Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


174. Головченко Олександр Олександрович. Облік і контроль виробничих витрат у житлово-комунальному господарстві: дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Укоопспілка; Львівська комерційна академія. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Головченко О.О. Облік і контроль виробничих витрат у житлово-комунальному господарстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Львівська комерційна академія Укоопспілки, Львів, 2004.

У дисертації розглянуті та обґрунтовані нові підходи щодо вирішення актуальних проблем організації та методики обліку і контролю витрат на виробництво на підприємствах житлово-комунального господарства. Розглянуто діючі концепції обліку і контролю виробничих витрат, що надало можливість визначити основні проблеми інформаційного забезпечення процесу управління витратами в ЖКГ.

Запропоновано методичні рекомендації щодо вдосконалення методики обліку та контролю витрат на виробництво в умовах системи управління за відхиленнями. Розроблено методику обліку витрат на виробництво, що враховує: розмежування облікових функцій фінансової та управлінської бухгалтерії; розподіл інформаційних потоків обліку витрат, які формують та не формують тарифи на житлово-комунальні послуги (тарифних та нетарифних витрат); системне обчислення тарифної собівартості житлово-комунальних послуг; калькулювання неповної та тарифної собівартості із застосуванням єдиних масивів облікових даних.

Досліджено організаційні, технічні, економічні та технологічні аспекти контролю витрат на виробництво. На основні чого побудовано сучасну модель внутрішньогосподарського контролю виробничих витрат. На кожній стадії контролю визначено суб’єкти контролю, їх контрольні функції та відповідні об’єкти, що підлягають контролю. Систематизовано процедури контролю виробничих витрат, розроблено механізм опрацювання контрольної інформації на заключному етапі контролю витрат. Розроблено конкретні пропозиції щодо використання сучасних комп’ютерних технологій щодо підвищення ефективності робіт з обліку і контролю витрат в умовах системи управління за відхиленнями.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і розв’язання наукової проблеми вдосконалення методики обліку і контролю витрат на виробництво на підприємствах житлово-комунального господарства. Це втілюється у розробці науково-теоретичних підходів та практичних рекомендацій щодо реформування методики та організації обліку і контролю виробничих витрат з урахуванням їх спрямування на потреби ефективного управління витратами, у тому числі тими, що формують тарифи на житлово-комунальні послуги. Результати проведеного дослідження дають можливість зробити наступні узагальнення, висновки та пропозиції:

  1. В умовах переходу економіки країни до ринкових відносин собівартість продукції виступає економічним показником, що всебічно характеризує фінансово-господарську діяльність підприємств. Зниження собівартості відіграє значну роль у підвищенні ефективності господарювання. Даний процес має особливе значення для підприємств, які діють в умовах монополізованих ринків, зокрема, для підприємств житлово-комунального господарства.

  2. На підприємствах ЖКГ немає можливості оперативно коригувати ціни на власні роботи (послуги), що визначає першочерговість управління витратами на виробництво, які формують ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги (тарифна собівартість).

  3. Житлово-комунальне господарство, як специфічна галузь, має ряд особливостей, що суттєво впливають на організацію та функціонування систем обліку і контролю. До основних галузевих особливостей віднесено: технологічні, ринкові та фактори державного регулювання.

  1. Собівартість як складовий синтетичний показник, що об’єднує різнорідні витрати, визначає необхідність їх раціональної класифікації. Проведеним дослідженням визначено доцільність уточнення діючої класифікації витрат на виробництво за статтями калькулювання. У результаті одержано оптимальну номенклатуру статей витрат на виробництво, яка у найбільшій мірі відповідає галузевим особливостям підприємств ЖКГ та додатково має на меті визначення неповної та тарифної собівартості у межах єдиної інформаційної бази даних.

  2. Для оптимізації чинної номенклатури статей витрат на виробництво доцільно: запровадити додаткові статті: “Втрати матеріального носія послуги в мережах”, “Плата за користування мережами сторонніх організацій з доставки покупного ресурсу” та уточнити порядок формування статей: “Амортизація основного виробничого обладнання”, “Роботи і послуги виробничого характеру сторонніх підприємств і організацій”, “Паливо на технологічні потреби”, “Електроенергія на технологічні потреби”, “Сировина і матеріали”.

  3. Розробка методики обліку витрат у сучасних умовах вимагає конкретизації об’єктів обліку витрат та калькулювання собівартості, їх системної ув’язки. У результаті побудовано модель зв’язку та залежності об’єктів обліку витрат та калькулювання собівартості на підприємствах ЖКГ, яка передбачає: локалізацію витрат у розрізі технологічних стадій (етапів) надання послуг; визначення відхилень виробничого споживання ресурсів від заданих (нормативних) параметрів; розмежування виробничих витрат у залежності від їх відшкодування монопольними цінами (тарифами) на житлово-комунальні послуги.

  4. Дослідження чинної на підприємствах ЖКГ методики обліку витрат на виробництво дозволило виявити: по-перше, невідповідність обліку фактичних витрат потребам оперативного управління (відсутня інформація про рівень витрат, що формують тарифи на житлово-комунальні послуги; діюча методика не передбачає персоніфікації виявлених відхилень відносно винуватців; частина інформації про виробничі витрати не знаходить свого відображення у системі бухгалтерського обліку); по-друге, більшу економічну доцільність застосування нормативного методу обліку витрат на виробництво на підприємствах ЖКГ, що передбачає нагромадження у системі обліку інформації про заданий (нормативний) рівень витрат на виробництво (в тому числі тарифних витрат), зміну норм, відхилення від норм, послідовне визначення причин та винуватців відхилень.

  5. Проведені дослідження дозволили сформулювати принципи організації обліку на підприємствах ЖКГ в умовах системи управління за відхиленнями. При цьому традиційні організаційні принципи доповнено рядом принципів управлінського спрямування, що сприяє позитивному реформуванню методики обліку виробничих витрат на підприємствах галузі. Як результат – одержано облікову модель, що сприяє: розмежуванню облікових функцій фінансової та управлінської бухгалтерії; розподілу інформаційних потоків обліку тарифних та нетарифних витрат; системному обчисленню тарифної собівартості житлово-комунальних послуг; калькулюванню неповної та тарифної собівартості із застосуванням єдиних масивів облікових даних.

  6. Важливе значення контролю, як окремої історично визначеної функції управління, має оцінка його ролі в управлінському процесі. В організаційному аспекті фазу контролю доречно визначати як останню у процесі первинного управління – фазу, що забезпечує подальший управлінський процес необхідною інформацією (завдання, цілі, відхилення, їх причини і винуватці, інші диспропорції у господарському процесі). Відповідно визначаються основні функції контрольної діяльності: інформаційна, коригувальна та мобілізуюча.

  7. Ідентифікація місця і ролі контролю у системі господарського управління тісно пов‘язана з визначенням його організаційних форм та видів. Класифікація організаційних форм дозволила обмежити коло можливих користувачів контрольної інформації (внутрішніх та зовнішніх) на підприємствах ЖКГ. Класифікація видів контролю дала можливість: конкретизувати методи (методичні процедури, прийоми, способи) контролю витрат на виробництво у галузі; розглянути контроль як процес, що має певні властивості та закономірності. Доречною на підприємствах ЖКГ є класифікація видів контролю: за часом проведення; за стадіями проведення; за характером (спрямованістю); за технологічними етапами контролю; за етапами отримання інформації.

  8. Розгляд контролю як функції управління, що забезпечує зворотній зв’язок між об’єктом та системою управління, дозволив віднести до складу об’єктів контролю (крім визначених об’єктів обліку та калькулювання) дії посадових осіб, що надає управлінського спрямування системі контролю. В умовах інтегрування з нормативним обліком витрат на виробництво контролю повинно передувати складання контрольних номенклатур за зазначеними об’єктами. Проведені дослідження дозволили розробити механізм складання контрольних номенклатур у галузі ЖКГ на всіх етапах контрольного процесу.

  9. Забезпечення коригувальної та мобілізуючої функцій контролю базується на визначенні та опрацюванні відхилень виробничих витрат. Аналіз зарубіжної та вітчизняної спеціальної літератури, проведений у дослідженні, підтвердив необхідність обмеження кола відхилень від норм, що підлягають контролю. За основу такого обмеження в ЖКГ прийнято науково-обґрунтовану класифікацію відхилень витрат на виробництво відповідно до: відображення їх у системі обліку; структури відхилень; вірогідності контрольних даних; впливу на господарський процес; масштабу; причин виникнення.

  10. Впровадження засобів сучасної обчислювальної техніки у процес контролю виробничих витрат дає змогу значно скорочувати його трудомісткість та створює необхідні передумови щодо підвищення ефективності останнього на всіх етапах контрольної діяльності (підготовчому, процедурному, заключному). Запропоновані алгоритми класифікації, оцінки та кодування відхилень витрат на виробництво на підприємствах ЖКГ сприяють більш широкому запровадженню комп’ютерних технологій у системі контролю та підвищують рівень управління підприємств галузі.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Головченко О.О. Галузеві особливості житлово-комунального господарства (ЖКГ) та їх вплив на облік та контроль витрат на виробництво // Наукові праці КДТУ. Економічні науки, випуск 3. – Кіровоград: КДТУ, – 2002. – С.275-282. (0,34 друк. арк.).

2. Головченко О.О. Вдосконалення класифікації витрат на виробництво на підприємствах житлово-комунального господарства (ЖКГ) // Економіка: проблеми теорії та практики. Випуск 144. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С.43-51 (0,34 друк. арк.).

3. Головченко О.О. Вдосконалення системи об’єктів обліку витрат та калькулювання собівартості на підприємствах житлово-комунального господарства (ЖКГ) // Збірник наукових праць ЧДТУ. Економічні науки, випуск 4. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С.34-37 (0,40 друк. арк.).

4. Головченко О.О. Проблеми класифікації відхилень в ході контролю витрат на виробництво на підприємствах житлово-комунального господарства // Наукові праці КДТУ. Економічні науки, випуск 4. – Кіровоград: КДТУ, – 2003. – С.124-129. (0,28 друк. арк.).

В інших виданнях:

1. Головченко О.О. Вдосконалення системи об’єктів обліку витрат та калькулювання собівартості на підприємствах житлово-комунального господарства (ЖКГ) // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю. Матеріали І-ої Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С.140-142 (0,09 друк. арк.).

2. Головченко О.О. Вдосконалення методики обліку витрат на виробництво на підприємствах ЖКГ // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта ‘2003”. Том 25. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.15-17 (0,12 друк. арк.).

3. Головченко О.О. Деякі аспекти нормативного обліку виробничих витрат в житлово-комунальному господарстві// Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень ‘2003”. Том 24. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.15-17 (0,1 друк. арк.).