Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Замета Олена Григорівна. Облік і аналіз витрат виробництва: управлінський аспект (на матеріалах виноградарських господарств Автономної Республіки Крим): дисертація канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Замета О.Г. Облік і аналіз витрат виробництва: управлінський аспект (на матеріалах виноградарських господарств Автономної Республіки Крим) - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. - Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. - Київський національний економічний університет, Київ, 2003.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних і практичних аспектів діючих систем обліку і аналізу витрат на виробництво продукції виноградарства на прикладі виноградарських господарств Автономної Республіки Крим.

В роботі висвітлено організаційно-технологічні особливості виробництва продукції виноградарства та їх вплив на побудову обліку. Відзначено, що об’єкти обліку та номенклатура статей витрат на виробництво продукції є вихідною базою для організації аналітичного обліку, контролю і аналізу.

В дисертаційній роботі залежно від спеціалізації господарств обґрунтовано встановлення об’єктів обліку витрат для плодоносних виноградниках (за сортами винограду) і у виноградарських розсадниках (за технологічними процесами (переділами). Удосконалено форми первинних спеціалізованих документів з обліку виходу продукції виноградарства, які враховють якість одержаної продукції та напрямки її подальшого використання. Удосконалено методику калькуляції продукції виноградарських розсадників та експлуатаційних виноградників у спеціалізованих і неспеціалізованих господарствах. Обґрунтовано необхідність виділення у виноградарстві незавершеного виробництва. Запропоновано методику внутрішньогосподарського обліку витрат на виробництво і калькулювання собівартості продукції за повними витратами Вдосконалено методику аналізу впливу змінних і постійних витрат на собівартість продукції виноградарства. Уточнено методику формування цін на продукцію та рентабельності галузі.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової задачі, що полягає в дослідженні і розробці науково-методичних і практичних рекомендацій щодо вдосконалення обліку і аналізу виробництва продукції виноградарства та калькуляції її собівартості.

Проведене дослідження питань з обліку і аналізу витрат на вирощування продукції виноградарства дозволяє зробити наступні висновки:

1. Одним із головних факторів значного спаду обсягу виробництва продукції виноградарства, скорочення площ виноградників була збитковість галузі. Відсутність державних дотацій, незбалансоване співвідношення цін на виробничі ресурси і вироблену продукцію сприяли зниженню ефективності виноградарства.

2. Підвищення ефективності діяльності виноградарських господарств Автономної Республіки Крим в сучасних умовах потребує перебудови економічного механізму господарювання відповідно до вимог ринкової економіки та удосконалення основних елементів системи управління - обліку і аналізу витрат виробництва.

3. Враховуючи те, що різні сорти винограду мають різні технологічні особливості вирощування, способи і строки збирання урожаю, а також різні напрямки подальшого використання продукції в роботі обґрунтовано доцільність диференціювання об’єктів обліку витрат у виноградарських спеціалізованих підприємствах в розрізі сортів винограду.

4. За результатами проведеного дослідження організаційно-технологічних особливостей вирощування виноградних саджанців запропоновано вести облік витрат та виходу продукції розсадників у спеціалізованих розсадницько-виноградарських господарствах за такими об'єктами обліку: "Маточник підщепних лоз", "Маточник прищепних лоз", "Майстерня щеплень", "Виноградна шкілка".

5. Особливості формування і склад витрат у виноградарстві, діюча практика і досвід виноградарських господарств обумовлюють доцільність ведення обліку витрат у виноградарстві за такою номенклатурою статей: витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи (для господарств, які не сплачують фіксований сільськогосподарський податок), посадковий матеріал (тільки для виноградних розсадників), добрива, засоби захисту рослин, роботи і послуги, пальне і мастильні матеріали, амортизація виноградних насаджень, витрати на утримання основних засобів, інші прямі витрати, загальновиробничі витрати.

6. В результаті дослідження встановлено, що в спеціалізованих виноградарських господарствах витрати на догляд за виноградниками після збирання урожаю і вологонасичення грунту складають значну частку в структурі витрат і собівартості продукції і потребують виділення в обліку як незавершене виробництво.

7. З метою достовірного визначення собівартості основної продукції виноградарства необхідно вартість побічної продукції визначати за нормативно-розрахунковими витратами (витрати на її збирання і транспортування до місць приймання (зберігання).

При проведенні калькуляції собівартості продукції розсадників у спеціалізованих виноградарських господарствах обґрунтована необхідність встановлення таких об'єктів калькуляції: 1 тис. штук підщеп, 1 тис. штук прищеп, 1 тис. штук щеп і 1 тис. штук саджанців. Виноград, одержаний як побічну продукцію від маточників підщепних і прищепних лоз, необхідно оцінювати за нормативно-розрахунковими витратами.

8. В спеціалізованих виноградарських господарствах запропоновано калькулювати собівартість одержаного винограду від експлуатаційних виноградників в розрізі сортів. Побічну продукцію (живці) доцільно оцінювати за нормативно-розрахунковими витратами.

Виноград, одержаний з молодих насаджень, не введених в експлуатацію, виходячи із загальнометодичних підходів необхідно оцінювати за нормативно-розрахунковими витратами.

9. Для прийняття управлінських рішень щодо встановлення реалізаційних цін на продукцію, для здійснення аналізу рентабельності продукції необхідна інформація про собівартість виробленої і реалізованої продукції за повними витратами формується в системі внутрішньогосподарського обліку. В роботі запропонована методика ведення внутрішньогосподарського обліку у виноградарстві, способи включення витрат до повної собівартості продукції та система облікових регістрів.

10. Формування в бухгалтерському обліку виробничої собівартості продукції за неповними витратами зумовлює необхідність використання методики аналізу впливу змінних (умовно-змінних) і постійних (умовно-постійних) витрат на собівартість продукції. Вдосконалена методика аналізу впливу змінних і постійних витрат на собівартість продукції виноградарства враховує теоретичні аспекти аналізу, зарубіжну та вітчизняну практику, а також особливості формування витрат у галузі.

11. На основі узагальнення і систематизації концептуальних основ та практики ціноутворення обґрунтовано доцільність встановлення цін на продукцію виноградарства залежно від сорту винограду, його якості (цукристість, наявність роздавлених ягід, хворих та зіпсованих ягід, домішок інших сортів) та напрямків використання продукції (переробка на шампанські вина, марочні вина, ординарні вина, для поточної реалізації, для реалізації з тривалим зберіганням). Диференціація цін на посадковий матеріал (виноградні саджанці) повинна враховувати категорію його якості (еліта, перший сорт, другий сорт, нестандартний).

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Замета О.Г. Облік і документальне оформлення витрат виробництва продукції виноградарства // Научные труды КГАУ "Экономические науки". Выпуск 76.- Симферополь, 2002. - С. 83-90. - 0,64 д.а.

2. Замета О.Г., Замета Е.Г. Современное состояние виноградных питомников и организация учета на выращивание саженцев // Научные труды КГАУ "Экономические науки". Выпуск 70.- Симферополь, 2002.- С. 224-227. - 0,2 д.а. (особисто автору належить 0,15 д.а. - організація обліку при вирощуванні саджанців).

3. Замета О.Г. Організація обліку витрат на заготівлю винограду та вдосконалення методики його оцінки // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 179.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2003.- С. 81-88. - 0,32 д.а.

4. Замета О.Г. Калькуляція собівартості продукції виноградарства в системі внутрішньогосподарського (управлінського) обліку // Формування ринкової економіки: Збірник наукових праць. - Спец. випуск: Удосконалення економічної роботи на сільськогосподарських підприємствах в умовах перехідної економіки. - К.: КНЕУ, 2003.-С.386-389. - 0,20 д.а.

5. Замета О.Г. Аналіз собівартості продукції виноградарства у ВАО "Масандра" // Вісник ЖДТУ. Серія: "Економічні науки". Випуск 1 (23). - Житомир, 2003. - С. 116-122.- 0,38 д.а.

6. Замета О.Г. Математична алгоритмізація методики аналізу ефективності виробництва галузі виноградарства // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 182. Том 3.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2003.- С.498-504.- 0,30 д.а.

В інших виданнях:

1. Замета О.Г. Особливості організації обліку у виноградних розсадниках // Науковий вісник Національного аграрного університету. Збірник наукових праць. Випуск 44.- К., 2001.- С. 179-180- 0,12 д.а.

2. Замета О.Г. Аналіз виробництва продукції виноградарства // Трансформація курсу "Економічний аналіз діяльності підприємства": Тези доповідей міжнародної науково-методичної конференції 16-17 травня 2002 року. - К.: КНЕУ, 2002.- С. 174-177.- 0,12 д.а.

3. Замета О.Г. Економічна ефективність виробництва продукції виноградарства // Праці Другої міжнародної третьої всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих вчених "Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання". Частина 1.- Донецьк: ДонНУ, 2002.- С. 239-242.- 0,20 д.а.

4. Замета О.Г. Особливості обліку витрат у виноградних розсадниках // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції "Україна наукова 2002". Економіка. Том 10.- Дніпропетровськ. Наука і освіта, 2002.- С. 17-18. - 0,10 д.а.

5. Замета О.Г. Соціально-економічний зміст витрат виробництва // Матеріали Другої всеукраїнської науково-практичної конференції "Україна наукова 2002". Економіка. Том 3.- Дніпропетровськ. Наука і освіта, 2002.- С. 40-42. - 0,12 д.а.

6. Замета О.Г. Особливості обліку витрат на виробництво винограду залежно від форм організації праці // Ринкова трансформація економіки АПК: колективна монографія у чотирьох частинах (За ред. П. Т. Саблука, В. Я Амбросова, Г. Є. Мазнєва). Ч. 3. Фінансово-кредитна система. -К: ІАЕ, 2002.- С.323-325. - 0,13 д.а.

7. Замета О.Г. Особливості аналітичного і синтетичного обліку у виноградних розсадниках // Бухгалтерський облік та господарський контроль: минуле, сучасне, майбутнє. Збірник доповідей на міжнародній науковій конференції. - Житомир: ЖІТІ, 2002.- С. 113-117.- 0,32 д.а.