Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Мельничук Оксана Василівна. Облік оподаткування прибутку переробних підприємств : Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Подільський держ. аграрно-технічний ун-т. — Кам'янець-Подільський, 2005. — 257арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 184-205.



Анотація до роботи:

Мельничук О.В. Облік оподаткування прибутку переробних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний науковий центр „Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних, методичних і практичних питань обліку оподатковуваного прибутку переробних підприємств аграрного сектору економіки та розробці методичних рекомендацій щодо узгодження бухгалтерського та податкового обліку фінансових результатів.

Запропоновано уточнення поняття „податковий облік” як процес особливої систематизації виробничо-фінансової інформації в межах фінансового та управлінського обліку за допомогою ідентифікації, збирання й обробки даних з метою забезпечення правильної та достовірної інформації з приводу обчислення і сплати податків і зборів та своєчасного подання податкової звітності. Розкрито його особливості, принципи, метод та функції. Уточнено визначення категорій „валові доходи” та „валові витрати” в податковому обліку.

Обґрунтовано і запропоновано методику визначення фінансових результатів у системі рахунків бухгалтерського обліку, яка передбачає коригування доходів і витрат на постійні та тимчасові різниці з метою одержання оподаткованого прибутку та розроблено регістр аналітичного обліку цих різниць, відстрочених податкових активів і зобов’язань.

Запропоновано внести зміни до форми „Звіт про фінансові результати” та Декларацію з податку на прибуток підприємств з метою удосконалення формування інформації про доходи, витрати та фінансові результати.

У дисертаційній роботі викладено теоретичні узагальнення та сформульовано науково обґрунтовані положення щодо удосконалення облікових процедур та методики визначення фінансових результатів у системі бухгалтерського і податкового обліку переробних підприємств. Результати проведеного дослідження дозволили зробити наступні висновки:

1. Підтвердивши факт свого існування в законодавчих і нормативних документах, податковий облік не визначено в теоретичному аспекті. Встановлено, що податковий облік є підсистемою обліку, для якого характерним є орієнтація на конкретного користувача, відсутність взаємозалежності окремих його елементів, додатковий первинний та аналітичний облік. Фіскальний аспект податкових розрахунків фінансових результатів передбачає дотримання лише окремих принципів (принцип автономності, послідовності, безперервності, грошового вимірника, періодичності) і методів (документація, оцінка, звітність, частково інвентаризація) бухгалтерського обліку та надає перевагу головній функції обліку – захист інтересів держави в комерційному середовищі, що призводить до суттєвих відмінностей бухгалтерського і податкового прибутку.

2. Через відсутність відповідних правил ведення податкового обліку його розвиток здійснюється без чіткої організації. Відсутність відповідних нормативних документів, які б регламентували організацію облікового процесу: форму обліку, застосування відповідних регістрів обліку валових доходів і валових витрат, тимчасових та постійних різниць, рахунків обліку, призводить до обмеженого застосування методології бухгалтерського обліку в цілому. Тому запропоновано в Законі України „Про оподаткування прибутку підприємств” привести у відповідність теоретичне визначення валового доходу і валових витрат відповідно до методики їх формування та запропоновано удосконалити їх класифікацію відповідно до Плану рахунків, з метою можливості формування інформації у податковій звітності без додаткових розрахунків.

3. З метою уніфікації бухгалтерської та податкової методики визначення фінансових результатів у податковому законодавстві запропоновано відмовитися від принципу відображення операцій за двома подіями, що дозволить уникнути можливість включення до валових доходів та витрат авансів, що є економічно невиправданим.

4. Дослідження господарських операцій дозволило їх класифікувати за ознакою впливу на формування фінансових результатів, виявлено три основних типи цих операцій: операції, що беруть участь у формування фінансових результатів, ті що не беруть участі при визначенні фінансових результатів і ті, що не беруть участі при розрахунку фінансових результатів, але зменшують податкове зобов’язання з податку на прибуток. З цією метою в системі рахунків, які формують фінансові результати, запропоновано ввести додаткові аналітичні рахунки за ознакою податкові та неподаткові, на яких розподіляється інформація для бухгалтерського і податкового обліку та здійснюється облік постійних та тимчасових різниць.

5. Запропоновано методику коригування доходів і витрат на постійні та тимчасові різниці при використанні якої одержують інформацію про оподатковуваний прибуток і відстрочені податкові активи та зобов’язання.

6. Внесено зміни у Звіт про фінансові результати, відповідно до яких передбачено у статті „Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)” відображати без непрямих податків, та доведено необхідність об’єднання статей „Податки на прибуток” та „Податки з надзвичайного прибутку” в одну – „Податок на прибуток”.

7. Дослідження методики складання Декларації з податку на прибуток показало, що її заповнення є досить трудомістким процесом. Основна причина полягає у відмінності методики та неможливості одержання даних з рахунків бухгалтерського обліку. У зв’язку з цим запропоновано нову форму Декларації статті якої формуються з рахунків бухгалтерського обліку, а інформація, що представлена в них, розкривається за методом двох подій, що дозволяє визначати і класифікувати різниці між бухгалтерським та податковим обліком.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Мельничук О.В. Місце податкового обліку в системі народногосподарського обліку // Зб. наук. праць ПДАТА „Аграрна наука-селу” – 1998.– № 6. – С. 181-182.

  1. Мельничук О.В. До питання диференціації бухгалтерського обліку // Зб. наук. праць ПДАТА „Аграрна наука-селу” – 1999. – № 7. – С. 185-188.

  2. Мельничук О.В. Доход в аспекті бухгалтерського і податкового обліку // Зб. наук. праць ПДАТА – 2000. – № 8. – С. 315-318.

  3. Мельничук О.В. Передумови виникнення податкового обліку // Економіка АПК. – 2001. – № 5. – С. 73-79.

  4. Мельничук О.В Деякі аспекти реальності інформації щодо основних засобів в бухгалтерському і податковому обліку // Вісник Житомирського держ. технолог. ун-ту. – 2000. – № 13. – С. 18-19.

  5. Мельничук О.В. Методологічні аспекти податкового обліку // Зб. наук. праць ПДАТА – 2004. – № 12. – С. 212-214.

Тези доповідей на науково-практичних конференціях:

  1. Мельничук О.В. Узгодження бухгалтерського та податкового обліку в умовах реформування економіки // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. У чотирьох частинах // За ред. П.Т. Саблука. Ч. 3. Фінанси і фінансова інфраструктура АПК. – К.: Ін-т аграр. екон., 2001 – С. 431-433.

  2. Мельничук О.В. Проблематичність податкової методики визначення об’єкта оподаткування при обчисленні податку на прибуток // Бюджетно-податкова політика: теорія, практика, проблеми. – Ірпінь. – 2004. – С. 266-269.