Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Бондар Тетяна Анатоліївна. Облік і контроль лізингових процесів: сучасний стан та перспективи розвитку : Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т. — К., 2004. — 242арк. — Бібліогр.: арк. 206-215.



Анотація до роботи:

Бондар Т.А. Облік і контроль лізингових процесів: сучасний стан та перспективи розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню теоретичних положень та розробці практичних рекомендацій щодо вдосконалення обліку і контролю лізингової діяльності в аграрному секторі економіки. Об’єктом дослідження виступає стан обліку і контролю господарської діяльності лізингових компаній та підприємств – лізингоодержувачів України, предметом – сукупність теоретичних, методичних, організаційних та прикладних аспектів обліку і контролю лізингових операцій.

Обґрунтовано і запропоновано удосконалення організації обліку і контролю лізингових процесів, які полягають у розробці уніфікованих форм первинних документів та регістрів аналітичного обліку лізингових операцій; уточненні порядку юридичного оформлення лізингових угод, принципів організації бухгалтерського обліку, методики проведення попереднього контролю розрахунків за лізинговими платежами та ефективності здійснення лізингових операцій.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та сформульовано науково обґрунтовані положення щодо розробки концептуальних засад, методики обліку і контролю лізингових процесів. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети та дають змогу зробити такі висновки:

  1. Лізинг є ефективним механізмом, який забезпечує підприємства необхідними довгостроковими активами. Під лізингом слід розуміти сукупність взаємообумовлених майново-правових відносин з приводу надання лізингоодавцем лізингоодержувачу майна, за вибором останнього, у виняткове користування на умовах, визначених лізинговим договором.

  2. Поділ лізингу на фінансовий і оперативний одержав визнання як в зарубіжній, так і вітчизняній теорії і практиці. Разом з тим у дисертації лізинг класифіковано з урахуванням потреб бухгалтерського обліку за такими ознаками: строк дії лізингового договору (коротко-, середньо- та довгостроковий лізинг); характер взаємодії учасників (класичний, зворотній, сублізинг); тип майна, що передається у лізинг (лізинг рухомого майна, лізинг нерухомого майна), сектор ринку, де здійснюються лізингові операції (внутрішній і міжнародний (експортний та імпортний) лізинг); спосіб фінансування лізингового проекту (лізинг, що фінансується одним лізингодавцем, та пайовий). Представлена класифікація допомагає у створенні оптимальної системи рахунків аналітичного обліку лізингових операцій.

  3. Вивчення сутності існуючих видів лізингових платежів дало можливість довести, що для аграрних підприємств найсприятливішим є варіант сплати лізингових платежів у змішаній або компенсаційній формі, оскільки сільськогосподарське виробництво носить сезонний характер і виручка від реалізації власної продукції надходить нерегулярно. Результати аналізу структурного складу лізингового платежу показали, що для потреб лізингоодержувача, оптимальний рівень лізингової маржі повинен мати такий розмір, щоб лізинг міг конкурувати з банківським кредитом, який виступає альтернативним напрямком залучення інвестицій в основний капітал. Разом з тим величина авансового внеску має забезпечувати лізингодавцю зменшення ризиків від вкладення коштів у певний лізинговий проект, а лізингоодержувачу – зменшення загальної суми лізингових платежів.

  4. Дослідження практики законодавчої діяльності урядів зарубіжних країн щодо стимулювання розвитку лізингової діяльності дало можливість стверджувати, що розширення ринку лізингових послуг в Україні неможливо без запровадження пільгового оподаткування для всіх суб’єктів лізингової діяльності. Також збільшенню кількості лізингоодержувачів сприятиме застосування методів прискореної амортизації предметів фінансового лізингу.

  5. Лізинговий договір повинен виступати основним документом, який забезпечує належну організацію обліку наявності та експлуатації предмету лізингу і розрахунків між сторонами-учасниками, а також ефективний контроль за здійсненням лізингової угоди. Тому до закріплених законодавчо істотних умов договору лізингу запропоновано віднести такі: про склад лізингових платежів і графік їх оплати, а також про обрання предмета лізингу та його постачальника (продавця).

  6. У дисертації розроблені і запропоновані до застосування конкретні положення облікової політики для сторін – учасників лізингових угод (лізингодавців та лізингоодержувачів) щодо організації обліку наявності і руху предметів лізингу, заборгованості за лізинговими платежами та одержаними кредитами, формування доходів та витрат лізингової діяльності. Облікова політика постачальників чи виробників предметів лізингу (якщо вони не є лізингодавцями) не містить спеціальних пунктів щодо здійснення лізингових операцій.

  7. На практиці сторони – учасники лізингового процесу акт приймання передачі основних засобів у лізинг складають у формі акту приймання-передачі виконаних робіт за довільною формою. Проте, оскільки предметом лізингу завжди виступає об’єкт основних засобів, то процес приймання передачі майна в лізинг має бути оформлений актом приймання-передачі основних засобів у лізинг уніфікованої форми, запропонованої в роботі.

  8. Кожний первинний документ з обліку наявності і руху предметів фінансового лізингу у лізингоодержувачів повинен містити інформацію про те, що даний об’єкт основних засобів, взятий у лізинг, номер та дату лізингового договору, щоб можна було оперативно володіти інформацією про лізингодавця, строк лізингу, сплачені лізингові платежі, а не перевантажувати вказаними показниками первинні документи. Аналітичний облік наявності і руху предметів лізингу та розрахунків за лізинговими платежами у лізингоодержувача повинен будуватися залежно від видів і кількості основних засобів, одержаних у лізинг, положень лізингового договору, визначеного строку корисного використання, обраного методу нарахування амортизації та умов експлуатації матеріального активу.

  9. Сучасні умови вимагають використання підприємствами, що займаються лізинговою діяльністю, модифікованих програмних рішень, тобто таких, які можна легко пристосувати до вимог управлінського персоналу щодо пошуку й узагальнення необхідної економічної інформації. Разом з тим, для програмного забезпечення бухгалтерського обліку лізингових операцій та звітності в дисертації рекомендовано використання технології динамічного аналізу. Вказана технологія сприяє забезпеченню управлінського персоналу економічною інформацією щодо стану розрахунків за лізинговими платежами, наявності і руху предметів лізингу.

  10. Запропонована автором модель здійснення контролю лізингових операцій здатна сприяти чіткому вирішенню управлінським персоналом таких задач: які сторони лізингової діяльності (об’єкти обліку) вимагають постійного контролю, в яких документах міститься інформація для проведення перевірки законності та доцільності здійснення лізингових операцій, за допомогою яких методів можливо здійснювати контроль процесу лізингу та узагальнювати результати досліджень.

  11. Розроблена система попереднього контролю стану розрахунків за лізинговими операціями має включати: визначення раціональної структури лізингових платежів; обґрунтування методики розрахунку лізингових платежів і побудови графіків їх сплати. Аналіз різних методик побудови графіків лізингових платежів дає підстави стверджувати, що використання прогресивної шкали нарахування лізингових платежів порівняно з регресивним та дегресивним методами є економічно привабливішим для лізингоодержувача.

  12. Проведене дослідження використовуваних методик аналізу ефективності лізингу для лізингоодержувача доводить, що для визначення прийнятного варіанта залучення грошових засобів на придбання основних засобів порівняльного аналізу недостатньо. Запропонована в роботі методика дослідження ефективності проведення лізингової угоди у лізингоодержувача свідчить, що лізинг буде економічно ефективним у тому разі, коли середньогеометричне зростання активів за певний період буде не нижче, ніж при капіталізації поточної вартості активів за нормативом дисконтування. Проводити вказане аналітичне дослідження ефективності лізингу доцільно у таких випадках, як виробництво принципово нових товарів, використання прогресивних технологій, розширення обсягів реалізації без зміни ціни, комплексне застосування декількох вищевказаних варіантів.

Публікації автора:

Монографія

  1. Бондар Т.А. Облік ремонту орендованого майна // Ринкова трансформація економіки АПК: Кол.монографія у 4-х частинах./ За ред. П.Т.Саблука, В.Я.Амбросова, Г.Е.Мазнєва. Ч.3 Фінансово-кредитна система. – К.: ІАЕ, 2002 – с. 305 – 308. – 0,2 д.а.

Статті у наукових фахових виданнях

2. Бондар Т.А. Лізинг і оренда: схожість і відмінність їх правового регулювання // Економіка і підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених і аспірантів. – Вип. 9. / Відп. ред. С.І.Дем’яненко. – К.: КНЕУ, 2002. – с.77 – 85. – 0, 45 д.а.

3. Бондар Т.А. Сутність лізингової діяльності в Україні та проблеми її регулювання // Науковий вісник Національного аграрного університету/ Редколегія: Д.О. Мельничук (відп.ред.) та ін. Вип.. 44. – К., 2001. – с. 189 – 191. – 0,12 д.а.

4. Лінник В.Г., Бондар Т.А. Фінансовий лізинг: стан розвитку й оподаткування // Фінанси, облік і аудит: Збірник наукових праць. – Вип. 2 / Відп.ред. А.М.Мороз. – К.: КНЕУ, 2003. – с. 198 – 204. – 0,4 д.а. (особисто автору належить 0,2 д.а. – висвітлення економічної суті фінансового лізингу, основних договірних положень лізингових відносин).

5. Бондар М.І., Бондар Т.А. Становлення лізингових відносин в Україні // Економіка АПК. – 2001. – № 1. – с. 37 – 40. – 0,3 д.а (особисто автору належить 0,1 д.а. – історичні аспекти розвитку лізингу в Україні).

6. Бондар Т.А. Особливості обліку землі в сільськогосподарських підприємствах // Проблеми формування ринкової економіки. Спеціальний випуск. – К.: КНЕУ, 2000. – с. 363 – 365. – 0,13 д.а.

7. Бондар Т.А. Обґрунтування якісного складу лізингових платежів // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка. Серія: економіка. –Вип. 16, 2004. – с. 169 – 174. – 0,6 д.а.

В інших виданнях

8. Бондар Т.А. Застосування аналітичних досліджень при прийнятті рішень щодо отримання основних засобів у лізинг // Облік і фінанси АПК – 2004. – №2 – с. 60 – 65. – 0,65 д.а.

9. Бондар Т.А. Облік оренди землі: стан та перспективи обліку // Реформування обліку, звітності та аудиту в АПК України: стан та перспективи. Частина ІІ. Науково-учбово-методична робота з обліку та звітності в АПК: стан та перспективи. / За редакцією П.Т.Саблука, М.Я. Дем’яненка, В.М. Жука. – К.: Інститут агарної економіки, 2003. – с. 150 – 157. – 0,5 д.а.

10. Бондарь Т.А. Лизинг: мировой опыт и перспективы развития на Украине // Материалы международной научно-практической конференции. Аграрная экономика: история, проблемы, перспективы. – Горки: Белорусская государственная сельскохозяйственная академия, 2000. – с. 81 – 82. – 0,12 д.а.

11. Бондар М.І., Бондар Т.А. Принципи довгострокового прогнозування капітальних інвестицій // Тези доповідей міжнар. наук.-практ. конференції 16-18 жовтня 2000 р. Удосконалення обліку та аналізу господарської діяльності на основі впровадження нових Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні. / Відп. за вип. В.М. Івахненко. – К.: КНЕУ, 2000. – с. 182 – 183. – 0,12 д.а. (особисто автору належить 0,06 д.а. – контроль реалізації проекту капіталовкладень)

12. Бондар Т.А. Аналіз здійснення орендних (лізингових) операцій // Тези доповідей Міжнар. наук.-метод. конфер. 16-17 травня 2002 р. Трансформація курсу "Економічний аналіз діяльності підприємств" / Відп. за вип. Л.М.Кіндрацька. – К.: КНЕУ, 2002. – с. 50 – 54. – 0,2 д.а.

13. Бондар Т.А. Особливості автоматизації обліку лізингових операцій // Збірник наукових праць Міжнародної науково-практичної конференції 19-20 травня 2004 р. Удосконалення економічного механізму функціонування аграрних підприємств в умовах невизначеності. – К.: КНЕУ, 2004. – с. 409 – 412. – 0,1 д.а.