Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Коцкулич Тетяна Ярославівна. Облік і контроль виробничих витрат у будівництві свердловин : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Івано-Франківський національний технічний ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2005. — 236арк. — Бібліогр.: арк. 171-192.



Анотація до роботи:

Коцкулич Т.Я. Облік і контроль виробничих витрат у будівництві свердловин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – Київ, 2005.

У дисертації уточнено економічну сутність виробничих витрат і собівартості, проаналізовано нормативно-законодавче регулювання обліку і контролю витрат, досліджено вплив організаційно-технологічних особливостей на побудову обліку і контролю виробничих витрат. Розроблено класифікацію витрат з урахуванням особливостей буріння свердловин. Вдосконалено методику обліку і калькулювання виробничої собівартості будівництва свердловин, обґрунтовано доцільність формування фактичної повної собівартості. Розроблено принципову схему розподілу непрямих виробничих витрат між центрами відповідальності. Запропоновано методику прогнозування рівня виробничих витрат за допомогою побудови функцій витрат, методику контролю виробничих витрат за допомогою гнучких бюджетів.

Результатом дисертаційного дослідження є теоретичне узагальнення і практичні рекомендації щодо організації та методики обліку і контролю виробничих витрат на бурових підприємствах, що посилить інформаційно-аналітичну функцію обліку, сприятиме зміцненню становища бурових підприємств на ринку. Основні висновки і пропозиції, обгрунтовані в дисертаційній роботі, зводяться до наступного.

  1. Витрати є невід’ємною складовою виробничого процесу, тому ключовим питанням в його дослідженні повинні бути виробничі витрати. Узагальнивши існуючі підходи трактування понять виробничих витрат і собівартості, зроблено висновок, що під виробничими витратами для цілей бухгалтерського обліку слід розуміти вартісне вираження сукупності всіх явно спожитих ресурсів, які необхідні для виробництва, а під собівартістю – частину витрат (не завжди тільки виробничих), необхідну для оцінки вартості певного об’єкта калькулювання.

  2. В результаті проведених досліджень зроблено висновок, що одним із важливих напрямків державного регулювання щодо розвитку бурових підприємств слід вважати вдосконалення нормативно-законодавчої бази бухгалтерського обліку і контролю витрат на будівництво свердловин. Це зумовлено тим, що переважна більшість досліджуваних бурових підприємств користується застарілими нормативними документами. Окрім того, для бурових підприємств досі не розроблено нормативні документи, які б враховували специфіку їх виду діяльності. В результаті виникає потреба у впорядкуванні існуючої та створенні нової законодавчо-нормативної бази, яка б регулювала систему обліку та контролю виробничої діяльності бурових підприємств з урахуванням їх особливостей та відповідала б вимогам Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку. З цією метою зроблено ряд пропозицій щодо внесення змін до існуючих законодавчо-нормативних документів з регулювання обліку, планування і контролю виробничих витрат на бурових підприємствах.

  3. Проведені дослідження свідчать, що на організацію і методику обліку і внутрішньогосподарського контролю виробничих витрат на будівництво свердловин істотний вплив має ціла низка факторів. Узагальнивши одержану інформацію, у дисертації здійснено групування факторів за класифікаційними ознаками, причому у якості вирішальної групи факторів впливу на побудову обліку і контролю витрат виділено групу виробничо-організаційних факторів, а саме: вид будівельних робіт, що виконуються, виробнича і організаційна структура підприємства, наявність значних обсягів незавершеного будівництва, технологічний режим, час роботи протягом року тощо.

  4. З огляду на обгрунтований вплив виробничо-організаційних факторів, автором запропоновано на бурових підприємствах організувати облік і внутрішньогосподарський контроль виробничих витрат на будівництво свердловин у розрізі етапів будівництва, центрів відповідальності та окремих свердловин. Такий підхід надасть всебічне інформаційне забезпечення усіх аспектів процесу буріння свердловини.

  5. Класифікація витрат виступає методологічною базою для раціональної організації обліку і внутрішньогосподарського контролю виробничих витрат. Враховуючи особливості діяльності бурових підприємств запропоновано оптимальний перелік класифікаційних ознак, які найкраще відображають економічну суть витрат. Витрати пропонується класифікувати за двома основними напрямками виходячи з цілей управління та одержання інформації, оскільки облік є інформаційною базою для управління витратами та підприємством в цілому: оцінка запасів і визначення фінансових результатів; прийняття рішень, планування і контроль виконання.

  6. На основі виявлених в ході дослідження недоліків існуючої практики ведення бухгалтерського обліку на бурових підприємствах запропоновано ряд заходів щодо удосконалення організації і методики обліку витрат на будівництво свердловин. Одним із основоположних питань організації обліку є оптимізація документопотоку, особливо це стосується документів з обліку використання матеріалів. Для відображення відпуску матеріалів та їх використання за центрами відповідальності запропоновано форму “Лімітно-забірна картка-звіт на відпуск і витрату матеріалів”, яка суміщає у собі облік відпущених і використаних матеріалів. Це дозволить значно скоротити документопотік на підприємстві і полегшить контроль за використанням матеріалів у розрізі окремих центрів відповідальності. Для узагальнення витрат за окремими свердловинами розроблено форму картки обліку витрат на будівництво свердловини, де накопичуються прямі і розподілені непрямі виробничі витрати на будівництво окремої свердловини. Розроблена форма надає інформацію про собівартість свердловини не тільки у розрізі статей витрат, але і за періодами будівництва та за центрами відповідальності (бригадами), які безпосередньо зайняті у будівництві. Окрім того, у картці накопичують витрати за всіма етапами будівництва від початку до закінчення, навіть якщо ці події відбуваються у різних звітних періодах (роках). Розроблено також форму журналу для обліку виробничих витрат на будівництво свердловин, у якому поєднано аналітичний і синтетичний облік витрат у розрізі статей калькуляції та центрів відповідальності. За даними журналу можна також визначити величину виробничих витрат у розрізі економічних елементів, окремих свердловин, періодів будівництва свердловин.

  7. Для поглиблення аналітичності інформації, яка одержується з рахунків бухгалтерського обліку, розроблено аналітичні субрахунки до рахунків виробничих витрат 23 “Виробництво” і 91 “Загальновиробничі витрати” з урахуванням виділених об’єктів витрат. В основу запропонованого кодування рахунків покладено відповідність до існуючих на підприємстві центрів відповідальності, а також ієрархічний принцип. Згідно із розробленою схемою, для обліку витрат на першому та другому рівнях відповідальності призначено рахунок 91 “Загальновиробничі витрати”, а на третьому рівні – рахунок 23 “Виробництво”. Кодування рахунків за запропонованою схемою надасть детальну інформацію про фактичні виробничі витрати на рахунках бухгалтерського обліку у розрізі центрів відповідальності та окремих свердловин і слугуватиме основою для прийняття обгрунтованих управлінських рішень, складання фінансової звітності тощо.

  8. Обгрунтовано доцільність застосування на бурових підприємствах позамовного методу калькулювання у поєднанні із попроцесним методом, тобто об’єктами калькулювання одночасно виступають свердловина та етапи її будівництва. Автором також доведено доцільність формування повної виробничої собівартості. Цьому сприятимуть розроблені автором форми первинних документів, зокрема картки обліку витрат на будівництво свердловини.

  9. Розподіл непрямих витрат відіграє важливу роль у процесі калькулювання собівартості. Розроблено принципову схему розподілу непрямих виробничих витрат між центрами на різних рівнях відповідальності, згідно з якою витрати розподіляються у три етапи: на першому і другому етапах розподіляються витрати вищих рівнів, які є спільними для підрозділів нижчих рівнів. На третьому етапі здійснюється перерозподіл витрат допоміжного і обслуговуючого виробництва між основними, допоміжними і обслуговуючими підрозділами. Даний алгоритм формалізовано, що надає можливість автоматизації процесу розподілу непрямих виробничих витрат. На основі критерію причинно-наслідкового зв’язку запропоновано бази розподілу непрямих виробничих витрат між підрозділами основного і допоміжного виробництва. Обгрунтовано, що розподіл непрямих витрат слід проводити на основі фактичних коефіцієнтів розподілу.

  1. На основі здійснених досліджень, внесених пропозицій з удосконалення організації і методики обліку витрат на будівництво свердловин розроблено загальну схему обліку виробничих витрат у відповідності із Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, на якій відображено процес формування виробничої собівартості свердловин.

  2. Запорукою здійснення ефективного внутрішньогосподарського контролю є розроблення планових показників, які відповідають стратегії підприємства. Обґрунтовано, що встановлення стратегічних цілей і короткострокове планування є початковими і необхідними етапами контрольного процесу.

  3. За результатами дослідження встановлено, що одним із основних інструментів стратегічного аналізу витрат повинні стати економетричні методи прогнозування, які дозволяють виявити залежності між виробничими витратами та факторами, що на них впливають. Дослідивши зміну виробничих витрат на буріння свердловин, що виникають на етапі “Буріння і кріплення”, зроблено висновок, що прослідковується чітка залежність між вартісним виразом витрат та обсягом здійснених бурових робіт (проходка та верстато-дні буріння). Найкраще описує поведінку витрат функція витрат як математичний опис взаємозв’язку витрат та факторів, що на них впливають. Проаналізувавши запропоновані в економічній літературі способи побудови функції витрат, зроблено висновок, що оптимальним вибором буде регресійний метод, який забезпечує достатньо високу точність прогнозів та одночасно не є надто трудомістким за рахунок можливості застосування комп’ютерної техніки. Запропоновані моделі дозволяють прогнозувати виробничі витрати на буріння і кріплення свердловин у вартісному вираженні в розрізі окремих статей.

  4. Успішна діяльність підприємства залежить не тільки від надання своєчасної і достовірної інформації про події, що вже минули, а і від того, чи здатне підприємство уникати або зменшувати вплив несприятливих факторів. Таким чином, планування дозволяє здійснювати контроль не тільки шляхом порівняння фактичних і планових показників, але і упереджувати допущені у минулому помилки. Бюджетування дозволяє врахувати основні аспекти контролю: на стадії бюджетного планування враховуються попередні недоліки діяльності, а порівняння фактичних результатів із бюджетними – виявити відхилення і їх причини. Особливу увагу під час внутрішньогосподарського контролю слід приділити застосуванню гнучких бюджетів на нижчих ланках управління, оскільки гнучкі бюджети надають можливість проводити набагато глибший аналіз відхилень, ніж статичні. З метою внутрішньогосподарського контролю за відхиленнями величини виробничих витрат було розроблено схематичний перелік відхилень, причин їх виникнення та відповідальних осіб. Детально і оперативно проаналізувати величину відхилень та їх причини дозволяє розроблена система звітності центрів відповідальності на основі складених для них гнучких і статичних бюджетів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Коцкулич Т.Я. Особливості відображення у бухгалтерському обліку збитків від виконання будівельного контракту // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – Луганськ: Видавництво СНУ, 2003. - №1(59). – С.80-83. (0,2 друк. арк.).

  2. Коцкулич Т.Я. Аналіз стану нормативно-законодавчого забезпечення обліку і контролю витрат на спорудження свердловин // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 193: В 5т. Том 2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.404-411. (0,4 друк. арк.).

  3. Коцкулич Т.Я., Побігун С.А. Стратегічне планування діяльності бурових підприємств за допомогою економетричних методів // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Стратегічне планування регіонального розвитку (збірник наукових праць). Вип. 5 (XLIX) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. М.І.Долішній. – Львів, 2004. – С. 307-312, у т.ч. автора 0,2 друк. арк. (особисто автором розроблено методику побудови функцій виробничих витрат).

  4. Коцкулич Т.Я. Розподіл непрямих виробничих витрат на бурових підприємствах // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. - Івано-Франківськ: "Факел", 2005. - №1(10). - С. 120-122. (0,2 друк. арк.).

Статті в інших виданнях:

  1. Коцкулич Т.Я. Будівництво: доходи за національними положеннями (стандартами) та податковим законодавством // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – Івано-Франківськ: “Факел”, 2002. - №2(3). – С.137-139. (0,2 друк. арк.).

  2. Коцкулич Т.Я. Планування та контроль витрат на будівництво нафтових і газових свердловин у системі гнучкого бюджетування // Збірник матеріалів міжнародної міжвузівської науково-практичної конференції “Удосконалення системи обліку, аналізу та аудиту як складової інформатизації суспільства”. – Тернопіль – Мукачево: ТАНГ, 2004. – С. 142-147. (0,5 друк. арк.).

Тези доповідей:

  1. Коцкулич Т.Я. Классификация затрат как условие рациональной организации учета и калькулирования себестоимости строительства скважин // Материалы научно-практической конференции “Перспективные разработки науки и техники”. Том 3. Экономические науки. – Белгород: Руснаучкнига; Днепропетровск: Наука и образование, 2004. – С. 18-21. (0,2 друк. арк.).

  2. Коцкулич Т.Я. Організаційно-технологічні особливості бурових підприємств та їх вплив на побудову системи обліку витрат // Матеріали ІІІ Міжнародно-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень’2004”. Том 42. Бухгалтерський облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.38-40. (0,2 друк. арк.).