Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Янчук Галина Василівна. Облік та звітність регіональних університетських центрів : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Національний аграрний ун-т. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Янчук Г.В. Облік та звітність регіональних університетських центрів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню стану обліку та формуванню звітності регіональних університетських центрів, створених за розпорядженням Кабінету Міністрів України з метою покращення та раціонального використання бюджетних коштів при підготовці та систематичному підвищенні кваліфікації спеціалістів для аграрного сектора. Уточнено сутність понять: бюджетного обліку, доходів і видатків та звітності бюджетних установ з врахуванням особливостей функціонування регіональних університетських центрів. Розроблено трансфор-мацію рахунків (субрахунків) обліку сільськогосподарських підприємств в бюджет-ний та облікових регістрів для переходу на меморіально-ордерну форму бухгалтер-ського обліку з журнально-ордерної, рекомендації по взаємодії формування обліко-вої інформації на всіх ділянках бюджетного обліку університету та його структурних підрозділів. Адаптовано до умов центру регістри з обліку доходів і витрат. Обґрунтовано і запропоновано заходи, щодо удосконалення обліку та звітності регіональних університетських центрів.

Для умов регіональних університетських центрів отримали подальший розвиток: зміст облікової політики, структура фінансування, порядок закриття рахунків в науково-дослідних господарствах.

На підставі проведеного дисертаційного дослідження, теоретичного і методичного узагальнення, розробки практичних рекомендацій щодо організації обліку та звітності регіональних університетських центрів, створених за розпорядженням Кабінету Міністрів України, і враховуючи їх зростаючу роль в суспільному житті галузей економічної діяльності, регіонів та держави в цілому можна зробити наступні висновки:

1. Набутий досвід створення регіональних університетських центрів, організацію ведення обліку та формування звітності доцільно поширити на всі області, де є вищі навчальні заклади ІІІ-IV рівня акредитації з включенням до їх складу навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації (коледжів та технікумів), науково-дослідних господарств та інших обслуговуючих підрозділів.

2. Для ефективного прийняття управлінських рішень в регіональних університетських центрах бажано проводити взаєморозрахунки у відповідності до розроблених нами і затверджених керівництвом центру рекомендацій щодо взаємодії формування облікової інформації на всіх ділянках бюджетного обліку, враховуючи при цьому специфіку діяльності всіх структурних підрозділів центру.

3. За результатами проведеного дослідження, а також з урахуванням практичного досвіду в дисертаційній роботі наведено уточнене визначення бюджетного обліку як системи відображення всіх господарських операцій шляхом їх реєстрації, групування і контролю за показниками виконання кошторису доходів і видатків з метою прийняття рішень на різних рівнях управління регіональним університетським центром.

4. Методика формування облікової політики регіональних університет-ських центрів має базуватися на основних принципах бухгалтерського обліку з врахуванням особливостей їх функціонування і повинна передбачати використання результатів здійсненої нами трансформації рахунків (субрахунків) обліку сільськогосподарських підприємств в бюджетний, облікових регістрів для переходу на меморіально-ордерну форму бухгалтерського обліку з журнально-ордерної, робочого плану рахунків з аналітичним рівнем, що посилить контрольні функції за використанням бюджетних коштів та станом розрахунків.

5. За регіональним університетським центром як розпорядником бюджетних коштів ІІ ступеня на перспективу доцільно залишити право розподіляти бюджетні кошти розпорядникам ІІІ ступеня та затверджувати кошториси, лімітні довідки, плани асигнувань, плани використання, довідки до кошторисів, штатні розписи структурним підрозділам центру, що дозволить здійснювати ефективний контроль за їх діяльністю.

6. Фінансування розпорядників ІІІ ступеня слід здійснювати за удосконаленою нами та адаптованою до комп'ютерної програми Державного казначейства України "Казна" Відомістю розподілу бюджетних асигнувань розпорядником коштів ІІ ступеня яка дає можливість оперативно розподіляти бюджетні кошти за кодами економічної класифікації видатків (КЕКВ).

7. Запропоновано внести зміни до методики відображення окремих об'єктів обліку, а саме: доповнити порядок обліку та нарахування зносу на обладнання придбане для виконання госпдоговірної тематики; молодняк тварин в науково-дослідних господарствах слід обліковувати за віковими групами; облік втрат від падежу тварин доцільно вести в складі субрахунку 822 "Витрати підсобних (навчальних) сільських господарств; порядку закриття рахунків з обліку доходів та витрат у науково-дослідних господарствах, що сприятиме побудові інформаційного забезпечення у повній відповідності до потреб всіх форм звітності та дозволить отримати дані, необхідні для аналізу собівартості продукції, об'єднати на єдиних методолгічних засадах облік бюджетних установ з обліком госпрозрахункової діяльності НДГ.

8. З метою покращення ведення аналітичного та синтетичного обліку доходів та витрат удосконалено ряд облікових регістрів, які враховують особливості функціонування регіональних університетських центрів, зокрема: Книгу аналітичного обліку отриманих та перерахованих асигнувань загального фонду підвідомчим установам, Книгу обліку доходів від реалізації продукції, виробів і виконаних робіт у науково-дослідних господарствах, Книгу обліку витрат у науково-дослідних господарствах.

9. Запропоновано доповнити діючі методичні вказівки з обліку доходів і витрат Державного казначейства України методикою ведення обліку доходів і витрат на виробництво сільськогосподарської продукції у науково-дослідних господарствах, що дозволить нагромаджувати інформацію, необхідну для складання звітності за формою 50-сг. "Основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств".

10. Проведені дослідження дали можливість уточнити визначення термінів доходів і витрат для регіональних університетських центрів, а саме: доходи – це кошти загального і спеціального фондів, які надходять бюджетній установі на здійснення статутної діяльності відповідно до затвердженого кошторису доходів і видатків; видатки – це кошти витрачені бюджетною установою в процесі господарської діяльності за цільовим призначенням у відповідності до затвердженого кошторису доходів і видатків.

11. Враховуючи особливості формування звітної інформації в регіональних університетських центрах, запропоновано до складу бухгалтерської звітності, яку подають науково-дослідні господарства як бюджетні установи, включати статистичну форму № 50-сг. "Основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств" з метою уточнення основних показників їх діяльності, які відсутні у формах бюджетної звітності.

12. На основі проведеного аналізу існуючих тлумачень та інтерпретації поняття звітності уточнено визначення цього поняття для бюджетних установ, як впорядкованої системи зведених облікових показників, що характеризують різні сторони діяльності та фінансовий стан структурних одиниць установи за певний період.

13. З метою посилення внутрішнього контролю за формуванням облікової та звітної інформації в регіональних університетських центрах запропоновано створити внутрішній контролюючий орган.

14. Діючий порядок фінансування регіональних університетських центрів за двома кодами програмної класифікації (КПК) 2801100 та 2801080 не дає можливості формування єдиної консолідованої звітності по центру, на нашу думку така невідповідність може бути усунена тільки Головним розпорядником коштів.

Публікації автора:

1. Янчук Г.В. Склад фінансової звітності та вимоги до її якості // Збірник наукових праць ВДАУ.– Вінниця, 2002. – Вип. 12. – С. 132-134.

2. Янчук Г.В. Організаційно-правові засади функціонування, структура та фінансування регіонального університетського центру "Вінницький державний аграрний університет"// Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. – Львів: ПП "Астра-Друк-Сервіс", 2004. - № 11(2). – С. 139-144.

3. Янчук Г.В. Особливості побудови звітності в регіональних університетсь-ких центрах //Збірник наукових праць ВДАУ.- Вінниця, 2004. - Вип. 19. - С. 84-88.

4. Правдюк Н.Л., Янчук В.І., Янчук Г.В. Проблеми нарахування зносу на необоротні активи в регіональних університетських центрах // Збірник наукових праць ВДАУ. – Вінниця, 2005. – Вип. 20. – С. 109-112 (Особистий внесок - запропоновано доповнення до методики нарахування зносу на необоротні активи в регіональних університетських центрах).

5. Янчук Г.В., Янчук В.І. Особливості відображення результатів інвентаризації в обліку та звітності //Міжнародний науково-виробничий журнал "Економіка АПК". - 2005. - № 6. - С. 87-90 (Особистий внесок - досліджено і узагальнено особливості відображення результатів інвентаризації в обліку та звітності в умовах регіональних університетських центрів).

6. Янчук Г.В. Облікова політика в регіональному університетському центрі "Вінницький державний аграрний університет" //Збірник наукових праць Вінницького ДАУ. – Вінниця, 2005. – Вип. 21. – С. 125-131.

7. Янчук Г.В., Правдюк Н.Л., Янчук В.І. Організація контролю за діяльністю в регіональних університетських центрах // Агроінком. – 2005. - № 7. – С. 46-52 (Особистий внесок - розроблено і запропоновано організацію внутрішнього контролю в регіональних університетських центрах).

8.Янчук Г.В. Особливості списання витрат і доходів при закритті рахунків в науково-дослідних господарствах регіональних університетських центрів // Збірник наукових праць Уманського ДАУ. – Умань, 2005. – Вип. 61. ч. 2 "Економіка". - С. 370-374.

9. Янчук Г.В. Особливості формування облікової політики в Університетських центрах // Збірник наукових праць Подільського державного аграрно-технічного університету. – Кам'янець-Подільський, 2005. - Вип. 13. – С. 399-401.

10. Янчук Г.В., Янчук В.І. Особливості обліку витрат в регіональному університетському центрі //Збірник матеріалів 5-ї міжвузівської науково-практичної конференції аспірантів "Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи (Вінницький державний аграрний університет, 17-19 травня 2005 р.). – Вінниця: ОЦ ВДАУ. – 2005. - С. 121-124 (Особистий внесок – удосконалено класифікацію обліку витрат).