Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Петренко Юрій Олексійович. Нейродинамічні та психічні функції у дітей молодшого шкільного віку з різним рівнем фізичного розвитку : дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Петренко Ю.О. Нейродинамічні та психічні функції у дітей молодшого шкільного віку з різним рівнем фізичного розвитку.Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню динаміки формування психофізіологічних функцій дітей 7-10 років з різним рівнем фізичного розвитку та виявлення зв'язку властивостей нейродинамічних, сенсомоторних і психічних функцій та успішності навчання з фізичним розвитком. Встановлено, що віковий період від 7 до 10 років характеризується зростанням властивостей основних нервових процесів, простих і складних сенсомоторних реакцій, функцій пам’яті та уваги. Існує кореляційна залежність фізичного розвитку у дітей 7-9 років з функціональною рухливістю та силою нервових процесів та статистично достовірні різниці цих властивостей вищої нервової діяльності між групами осіб з різним рівнем фізичного розвитку. Діти з високим рівнем фізичного розвитку мали кращі показники функціональної рухливості та сили нервових процесів, ніж учні з середнім та низьким рівнями фізичного розвитку. Не виявлено достовірного зв’язку між показниками сенсомоторної реактивності різного ступеня складності, властивостями пам’яті та уваги, успішністю навчання з коефіцієнтом фізичного розвитку. Але тенденція вищих показників сенсомоторної реактивності та психомоторних функцій у дітей з високим рівнем фізичного розвитку у порівнянні з більш низькими градаціями фізичного розвитку спостерігалася з 7 до 10 років.

Доведено, що дітям 7-10 років властивий індивідуальний розвиток, який характеризується двома групами перемінних ознак: консервативними (нейродинамічні функції та рівень фізичного розвитку) і лабільними (психомоторні функції).

  1. Віковий період від 7 до 10 років характеризується подальшим формуванням властивостей нейродинамічних та психомоторних функцій, що проявляється у зростанні властивостей основних нервових процесів, простих і складних сенсомоторних реакцій, функцій пам’яті та уваги, що є підтвердженням тих даних, які отримані авторами в останні роки. Проте, динаміка становлення властивостей психофізіологічних функцій, як і їх відмінності поміж груп дітей з різним рівнем фізичного розвитку в певні вікові періоди, не є однотипною і однозначною.

  2. Встановлена достовірна кореляція рівня фізичного розвитку у дітей 7-9 років з функціональною рухливістю та силою нервових процесів і наявність статистично значущих різниць індивідуально-типологічних властивостей вищої нервової діяльності між групами осіб з різним рівнем фізичного розвитку. Діти з високим рівнем фізичного розвитку мали кращі показники функціональної рухливості та сили нервових процесів, ніж їх однолітки з низькими градаціями. У обстежуваних 10 років такого зв’язку, як і достовірних відмінностей, між досліджуваними типологічними властивостями та фізичним розвитком не виявлено.

  3. У дітей молодшого шкільного віку з різним рівнем фізичного розвитку відбувається поступове підвищення рівня властивостей функціональної рухливості та сили нервових процесів, про що свідчать параметри швидкості і якості переробки інформації. Зростання рівня індивідуально-типологічних властивостей вищої нервової діяльності з 7 і до 10 років у групі з низьким рівнем фізичного розвитку проходило швидше і, відповідно, становило 14,96% та 22,09% (р<0,05), а для осіб з високою градацією, такі зміни були менші – 9,84%, і 13,8% (р<0,05).

  4. Не виявлено достовірного зв’язку між швидкісними характеристиками сенсомоторного реагування на розумові навантаження різного ступеня складності, властивостями пам’яті, успішністю навчання та окремими властивостями уваги з коефіцієнтом фізичного розвитку. Тенденція до прояву більш вищого рівня в сенсомоторній та психомоторній сфері, а в окремі вікові періоди і достовірна, у груп дітей з високим рівнем фізичного розвитку зберігалась упродовж всього періоду онтогенезу (7-10 років).

  5. Динаміка змін швидкості становлення та формування властивостей простих та складних сенсомоторних функцій у дітей 7-10 років не залежить від рівня їх фізичного розвитку, що слід вважати, обумовлено лише віковими змінами.

  6. Достовірного зв’язку успішності навчання з фізичним розвитком учнів 7-10 років не виявлено. Діти з різним рівнем фізичного розвитку характеризуються однаковою успішністю по всім учбовим предметам.

  7. Отримані дані можуть бути використані для оптимізації навчального процесу формуванням окремих груп за комплексом морфофункціональних та психофізіологічних показників.

Публікації автора:

  1. Макаренко М.В., Лизогуб В.С., Петренко Ю.О., Бібік Т.А., Явник О.Е., Юхименко Л.І. Функціональний стан центральної нервової системи за умов переробки інформації різного ступеня складності у осіб з різним рівнем рухливості основних нервових процесів // Фізіологічний журнал. – 2002. – Т. 48, №1. – С. 9-14. (Здобувач самостійно провів дослідження та статистичну обробку результатів, взяв участь в аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні статті).

  2. Лизогуб В.С., Харченко Д.М., Хоменко С.М., Юхименко Л.І., Петренко Ю.О., Явник О.Е. Онтогенез нейродинамічних функцій людини // Фізіологічний журнал. – 2002. – Т. 48, №2. – С. 123-124. (Здобувач самостійно провів дослідження для вікового періоду 6-10 років та статистичну обробку результатів, взяв участь у загальному аналізі експериментальних даних).

  3. Лизогуб В.С., Петренко Ю.О., Пустовалов В.О., Явник О.Е. Особливості фізичного розвитку та типологічних властивостей ВНД у дітей молодшого шкільного віку // Природничий альманах. Біологічні науки. – Херсон: Персей. – 2004. – Вип. 4. – С. 81-89 с. (Здобувач самостійно провів дослідження, статистичну обробку результатів, взяв участь в аналізі експериментальних даних, сформулював висновки).

  4. Макаренко М.В., Лизогуб В.С., Петренко Ю.О., Явник О.Е., Пустовалов В.О. Зв’язок сили нервових процесів з функціональним станом центральної нервової системи за умов переробки інформації різного ступеня складності // Вісник Черкаського університету. Серія біологічні науки. – 2002. – В.32. – С. 103-108. (Здобувач самостійно провів дослідження та статистичну обробку результатів, взяв участь в аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні статті, підборі літературних джерел).

  5. Макаренко М.В., Лизогуб В.С., Петренко Ю.О., Пустовалов В.О., Меньших О.Е. Зв’язок функціональної рухливості нервових процесів з фізичним розвитком дітей шкільного віку // Вісник Луганського національного педагогічного університету. Біологічні науки. – 2005. – №6 (86). – С. 93-97. (Здобувач самостійно провів дослідження, статистичну обробку результатів, взяв участь в аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні статті, сформулював висновки до роботи).

  6. Wojnar J., Makarenko N., Nawarecki D., Menshyh E., Petrenko Yu., Pustovalov V. Physical development and individual-typological property peculiarities of the schoolchildren’s nervous system // Annales Lublin Universitatis Mariae Curie-Sklodowska. Sectio D, Medicina. – 2005. – Vol. lx, Suppl. XVI, №6. – P. 281-286. (Здобувач самостійно провів дослідження у віковому періоді 7-10 років, статистичну обробку результатів, взяв участь в обговоренні та аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні статті).

  7. Петренко Ю.О. Функціональна рухливість та сила нервових процесів у дітей молодшого шкільного віку з різним рівнем фізичного розвитку // Актуальні питання біології та медицини. – Луганськ: Знання. – 2004. – С. 44-45.

  8. Пат. № 3857 Україна, МКІ А61В5/16. Спосіб визначення рівня сили нервових процесів у людини / М.В. Макаренко, В.С. Лизогуб, Д.М. Харченко, Ю.О. Петренко, В.О. Пустовалов, М.Е. Яковлєв (Україна). – Заявл. 30.03.2004; Опубл. 15.12.2004, Бюл. №12. – 4 с. (Здобувач самостійно розробив алгоритм та програму роботи методики, взяв участь у випробуванні методики, написанні та оформленні патенту).

  9. Пат. № 61246А Україна, МКІ А61В5/16. Спосіб визначення рівня функціональної рухливості нервових процесів у людини / М.В. Макаренко, В.С. Лизогуб, Д.М. Харченко, Ю.О. Петренко, В.О. Пустовалов, М.Е. Яковлєв (Україна). – Заявл. 07.11.2002; Опубл. 17.11.2003, Бюл. №11. – 4 с. (Здобувач самостійно розробив алгоритм та програму роботи методики, взяв участь у випробуванні методики, написанні та оформленні патенту).