Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика твердого тіла


Бугаєв Володимир миколайович. Обернено-просторовий розгляд температурно-залежних ефектів деформаційної міжатомної взаємодії в сплавах : Дис... д-ра наук: 01.04.07 - 2007.



Анотація до роботи:

Бугаєв В.М. Обернено-просторовий розгляд температурно-залежних ефектів деформаційної міжатомної взаємодії в сплавах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – фізика твердого тіла. – Інститут металофізики ім.. Г.В. Курдюмова НАН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена розробці мікроскопічної теорії деформаційної взаємодії атомів у загальному випадку сплавів з поліатомним базисом, а також її застосуванню для дослідження ефектів температурної залежності деформаційної взаємодії в реальних сплавах.

Розроблено новий підхід у пешопринципній теорії сплавів, особливістю якого є застосування обернено-просторового формалізму кластерного розкладу конфігураційного гамільтоніану сплава з багаточастинковою силовою параметризацією енергій релаксації структур. Цей підхід використано також для інтерпретації даних з дифузного розсіяння рентгенівського випромінювання в сплавах. На підставі чисельних розрахунків показано, що в ряді сплавів заміщення з суттєвим атомним розмірним неспівпадінням, фур’є-компоненти енергій змішення для деформаційної і хімічної взаємодій мають в переважній частині зони Бриллюена один і той же порядок величини, але різний знак. Їх конкуренція визначає структурні та термодинамічні властивості сплавів.

Зокрема, показано, що деформаційна взаємодія атомів втілення в ГЩУ металах суттєво залежать від температури, що обумовлює ряд аномальних конфігураційних ефектів, які, наприклад, можуть привести до формування впорядкованої довгоперіодної структури при підвищенні температури в підсистемі втілення, утворення високотемпературних впорядкованих фаз втілення зі структурою матриці, яка відмінна від її низькотемпературної модифікації.

Запропоновано новий, вакансійно-стимульований, механізм концентраційного поліморфізму в сплавах втілення, який успішно використано для пояснення поліморфних перетворень в сплавах на основі заліза.

Створено повний перелік термодинамічно стійких структур в сплавах втілення на основі ГЩУ металів.