунтування хірургічно–мікрохірургічного способу лікування різних типів алопеції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського, Тернопіль, 2006.

Дисертаційна робота присвячена проблемі лікування андрогензалежної та рубцевої алопеції з врахуванням можливості використання традиційних методів дермопластики та мікрофолікулярної трансплантації волосся. Досліджені зміни стану регіональної мікроциркуляції в зоні пластики зони алопеції у найближчі та віддалені строки. На основі порівняльного аналізу результатів різних типів хірургічної корекції алопецій рубцевого та андрогензалежного генезу у 456 хворих встановлено, що місцеві пластичні втручання дозволяють отримати позитивні найближчі результати у 30 % хворих при заміщенні дефектів площиною до 25 см2. Методи керованої дерматензії та екстендерної пластики дають можливість заміщення алопецій більшої площі (до 150 см2), але у віддалені строки добрі естетичні результати становлять від 45 до 75%. В той же час, метод мікрофолікулярної трансплантації волосся при пластичних можливостях порівняних з методами дозованої дерматензії та екстендерної пластики приводить до добрих віддалених результатів у більшій кількості пацієнтів. Розроблений алгоритм та обгрунтована вдосконалена тактика лікування хворих з рубцевою та андрогензалежною алопецією з урахуванням стану мікроциркуляції.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне обґрунтування і нове розв’язання наукової задачі – покращити результати хірургічного лікування андрогензалежної та рубцевої алопеції з урахуванням стану регіонального кровотоку, дано порівняльну ефективність різних методів хірургічного лікування алопеції.

  1. Більша частина незадовільних результатів хірургічного лікування рубцевої та андрогензалежної алопеції обумовлена перевищенням можливостей застосованого метода хірургічного втручання у кожному конкретному спостереженні: місцевої шкірної пластики при розмірах дефектів більших 25 см2 або ширині рубцевої алопеції більше 5 см; пластики ротаційними клаптями для закриття дефектів більших 70 см2; екстендерної пластики при рубцевій алопеції площею більшою 90 см2 та андрогензалежній алопеції площею більшою 120 см2; керованої дермотензії у разі розташування зони алопеції у лобній та скроневих зонах та її площі більшій 130 см2.

  2. Лазерна допплерівська флоуметрія дозволяє більш точно визначити стан регіонального кровопостачання та визначити можливості хірургічної корекції алопеції. Порушення мікроциркуляції в зоні облисіння встановлено у 95% хворих з незадовільними результатами традиційних способів дермопластики та у 80% пацієнтів з андрогензалежною алопецією, що можна вважати причиною виникнення ускладнень та небажаних результатів у разі виконання пластик, пов’язаних з натяжінням шкіри.

  3. Вибір методу хірургічно-мікрохірургічної корекції алопеції залежно від її типу та стану регіонарного кровотоку в зоні алопеції спричинив у 45% випадків обмеження показів до застосування оперативних втручань, пов’язаних з натягом тканин (пластика місцевими тканинами, гостра дерматензія). Перевагу мали методи тканинного розтягнення (екстендерна пластика та дозована дерматензія) і мікрофолікулярна трансплантація волосся.

  4. Згідно розробленого алгоритму пропонуються такі типи хірургічної корекції алопеції, залежно від стану регіонального кровотоку : 1) пластика місцевими тканинами рекомендована для усунення рубцевої алопеції стрічкоподібної форми, заміщення дефектів потиличної та скроневої зони площею від 8 до 20 см2; 2) пластика ротаційним клаптем рекомендована для усунення площинних рубцевих алопецій площею до 20 см2 у разі нормальної чи підвищеної мікроциркуляції у зонах сусідніх до алопеції; 3) гостра дермотензія рекомендована для усунення післятравматичних дефектів площею до 12 см2 та вогнищ андрогензалежної алопеції вертексної зони площею до 20 см2; 4) екстендерна пластика рекомендована для заміщення дефектів площею від 10 до 80 см2 без оголених глибоких структур у разі нормальної чи підвищеної мікроциркуляції у зонах сусідніх до дефекту та заміщення вогнищ андрогензалежної алопеції ІІІ-VІ класу площею від 20 до 80 см2 у разі нормальної чи підвищеної мікроциркуляції в зонах алопеції; 5) дозована дермотензія рекомендована для усунення середніх, великих та субтотальних рубцевих алопецій площею від 16 до 260 см2 у разі знижених показників мікроциркуляції у зонах сусідніх до алопеції та усунення андрогензалежної алопеції ІІІ-VІІ класу площею 16-260 см2 у разі знижених показників мікроциркуляції в зонах алопеції; 6) мікрофолікулярна трансплантація волосся рекомендована для усунення середніх, великих та субтотальних рубцевих алопецій та андрогензалежної алопеції ІІІ-VІІ класу.

  5. Застосування розробленого тактичного та технічного підходу до лікування алопеції дозволило знизити кількість незадовільних результатів з 18,91 до 3,6 %, кількість післяопераційних ускладнень з 15,31 до 9,32 %, підвищити косметичний ефект оперативного лікування облисіння з 62,5 до 87,5%.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ДОСЛІДЖЕННЯ

1. Визначення стану мікроциркуляції при хірургічному лікуванні різних типів алопеції дозволяє обрати найоптимальніший метод оперативного втручання та знизити ризик післяопераційних ускладнень.

2. Лазерна допплерівська флоуметрія найбільш точно дозволяє визначити стан кровотоку у зоні алопеції та донорській зоні, що суттєво впливає на наступну тактику лікування та його результат.

3. Розроблений та застосований на практиці лікувальний алгоритм вибору способу оперативного лікування алопеції дозволяє полегшити вибір оптимального типу оперативного втручання.

4. Мікрофолікулярна трансплантація волосся може бути методом вибору при лікуванні алопецій великої площі.

Публікації автора:

1.Валіхновський Р.Л. Місце хірургічно-мікрохірургічного методу в лікуванні різних типів алопеції // Трансплантологія. – 2004. – Т. 6, № 2. – С. 72-76.

2.Валіхновський Р.Л. Особливості хірургічної техніки при мікротрансплантації волосся // Трансплантологія. – 2005. – Т. 8, № 1. – С. 87-89.

3. Бойко В.В., Валіхновський Р.Л. Клінічна ефективність традиційних методів дермопластики у хірургічному лікуванні андрогензалежної та рубцевої алопеції // Трансплантологія. – 2005. – Т. 8, № 2. – С. 85-91. (Дисертантом проведені операції дермопластики та аналіз клінічної ефективністі традиційних методів дермопластики у хірургічному лікуванні андрогензалежної та рубцевої алопеції, зроблені висновки, написано статтю).

4. Валіхновський Р.Л., Валіхновський Т.Л. Клінічна ефективність фолікулярної трансплантації волосся в лікуванні андрогензалежної та рубцевої алопеції // Трансплантологія. – 2005. – Т. 8, № 3. – С. 81-88. (Дисертантом проведені операції фолікулярної трансплантації волосся та аналіз мікрохірургічного лікування хворих з андрогензалежною та рубцевою алопецією, зроблені висновки, написано статтю).

5. Деклараційний патент на корисну модель 7566 Україна, МПК 7 А61В17/322. Спосіб хірургічного лікування андрогензалежної алопеції / Валіхновський Р.Л., Бойко В.В., Василишин А.А. – № u 2005 02622; Заявл. 23.03.2005; Опубл. 15.06.2005; Бюл. № 6.

6. Деклараційний патент на корисну модель 8299 Україна, МПК 7 А61В17/322. Спосіб хірургічного лікування алопеції / Валіхновський Р.Л., Бойко В.В., Василишин А.А. – № u 2005 04067; Заявл. 28.04.2005; Опубл. 15.07.2005; Бюл. № 7.

7. Валіхновський Р.Л. Валіхновський Т.Л. Хірургічне та мікрохірургічне лікування післятравматичного облисіння – стандартизований підхід // Пластична та реконструктивна хірургія / Матеріали Першого з’їзду Всеукраїнської асоціації пластичних, реконструктивних та естетичних хірургів „Актуальні питання пластичної, реконструктивної та естетичної хірургії”. – 2004. – № 2-с. – С. 49. (Дисертанту належить ідея фолікулярної трансплантації волосся в зону рубця з метою лікування рубцевої алопеції. Здобувачем проведене хірургічне та мікрохірургічне лікування хворих з післятраватичним облисінням, здійснений аналіз проведеного лікування, зроблені висновки, написано статтю).

8. Валіхновський Р.Л. Валіхновський Т.Л. Особливості відбору пацієнтів для мікротрансплантації волосся // Пластична та реконструктивна хірургія / Матеріали Першого з’їзду Всеукраїнської асоціації пластичних, реконструктивних та естетичних хірургів „Актуальні питання пластичної, реконструктивної та естетичної хірургії”. – 2004. – № 2-с. – С. 50. (Дисертантом проведені операції мікротрансплантації волосся та аналіз мікрохірургічного лікування хворих з андрогензалежною та рубцевою алопецією, зроблені висновки, написано статтю).

9. Валіхновський Р.Л., Валіхновський Т.Л. Фолікулярна трансплантація волосся – новий етап розвитку методу // Пластична та реконструктивна хірургія / Матеріали Першого з’їзду Всеукраїнської асоціації пластичних, реконструктивних та естетичних хірургів „Актуальні питання пластичної, реконструктивної та естетичної хірургії”. – 2004. – № 2-с. – С. 51. (Дисертантом проведені операції фолікулярної трансплантації волосся та аналіз мікрохірургічного лікування хворих з андрогензалежною та рубцевою алопецією, зроблені висновки, написано статтю).

10. Ковальська Л.Б., Різник А.Б., Валіхновський Р.Л. Аутотрансплантація мікро- і мініграфтів як ефективний метод лікування андрогенної алопеції (спадкового облисіння) // Матеріали першої науково-практичної конференції „Актуальні питання пластичної, реконструктивної та естетичної хірургії”. – Київ, 2002. – С. 77-80. (Дисертантом проведені операції аутотрансплантації мікро- і мініграфтів у хворих з андрогензалежною алопецією, здійснений аналіз проведеного лікування, зроблені висновки).