Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Дергільова Галина Сергіївна. Облік і аналіз прибутку підприємств громадського харчування: дисертація канд. екон. наук: 08.06.04 / Харківський держ. ун-т харчування та торгівлі. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Дергільова Г.С. Облік і аналіз прибутку підприємств громадського харчування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Харківський державний університет харчування та торгівлі, Харків, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню організаційно-методичних аспектів обліку та аналізу прибутку підприємств громадського харчування.

У роботі подано авторське визначення поняття "прибуток" з урахуванням особливостей функціонування підприємства в умовах ринкової економіки та запропоновано класифікацію показників рентабельності з метою управління підприємствами громадського харчування.

Запропоновано рекомендації щодо удосконалення методик формування собівартості реалізованої продукції підприємств харчування та обліку фінансових результатів за складовими частинами товарообігу.

Подальший розвиток дістала методика організації обліку та аналізу доходів, витрат і фінансових результатів в умовах АРМБ.

У дисертаційному дослідженні визначено резерви зростання прибутку, уперше отримано економіко-математичну модель рентабельності операційної діяльності та запропоновано методику прогнозування прибутку підприємств харчування.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та розроблено науково-обгрунтовані методичні рекомендації з удосконалення бухгалтерського обліку та аналізу фінансових результатів підприємств громадського харчування. На основі проведеного дослідження можна зробити такі висновки:

  1. Критичний аналіз і зіставлення численних теорій виникнення прибутку дали можливість сформулювати авторське визначення прибутку і констатувати, що на сучасному етапі розвитку економіки всі розглянуті підходи до теорії прибутку являють собою складові у базовому фундаменті загальної теорії економічного розвитку. Прибуток утворюється у сфері виробництва, але реальних окреслень набуває лише у сфері обігу. У зв'язку з цим запропоновано розрізняти потенціальний та реальний прибуток.

  1. Теоретична оцінка показників рентабельності дозволила розробити їх класифікацію з метою управління за групами користувачів інформації у межах підприємства та доповнити існуючий набір фінансових коефіцієнтів економічної ефективності показниками рентабельності грошового потоку та рентабельності вартості капіталу підприємства.

  2. Для успішної перспективної діяльності підприємства необхідна побудова системи управління прибутком. Удосконалення організаційно-технологічного аспекту процесу управління відповідно до запропонованих етапів розробки політики управління прибутком дозволить підвищити ефективність управлінських рішень.

  3. Враховуючи особливості діяльності підприємств громадського харчування, для цілей бухгалтерського обліку запропоновано класифікацію різних видів товарних запасів. Дістала подальшого розвитку методика обліку транспортно-заготівельних витрат та витрат на виробництво власної продукції і купівельних товарів.

  4. Розроблено методику обліку фінансових результатів, що надає можливість визначення валового прибутку (збитку) від реалізації за складовими частинами товарообігу підприємств харчування (продукції власного виробництва та купівельних товарів) та сприяє росту аналітичних можливостей бухгалтерського обліку та ефективності використання облікової інформації у процесі управління.

  5. Визначено джерела додаткової інформації для доопрацювання будь-якої придатної за функціональністю програми з автоматизації бухгалтерського обліку відповідно до запропонованої у дисертації методики обліку фінансових результатів. Запропоновано форми електронних таблиць, які у сполученні з будь-якою (навіть найпростішою) комп'ютерною програмою з автоматизації бухгалтерського обліку, допоможуть зробити "діагностику" поточного стану підприємства, виявити "плюси" і "мінуси" у роботі і підвищити ефективність управління прибутком без додаткових витрат на придбання дорогої автоматизованої системи управління, її налагодження і навчання персоналу.

  6. Факторний аналіз сукупності підприємств громадського харчування дозволив узагальнити та підрахувати резерви зростання рівня прибутку операційної діяльності, у кожній з груп вибіркової сукупності підприємств харчування залежно від значення таксономічного показника рівня економічного розвитку підприємства.

  7. На базі отриманої економіко-математичної моделі залежності рентабельності операційної діяльності від основних факторів, що впливають на неї запропоновано методику прогнозування прибутку, яка отримала позитивні відгуки підприємств харчування та запроваджена у навчальний процес.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Покалицына Г.С. Об учете прибыли в современных условиях // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічна обґрунтованість у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. праць: У 2-х ч., ХДАТОХ. – Харків, 1998, – Ч.1. – С. 316-320.

  2. Дергилева Г.С. Операционный леверидж в управлении прибылью предприятий // Комунальне господарство міст. Науково-технічний збірник ХДАМГ. Випуск 31. Серія: Економічні науки. – К.: "Техніка", 2001, – С. 150-153.

  3. Дергилева Г.С. Влияние методов учетной политики на формирование финансового результата деятельности предприятия // "Економіка: проблеми теорії та практики". Зб. наук. праць. Випуск 131. – ДНУ. – Дніпропетровськ, 2002, – С. 114-117.

  4. Дергільова Г.С. Прибуток як економічна категорія // Зб. наук. праць. "Вісник Технологічного університету Поділля" (м. Хмельницький) №2 2002, – Ч.1(39). – С. 180-182.

  5. Дергилева Г.С. Методические аспекты управления прибылью // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічна обґрунтуваність у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. праць: У 2-х ч., ХДАТОХ. – Харків, 2002, – Ч.2. – С. 29-34.

  6. Дергільова Г.С. Методичні особливості обліку витрат підприємств громадського харчування // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічна обгрунтуваність у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. праць: У 2-х ч., ХДУХТ. – Харків, 2002, – Ч.2. – С. 146-150.

  7. Дергилева Г.С. Прогнозирование финансового результата деятельности предприятий общественного питания // Вісник національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут". Зб. наук. праць. Тематичний випуск: Технічний прогрес та ефективність виробництва. НТУ "ХПІ". – Харків, 2002, №8-1. – С. 132-136.

Публікації в інших виданнях:

  1. Дергилева Г.С. О методике формирования ценовой политики предприятия // Підвищення конкурентоспроможності підприємств торгівлі та харчування: Зб. наук. праць. ХДАТОХ. – Харків, 2000, – С. 240-245.

Тези:

1. Дергільова Г.С. Про визначення доходу підприємств громадського харчування // Тези доповідей міжнародної науково-методичної конференції "Стратегічні напрямки розвитку підприємств харчових виробництв і торгівлі", присвяченої 35-річчю академії". ХДАТОХ. – Харків, 2002, – С. 365-357.