Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Ткаліна Алла Володимирівна. Низькочастотний ультразвук та низькочастотне імпульсне магнітне поле в комплексному лікуванні хворих на артроз: дисертація канд. мед. наук: 14.01.33 / Український НДІ медичної реабілітації та курортології. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Ткаліна А.В. Низькочастотний ультразвук та низькочастотне імпульсне магнітне поле в комплексному лікуванні хворих на артроз. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.33 – курортологія та фізіотерапія. – Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України, Одеса, 2003.

Дисертація присвячена вивченню ефективності терапевтичних комплексів з використанням низькочастотного ультразвуку, низькочастотного імпульсного магнітного поля та їх комбінації в лікуванні хворих на артроз колінних та кульшових суглобів.

Оцінювали динаміку клінічних, інструментальних та лабораторних показників, що дозволяло визначити локомоторну функцію суглобів, периферичну гемодинаміку, стан вегетативної нервової системи, метаболізм ліпідів та сполучної тканини.

Встановлено, що застосування низькочастотного імпульсного магнітного поля підвищує ефективність традиційної терапії у хворих на артроз з явищами синовіту. Включення до лікувального комплексу низькочастотного ультразвуку підвищує ефективність загальноприйнятої терапії у хворих на артроз без реактивного синовіту. Доведено виражену перевагу лікувального комплексу з комбінованим застосуванням магнітотерапії та низькочастотного ультразвуку порівняно з їх окремим використанням у хворих на артроз І та ІІ стадії, в тому числі з синовітом, про що свідчать результати клінічного обстеження, гоніометрії, реовазографії, електропунктурної діагностики, біохімічних досліджень обміну ліпідів та глікозаміногліканів.

1. У хворих на артроз крупних суглобів виявлено порушення функціонального стану уражених суглобів, регіонарного кровообігу та метаболізму сполучної тканини, які залежать від стадії процесу та наявності супутнього синовіту, що підтверджується результатами клінічних, інструментальних (гоніометрія, реовазографія), та лабораторних (рівень глікозаміногліканів в сироватці крові) методів досліджень. Виявлені патологічні зміни супроводжуються порушеннями ліпідного обміну, що виражається підвищенням вмісту -ліпопротеїдів (у 60,1% хворих) та загального холестерину (у 49% хворих) в сироватці крові, а також розладами вегетативної регуляції (за результатами стандартного електропунктурного вегетативного тесту).

2. Застосування магнітотерапевтичного комплексу сприяє регресу запальних процесів у суглобі, що супроводжується зменшенням больових явищ, функціональної недостатності суглобів, поліпшенням регіонарної гемодинаміки, вегетативної регуляції, метаболізму сполучної тканини, особливо у пацієнтів з артрозом І стадії та супутнім синовітом.

3. Встановлено, що терапія низькочастотним ультразвуком є ефективною у хворих з І стадією артрозу без синовіту, що виражається зменшенням деструктивних процесів у суглобовому хрящі, гіполіпідемічним ефектом, поліпшенням місцевого кровообігу, нормалізацією стану вегетативної нервової системи і супроводжується суттєвим зменшенням клінічної симптоматики захворювання та поліпшенням функції суглобів.

4. Комбіноване застосування низькочастотного ультразвуку на зони сегментарної інервації і уражений суглоб та імпульсного магнітного поля на патологічне вогнище є більш ефективним, ніж їх окреме застосування у хворих не лише з початковими проявами артрозу (І стадія), а й при прогресуванні дегенеративно-дистрофічного процесу (ІІ стадія), що підтверджується зменшенням основних клінічних проявів (больових явищ у суглобах, функціональної недостатності), поліпшенням стану регіонарної гемодинаміки, нормалізацією показників стандартного електропунктурного вегетативного тесту та показників обміну ліпідів і глікозаміногліканів.

5. Диференційоване застосування низькочастотного ультразвуку та імпульсного магнітного поля з урахуванням основних клініко-функціональних показників сприяє більш швидкому та значному зменшенню запалення в суглобах, покращенню периферичного кровообігу, нормалізації вегетативного гомеостазу, корекції рівня метаболітів сполучної тканини та ліпідів зі значним покращенням клінічних показників і відновленням функції суглобів, що доводить необхідність його застосування у хворих на артроз з синовітом і вираженими змінами в суглобах (при ІІ стадії).

6. Порівняльний аналіз віддалених результатів лікування переконує, що комбінована дія низькочастотного ультразвуку та імпульсного магнітного поля забезпечує більш тривалу стабілізацію процесу у хворих на артроз. Стійкий терапевтичний ефект зберігається протягом 6 місяців при застосуванні магнітотерапії, низькочастотного ультразвуку та розробленого комплексу відповідно у 35,1%, 52,5%, 82,5% хворих, протягом року – відповідно у 8,1%, 32,5% та 55% хворих, що дозволяє рекомендувати проведення повторних курсів лікування з періодичністю 6-8 місяців.

7. Розроблений фізіотерапевтичний комплекс для лікування хворих на артроз можна використовувати в умовах стаціонару, поліклініки та санаторно-курортній практиці. Поряд з ефективністю і доступністю даного комплексу важливою перевагою є відсутність побічних явищ, можливість поєднання з фармакологічними чинниками і зниження їх дозування або повна відмова від необхідності їх прийому.

Публікації автора:

  1. Ткаліна А.В., Тищенко А.О. Комплексне лікування остеоартрозів //Мед. реабилитация, курортология и физиотерапия. – 2000. – №3. – С. 39-41. (здобувачем виконано клінічне обстеження хворих на артроз, проведено лікування, статистичний аналіз отриманих даних, узагальнення результатів досліджень).

  2. Ткаліна А.В. Комплексна фізіотерапія як ефективний засіб профілактики ускладнень остеоартрозу // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К., 2000 – Вип. 9, кн 2. – С.541 – 544.

  3. Ткаліна А.В. Низькочастотний ультразвук та низькочастотне магнітне поле в комплексному лікуванні хворих на остеоартроз // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К., 2002. – Вип.11, кн.1. – С.803-809.

  4. Ткаліна А.В. Застосування низькочастотного ультразвука та магнітотерапії в комплексному лікуванні хворих на артроз. //Мед. реабилитация, курортология и физиотерапия. – 2002. – №3. – С. 8 – 10.

  5. Пат. UA 48874, A МПК 7 А 61N2/00. Спосіб лікування хворих на остеоартроз /Ткаліна А.В., Тищенко А.О.- № 2002021404; Заявл. 19.02.2002; Опубл. 15.08.2002, Бюл. №8, кн.1, с.4.51.

  6. Использование компьютерного варианта системы РИОДОРАКУ в диагностике некоторых заболеваний нервной системы /Самосюк И.З., Петрова Л.Н., Федоров С.Н., Губенко В.П., Самосюк Н.И., Ткалина А.В., Гандурская О.П. // Abstracts of the First Congress of the European Assotiation of Acupuncture.-Chishinew, 1994. – Р.121. (Дисертантом особисто проведена електропунктурна діагностика та узагальнення результатів обстеження).

  7. Применение низкочастотной ультразвуковой терапии в лечении дегенеративно-дистрофических заболеваний позвоночника и суставов /Самосюк И.З., Парамончик В.М., Губенко В.П., Терещенко А.А., Ткалина А.В. //Матеріали наук.-практ. респ. конф. «Проблеми і особливості організації роботи санаторіїв-профілакторіїв у сучасних економічних умовах». – К., 1996. – С.125-126. (Дисертатнтом особисто проведено обстеження та лікування хворих на артроз, статистична обробка та узагальнення результатів досліджень).

  8. Применение лазеротерапии и других физических факторов в зависимости от функционального состояния организма и биоритмов /Самосюк И.З., Макаренко О.И., Петрова Л.Н., Дзыгарь М.Б., Шаблинская Н.Б., Гандурская О.П., Ткалина А.В., Юхименко И.С. //«Применение лазеров в биологиии и медицине»: сб. тез. и науч. докл. междунар. конф. – К., 1997. – С.118 – 122. ( Здобувачем проведено обстеження та лікування хворих, виконана статистична обробка матеріалу).

  9. Ткаліна А.В. Застосування низькочастотного ультразвуку в лікуванні хворих на деформуючий остеоартроз //1 Нац. конгрес фізіотерапевтів та курортологів України «Фізичні чинники в медичній реабілітації». – Хмільник, 1998. – С.205. (Здобувачем розроблена методика та проведено лікування, виконано клінічне обстеження хворих, проведена статистична обробка матеріалу).

  10. Ткаліна А.В. Застосування низькочастотного ультразвуку та магнітотерапії в лікуванні хворих на остеоартроз //Міжнар. наук.-практ. конф. «Медицинская реабилитация, курортология и физиотерапия». – Ялта, 1999. – С.171-172.