Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


92. Боярова Олена Анатоліївна. Облік виробництва сільськогосподарської продукції: дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Національний аграрний ун-т. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Боярова О.А. Облік виробництва сільськогосподарської продукції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний аграрний університет, Київ, 2004.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню і науково-прикладній розробці перспективних напрямків удосконалення обліку виробництва сільськогосподарської продукції.

У роботі уточнено склад витрат та їх групування за калькуляційними статтями, обґрунтовано особливості вибору методів обліку витрат та обчислення собівартості продукції, які повинні пов’язуватись із структурою управління і технологією виробництва на підприємстві.

Визначено вимоги до первинного обліку витрат виробництва в нових умовах господарювання, обґрунтовано параметри при підготовці удосконалених форм первинних документів, запропоновано схему обліку витрат для різних сільськогосподарських формувань, удосконалено методику обліку і розподілу накладних витрат.

Доведено доцільність калькулювання повної та неповної (виробничої) собівартості сільськогосподарської продукції з метою використання її для ціноутворення та прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

Подальший розвиток дістали рекомендації зі створення комп’ютерної системи бухгалтерського обліку витрат на підприємстві.

У дисертації дано узагальнення і запропоновано наукове вирішення проблеми вдосконалення методики бухгалтерського обліку виробництва сільськогоспо- дарської продукції. На основі проведеного дослідження можна зробити наступні висновки та пропозиції:

1. Проблеми групування витрат за статтями, як показали дослідження, підприємства вирішують самостійно. Але у межах галузей діяльності сільськогосподарських підприємств номенклатура статей, їх зміст, групування та розподіл мають бути однаковими для того, щоб отримувати співставні показники собівартості при плануванні, обліку та калькулюванні.

Головним критерієм виділення витрат у самостійну статтю є їх значення для формування собівартості продукції, яку виробляє підприємство певної галузі. Запропоновані у дисертації зміни номенклатури статей, а саме статтю “Корми” деталізовано на “Корми власні” та “Корми куповані”, а статтю “Добрива” – на “Добрива органічні” та “Добрива мінеральні”. Об’єднано статтю “Витрати на ремонт необоротних активів” із статтею “Інші витрати на утримання основних засобів” під загальною назвою “Витрати на утримання та ремонт основних засобів”, в окрему статтю виділено “Роботи і послуги зі сторони” та “Відрахування на соціальні заходи”. Такі зміни надають змогу визначати спрямованість витрат, виявляти місця їх виникнення, організувати контроль за витратами та їх аналіз.

2. Первинні облікові документи, що використовуються у практиці роботи сільськогосподарських підприємств, є основним носієм облікової інформації про виробництво і зберігають своє значення. Але вони потребують подальшого удосконалення в частині скорочення кількості реквізитів, які містяться у первинних документах і не використовуються для подальшої обробки, та числа форм документів на основі їх уніфікації, а також врахування вимог раціональної інформаційної моделі при впровадженні в практику роботи господарств засобів автоматизованого збору та обробки інформації.

3. Досліджені існуючі в Україні та за кордоном методи обліку витрат на виробництво та калькулювання собівартості, проведено їх структуризацію та систематизацію. Доведено, у зв’язку із складною послідовністю операцій технологічного процесу у сільськогосподарському виробництві а також із наявністю різних організаційно-правових форм діяльності, підприємство має самостійно обирати метод обліку, пов’язуючи його з прийнятою структурою управління і технологією виробництва.

4. При формуванні собівартості продукції (робіт, послуг) не включають низку витрат. Це витрати, пов’язані із організацією та управлінням виробництвом та збутом продукції. У дисертації доведено доцільність проведення розподілу адміністративних та витрат на збут з метою визначення повної собівартості продукції в межах управлінського обліку. Отримана інформація буде використана для ціноутворення, прийняття довгострокових управлінських рішень.

5. Формування собівартості продукції згідно із нормативними актами не є економічно обґрунтованим і не відображає повною мірою рівень фактичних витрат на виробництво усієї виробленої продукції та окремих її видів, тому виникає потреба у калькуляції собівартості з повним розподілом витрат та калькуляції собівартості по змінних витратах.

6. Як показує дослідження діяльності сільськогосподарських підприємств Гайсинського району Вінницької області в даний час у структурних підрозділах практично стримується автоматизація обліково-аналітичних робіт. Це пов’язано з тим, що в нестабільних ринкових умовах важко забезпечити відповідні підрозділи комп’ютерною технікою та програмним забезпеченням. Впровадження автоматизації також стримується недосконалістю облікового забезпечення АРМ бухгалтера на етапі документування і контролю інформації, що вводиться, особливо обліку процесу виробництва продукції. Для збирання, реєстрації та опрацювання облікової інформації, що сприятиме вирішенню завдань стосовно покращення забезпечення інформацією керівників підприємств, в сучасних умовах необхідно використовувати комп’ютерну техніку. Технічні засоби, застосовувані для автоматизованого бухгалтерського обліку, дозволяють по-новому забезпечити формування облікової інформації, знизити трудомісткість її обробки, зменшити витрати часу на обчислення і розрахунки, створити умови для уніфікації форм первинних документів і методів їх обробки, прискорити документооборот, підвищити оперативність доступу бухгалтерського апарату до оброблюваної інформації.

Публікації автора:

1. Боярова О.А. Використання методів обліку витрат на виробництво// Науковий вісник Національного аграрного університету.–2001.–Вип. 35.–С.180-182.

2. Боярова О.А. Особливості обліку витрат на утримання та експлуатацію машин та устаткування // Економіка АПК. - 2001. - № 7. – С. 88-90.

3. Боярова О.А. Облік витрат виробництва за статтями та елементами // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК/ За ред. П.Т. Саблука. Ч.3. Фінанси і фінансова інфраструктура АПК – К.: Інститут аграрної економіки , 2001. – С. 390-393.

4. Боярова О.А. Вибір методу оцінки виробничих запасів при їх вибутті на виробництво // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2002. – Вип. 56. – С. 254-257.

5. Боярова О.А. Особливості групування витрат за статтями// Економіка АПК.-2003. - № 6. – С. 85-87.

6. Боярова О.А. Обґрунтування розподілу накладних витрат за об’єктами обліку // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи. Частина ІІІ. Організація управлінського обліку та визначення собівартості. / За редакцією П.Т. Саблука, М.Я. Дем’яненка, В.М. Жука. – К.: Інститут аграрної економіки, 2003. – С.61-63.