Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


61. Бєляков Олексій Олександрович. Облік та аудит експортно-імпортних операцій підприємств торгівлі: дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний торговельно- економічний ун-т. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Бєляков О.О. Облік та аудит експортно-імпортних операцій підприємств торгівлі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних і методичних основ бухгалтерського та податкового обліків і аудиту експортно-імпортних операцій підприємств торгівлі.

Проведено аналіз стану експортно-імпортних операцій суб’єктів зовнішньоторговельної діяльності України, визначено недоліки нормативно-правового забезпечення, обґрунтовано необхідність удосконалення методики бухгалтерського і податкового обліків та аудиту експортно-імпортних операцій.

Розглянуто методологію бухгалтерського обліку експортно-імпортних операцій, удосконалено методику визнання результатів експортно-імпортних операцій за видами договорів, уточнено методику відображення цих операцій у бухгалтерському обліку, запропоновано шляхи узгодження положень (стандартів) бухгалтерського обліку і податкового законодавства, розроблено модель узгодження бухгалтерського і податкового обліків. Обґрунтовані нові методичні підходи до проведення аудиту експортно-імпортних операцій, параметризовано експортно-імпортні операції і визначено контрольні моменти їх здійснення, на основі яких розроблено комплексну методику аудиту експортно-імпортних операцій за видами договорів. Результати дослідження у вигляді методичних рекомендацій впроваджені у практику бухгалтерського обліку і незалежного аудиту.

Результатом дисертаційного дослідження є теоретичне узагальнення та методичні рекомендації щодо удосконалення методики бухгалтерського обліку і порядку оподаткування експортно-імпортних операцій, спрямовані на підвищення достовірності даних бухгалтерського обліку та на оптимізацію показників бухгалтерського і податкового обліку та звітності. У дисертації наведено обґрунтування теоретичних і науково-методичних положень стосовно удосконалення методики бухгалтерського обліку і аудиту експортно-імпортних операцій за видами договорів, наводяться нові вирішення наукових завдань по визнанню таких елементів фінансової звітності, як доходи, витрати, активи, зобов’язання; формуванню валових доходів і валових витрат для цілей оподаткування експортно-імпортних операцій. За результатами проведеного дослідження пропонуються наукові висновки і результати, зміст яких полягає у наступному:

  1. Для характеристики об’єкту дослідження уточнено визначення поняття “зовнішньоторговельна діяльність”, у відповідності з яким розроблено класифікацію її учасників. Проведено аналіз понять “резидент”, “нерезидент”, “експорт”, “імпорт”, “бартер”, “комісія”, “консигнація”, “звичайна ціна”, “індикативна ціна”, що дало можливість виявити неузгодженості у законодавстві і визначити інформаційно-правові характеристики експортно-імпортних операцій. Останні стали підгрунтям розробки організаційно-інформаційної моделі аудиту цих операцій, дозволили визначити контрольні моменти здійснення цих операцій в Україні. Це дало можливість обґрунтувати необхідність подальшого розвитку системного підходу до удосконалення обліку і аудиту та розробити відповідні контрольно-облікові процедури.

  2. Аналіз стану зовнішньоторговельної діяльності в Україні дозволив визначити основні її види: експорт та імпорт, у тому числі у формі бартеру, комісії. Оцінка нормативної бази дозволила визначити напрямки державного регулювання і контролю у цій сфері, що обумовило критерії для оцінки аудиторського ризику і суттєвості, визначення контрольних моментів зовнішнього аудиту експортно-імпортних операцій з метою забезпечення єдиних засад оцінки результатів аудиторської роботи.

  3. Отримало подальший розвиток застосування правил ІНКОТЕРМС для визнання у бухгалтерському обліку результатів експортно-імпортних операцій. На їх основі рекомендовані пропозиції по удосконаленню методики бухгалтерського обліку експортно-імпортних операцій, які підвищують реальність показників бухгалтерського обліку та достовірність фінансової звітності, а саме:

    • розроблено методику визнання доходів і товарів за видами експортно-імпортних операцій;

    • розроблено робочий план рахунків бухгалтерського обліку, у якому надано можливість відображення товарів на різних етапах товароруху, як на території України, так і за її межами;

    • уточнено кореспонденцію рахунків з обліку експорту та імпорту за кожним видом договору.

  4. Доповнено перелік витрат, які відносяться до первісної вартості імпортованих товарів за видами договорів. Обґрунтований порядок віднесення транспортно-заготівельних витрат та комісійної винагороди при імпорті товарів на рахунок 28 “Товари” у склад первісної вартості товарів, а при експорті – у склад собівартості реалізованої продукції при умові можливості достовірної оцінки даних витрат на момент визнання доходу від реалізації товару. Зазначені пропозиції сприяють збільшенню релевантної інформації, необхідної для своєчасного прийняття управлінських рішень, підвищують достовірність оцінки первісної вартості товарів, сприяють гармонізації бухгалтерського обліку і міжнародних стандартів.

  5. Оцінена методика обліку повернення реалізованих та придбаних товарів, адаптовано порядок відображення цих операцій у бухгалтерському і податковому обліку експортно-імпортних операцій. Вперше розглянуто проблеми обліку і оподаткування витрат з фрахту, запропоновано методику бухгалтерського обліку витрат за видами фрахту (тайм-чартер, бербоут-чартер, димайз-чартер) і перевитрат, здійснених при простої судна у портах (демередж і диспач). На основі цього дано відповідні рекомендації до формування облікової політики підприємства. Зазначені пропозиції сприяють узгодженню даних бухгалтерського і податкового обліків, збільшенню достовірності інформації для прийняття управлінських рішень.

  6. Запропонований метод визначення балансової вартості іноземної валюти при здійсненні імпорту товарів і послуг, який дозволяє узгодити норми податкового законодавства між собою. Розроблено допоміжну відомість для контролю за визначенням балансової вартості іноземної валюти і відомість її обліку за середньозваженою собівартістю, використання яких забезпечує своєчасність розрахунків за контрактом, правильність визначення балансової вартості на будь-яку дату, можливість ведення окремого обліку балансової вартості іноземної валюти для цілей оподаткування.

  7. Запропоновані доповнення і редакційні уточнення до П(С)БО: уточнення переліку витрат при формуванні первісної вартості товарів, розкриття методики визнання доходів від реалізації товарів, що надасть однозначність у трактуванні дефініцій, сприятиме гармонізації бухгалтерського обліку і міжнародних стандартів.

  8. Розроблено модель узгодження обліку і оподаткування експортно-імпортних операцій, для наочного відображення якої розроблено структурно-логічну схему. Дана модель ґрунтується на відміні правила “першої події” для експортних операцій, коригуванні термінів податкового обліку, редакційних уточненнях П(С)БО, удосконаленні порядку оподаткування операцій у іноземній валюті. У відповідності з даною моделлю запропоновано уточнення змісту Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” або врахування наведених положень при розробці проекту Податкового кодексу України, що дозволить наблизити дані бухгалтерського і податкового обліків, підвищити нейтральність і достовірність інформації у фінансовій і податковій звітності.

  9. Отримала подальший розвиток розробка методичних рекомендацій щодо організації і методики аудиту експортно-імпортних операцій:

    • визначено фактори, які збільшують аудиторський ризик. У відповідності з цим обґрунтовано необхідність проведення оцінки аудиторського ризику виходячи з низької оцінки ризику невиявлення, високих оцінок властивого ризику і ризику контролю;

    • визначено послідовність аудиту. Рекомендовано стратифікувати сукупність за операціями з високим і низьким ризиком, виділити групу операцій, вартістю понад 80000 грн., після чого проводити перевірку за суттєвими або ризикованими операціями суцільним способом, а по іншим – вибірковим. Використання наведеного підходу дозволяє знизити ризик аудитора і забезпечити достатні і надійні аудиторські докази.

  10. Удосконалено методику аудиту експортних та імпортних операцій: розроблено методику виконання завдань з надання впевненості щодо експортно-імпортних операцій за видами договорів. Методика ґрунтується на визначенні господарських фактів за кожним видом операції; їх інформаційного і правового забезпечення; запропонованих критеріях суттєвості можливих відхилень і визначенні впливу цих відхилень на напрямок модифікації аудиторського висновку. Використання зазначених рекомендацій сприятиме зниженню аудиторського ризику, підвищенню ефективності аудиту за рахунок забезпечення єдності методичних і організаційних підходів до аудиту, зменшення часу на проведення перевірки, можливості більш раціональної організації роботи асистентів та її контролю, отримання більшої кількості аудиторських доказів.

Викладені рекомендації з удосконалення бухгалтерського обліку та методика аудиту апробовані на підприємствах торгівлі і суб’єктами аудиторської діяльності України. Вони доповнюють теоретичні засади бухгалтерського обліку і аудиту експортно-імпортних операцій, а їх застосування забезпечує єдність та типізацію методичних засад бухгалтерського обліку і оподаткування, а також аудиторської перевірки, що у свою чергу підвищує достовірність фінансової звітності суб’єктів зовнішньоторговельної діяльності.

Публікації автора:

  1. Бєляков О.О. Основи зовнішньоекономічної діяльності підприємств торгівлі в Україні // Держава та регіони. -2002. - №4. – с.17-19.

  2. Бєляков О.О. Зовнішня торгівля: бухгалтерський та податковий облік операцій в іноземній валюті // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2003. - № 3. – с.79-86.

  3. Бєляков О.О. Методичні аспекти внутрішнього аудиту експортно-імпортних операцій // Економіка. Фінанси. Право. – 2003. - Спецвипуск. - с. 22-24.

  4. Бєляков О.О. Зовнішня торгівля: зміни в оподаткуванні // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003.- Вип.6 - с.53-57.

  5. Бєляков О.О. Зовнішня торгівля: зміни у оподаткуванні // Тези доповідей Міжнародної наукової конференції “Розвиток підприємницької діяльності на Україні: історія та сьогодення”. – Тернопіль: СТАРОДУБЕЦЬ, 2003. – с.135.

  6. Бєляков О.О. Аналіз розбіжностей між бухгалтерським і податковим обліком експортно-імпортних операцій та напрямки їх узгодження // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції “Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи. – Том 2. – К: ІАЕ УААН, 2003. – с.170-172.

  7. Бєляков О.О. Експортно-імпортні операції як об’єкт аудиту // Збірник тез і текстів доповідей Міжнародної науково-практичної конференції “Незалежний аудит в Україні та міжнародний досвід”. – К., 2003. – с.102-105.