Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Брадул Олександр Михайлович. Облік і аналіз затрат гірничодобувних підприємств (на прикладі шахт ДАК "Укррудпром"): дисертація канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Брадул О.М. Облік і аналіз затрат гірничодобувних підприємств (на матеріалах шахт ДАК “Укррудпром”). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 –“Бухгалтерський облік, аналіз та аудит”. –Київський національний економічний університет, Київ, 2003.

В дисертаційному дослідженні розглянуто комплекс теоретичних і практичних питань, що присвячені методиці обліку і аналізу затрат діяльності гірничодобувних підприємств (з підземним способом видобутку), в умовах переходу до ринкової економіки і реструктуризації галузі.

В роботі знайшло відображення питання побудови фінансового та внутрішньогосподарського обліку затрат, за умови реформування бухгалтерського обліку до вимог міжнародних стандартів. Запропоновано напрямки удосконалення методики нормування обліку і контролю затрат і обчислення собівартості 1т. видобутої руди за різних умов, а також розроблене (за допомогою СКБД) програму обліку затрат, на рудних шахтах, яка дає значний економічний ефект при побудові системи обліку.

Визначено основні напрямки чинникового аналізу затрат і запропоновано можливість їх прогнозування, на основі використання пакетів прикладних програм. Крім того, запропоновано шляхи раціонального використання ресурсів гірничорудних підприємств і зниження собівартості видобутої руди.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення та практичне вирішення наукової задачі з питань обліку і аналізу затрат на гірничодобувних виробництвах.

На основі проведеного дослідження можна зробити наступні висновки і пропозиції.

  1. Підприємства гірничодобувної галузі є складовою частиною економіки України і переживають характерні для неї процеси подолання кризових явищ і стабілізації виробництва з одночасними ресурсозберігаючими програмами. Таким програмам, в більшій мірі, відповідають підприємства, що зайняті підземним способом видобутку корисних копалин, яким в сучасних умовах потрібно приділяти більше уваги.

Саме обліку та аналізу належить вирішальна роль в пошуках нових підходів до управління гірничодобувною галуззю.

  1. Облік затрат на гірничодобувних підприємствах повинен здійснюватися єдиною бухгалтерською системою з поділом інформації у двох напрямках – фінансовому та внутрішньогосподарському (управлінському).

Для обліку затрат, в системі фінансового обліку, слід використовувати номенклатуру елементів затрат. Система внутрішньогосподарського (управлінського) обліку повинна здійснюватися за статтями затрат з метою калькулювання повної собівартості руди, контролю за витрачанням ресурсів за місцями виникнення затрат і за центрами відповідальності.

  1. Затрати, які здійснюються гірничодобувними підприємствами в процесі діяльності на етапі планування, обліку і калькулювання собівартості можуть класифікуватись за різними ознаками. В дисертаційному дослідженні розглянуто різні підходи, як вітчизняних так і зарубіжних авторів, до питання класифікації затрат і запропоновано окремі класифікації затрат для фінансового та внутрішньогосподарського обліку, які доцільно використовувати при побудові обліково-аналітичних систем.

  2. Фінансовий облік затрат гірничодобувних підприємств ґрунтується на основі інструкцій, положень, законів та чинного законодавства України. Існуюча система рахунків, що використовується на добувних підприємствах потребує удосконалення, тому ці недоліки компенсовані розробкою робочого плану рахунків для гірничодобувних підприємств.

Основним етапом побудови фінансового обліку затрат на видобуток руди має бути групування і перегрупування елементів затрат. Воно повинно будуватися за об’єктами та суб’єктами господарського процесу, елементами виробничої собівартості і перегрупуванням елементів затрат в статті затрат.

  1. Основними чинниками, що впливають на побудову внутрішньогосподарського обліку затрат гірничодобувних підприємств є: характер видобутої руди, спосіб її одержання, технологія видобутку та особливості організації виробництва. При цьому основу має складати групування затрат за місцями виникнення затрат (центрами затрат) і центрами відповідальності на основі їхнього взаємозв’язку. Облік затрат і калькулювання собівартості видобутої руди має здійснюватися на основі попроцесного методу.

  2. На гірничодобувних підприємствах можливі найрізноманітніші варіанти побудови внутрішньогосподарського обліку затрат та калькулювання собівартості. Але найбільш ефективним є варіант неповних затрат з їх нормуванням, що підтверджується розробками у дисертаційному дослідженні. При цьому сформовано систему нормативного обліку і детальну характеристику методів нормування затрат.

  3. Основу калькулювання повної собівартості видобутої руди необхідно розглядати як складову двох елементів: елементів затрат у складі одноелементних статей і елементів затрат у складі комплексних статей собівартості. При калькулюванні необхідно враховувати вплив економічних, організаційних, технічних та природних чинників. Запропоновано шифри статей затрат (номенклатуру) собівартості руди підземного видобутку, що відповідає новим умовам господарювання.

  4. Суттєвий вплив на вдосконалення обліку затрат, їх розподіл і перерозподіл має запровадження в практику господарської діяльності гірничодобувних підприємств сучасних інформаційних систем і відповідного програмного забезпечення (пакетів прикладних програм та систем керування базами даних). Це сприятиме більш оперативному отриманню економічної інформації, її опрацюванню (аналізу) і визначенню впливу на існуючі невідповідності в процесі господарювання.

  5. Основою методології комплексного економічного аналізу є системний підхід до дослідження економічних процесів. Такий підхід використовується при вдосконаленні методології аналізу і пропонує досягнення мети найбільш раціональним шляхом. В процесі детального розгляду системи аналізу затрат гірничодобувних підприємств виділено її окремі складові, зокрема, підсистеми і елементи та побудована відповідна модель, яка має цільовий характер і реалізується з метою мінімізації затрат і максимізації прибутку.

  6. В умовах нестабільної економічної ситуації, особливо в гірничодобувній галузі, методика аналізу затрат і собівартості значно змінюється. Вагомим стає аналіз взаємозв’язку між собівартістю, обсягом виробництва і прибутком. Його запровадження дає змогу формувати оптимальну виробничу програму для забезпечення стійкого фінансового стану цих підприємств.

Аналіз парних залежностей та коваріацій дозволив сформувати лінійну модель визначення собівартості руди підземного видобутку, яка дозволяє враховувати 91,6% коливань собівартості руди і приймати відповідні управлінські рішення стосовно виправленого зниження затрат.

  1. Використання пакетів прикладних програм, таких як STATGRAPHICS, при прогнозуванні затрат гірничодобувних підприємств є економічно доцільним. Це створює можливість дотримуватися „золотої середини” між точністю результатів і трудомісткістю збирання даних та виконання аналітичних процедур.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Брадул О.М. Удосконалення обліку затрат і калькулювання собівартості в гірничодобувній промисловості в умовах ЕОМ // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. –Вип. 127. –Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. –с.16-24. –0,4 д.а.

  2. Брадул О.М. Сучасні підходи до розвитку фінансового обліку затрат на гірничодобувних підприємствах // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. –Вип. 145. –Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. –с.39-42. –0,2 д.а.

  3. Брадул О.М. Сучасні підходи до класифікації затрат гірничодобувних підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. –Вип. 160. –Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. –с.202-207. –0,3 д.а.

  4. Брадул О.М. Побудова моделі чинникового аналізу собівартості підприємств гірничодобувної галузі // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. –Вип. 164. –Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. –с.197-202. –0,3 д.а.

  5. Брадул О.М. Методика аналізу матеріальних затрат в гірничодобувній промисловості // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету. Економічні науки. –Вип.3. –Кіровоград: КДТУ, 2002. –с.286-289. –0,15 д.а.

  6. Брадул О.М. Прогнозний аналіз затрат підприємств гірничодобувної галузі // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. –Вип. 173. –Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. –с.51-56. –0,3 д.а.

В інших виданнях:

  1. Ильина С.Б., Быкова Н.Л, Брадул О.М. Проблемы планирования и контроля затрат промышленного предприятия // Збірник тез Першої всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна наукова, 2001”. –Том 11. Економічні науки. –Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. –с.26-27. –0,1д.а., (особисто автору належить - 0,05 д.а., де відображено пропозиції щодо вдосконалення методики контролю затрат).

  2. Шило В.П., Ільїна С.Б., Брадул О.М. Концептуальні підходи до розвитку управлінського обліку в Україні // Науково-практичний журнал. “Регіональні перспективи”, №2-3 (15-16), Кременчук, 2001. –с.135-136. –0,1д.а., (особисто автору належить – 0,05 д.а., де запропоновано напрямки вдосконалення системи управлінського обліку в Україні).

  3. Брадул О.М. Побудова аналітичних систем на підприємствах гірничодобувної галузі // Збірник тез Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень”. Том 19. Економіка. –Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. –с.38-40. –0,15д.а.

  4. Брадул О.М. Удосконалення методики аналізу матеріальних затрат в гірничодобувній промисловості в умовах ЕОМ // Збірник тез V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта - 2002”. Том 8. Економіка. –Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. –с.8-9. –0,1д.а.