Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


625. Остапчук Тетяна Петрівна. Облік і контроль капітальних інвестицій: теорія і практика здійснення: дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Тернопільська академія народного господарства. - Т., 2004.



Анотація до роботи:

Остапчук Т.П. Облік і контроль капітальних інвестицій: теорія і практика здійснення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Тернопільська академія народного господарства. – Тернопіль, 2004.

Дисертація присвячена теоретичним, методичним і практичним питанням бухгалтерського обліку і внутрішньогосподарського контролю операцій з капітальними інвестиціями. Уточнено економічну сутність понять “капітальні інвестиції” для правильного визнання та відображення цих об’єктів в обліку. Узагальнено об’єкти обліку капітальних інвестицій та об’єкти обліку інвестиційної діяльності зі здійснення капітальних інвестицій для отримання за даними обліку більш аналітичної та достовірної інформації про операції з капітальними інвестиціями. Визначено місце обліку капітальних інвестицій в системі бухгалтерського обліку для забезпечення відповідності операцій з капітальними інвестиціями їх економічній сутності. Виявлено перспективні напрями розвитку обліку на підставі дослідження історичного досвіду обліку капітальних інвестицій. Удосконалено методику обліку капітальних інвестицій, в частині обґрунтування необхідності створення фонду для відтворення необоротних активів та методики його обліку; відображення в обліку капітальних інвестицій в орендовані основні засоби; порядку обліку товарно-матеріальних цінностей, що залишаються на підприємстві після проведення поліпшень об’єктів основних засобів. Запропоновано методику проведення внутрішньогосподарського контролю операцій з капітальними інвестиціями. Визначено перспективні напрями удосконалення обліку капітальних інвестицій в умовах комп’ютеризації обліку.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і запропоноване нове вирішення проблеми, що полягає в теоретичному обґрунтуванні та практичному вирішенні питань обліку і контролю операцій з капітальними інвестиціями, й дає змогу подати наступні рекомендації і пропозиції.

1. Систематизація різних точок зору дослідників дає можливість уточнити, що капітальні інвестиції – це внутрішні інвестиції підприємства в основний капітал, які передбачають капітальне будівництво та придбання основних засобів, придбання та виготовлення інших необоротних активів підприємства, з метою нарощення і отримання в довгостроковому періоді доходу, а також витрати, пов’язані з поліпшеннями об’єктів основних засобів, що призводять до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання даних об’єктів.

2. Об’єкти обліку капітальних інвестицій доцільно розглядати з наступних позицій: 1) за вартістю, 2) за кількістю, 3) за якістю та 4) в розрізі закріплення об’єктів обліку за матеріально відповідальними особами. У зв’язку з тим, що здійснення інвестицій – це певний процес, слід виділяти об’єкти бухгалтерського обліку інвестиційної діяльності підприємства зі здійснення капітальних інвестицій. В бухгалтерському обліку мають відображення наступні етапи інвестиційної діяльності: в передінвестиційній фазі – облік формування інвестиційних ресурсів; в інвестуванні – облік операцій з капітального інвестування; в забезпеченні віддачі інвестицій – облік результатів інвестиційної діяльності.

Для повного розкриття об’єктів бухгалтерського спостереження інвестиційної діяльності зі здійснення капітальних інвестицій визначено їх місце в системі бухгалтерського обліку.

3. При вивченні генезису методики обліку капітальних інвестицій за період з 1925 року до 1999 року визначено перспективні напрями удосконалення обліку капітальних інвестицій в сучасних умовах господарювання, до яких слід віднести облік джерел фінансування капітальних інвестицій та облік поліпшень об’єктів основних засобів, які збільшують первісно очікувані економічні вигоди від використання об’єктів основних засобів.

4. Проведеним аналізом тенденцій розвитку інвестиційної діяльності зі здійснення капітальних інвестицій на досліджуваних підприємствах встановлено, що обсяги інвестицій в основний капітал щорічно мають тенденцію до збільшення. Така ситуація вимагає правдивої та достовірної інформації щодо здійснення інвестицій та їх результативності, джерелом одержання якої є дані бухгалтерського обліку, який слід удосконалити.

5. На основі аналізу потреб споживачів облікової інформації визначена методика відображення на рахунках бухгалтерського обліку капітальних інвестицій в орендовані основні засоби, яка передбачає поділ поліпшень в орендовані основні засоби на віддільні та невіддільні, а також на поліпшення, які здійснюються за згодою орендодавця та без неї, що забезпечить адекватне відображення операцій з обліку таких об’єктів в сучасних умовах господарювання.

Для створення внутрішніх стабільних джерел фінансування відновлення об’єктів основних засобів пропонується методика обліку відображення на рахунках бухгалтерського обліку створення та використання фонду на відтворення необоротних активів, для обліку якого пропонується ввести наступні рахунки: 157 ”Внески на здійснення капітальних інвестицій”, 315 “Поточний рахунок для відтворення необоротних активів”, 426 “Фонд на відтворення необоротних активів”.

До поліпшень об’єктів основних засобів, які включаються до складу капітальних інвестицій, слід відносити капітальний ремонт, реконструкцію та модернізацію, для обліку яких запропоновано на рахунку 15 “Капітальні інвестиції” виділити окремий субрахунок 156 “Капітальні інвестиції на поліпшення об’єктів основних засобів”, введення якого допоможе відокремити витрати зі здійснення капітальних інвестицій в діючі на підприємствах об’єкти основних засобів, що дозволить на практиці провести деталізацію даних витрат та їх групування на окремому субрахунку.

Після проведення поліпшень об’єктів основних засобів залишаються товарно-матеріальні цінності, які заміняються на нові. Запропоновано методику обліку таких цінностей, в т.ч. розроблений додаток до акту приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об’єктів, який передбачає оприбуткування таких активів на підприємстві.

6. У зв’язку з тим, що теорія і організація системи внутрішньогосподарського контролю в частині вивчення достовірності операцій з капітальними інвестиціями є недостатньо дослідженою та обґрунтованою, в роботі наводиться методика, складовими частинами якої є об’єкти внутрішньогосподарського контролю, джерела дослідження інформації, методичні прийоми та реалізація результатів здійсненого внутрішньогосподарського контролю операцій з капітальними інвестиціями.

7. Проведені дослідження показали, що програми, запропоновані на ринку інформаційних послуг, не в повному обсязі виконують всі вимоги, які до них висуваються. В програмах необхідно передбачити можливість відображення особливостей інвестиційної діяльності зі здійснення капітальних інвестицій. Важливо передбачити загальну сукупність витрат підприємства шляхом моделювання кошторису витрат як на придбання основних засобів, так і на їх будівництво та поліпшення.

Використання цих пропозицій та рекомендацій на підприємствах дозволить підвищити аналітичність, точність та достовірність облікових даних, що забезпечить адекватне відображення операцій з обліку і контролю капітальних інвестицій в сучасних умовах господарювання, підвищить ефективність управління інвестиційним процесом.

Публікації автора:

Підручники та навчальні посібники

1. Бухгалтерський фінансовий облік. Практикум. Навчальне видання для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит”/ За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця та доц. Л.В. Чижевської; 3-є вид., допов. і перероб. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – 512 с., у т.ч. автора – 4,65 друк.арк..

2. Бухгалтерський словник / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП “Рута”, 2001. – 224 с., у т.ч. автора – 0,08 друк. арк..

3. Бухгалтерський облік у громадському харчуванні. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит”/ Ф.Ф. Бутинець та ін.; За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП “Рута”, 2002. – 440 с. , у т.ч. автора – 2,5 друк. арк..

4. Бухгалтерський фінансовий облік. Конспект лекцій: Навчальний посібник для студентів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит”/ За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 2-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2003. – 300 с., у т.ч. автора – 0,9 друк. арк.

5. Бухгалтерський фінансовий облік: Підручник для студентів спеціальності “Облік і аудит” вищих навчальних закладів/ За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця. – 5-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2003. – 726 с., у т.ч. автора – 1,5 друк. арк..

Статті в наукових фахових виданнях

1. Остапчук Т.П. Питання обліку інвестиційної діяльності в різних літературних джерелах // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Економічні науки. – 2001. – № 16. – С. 91-103.

2. Остапчук Т.П. Інвестиції в бухгалтерському обліку: економічний зміст // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Економічні науки. – 2002. – № 20. – С. 193-206.

3. Остапчук Т.П. Капітальні інвестиції як об’єкти бухгалтерського обліку // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Економічні науки. – 2002. – № 22. – С. 138-146.

4. Остапчук Т.П. Інвестиційна діяльність та інвестування: взаємозв’язок понять // Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 163. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський національний університет, 2002. – С. 236-240.

5. Остапчук Т.П. Проблеми обліку капітальних інвестицій: історичний аспект // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Економічні науки. – 2003. – № 4 (26). – С. 186-196.

6. Остапчук Т.П. Організація внутрішньогосподарського контролю операцій з капітальними інвестиціями // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Економічні науки. – 2004. – № 1 (27). – С. 127-140.

Тези доповідей

1. Остапчук Т.П. Наукові дослідження питань обліку інвестиційної діяльності / Бухгалтерській облік та господарський контроль: минуле, сучасне, майбутнє. Збірник тез та текстів виступів на міжнародній науковій конференції. – Житомир: ЖІТІ, 2002. – С. 57-59.

2. Остапчук Т.П. Взаємозв’язок інвестицій та фінансування / Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю. Матеріали І-ої Всеукраїнської науково-практичної конференції: 20-22 листопада 2002, м. Черкаси. – Черкаси: ЧДТУ, 2002 . – С. 35-37.

3. Остапчук Т.П. Особливості обліку подальших витрат, пов’язаних з утриманням та експлуатацією об’єктів основних засобів / Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи/ За редакцією П.Т. Саблука, М.Я. Дем’яненка, В.М. Жука. – К.: Інститут аграрної економіки, 2003. – С. 88-90.