Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Афанасенко Володимир Юрійович. Обгрунтування методів селекції за ознаками відтворення в процесі створення і удосконалення української червоно-рябої молочної породи : Дис... канд. наук: 06.02.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Афанасенко В.Ю. Обгрунтування методів селекції за ознаками відтворення в процесі створення і удосконалення української червоно-рябої молочної породи.

Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01. - розведення та селекція тварин. - Інститут тваринництва УААН, Харків, 2004.

Метою досліджень було обґрунтування методів селекційного покращення ознак відтворювальної здатності молочних корів у процесі створення та удосконалення української червоно-рябої молочної породи на прикладі провідних племінних господарствах Харківської області ("Насінневе", "Елітне", "Червоний Велетень", "Украінка"). Проведено оцінку впливу комплексу генетичних та середовищних факторів на показники відтворювальної здатності. Встановлено, що батько корови та батько очікуваного приплоду вірогідно впливають на більшість ознак відтворення своїх нащадків. Оцінка генетичного та фенотипічного звязку між господарсько-корисними ознаками вказує на зниження рівня відтворення із підвищенням молочної продуктивності.

Встановлено, що для генетичного покращення таких ознак як мертвонароджуваність та важкість отелень треба проводити оцінку селекційно-генетичних показників та племінної цінності як за прямим, так і за материнським ефектами. Розроблено селекційний індекс на основі оцінок племінної цінності тварин (BLUP "модель тварини") за комплексом ознак: надій за 305 днів, коефіцієнт відтворювальної здатності (КВЗ) та мертвонароджуваність при першому отеленні). Ознаки представлено еквівалентно економічній вазі, при цьому відносна частка впливу надою склала 95,4%, КВЗ - 4,4%, та мертвонароджуваністі - 0,2%. Результати оцінки бугаїв-плідників за запропонованим селекційним індексом вказують на те, що найбільш цінними поліпшувачами у вибірці за низкою ознак виявилися такі плідники як Криссхавен 3433, Діамант 4555, Дарьюс 1029, Пугач 1803.

  1. Запропоновано методологію оцінки генетичної цінності молочної худоби за ознаками відтворювальної здатності, з наступним використанням результатів такої оцінки в селекції української червоно-рябої молочної породи.

  2. Встановлено вірогідний вплив негенетичних факторів: "вік тварини", "стадо", "рік отелення", "сезон отелення", на широкий комплекс ознак відтворення, що підтверджує необхідність урахування їх впливу при визначенні племінної цінності тварин.

  3. Встановлено вірогідний вплив генетичних факторів "батько тварини" та "батько очікуваного приплоду" на такі ознаки, як міжотельний період (сила впливу 2,1% та 4,5% відповідно), сервіс-період (2,3%;4,5%), період тільності (1,4%;4,1%), запліднюваність (2,5%; 3,0%), індекс осіменіння (1,9%;4,0%), частота двієн (0,8%;1,6%), мертвонароджуваність (1,0%;1,4%) та важкість отелення (1,5%;4,1%), а також фактора "батько тварини" на вік першого отелення (5,8%), вільний період (3,6%) та функціональне довголіття (14,8%), що вказує на можливість їх селекційного покращання.

  4. За ступенем впливу бугаїв-плідників на частоту абортів у їх дочок вірогідних розбіжностей не встановлено, що підтверджує складність генетичної детермінації даної ознаки (частка впливу становила 0,4% при P>0,1).

  5. Встановлено, що із зростанням молочної продуктивності погіршується рівень показників відтворення, так виявлено позитивний фенотипічний звязок сервіс-періоду з надоєм за лактацію (r=+0,35), найвищим добовим надоєм (r=+0,25) та негативний з періодом досягнення піку лактації (r= -0,12).

  6. Виявлено вірогідні розбіжності в рівні успадковуваності (h2) ознак відтворювальної здатності у розрізі стад, але в цілому по вибірці, цей показник характеризувався низькими значеннями - від 0,004 за індексом осіменіння до 0,15 за сервіс-періодом, і середніми значеннями за віком першого отелення - 0,48 та функціональним довголіттям - 0,19.

  7. За ознаками мертвонароджуваності та важкості отелень у первісток та дорослих корів успадковуваність прямих ефектів склала від 0,05 до 0,14, а материнських від 0,01 до 0,06, що вказує на більшу ефективність селекції за прямими ефектами.

  8. Доведено наявність материнського ефекту за ознаками мертвонароджуваності та важкості отелення як у первісток, так і у дорослих корів при вірогідних генетичних кореляціях між прямим та материнським ефектами за мертвонароджуваністю при розтеленні дорослих корів (-0,764), за важкістю отелення у первісток (-0,527), та дорослих корів (-0,744), що дає підставу для використання цих ознак у селекційній роботі.

  9. Встановлено нормальний розподіл значень племінних цінностей за ознаками відтворення з варіабельністю за віком першого отелення від -140 до +100 днів при середньому значенні по вибірці 907 днів, за міжотельним періодом від -30 до + 40 днів, середнє значення 393 дні, за мертвонароджуваністю у первісток (прямий ефект) відповідно від -2,5% до + 2,0%, та за мертвонароджуваністю у первісток (материнський ефект) від -1,5% до +1,0% при середньої частоті мертвонароджуваності у первісток 6,94%.

  10. Коефіцієнт генетичної кореляції між надоєм і індексом осіменіння склав +0,177 (Р<0,001), вільним періодом +0,162 (Р<0,001), міжотельним періодом +0,23 (Р<0,001), мертвонароджуваністю приплоду у первісток (материнський ефект) +0,042 (Р<0,01), важкістю отелення у первісток (материнський ефект) +0,044 (Р<0,01), що свідчить про можливе погіршення цих ознак при жорсткому доборі за надоєм.

  11. Оцінка генетичних та фенотипічних трендів за надоєм та ознаками відтворення в популяції української червоно-рябої молочної худоби за ряд останніх років свідчить про значні коливання фенотипічних характеристик при відносно постійному значенні рівня їх племінної цінності, що пояснюється низькою адитивною генетичною мінливістю та відсутністю цілеспрямованого добору за ознаками відтворення.

  12. На основі запропонованого селекційного індексу проведено оцінку тварин за такими ознаками як надій молока базисної жирності, коефіцієнт відтворювальної здатності та мертвонароджуваність при першому отеленні (материнський ефект), на основі чого проведено оцінку 8007 корів та 153 бугаїв-плідників української червоно-рябої молочної породи за комплексом ознак з виділенням кращих (Криссхавен 3433, Діамант 4555, Дарьюс 1029, Пугач 1803).

Публікації автора:

  1. Афанасенко В.Ю. Оценка генетических и паратипических факторов, обуславливающих показатели воспроизводительной способности и продуктивного долголетия молочного скота. // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Збірник наукових праць / ХЗВІ.-Харків, 2001. -Вип. 8 (32). - Ч.1. - С.65-68.

  2. Афанасенко В.Ю. Оцінка успадковуваності ознак відтворювальної здатності молочних корів // НТБ №80 / ІТ УААН. - Харків, 2001. - С.3-6.

  3. Афанасенко В.Ю. Оцінка взаємозвязку показників продуктивності та відтворювальної здатності корів // НТБ №79 / ІТ УААН. - Харків, 2001. - С.3-6.

  4. Афанасенко В.Ю. Динаміка змін фенотипічних показників та результату оцінки племінної цінності за ознаками продуктивності та відтворювальної здатності корів української червоно-рябої молочної породи // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Збірник наукових праць ХДЗВА. - Харків, 2002. - Вип. 11 (35). - Ч1. - С.12-15.

  5. Афанасенко В.Ю., Борисовський В.А. Оцінка генетичних і фенотипічних параметрів легкості отелень та мертвонароджуваності // НТБ №84 / ІТ УААН. - Харків, 2003. - С.12-16. ()

  6. Даншин В.А., Афанасенко В.Ю. Генетичний аналіз важкості отелень і мертвонароджуваності у молочної худоби з включенням материнських ефектів. // НТБ №85 / ІТ УААН. - Харків, 2003. - С.31-36.

РЕЗЮМЕ