Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


702. Примаченко Олена Леонідівна. Облік і аналіз витрат машинно-тракторного парку (на прикладі аграрних підприємств Київської області): дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Примаченко О.Л. Облік і аналіз витрат машинно-тракторного парку (на прикладі аграрних підприємств Київської області). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. - Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. - Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних положень та розробці практичних рекомендацій щодо удосконалення обліку та аналізу витрат машинно-тракторного парку. Предметом дослідження виступає сукупність теоретичних та прикладних аспектів обліку та економічного аналізу використання машинно-тракторного парку, об’єктом - облік і аналіз роботи машинно-тракторного парку аграрних підприємств Київської області.

Обґрунтовано і запропоновано удосконалення організації обліку і аналізу витрат на утримання та експлуатацію машинно-тракторного парку, які полягають у розробці форм первинного обліку витрат і виконаних робіт машинно-тракторного парку, рекомендацій з удосконалення обліку витрат машинно-тракторного парку та методики калькулювання собівартості виконаних ним робіт; в уточненні порядку вимірювання виконаних машинно-тракторним парком робіт, у розробці системи основних показників ефективного використання техніки, методики оперативного аналізу використання машинно-тракторного парку та витрат з його експлуатації.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової проблеми, що полягає в дослідженні і розробці науково-методичних і практичних рекомендацій з удосконалення обліку і аналізу витрат на утримання та експлуатацію машинно-тракторного парку. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети і дають змогу зробити такі висновки:

1. Виходячи з вимог національних П(С)БО та враховуючи економічну сутність витрат виробництва як вартісного виразу спожитих ресурсів на виробництво продукції, необхідно визначити такий склад витрат виробництва: прямі матеріальні витрати; прямі витрати на оплату праці; інші прямі витрати; змінні загальновиробничі витрати; постійні розподілені і нерозподілені загальновиробничі витрати; наднормативні виробничі витрати.

  1. Машинно-тракторний парк – це сукупність техніки (різних марок і модифікацій тракторів, комбайнів, причіпних і навісних машин) та знарядь, призначених для механізації процесів з вирощування сільськогосподарських культур і виробництва продукції тваринництва, надання послуг іншим виробництвам і на сторону, а також місця для їх зберігання.

Виходячи з критеріїв оцінки та ролі у процесі виробництва машинно-тракторний парк є невід’ємною частиною основного виробництва, без якої неможливе сучасне сільськогосподарське виробництво взагалі. Робота машинно-тракторного парку зумовлена рядом особливостей, які чинять вплив на побудову бухгалтерського обліку і на організацію аналітичної роботи.

  1. Для визначення рівня ефективності використання машинно-тракторного парку, організації планової роботи сільськогосподарських підрозділів запропоновано використовувати такі умовні показники, як умовний еталонний трактор та умовна нормо-година.

  2. З метою удосконалення первинного обліку витрат на утримання машинно-тракторного парку розроблена форма облікового листа тракториста-машиніста, яка поєднує в собі елементи облікового листа тракториста-машиніста та облікового листа внутрішньозмінних простоїв машинно-тракторного парку і передбачає щоденний контроль за використанням пального та якістю виконаних робіт.

  3. Об’єктами обліку витрат машинно-тракторного парку визначено: витрати на утримання машинно-тракторного парку на сільськогосподарських роботах; витрати на утримання машинно-тракторного парку на транспортних роботах; загальні витрати на утримання машинно-тракторного парку; витрати на утримання комбайнів та самохідних машин.

  4. Базуючись на організаційно-технологічних особливостях та враховуючи діючу практику і досвід господарств, рекомендовано таку номенклатуру статей витрат на утримання машинно-тракторного парку: витрати на оплату праці; відрахування на соціальні заходи (для підприємств, що не сплачують фіксований сільськогосподарський податок); пальне і мастильні матеріали; роботи і послуги; амортизація основних засобів; витрати на ремонт основних засобів; інші прямі витрати.

7. На основі вивчення організаційних форм використання машинно-тракторного парку та проведеного анкетного обстеження підприємств Київської області в дисертації запропоновано облік витрат на утримання та експлуатацію машинно-тракторного парку вести на рахунку 23 “Виробництво”, субрахунок 5 “Витрати на утримання та експлуатацію сільськогосподарської техніки”, до якого відкривати рахунки третього і вище порядку:

235.1 “Витрати машинно-тракторного парку” (235.1.1 “Витрати машинно-тракторного парку на транспортних роботах”; 235.1.2 “Витрати машинно-тракторного парку на сільськогосподарських роботах”; 235.1.3 “Загальні витрати машинно-тракторного парку”);

235.2 “Утримання та експлуатація комбайнів та інших самохідних машин”.

У невеликих сільськогосподарських підприємствах з метою спрощення обліку витрат на утримання машинно-тракторного парку доцільно всі витрати обліковувати лише за елементами витрат, як передбачено П(С)БО 25, не виділяючи машинно-тракторний парк в окремий об’єкт обліку витрат.

8. При здійсненні калькуляційних розрахунків запропоновано спочатку розподіляти між сільськогосподарськими і транспортними роботами амортизацію основних засобів машинно-тракторного парку пропорційно встановленій базі. На другому етапі здійснення калькуляційних робіт амортизаційні відрахування приймати за базу розподілу решти витрат. Для оформлення калькуляційних розрахунків в дисертації розроблено і запропоновано спеціальний первинний документ - калькуляційний лист для визначення собівартості транспортних робіт тракторів.

9. Узагальнюючи досвід надання послуг сільськогосподарським товаровиробникам в Україні, визначено, що найбільш доцільним і ефективним формуванням є машинно-технологічні станції, які надають послуги сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форм власності і форм господарювання. Облік витрат на утримання техніки на машинно-технологічних станціях і виконання механізованих робіт запропоновано здійснювати на рахунку 23 “Виробництво” за відповідними субрахунками.

10. Різноманітність факторів продуктивності машинно-тракторного парку та умов його експлуатації викликають необхідність їх систематизації. В зв’язку з цим виділено три групи факторів, які характеризують ефективність використання машинно-тракторного парку: конструктивні, організаційно-технічні та соціально-економічні. За допомогою одного показника неможливо об’єктивно оцінити роботу машинно-тракторного парку, оскільки він технологічно пов’язаний з багатьма об’єктами обліку. В дисертації узагальнено та запропоновано систему натуральних і вартісних показників, які характеризують рівень технічної озброєності та енергетичні потужності, продуктивність та ступінь ефективності використання машинно-тракторного парку.

11. Важливою умовою підвищення ефективності виробництва є контроль за собівартістю одиниці виконаних робіт. В дисертації запропонована аналітична модель взаємозв’язку витрат машинно-тракторного парку з окремими факторами. На підставі цієї моделі розроблено алгоритм аналізу витрат на утримання та експлуатацію техніки в сільському господарстві, який може бути використаний при складанні комп’ютерних програм.

Публікації автора:

Монографія:

  1. Примаченко О.Л. Вдосконалення калькуляції собівартості робіт, виконаних машинно-тракторним парком // Ринкова трансформація економіки АПК: Кол. монографія у 4-х частинах / за ред. П.Т.Саблука, В.Я.Амбросова, Г.Є.Мазнєва. Ч.3. Фінансово-кредитна система. – К.: ІАЕ, 2002. – С.308 – 311. – 0,2 д.а.

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Примаченко О. Л. Вплив організаційно-технологічних особливостей використання машинно-тракторного парку на побудову обліку витрат // Вісник ЖДТУ. Серія: "Економічні науки". Випуск 4 (33). Житомир, 2004. С.256 268. 0,5 д.а.

  2. Примаченко О. Л. Один з аспектів управління витратами в сільськогосподарських підприємствах // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка. Серія: Економіка. Випуск 16. Тернопіль, 2004. С.40 48. 0,4 д.а.

  3. Примаченко О.Л. Взаємовідносини реструктуризованих сільськогосподарських формувань з машинно-технологічними станціями // Проблеми формування ринкової економіки. – Спец. випуск. – К.: КНЕУ, 2000. – С.407 – 408. – 0,15 д.а.

  1. Примаченко О.Л. Класифікація витрат з метою прийняття управлінських рішень // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. – Спец.випуск. – К.: КНЕУ, 2003. – С.494 498. 0,2 д.а.

  2. Примаченко О.Л. Облік витрат на утримання машинно-тракторного парку: новий підхід // Науковий вісник Національного аграрного університету. Збірник наукових праць. – Вип.44. К., 2001. – С.191 194. 0,17 д.а.

В інших виданнях:

  1. Бондарь Н.И., Примаченко Е.Л. Номенклатура статей затрат машинно-тракторного парка и её обоснование // Материалы междунар. научно-практич. конференции "Учет, анализ и финансы в организациях АПК: состояние и пути совершенствования" / Отв. ред. А.С.Чечеткин. – Горки, БСХА, 2003. – С.15 – 17. –0,1 д.а. (особисто автору належить 0,05 д.а. – обґрунтування складу статей витрат машинно-тракторного парку).

  2. Примаченко Е.Л. Учет производственной деятельности в машино-технологических станциях // Материалы международной научно-практической конференции "Аграрная экономика: история, проблемы, перспективы". – Горки: БСХА, 2000. – С.93 – 94. – 0,1 д.а.

  3. Примаченко О. Організація внутрішньогосподарського обліку використання машинно-тракторного парку // Зб.наук.праць Міжнародної науково-практичної конференції 28-29 травня 2004 р. "Облік, аудит і аналіз: економічна база, стратегія, концепції". – Тернопіль: ТАНГ, 2004. – С.253 – 257. – 0,2 д.а.

  4. Примаченко О.Л. Аналіз витрат на утримання машинно-тракторного парку // Тези доповідей міжнар. наук.-метод. конфер. 16-17 трав. 2002 р. "Трансформація курсу "Економічний аналіз діяльності підприємства" / Відп. за вип. Л.М.Кіндрацька. – К.: КНЕУ, 2002. – С.411 – 414. – 0,2 д.а.

  5. Примаченко О.Л. Деякі проблеми обліку витрат машинно-тракторного парку // Фінанси, облік і аудит: Наук. зб. / Відп. ред. А.М.Мороз. – Вип.1 – К: КНЕУ, 2003. – С.245 – 252. – 0,33 д.а.

  6. Примаченко О.Л. Документальне оформлення калькуляційних розрахунків // Зб.наук.праць Міжнародної науково-практичної конференції 19-20 травня 2004 р. "Удосконалення економічного механізму функціонування аграрних підприємств в умовах невизначеності". – К.: КНЕУ, 2004. – С.537 – 541. – 0,2 д.а.

  7. Примаченко О.Л. Облік виконаних робіт машинно-технологічними станціями // Тези доповідей міжнар. наук.-практич. конференції 16-18 жовтня 2000 р. "Удосконалення обліку та аналізу господарської діяльності на основі впровадження нових положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні"/ Відп. за вип. В.М. Івахненко. – К: КНЕУ, 2000. – С.240 241. 0,1 д.а.

  8. Примаченко О.Л. Раціональна організація первинного обліку витрат на утримання машинно-тракторного парку // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи. Частина ІІІ. Організація управлінського обліку та визначення собівартості / За ред. П.Т.Саблука, М.Я.Дем’яненка, В.М.Жука. – К.: Інститут аграрної економіки, 2003. – С.65 72. 0,5 д.а.