Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Гігієна тварин та ветеринарна санітарія


Решетник Антоніна Олександрівна. Обґрунтування і зоогігієнічна оцінка корекції інтенсивної технології виробництва з врахуванням стресочутливості організму свиней : Дис... канд. наук: 16.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Решетник А.О. Обґрунтування і зоогігієнічна оцінка корекції інтенсивної технології виробництва з урахуванням стресочутливості організму свиней.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.06 – гігієна тварин та ветеринарна санітарія. Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького. - Львів, 2009.

Дисертація присвячена вивченню параметрів мікроклімату в реконструйованих приміщеннях для свиней, їх бальній оцінці в різні періоди року та вивченню ефективності роботи системи примусової вентиляції у них. Уточнений метод тестування свиней за коефіцієнтом емоційності дозволяє у виробничих умовах класифікувати поголів’я за стресостійкістю. Вивчено зв’язок між коефіцієнтом емоційності свиней і показниками природної резистентності, інтенсивністю анаболізму та продуктивністю. Встановлено особливості будови щитоподібної залози та функціональної активності наднирників у свиней з різним коефіцієнтом емоційності. Вивчені поведінкові реакції свиней (репродуктивних свинок і свиней на відгодівлі ) та показано, що відтворювальні якості свиноматок і м’ясні якості свиней на відгодівлі залежать від коефіцієнта емоційності. Свині з високим Ке володіють вищою резистентністю та продуктивністю, адаптовані для використання при інтенсивних технологіях у свинарстві.

Впровадження сучасних стресовпливаючих інтенсивних технологій у свинарстві вимагає наукового обґрунтування і корекції з урахуванням реконструкції і переобладнання виробничих приміщень згідно з вимогами вибраного варіанту системи утримання свиней та встановлення стресостійкості їх організму.

  1. У реконструйованих приміщеннях найбільш стресовпливаючими факторами, залежно від періоду року, виявились такі, як температура, охолоджуюча здатність та швидкість руху повітря, а також його мікробна забрудненість та концентрація аміаку, які могли бути оцінені не вище ніж 1–2 бали за шкалою бальної оцінки, що проявляло постійний стресовий вплив на свиней.

  2. Тривалий вплив мікрокліматичного стресу привів до зниження середньодобових приростів у приміщенні №1 та №2, відповідно, у літній період на 44,0 та 35,0 %, у перехідний період на 14,0 та 7,0 %, порівняно до зимового періоду та підвищення респіраторних захворювань свиней, яке в перехідний період у досліджуваних приміщеннях досягало 73,0 та 75,0 %.

  3. Впровадження у господарстві інтенсивної технології з 3-фазною технологією утримання свиней склало передумови до виникнення тривалодіючих та періодично виникаючих технологічних стресів на їх організм і спричинилося до пошуку методики відбору стресостійких тварин за коефіцієнтом емоційності. Проведене тестування свиней на їх стресостійкість за уточненою нами методикою визначення Ке показало, що як свиноматок, так і молодняк можна поділити на 2 групи: стресостійкі (Ке = 45–70) та стресочутливі (Ке = 10–25).

  4. Вміст еозинофілів у периферичній крові свиней ІІ групи (з високим Ке) складав 2,50±0,20 і 2,83±0,34 (свиноматок після відлучення та молодняку, відповідно) порівняно з показниками тварин І групи (з низьким Ке): 1,50±0,35 і 1,33±0,23 (р<0,05 та р<0,01, відповідно); вміст глюкози у свиней І групи був вищим і становив у свиноматок і молодняку свиней відповідно 3,78 ± 0,12 і 5,37 ± 0,34, порівняно з показниками свиней ІІ групи 3,14 ± 0,11і 3,78 ± 0,14 (р<0,01). Активність КК у плазмі крові свиноматок та молодняку свиней І групи була вищою (р<0,01). При цьому активність ферменту у плазмі крові молодняку І групи майже у три рази перевищувала цей показник у тварин ІІ групи. Вміст продуктів перекисного окиснення ліпідів (ГПЛ та МДА) був вірогідно вищим у свиней І групи.

  5. Показники природної резистентності були кращими у свиней ІІ групи. Відносна кількість Т- і В-лімфоцитів та їх функціональна активність також були вищими у свиней ІІ групи (р<0,01).

  6. Збільшення густоти фолікулів та висоти фолікулярного епітелію щитоподібної залози свиней І групи дозволяє зробити припущення про значно вищу реактивність залози та стан функціональної напруги у цих тварин; гістологічними і морфометричними дослідженнями наднирників свиней з низьким Ке виявлено гіперплазію ендокриноцитів пучкової зони кіркового шару, що вказує на інтенсифікацію секреторної активності даної ділянки і зумовлює підвищення концентрації кортизолу в крові цих тварин (р<0,05); індекс адаптаційних можливостей ендокринних залоз був більшим у свиней з високим Ке (р<0,05).

  7. Свиноматки з високим Ке володіють кращими репродуктивними якостями: вищою багатоплідністю і масою гнізда при народженні (р<0,05), молочністю і масою гнізда при відлученні (р<0,001). Свині з високим Ке мали кращі відгодівельні якості та більший вихід м’яса після забою (р<0,05). Свинина, отримана від тварин з високим коефіцієнтом емоційності, характеризувалась більш інтенсивним кольором та вищою вологоутримуючою здатністю (р<0,01).

Публікації автора:

1. Демчук М.В. Мікроклімат та ефективність роботи вентиляційної системи в реконструйованих приміщеннях для свиней в літній період / М.В. Демчук, А.О. Решетник // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З. Ґжицького.–Львів, 2005.–Т.7, №4 (27),Ч.2.–С. 266–273. (Дисертант особисто визначала параметри мікроклімату в літній період року в реконструйованих приміщеннях та провела аналіз ефективності роботи системи вентиляції в цей період).

2. Демчук М.В. Мікроклімат та ефективність роботи системи вентиляції в реконструйованих приміщеннях для свиней в різні періоди року / М.В. Демчук, А.О. Решетник // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З. Ґжицького.–Львів, 2006.–Т.8, №1 (28).–С.36–42. (Дисертант особисто визначала параметри мікроклімату в літній та перехідний періоди року в реконструйованих приміщеннях, провела порівняльний аналіз роботи системи вентиляції за періодами року та аналіз захворюваності свиней у досліджуваних приміщеннях).

3. Демчук М.В. Порівняльна добробутна оцінка сучасних інтенсивних технологій виробництва свинини / М.В. Демчук, А.О. Решетник, Т.В. Банас, О.Г. Богачик // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З. Ґжицького.– Львів, 2006.–Т.8,№2(29),Ч.4.–С.48–55. (Дисертант порівняла умови утримання свиней у чотирьох сучасних підприємствах виробництва свинини, розташованих в Україні та Європі).

4. Демчук М.В. Репродуктивні якості свиноматок з різним коефіцієнтом емоційності при промисловій технології виробництва свинини / М.В. Демчук, А.О. Решетник // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З.Ґжицького.–Львів, 2007.–Т.9,№1(32).–С. 64–68. (Дисертант особисто, в умовах господарства, провела тестування свиноматок на предмет встановлення коефіцієнта емоційності та вивчила їх репродуктивні властивості).

5. Демчук М.В. Природна резистентність свиноматок з різними коефіцієнтами емоційності при інтенсивній технології виробництва / М.В. Демчук, А.О. Решетник // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З. Ґжицького.–Львів, 2007.–Т.9,№2(33),Ч.3.–С.152–155. (Дисертант особисто вивчила показники природної резистентності свиноматок з різним коефіцієнтом емоційності).

6. Демчук М.В. Показники системи крові свиноматок з різним коефіцієнтом емоційності при інтенсивній технології виробництва свинини / М.В. Демчук, А.О. Решетник //Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького.–Львів, 2007.–Т.9,№4(35),Ч.1.–С.49–54. (Дисертант особисто вивчила гематологічні показники свиноматок з різним коефіцієнтом емоційності).

7. Решетник А.О. Інтенсивність пероксидного окиснення ліпідів та активність креатинкінази в плазмі крові свиноматок з різними коефіцієнтами емоційності / А.О. Решетник. – //Вісник Сумського національного аграрного університету.–Суми, 2007.–В.8 (19).–С.105–108.

8. Решетник А.О. Вміст розеткоутворюючих клітин у крові свиноматок з різним коефіцієнтом емоційності в умовах промислового свинарства / А.О. Решетник, М.В. Демчук.–Вет. біотехнологія.- Ін-т здоров’я тварин. Київ.–Наукові праці Національного аграрного університету.–Київ, 2007.–№11.–С.184–190. (Дисертантом самостійно проведена експериментальна частина роботи, біометрична обробка даних та їх аналіз).

9. Решетник А.О. Гематологічні дослідження свиней відгодівельних груп з різним Ке при інтенсивній технології виробництва свинини /А.О. Решетник, М.В. Демчук // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького.–Львів, 2008.–Т.10, №2(37).–Ч.2.–С.231–233. (Дисертант особисто провела тестування та вивчала гематологічні показники свиней відгодівельних груп з різним коефіцієнтом емоційності).

10. Решетник А.О. Відгодівельні та м’ясні якості свиней з різним коефіцієнтом емоційності при інтенсивній технології виробництва свинини /А.О. Решетник, М.В. Демчук // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького.– Львів, 2008.–Т.10, №2(37),Ч.4.–С.149–153. (Дисертант особисто вивчала м’ясні якості свиней відгодівельних груп та визначала якість свинини, одержаної від свиней з різним коефіцієнтом емоційності).

11. Решетник А.О. Морфофункціональна характеристика периферичних залоз внутрішньої секреції свиней з різним коефіцієнтом емоційності /А.О. Решетник, Г.І. Коцюмбас //Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького.– Львів, 2008.–Т.10, №3 (38),Ч.2.–С.178–184. (Дисертант особисто відбирала залози внутрішньої секреції та брала участь у проведенні морфометричних досліджень).

12. Демчук М.В. Добробутна оцінка технологій виробництва і систем утримання свиней / М.В. Демчук, О.Г. Богачик, А.О. Решетник, О.М. Бучко // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького.– Львів, 2008.–Т.10, №4 (39).–С.68–78. (Дисертант порівняла умови утримання свиней у чотирьох сучасних підприємствах з виробництва свинини, розташованих в Україні та Європі, з точки зору їх добробуту).

13. Патент U200800251 України на корисну модель. МПК А01К 67/02 (2008,01). Спосіб відбору ремонтних свинок для репродукції при інтенсивних технологіях / Демчук М.В, Решетник А.О., заявник і патентовласник Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького.– Номер заявки 00251, заявл. 08.01.2008: опубл. 25.07.2008. Бюл.№14. (Дисертант провела дослідження та визначила принцип встановлення коефіцієнта емоційності).

14. Решетник А.О. Репродуктивні якості гібридних свиноматок на основі породи ландрас з різним коефіцієнтом емоційності / А.О. Решетник. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми та перспективи ведення тваринництва з використанням генофонду високопродуктивних порід та типів тварин».–м. Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2007.–С.54–55.

15. Решетник А.О. Оцінка мікроклімату та ефективності роботи вентиляції в реконструйованих приміщеннях для свиней при інтенсивній технології виробництва свинини / А.О. Решетник, С.В. Лайтер-Москалюк // Зб. наукових праць.-Подільський державний аграрно-технічний університет.–Кам’янець-Подільський, 2008.–Вип.ІІ.–С.73-80. (Дисертант особисто визначала параметри мікроклімату в зимовий, літній та перехідний періоди року в реконструйованих приміщеннях, провела порівняльний аналіз захворюваності свиней у них та визначила ефективність роботи системи вентиляції).

16. Решетник А.О. Сучасні інтенсивні технології виробництва свинини з точки зору добробуту тварин / А.О. Решетник, М.В. Демчук // Зб. наукових праць Подільського державного аграрно-технічного університету.–Кам’янець-Подільський, 2008.–Вип.ІІІ.–С.155–157. (Дисертант порівняла умови утримання свиней у чотирьох сучасних підприємствах з виробництва свинини, розташованих в Україні та Європі, які відрізнялись за насиченістю технологічними стресами).